Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
PAIH z misją w krajach Azji

Korea Południowa
Misja gospodarcza poświęcona sektorowi półprzewodników odbyła się pod przewodnictwem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Rafała Rosińskiego, Prezesa PAIH Andrzeja Dychy oraz Wiceprezesa Pawła Pudłowskiego. Delegacja spotkała się z przedstawicielami Naver Corporation - czołowej firmy z południowokoreańskiego sektora ICT, oferującej szeroką gamę usług cyfrowych. Prezes Andrzej Dycha podkreślił otwartość Polski na dialog z inwestorami oraz silne zaangażowanie w rozwój współpracy z uczelniami technicznymi. Wiceprezes Paweł Pudłowski zwrócił uwagę na spójne działania wszystkich szczebli administracji publicznej, które wspierają klimat inwestycyjny i budują przewagi konkurencyjne Polski.
W siedzibie SK Hynix w Seulu odbyło się spotkanie polskiej delegacji z przedstawicielami firmy - światowego lidera w branży wysokich technologii. SK Hynix specjalizuje się w produkcji układów pamięci DRAM oraz flash, jest jednym z największych dostawców półprzewodników na świecie. W trakcie rozmów szczególny nacisk położono na znaczenie inwestycji R&D SK Hynix w Gdańsku, wyróżnionej przez PAIH tytułem „Inwestycji badawczo-rozwojowej roku 2024”. Przedstawiciele polskiej delegacji podkreślili zaangażowanie w rozwój sektora półprzewodników, inwestycje w kapitał ludzki i synergię przemysłu i środowiska naukowego jako czynniki budujące siłę ekosystemu innowacji w Polsce.
Delegacja odbyła także spotkanie z przedstawicielami Samsung SDS. Firma specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych usług IT z zakresu chmury obliczeniowej, analityki danych, bezpieczeństwa informacji, logistyki cyfrowej oraz technologii opartych na sztucznej inteligencji. Przedstawiciele PAIH potwierdzili gotowość do dalszego wsparcia firmy w realizacji planów inwestycyjnych oraz rozwoju działalności na rynku polskim, oferując pełne zaangażowanie w budowanie długofalowej współpracy.
Japonia
Uczestnicy misji gospodarczej spotkali się z kierownictwem Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC Group) - jednej z największych japońskich instytucji finansowych. Przedstawiciele PAIH mówili o roli sektora półprzewodników dla rozwoju polskiej gospodarki, a także możliwościach dla firm japońskich, związanych z procesem transformacji energetycznej w Polsce. Przedstawiciele banku zwrócili uwagę na rosnącą rolę Polski jako preferowanej lokalizacji dla projektów produkcyjnych - obecnie na rynku polskim działa około 350 japońskich firm, z których większość funkcjonuje właśnie w tym sektorze. SMBC podkreśliło zainteresowanie naszym krajem, informując, że tylko w ostatnich 12 miesiącach opublikowali aż trzy raporty o Polsce.
Podczas wizyty w Japonii przedstawiciele Agencji spotkali się z kierownictwem MUFG Bank - największej japońskiej instytucji finansowej i jednej z czołowych na świecie. Przedstawiciele Banku podkreślili zainteresowanie japońskich inwestorów sektorami o wysokim potencjale wzrostu, takimi jak elektromobilność i technologie półprzewodnikowe. Prezes PAIH Andrzej Dycha mówił o współpracy polsko-japońskiej w ramach Odbudowy Ukrainy. Podkreślał, że Agencja obserwuje w ostatnim czasie duże zainteresowanie podmiotów japońskich trójstronnym zaangażowaniem. Bank wyraził gotowość do pełnienia roli aktywnego partnera w łączeniu firm z Japonii z polskimi przedsiębiorstwami.
Chiny
Podczas targów CLNB 2025 New Energy Industry Chain Expo w Suzhou International Center odbyło się forum inwestycyjne poświęcone sektorom automotive, elektromobilności oraz zielonej energii. Wydarzenie zostało zorganizowane przez PAIH we współpracy z Invest in Pomerania oraz Shanghai Metals Market. W spotkaniu uczestniczyli Wiceprezes Paweł Pudłowski oraz Wicedyrektor Departamentu Wsparcia Inwestycji Arkadiusz Tarnowski. Zaprezentowali oni potencjał Polski jako partnera dla inwestorów z sektora nowej energetyki. Prezentacje przedstawili także partnerzy - Electromobility Poland oraz Colliers.
Hongkong
Uczestnicy misji reprezentowali polską myśl technologiczną na międzynarodowych targach InnoEx w Hongkongu. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań polskich firm takich jak Asseco, Autopay i Fluid Desk. Podczas targów Wiceprezes PAIH Paweł Pudłowski spotkał się z członkiem zarządu Hong Kong Trade Development Council, z którym omówił potencjał dalszej ekspansji firm z Polski na tamtejszy rynek.