Aktualności

Polskie firmy w Ameryce Łacińskiej. Misja gospodarcza PAIH do Meksyku i Gwatemali

Zakończyła się misja wyjazdowa polskich firm, zorganizowana przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Meksyku. Podczas pięciodniowej wizyty uczestnicy odbyli szereg spotkań z przedstawicielami organizacji branżowych, administracji na szczeblu federalnym i regionalnym oraz reprezentantami biznesu. Rozmowy prowadzone były w mieście Meksyk, a także w stanach Querétaro i Guanajuato oraz Gwatemala City.
Misja gospodarcza do Meksyku i Gwatemali

W ramach misji odbyło się również Forum Biznesowe Polska-Meksyk. Jednym z głównych tematów poruszanych podczas wydarzenia były perspektywy rozwoju biznesu na rynku meksykańskim oraz współpracy w strategicznych dla Polski i Meksyku sektorach. Polskie firmy mogły także zapoznać się z warunkami prowadzenia działalności w tym kraju. Eksperci z rynku meksykańskiego mówili o kwestiach kadrowych, księgowo-podatkowych i formalno-prawnych. Podczas Forum zaprezentowana została również oferta polskich spółek - uczestników misji gospodarczej. Wydarzeniu towarzyszyły spotkania B2B oraz konsultacje z ekspertami. Partnerami forum były Ambasada RP w Meksyku oraz Meksykańska Rada Biznesu ds. Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii (COMCE).

W dniach 22-23.10 uczestnicy misji odwiedzili stany Queretaro i Guanajuato, które stanowią część regionu Bajío. W Queretaro odbyli spotkania z przedstawicielami Ministerstwa ds. Zrównoważonego Rozwoju Stanu Queretaro (SEDESU) - jednostką odpowiedzialną za rozwój gospodarczy oraz ochronę środowiska, a także reprezentantami Klastrów Motoryzacyjnego, Logistycznego, Aeronautycznego, Agencji ds. Energii Stanu Queretaro oraz prywatnego biznesu.

W stanie Guanajuato firmy z Polski miały okazję porozmawiać z delegatami Ministerstwa Gospodarki Stanu Guanajuato, Klastra Motoryzacyjnego oraz Ministerstwa ds. Ochrony Środowiska i Planowania Przestrzennego Stanu Guanajuato (SMAOT).

Ponadto uczestnicy misji spotkali się z reprezentacją Regionu Specjalnego Puerto Interior - suchego portu 4.0 położonego w Guanajuato, w ramach którego działają cztery parki przemysłowe. Puerto Interior posiada usługi i infrastrukturę do obsługi firm logistycznych i produkcyjnych o zasięgu międzynarodowym oraz najnowocześniejszą i najlepiej rozplanowaną placówkę celną w Meksyku. W Guanajuato przedsiębiorcy odwiedzili również IECA - Stanowy Instytut Kształcenia, którego misją jest rozwijanie talentów zgodnie z profilami stanowisk wymaganymi w sektorze produkcyjnym.

Region Bajío posiada rozwiniętą i zróżnicowaną bazę przemysłową. Infrastruktura transportowa, obejmująca nowoczesne autostrady, sieci kolejowe i międzynarodowe lotniska, umożliwia efektywny przepływ towarów i usług, skracając czas dostaw i koszty logistyki. Ta różnorodność tworzy dynamiczny i odporny ekosystem, zdolny do utrzymania i usprawnienia działalności w ramach nearshoringu.

Druga część misji gospodarczej odbyła się w dniach 24-26.10 w Guatemala City. Partnerem w organizacji agendy i wydarzeń biznesowych była Ambasada Republiki Gwatemali w Polsce oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Gwatemali.

Podczas wizyty w tym kraju uczestnicy misji spotkali się z przedstawicielami następujących instytucji i organizacji: Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Gwatemali, Ministerstwa Gospodarki Republiki Gwatemali, AGEXPORT - Gwatemalskiego Stowarzyszenia Eksporterów, ANADIE - Krajowej Agencji ds. Partnerstw na rzecz Rozwoju Infrastruktury Gospodarczej, Gwatemalskiej Izby Przemysłowej, Gwatemalskiej Izby Handlowej, CACIF - Komitetu Koordynacyjnego Stowarzyszeń Rolniczych, Handlowych, Przemysłowych i Finansowych oraz Urzędu Miasta Gwatemala.

Gospodarka Gwatemali jest największą w Ameryce Środkowej. Kraj dysponuje umowami o wolnym handlu między innymi ze Stanami Zjednoczonymi, Meksykiem i Unią Europejską. Na rynku gwatemalskim pojawia się bardzo dużo możliwości w takich obszarach jak przemysł lekki, automatyzacja przemysłu, budownictwo, motoryzacja, infrastruktura, zielone technologie, BPO oraz odzież i tekstylia. Gwatemala stara się rozwijać projekty w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, co stwarza duże możliwości dla polskich spółek działających w obszarze rozwoju infrastruktury i mobilności miejskiej.