Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Wydarzenia
Strona główna > Wydarzenia
14 października 2021

Nowe możliwości dla polskich eksporterów w UK, 200 dni po Brexicie

Wydarzenie online
Październikowy webinar organizowany jest dla polskich eksporterów, którzy chcą działać na rynku brytyjskim po Brexicie. To okazja do zdobycia cennej wiedzy na temat nowych zasad oraz nowych możliwości. Eksperci wyjaśnią nam, jak się przygotować do zmian i jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas działań inwestycyjnych w UK.

Nowe możliwości dla polskich eksporterów w UK po brexicie

 

W kwietniu br., po raz pierwszy od wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, Polska zanotowała wzrost eksportu do tego państwa - dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Z informacji PIE wynika, że wartość sprzedaży na rynku brytyjskim była o 12 proc. wyższa niż w kwietniu 2019 r. (badanie GUS). Obecnie wartość towarów eksportowanych z Polski na rynek brytyjski z miesiąca na miesiąc rośnie. Dane te jasno wskazują na stopniowe odbudowywanie się polskiego eksportu do UK po Brexicie.

Pomimo dużych zmian na rynku brytyjskim, eksport na Wyspy nadal jest atrakcyjny dla polskich przedsiębiorców - mówi Michał Dembiński, główny ekspert w Brytyjsko-Polskiej Izbie Handlowej. - Co ciekawe, w przypadku innych krajów z UE, zauważamy spadki zainteresowania rynkiem brytyjskim, nawet do 30% w porównaniu do roku 2019. Sporo firm z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Holandii i Włoch zrezygnowało z rynku brytyjskiego, tym samym tworząc większe możliwości dla polskich firm.

Lecz nowe zasady związane z Brexitem oraz restrykcje spowodowane pandemią utrudniają zadania polskim eksporterom. Od początku października rząd brytyjski wprowadził kontrole fitosanitarne oraz weterynaryjne na produkty z UE, a od 1. stycznia 2022 roku, wejdą w życie pełne deklaracje celne, które zastąpią dotychczasowe uproszczone zasady. Ponadto od 01.01.2023 na większość produktów obowiązywać będzie znak produktowy UKCA, który zastąpi dotychczasowy znak CE na towary dopuszczone do obiegu w Wielkiej Brytanii. Nowe wymagania, to dla polskich eksporterów, którzy chcą nadal handlować z UK, konieczność zainwestowania dodatkowego czasu, ludzi oraz pieniędzy.

Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich momencie. Na webinar Nowe możliwości dla polskich eksporterów w UK w dobie Brexitu zaprosiliśmy specjalistów, którzy wytłumaczą, jak przygotować się na nowe obostrzenia oraz jak skorzystać z nowych możliwości, które niesie ze sobą Brexit.

Kto może wziąć udział?

  • polscy przedsiębiorcy, którzy działają na rynku brytyjskim,
  • polskie firmy, które chcą eksportować do UK,
  • eksporterzy, którzy chcieliby wkroczyć na rynki światowe.


Twórcy Wydarzenia

Wydarzenie powstało przy współpracy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie z Polish Business Link, Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Londynie oraz British-Polish Chamber of Commerce.

Plan spotkania (czas podany w strefie CET)

11:00 - powitanie uczestników
11:10 - "Nowe możliwości dla polskich eksporterów w Wielkiej Brytanii" (wykład prowadzi Michael Dembiński, główny doradca BPCC)
11:30 - prezentacje tematyczne (4 prezentacje tematyczne prowadzone przez 4 rożnych ekspertów - poruszymy tematy, takie VAT, cło, deklaracje celne i przepływ pracowników do Wielkiej Brytanii po Brexicie)
13:30 - podsumowanie
13:45 - networking (opcjonalnie w break-out rooms, 20GBP+VAT)
14:30 - zakończenie


Link do wydarzenia i rejestracjiPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij