Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
12 grudnia 2017

Nagrody PAIH rozdane!

Polska Agencja Inwestycji i Handlu w szczególnym dla siebie roku zmian statutowych, usankcjonowanych ustawą o PAIH, wieńczy dwanaście ostatnich miesięcy oficjalną galą rozdania nagród i uroczystym spotkaniem z przedstawicielami biznesu. Nagrody dla przedsiębiorców, którzy wybitnie zasłużyli się w obszarze inwestycyjnym w portfelu projektów PAIH, zostały przyznane podczas wczorajszej gali w pięciu ściśle zdefiniowanych kategoriach
- Kończymy ten rok z poczuciem dobrze wypełnionych zadań. Wśród nich priorytetowa wydaje się skuteczna obsługa naszych szanownych klientów - zagranicznych inwestorów oraz, na mocy ustawy o PAIH i zmiany systemu wsparcia rodzimego eksportu, także polskich przedsiębiorców z jasną wizją międzynarodowego skalowania biznesu na wybranych rynkach. Tę skuteczność mierzymy wartością inwestycji i wielkością zatrudnienia, a o sukcesie zagranicznym polskich firm świadczy chociażby odsetek podbijanych rynków i wartość wygenerowanego, dzięki ekspansji, zysku - mówił w swoim powitalnym wystąpieniu prezes PAIH, Tomasz Pisula. - Obsługujemy obecnie 174 inwestycje o łącznej wartości 5,5 mld euro. Jeśli wszystkie zostaną zrealizowane, liczba nowych miejsc pracy w Polsce sięgnie ponad 54 tys. – dodał.
 

 
Absolutnym faworytem w walce o nagrodę dla inwestycji o największej wartości w 2017 roku, który ostatecznie zdeklasował rywali, był koreański koncern motoryzacyjny LG Chem wraz z projektem budowy fabryki baterii jonowo - litowych do samochodów elektrycznych. Koszt wybudowania zakładu w podwrocławskich Kobierzycach, w którym docelowo zatrudnionych zostanie 810 osób, przekracza miliard euro. Jest to zatem największy - pod względem wartości - projekt inwestycyjny, obsługiwany przez PAIH w ciągu ostatniego piętnastolecia.
 

 
W tej samej kategorii pod uwagę  brane były również firmy Amazon oraz Hongbo Clean Energy. Amerykański potentat branży e-commerce, planuje budowę w Polsce kolejnego centrum logistycznego, w którym zostaną wdrożone innowacyjne rozwiązania technologiczne Amazon Robotics. Z kolei chiński koncern Hongbo, znany na świecie producent oświetlenia,  poprzez swój zakład produkcyjny zlokalizowany w Polsce, zamierza zaopatrywać firmę IKEA w lampy domowe. W dalszej kolejności planowane jest otwarcie centrum B+R. Nagrodę z rąk wiceprezesa PAIH, Krzysztofa Sengera, odebrał Samuel Chung, Team Leader LG CHEM Wrocław Energy, odpowiedzialny za budowę fabryki w Kobierzycach
 Kluczowym wydarzeniem tegorocznej jesieni była finalizacja projektu inwestycyjnego firmy J.P. Morgan, globalnej korporacji finansowej z siedzibą w Nowym Yorku, która wybrała Warszawę na lokalizację nowego Centrum Operacyjnego świadczącego wsparcie operacji bankowych. To nie tylko prestiżowe wyróżnienie dla Polski i dowód zaufania, ale także wymierna korzyść dla polskiej gospodarki, gdyż centrum finansowe zamierza zatrudnić aż 2 500 osób. Tak wysoka deklarowana liczba nowych miejsc pracy nie mogła ujść uwadze kapitule oceniającej projekty i tym samym nagroda powędrowała w ręce przedstawicieli J.P. Morgan. Wśród nominowanych finalistów znaleźli się również Luxoft Poland, producent infrastruktury informatycznej (planowane zatrudnienie w Krakowie i we Wrocławiu: 1350 pracowników) oraz Kongsberg Automotive, który uruchomi w Brześciu Kujawskim projekt produkcji systemów masażu, wentylacji i ogrzewania foteli samochodowych, deklarując przy tym zatrudnienie na poziomie 1000 osób. Nagrodę odebrał Sławomir Soszyński, dyrektor wykonawczy J.P. Morgan.
 


 
Nie ma nowoczesnej gospodarki bez innowacyjności. Taka dewiza przyświeca architektom nowego systemu wsparcia polskich przedsiębiorców. Pionierskie projekty o dużym pierwiastku innowacyjności, skoncentrowane na działaniu badawczo-rozwojowym, mają być głównym silnikiem polskiej gospodarki na kolejne lata. Rok 2017 przyniósł dowody na to, iż potrafimy w Polsce konwertować pomysły na dochodowe biznesy. Jeden z liderów krajowego rynku IT, producent oprogramowania JCommerce SA, uruchomił w Katowicach Centrum Innowacji dla Przemysłu, z potencjałem utworzenia wysokojakościowych miejsc pracy. Nowopowstałe centrum będzie realizować grupę pięciu podprojektów ściśle powiązanych z branżą przemysłową, energetyką i budownictwem. Nagrodę w imieniu zwycięzcy w kategorii „Nowoczesne technologie” z rąk wiceprezesa PAIH, Wojciecha Fedko, odebrał Piotr Zyguła, prezes JCommerce. Uhonorowano również irlandzkie Centrum Innowacji Travel Labs we Wrocławiu (centrum doskonalenia rozwiązań IT firmy Ryanair) oraz Demant Technology Centre (rozwiązania wspomagające pracę lekarzy w pracy z niepełnosprawnymi pacjentami).
 
 

 
Ważną kategorią w kontekście poszerzenia zadań statutowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu o promocję gospodarczą polskiej marki za granicą oraz wsparcie polskiego eksportu lokalnie na kilkudziesięciu rynkach świata, jest kategoria honorująca dynamikę ekspansji polskich przedsiębiorstw. Jury konkursu postanowiło w tym roku nagrodzić firmę TDJ – dostawcę zaawansowanych rozwiązań dla kopalni i przemysłu ciężkiego. Firmy z portfolio grupy mają pięć oddziałów zagranicznych, w szesnastu krajach zlokalizowane są ich przedstawicielstwa, a ich produkty i usługi trafiają na rynki ponad 40 krajów na wszystkich kontynentach. m.in, do Rosji, Kazachstanu, Meksyku, USA, Iranu, Turcji czy Europy Zachodniej. Na podium uplasowała się również Grupa Wielton, należąca do grona trzech największych producentów przyczep i naczep w Europie, obecna w 35 krajach świata oraz firma QarticON.com, tworząca zaawansowane systemy wsparcia dla e-commerce w oparciu o sztuczną inteligencję. Nagroda powędrowała w ręce dyrektora ds. komunikacji TDJ, Marcina Zachowicza.

Nie mniejszą rolę w kształtowaniu pozytywnego klimatu inwestycyjnego w Polsce mają instytucje otoczenia biznesu. W tej kategorii zwycięska okazała się firma AutomotiveSuppliers.pl, która powstała jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na monitoring oraz zapewnienie bieżących informacji, raportów i analiz dotyczących sektora motoryzacyjnego w Polsce, a także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Wyróżniona została także spółka Techbrainers, która dzięki nowoczesnym narzędziom diagnostycznym, analitycznym i pomiarowym skutecznie wspiera przedsiębiorstwa w zakresie implementacji nowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych i pośredniczy w ich internacjonalizacji.Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów (PAIH)


1.    Nagroda w kategorii „wartość inwestycji”

Nominacje:
•    Amazon Poland Sp. z o.o.
•    Hongbo Clean Energy Europe Sp. z o. o.
•    LG CHEM Wrocław Energy Sp. z o.o.

Laureatem nagrody w kategorii wartość inwestycji jest firma LG CHEM Wrocław Energy Sp. z o.o.

2.    Nagroda w kategorii „zatrudnienie”:

Nominacje:
•    J.P. Morgan Poland Services Sp. z o.o.
•    Kongsberg Automotive Sp. z o.o.
•    Luxoft Poland Sp. z o.o.

Laureatem nagrody w kategorii zatrudnienie jest J.P. Morgan

2.    Nagroda w kategorii "najważniejsza inwestycja w sektorze nowoczesnych technologii"

Nominacje:
•    Demant Technology Centre Sp. z o.o.
•    JCommerce
•    Travel Labs Poland Sp. z o.o. (Ryanair)

Laureatem nagrody w kategorii najważniejsza inwestycja w sektorze nowoczesne technologie jest firma JCommerce.

3.    Nagroda w kategorii "dynamika ekspansji"

Nominacje:
•    QarticON.com Sp. z o.o.
•    TDJ S.A.
•    WIELTON S.A.

Laureatem nagrody w kategorii dynamika ekspansji jest TDJ S.A.


4. Nagroda w kategorii "instytucja otoczenia biznesu"

Nominacje:
•    AutomotiveSuppliers.pl s.c. Małgorzata Zborowska-Stęplewska, Rafał Orłowski
•    Techbrainers Sp. z o.o.

Laureatem nagrody w kategorii instytucja otoczenia biznesu jest firma: AutomotiveSuppliers.pl

 

 

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij