O PPNT
Poznański Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) to miejsce, w którym współpracują nauka i biznes. Powstał w 1995 roku, jako pierwszy w Polsce park tego typu. Szeroka współpraca ze środowiskiem akademickim i biznesowym umożliwia stworzenie idealnych warunków do rozwoju firm oraz innowacyjnych rozwiązań. PPNT to miejsce zarówno dla naukowców, którzy chcą dowiedzieć się jak pozyskać środki na badania lub skomercjalizować wyniki swoich analiz, jak i dla przedsiębiorców pragnących prowadzić i rozwijać swoje firmy w oparciu o innowacyjne rozwiązania.
Inicjatorem utworzenia Parku był prof. dr hab. Bogdan Marciniec, były Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, obecnie prezes Zarządu Fundacji UAM oraz Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
W szerokim spektrum działalności Parku znajdują się:
PPNT jest jedynym w Polsce parkiem technologicznym posiadającym status jednostki naukowej, dzięki czemu może aplikować o projekty badawcze zarówno samodzielnie jak i w konsorcjach z innymi jednostkami naukowymi lub przedsiębiorstwami.
OFERTA
Wspieranie przedsiębiorczości
Park dostarcza informacji i wsparcia związanego z uczestnictwem w europejskich programach badawczych, prowadzi inicjatywy promujące przedsiębiorczość akademicką oraz rozwój regionalnej polityki innowacyjnej. Wspiera także firmy w poszukiwaniu międzynarodowych rynków.
Inwestycje kapitałowe
PPNT, dzięki funduszowi zalążkowemu, zainwestował w 13 młodych firm z branży biotechnologicznej, chemicznej i IT. Niektóre z tych spółek, dzięki wsparciu PPNT, zdobyły już ugruntowaną pozycję na rynku i znalazły nowych inwestorów.
Transfer technologii
PPNT wspiera w procesach transferu nowoczesnych technologii do przedsiębiorstw, przekształcaniu wyników badań naukowych w innowacje technologiczne oraz pozyskiwaniu funduszy na badania i rozwój. Eksperci PPNT, wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie, pomagają przebrnąć przez zawiłości prawne związane z komercjalizacją wyników badań, wymogami UE dotyczącymi wyceny technologii czy pozyskiwaniem funduszy unijnych oraz przez inne aspekty niezbędne dla efektywnego rozwoju firmy.
Projekty badawcze i innowacyjne
W PPNT działa Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE (RPK). Z usług RPK Poznań korzystają naukowcy zainteresowani rozwijaniem indywidualnej kariery naukowej na poziomie europejskim, a także realizacją wysokiej jakości projektów w konsorcjum międzynarodowym. Klientami RPK są również przedsiębiorcy zainteresowani innowacyjnym rozwojem swojej firmy i nawiązaniem współpracy z naukowcami.
Usługi Badawcze i rozwój technologii w PPNT
PPNT wykonuje szereg usług badawczych, wspierając rozwój technologii w takich dziedzinach jak chemia, biotechnologia, fizyka, ICT oraz ochrona środowiska.
Chemia
Park specjalizuje się między innymi w zakresie analityki i technologii chemicznej, analizy strukturalnej związków organicznych, badań polimerów, ze szczególnym uwzględnieniem związków krzemoorganicznych. Prowadzi konsultacje w zakresie syntezy, zastosowań i właściwości związków chemicznych. Naukowcy i przedsiębiorstwa współpracujące z PPNT mogą skorzystać z doradztwa, konsultacji lub zlecić wykonanie usług technologicznych (produkcyjnych).
Biotechnologia
PPNT rozwija działalność zarówno w kierunku praktycznego wykorzystania badań biotechnologicznych w przemyśle, jak i naukowych badań mikrobiologicznych. Specjalizuje się w szerokim spektrum badań i usług mikrobiologicznych produktów spożywczych, pasz, kosmetyków, chemii gospodarczej, ale również powietrza, powierzchni roboczych oraz cieczy.
Gospodarka odpadami
Innym ważnym projektem realizowanym przez PPNT jest stworzenie i koordynacja klastra zajmującego się gospodarką odpadami. Waste-Klaster skupia ponad 120 przedsiębiorstw i instytucji. Prowadzi badania z zakresu między innymi fizyko-chemicznej analizy odpadów przemysłowych i komunalnych czy analizy jakościowej i ilościowej włókien azbestu w wodzie, ściekach, glebie i powietrzu. Pomaga przedsiębiorcom rozwiązywać różnego rodzaju problemy technologiczne.
Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe
Na terenie PPNT działa Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe. To pierwsza tego typu jednostka w Europie Środkowo-Wschodniej, datująca próbki metodą izotopu węgla 14C. Laboratorium określa wiek przedmiotów do prawie 50 000 lat wstecz.
Nowoczesne DataCenter
PPNT od wielu lat świadczy usługi hostingowe oraz kolokacji serwerów dla lokatorów Parku. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, Park poszerzył swoje usługi, oferując profesjonalne DataCenter o najwyższych standardach zarówno dla lokatorów Parku jak i firm zewnętrznych.
Centrum Archeologiczne
PPNT prowadzi także działalność konserwatorską i naukowo-badawczą w zakresie ochrony dziedzictwa archeologicznego.
Oferta dla najmłodszych
PPNT to także innowacyjne podejście do edukacji. Na terenie Parku działa renomowane przedszkole oraz Laboratorium Wyobraźni (LW). To pierwsze centrum popularyzacji nauki w Wielkopolsce. LW Przybliża najmłodszym tajniki nauk ścisłych i przyrodniczych, w nowatorski sposób rozbudza ciekawość świata oraz rozwija talenty młodych odkrywców.
Wynajem powierzchni
Poznański Park Naukowo-Technologiczny oferuje nowoczesną infrastrukturę na wynajem i przyjazne otoczenie - biura, laboratoria, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz bufet.
Obecnie na terenie PPNT działa ponad 80 firm m.in. z branży chemicznej, biotechnologicznej, badawczo-naukowej, IT oraz konsultingowo-szkoleniowej.
Więcej o usługach PPNT na: www.ppnt.poznan.pl
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Oprócz realizacji projektów międzynarodowych w ramach programu Interreg czy Horyzont 2020, Park jest członkiem takich prestiżowych organizacji jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych i Obszarów Innowacji (IASP) czy International Business Innovation Association.
Kontakt:
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
ul. Rubież 46
61-612 Poznań
Tel.: (061) 827 97 00
Fax: (061) 827 97 41
E-mail: ppnt@ppnt.poznan.pl
WWW: http://www.ppnt.poznan.pl
(Ostatnia aktualizacja: wrzesień 2019)