Webinaria

Sektor spożywczy w Meksyku

  • Data:
    28 czerwca 2021
  • Godzina:
    15:00
  • Czas trwania:
  • Branża:
    Żywność
  • Miejsce:
    wydarzenie online
Meksyk jest trzecim największym rynkiem spożywczym na kontynencie amerykańskim z blisko 130 milionami mieszkańców. Importuje prawie połowę konsumowanej w kraju żywności, co czyni go krajem zależnym od państw trzecich w szczególności w kontekście żywności przetworzonej.

W 2019 roku sprzedaż żywności pakowanej w Meksyku osiągnęła wartość 53,9 mld USD. Ponad 40% tej sprzedaży stanowią produkty mączne tj. tortilla, chleb, ciasta, ciastka i wypieki pakowane, a prognozy przewidują, iż rynek ten osiągnie wartość ponad 80 mld USD w 2024 roku.

W ostatnich latach zwiększa się również popyt na zdrową żywność: produkty ekologiczne, organiczne i certyfikowane, które to stanowią szansę dla ekspansji polskich producentów żywności.

Duże szanse dla eksportu polskiej żywności do Meksyku otwiera nowe porozumienie handlowe UE z Meksykiem, które zakłada m.in.: docelowe wyeliminowanie większości taryf celnych na produkty spożywcze z UE by stały się one bardziej konkurencyjne, wsparcie udziału MŚP w handlu bilateralnym, uproszczenie i ujednolicenie regulacji oraz procedur celnych.

Zapraszamy do udziału w webinarium, podczas którego:

  • poznasz charakterystykę meksykańskiego sektora spożywczego,
  • dowiesz się jak powinna wyglądać etykieta produktów spożywczych,
  • podpowiemy Ci, jakich produktów poszukuje meksykański konsument.


Szkolenie poprowadzą:

  • Karol Sobkowiak, Konsultant – Ameryka Północna, Centrum Eksportu, PAIH,
  • Patrycja Staszewska, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Meksyku,
  • Patrycja Augustyniak, Business Development Manager, Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Meksyku,
  • Claudia Alfaro, Head Buyer, Delias Mexicanas LLC,
  • Andrzej Szumowski, Wiceprezes, Polsko-Latynoamerykańska Rada Biznesu,
  • Adriana Bellesteros, Regulatory and Health Affairs Manager, Consejo Mexicano de la Carne.


Webinarium odbędzie się 28 czerwca o godz. 15:00 i będzie prowadzone w języku polskim i angielskim.

Pobierz materiały

Nasi eksperci

Patrycja Staszewska

Patrycja Staszewska

Biuro PAIH w Meksyku

Od 2005 r. mieszka w Meksyku i zajmuje się rozwojem współpracy handlowej i promocją bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz wsparciem międzynarodowego handlu między Meksykiem a Europą. Wyróżnia się doskonałą znajomością europejskiej i meksykańskiej kultury biznesu i posiada dwunastoletnie doświadczenie zawodowe na rynku meksykańskim.

Pracowała w sektorze publicznym i prywatnym, koncentrując się głównie na wzmacnianiu działalności handlowej między Polską a Meksykiem, Ameryką Łacińską i innymi krajami europejskimi; organizowaniu i koordynowaniu wydarzeń z zakresu promocji gospodarczej i misji gospodarczych, organizowaniu warsztatów, paneli i spotkań B2B dla firm europejskich, meksykańskich i instytucji państwowych. W 2008 r. pracowała jako Menedżer Projektów dla Biura Handlowego Finlandii Business Finland w Mexico City, koordynowała działania promocyjne i wspierała możliwości biznesowe między firmami meksykańskimi i fińskimi. W 2009 r. w ramach współpracy z Norweską Izbą Handlową Innovation Norway koordynowała oficjalną wizytę Księcia Haakona i Księżniczki Mette Marit z Norwegii i norweskiej misji gospodarczej 80 przedsiębiorstw z sektora naftowo-gazowego. Od maja 2009 r. do 2012 r. pracowała jako Zastępca Dyrektora ds. Promocji Narodowej i od 2010 r. jako Zastępca Dyrektora ds. Promocji Międzynarodowej Europy i Azji w Meksykańskiej Agencji Promocji Inwestycji i Handlu (ProMexico). W grudniu 2010 r. była członkiem Komitetu ds. Koordynacji COP 16 – Konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej Zmian Klimatycznych w Cancun w Meksyku. W ramach tego projektu była odpowiedzialna za organizację i koordynację 50 paneli ekspertów związanych z odnawialnymi źródłami energii. W 2012 roku założyła własną firmę doradczo-konsultingową – Intermex Business zajmującą się wsparciem europejskiego biznesu na rynku meksykańskim i działalność i promocją zagranicznego handlu w Meksyku. Od styczniu 2016 roku pracowała w Ambasadzie RP w Meksyku jako Analityk ds. Ekonomicznych wspierała rozwój współpracy handlowej między Polską i Meksykiem.

Ukończyła filologię niemiecką, politologię międzynarodową i prawo Unii Europejskiej na Uniwersytecie w Hamburgu w Niemczech.

Biegle posługuje się językiem hiszpańskim, angielski i niemieckim.