RYNKI ZAGRANICZNE

Wielka Brytania

Wielka Brytania to 5. największa gospodarka świata, oraz 5. światowy importer, dlatego jest atrakcyjnym partnerem handlowym dla polskich eksporterów. Zjednoczone Królestwo zajmuje 3. miejsce pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych i z punktu widzenia inwestorów to bardzo perspektywiczny rynek z uwagi na potencjał w budowaniu świadomości polskiej marki (obecnie niewielkiej). Odnalezienie się na nim wymaga jednak pewnych nakładów - przede wszystkim inwestycji w promocję. Należy również uwzględnić brytyjską specyfikę prowadzenia biznesu, nastawiając się raczej na stopniowe budowanie relacji z perspektywą długotrwałej współpracy. Brexit wprowadził nowe wyznania związane z procedurami importowymi i eksportowymi, co jednocześnie daje szanse dla polskich przedsiębiorstw na wejście w zerwane łańcuchy dostaw.


Wielka Brytania - Eksport TOP 5Wielka Brytania - Wymiana handlowaWielka Brytania - Import TOP 5

Informacje z rynku

W czwartym kwartale 2021 r. całkowity import towarów wyniósł od początku roku 505 mld funtów, był o 8,6 mld funtów (1,7%) wyższy niż w tym samym okresie w 2020 r. Całkowity eksport towarów wyniósł 340 mld funtów i był o 29,2 mld funtów (9,4%) wyższy niż w tym samym okresie w 2020 r. Połączone skutki czynników takich jak krajowe i międzynarodowe ograniczenia związane z COVID-19, wyjście z UE (w tym wcześniej ogłoszone terminy opuszczenia strefy unijnej, a następnie okres przejściowy), globalna recesja i zakłócenie łańcuchów dostaw, spowodowały wyższy poziom zmienności w statystykach handlowych w ostatnich trzech latach. Całkowity deficyt handlowy wyniósł 165 mld GBP.

Największe wartości eksportu odnotowano w branży maszynowej, samochodowej, olejów mineralnych, urządzeń elektronicznych i produktów farmaceutycznych. Najważniejszymi krajami eksportowymi są USA, Niemcy i Szwajcaria. Największe wartości importu odnotowano w branży samochodowej, urządzeń elektronicznych, olejów mineralnych i produktów farmaceutycznych. Odnotowano również duży wzrost importu w branży meblowej. Największymi partnerami w imporcie pozostają Chiny, Niemcy, USA i Holandia (Rotterdam-effect).

W strukturze towarowej polskiego eksportu do UK dominowały mięso i przetwory mięsne, maszyny biurowe, pojazdy drogowe inne niż samochody, sprzęt elektryczny oraz meble. W eksporcie z Wielkiej Brytanii do Polski największy udział miały kategorie: samochody, preparaty toaletowe i oczyszczające, maszyny specjalistyczne oraz pojazdy drogowe inne niż samochody. Polska była dla Wielkiej Brytanii 25 największym partnerem dla eksportu (z wartością 6,0 mld GBP, spadek o 9,9% w porównaniu z analogicznym okresem w 2020 r.) i 13 krajem, z którego Wielka Brytania najwięcej importowała (z wartością 13,0 mld GBP, spadek o 3,9% w porównaniu do 2020 r.).


Brexit

Zapoznaj się z bankiem wiedzy, który dla Ciebie stworzyliśmy. Prezentujemy najświeższe i aktualne informacje na temat zmian na rynku brytyjskim w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Informacje dostępne TUTAJ


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Wielkiej Brytanii. Lista dostępna TUTAJ



Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »