Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Rynki zagraniczne

Azja i PacyfikAzja i Pacyfik

Azja i Pacyfik mapa regionu

SEKTORY

Ikona sektory
 • IT/ICT

 • nowoczesne usługi

 • spożywczy

 • kosmetyczny

 • medyczny

 • kolejowy

 • energia odnawialna

 • fintech

SZANSE

Ikona szanse
 • puch gęsi

 • rozwiązania medtech i telemedycyna

 • technologie energetyczne

 • produkty halal

 • dermokosmetyki

 • rozwiązania e-commerce

WARTO WIEDZIEĆ

Ikona warto wiedzieć

Jednym z wysoko rozwiniętych krajów świata, który odgrywa istotną rolę w regionie Azji i Pacyfiku jest Japonia. Największą szansą eksportową dla polskich przedsiębiorców do Kraju Kwitnącej Wiśni jest żywność wysokiej jakości o długim terminie przydatności. Niezmiennie od lat Japończycy importują też polski puch gęsi i kaczy. Należą także do odbiorców polskich jachtów i łodzi motorowych oraz… tekstyliów z lnu. Jeden z polskich producentów z tej branży pierwsze zamówienie zrealizował przy wsparciu PAIH.

Warto wspomnieć, że Unia Europejska w ostatnich latach podpisała z Japonią i Koreą Południową umowy o wolnym handlu.
Dzięki temu, że porozumienia zakładają stopniowe zniesienie barier taryfowych, sprzedaż towarów i usług na tamte rynki jest dla polskich firm łatwiejsza. W pierwszych czterech latach funkcjonowania porozumienia z Republiką Korei wartość unijnego eksportu wzrosła o 55% [1]. Rynki, które w ostatnim czasie znacznie zbliżyły się z UE to także Singapur i Wietnam. Stało się to za sprawą umów o wolnym handlu, które weszły w życie w 2019 i 2020 roku. Oba porozumienia oferują firmom więcej możliwości poprzez usunięcie taryf celnych, ograniczenie barier regulacyjnych i biurokracji, zapewnienie ochrony oznaczeń geograficznych, otwarcie rynku usług i zamówień publicznych.

Z kolei wiodącą gospodarką ASEAN jest indonezyjska, oparta na przemyśle i rosnącym udziale sektora usług, głównie ICT.

Regionalnym hubem finansowym, który może pochwalić się najwyższym w regionie wskaźnikiem PKB na mieszkańca [2] jest Singapur. Od kilku edycji PAIH wspiera polskie firmy w udziale w największych na kontynencie targach branży fintech - Singapore FinTech Festival.

Malezja jako kluczowy w regionie rynek produktów halal, przoduje w budowaniu globalnego potencjału kosmetyków tego typu. Nasze analizy wskazują, że Malezyjczycy są bardziej niż kiedykolwiek skorzy do wydawania pieniędzy na kosmetyki lepszej jakości, a grupę konsumentów sukcesywnie zasilają mężczyźni. Z tej koniunktury skorzystało już kilku polskich producentów, których wsparła w tym PAIH.

Natomiast 54-milionowa Mjanma zgłasza ogromny popyt na produkty mleczne, szczególnie dla dzieci. Kraj ma też drugą największą linię kolejową w regionie, dzięki czemu jest atrakcyjnym rynkiem dla producentów infrastruktury i urządzeń kolejowych. PAIH już pomogła wykorzystać te możliwości rynkowe polskiemu producentowi mleka skondensowanego i spółce kolejowej.

Australia z kolei, która jest jednym z największych światowych producentów i eksporterów węgla, stanowi ogromne szanse dla polskich firm z branży energetycznej. W związku z planami restrukturyzacji australijskiej infrastruktury energetycznej opartej na węglu i gazie, a także zapowiedziami zwiększenia inwestycji w rozwój energii odnawialnej, polskie zaawansowane technologie zwiększające efektywność energetyczną z pewnością znajdą odbiorców na Antypodach.


[1] REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Annual Report on the Implementation of the EU-Korea Free Trade Agreement.

[2] Międzynarodowy Fundusz Walutowy, dane za 2019 r.

Wiarygodność KontrahentaUważaj na nieuczciwych kontrahentów!
Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>


(Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2021 r.)


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij