Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Rynki zagraniczne

Azja CentralnaAzja Centralna

Azja Centralna mapa regionu

SEKTORY

Ikona sektory

rolniczy
medyczny
finansowy
IT
edukacja

SZANSE

Ikona szanse

usługi IT
usługi medyczne
maszyny rolnicze
technologie wpływające na oszczędność wody

WARTO WIEDZIEĆ

Ikona warto wiedzieć

Swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i pracy pomiędzy Kazachstanem, Kirgistanem, Armenią oraz Białorusią i Rosją zapewnia Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG).

Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan to państwa położone w regionie, który ostatnimi laty coraz odważniej otwiera się na świat. Kazachstan jako największe państwo Azji Środkowej jest bardzo perspektywicznym rynkiem o wysokim potencjale wzrostu i znakomitym kierunkiem inwestycyjnym. Władze dokładają wszelkich starań by uniezależnić gospodarkę od wahań koniunktury na rynkach surowcowych. W ambitnym programie "Kazachstan 2050" zakładają, że kraj ten znajdzie się w grupie 30 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata. Pozostałe państwa tego regionu również nie pozostają dłużne i liberalizują gospodarki, by ściągać do siebie duże inwestycje.

Uzbekistan, najludniejszy, przeszło 33-milionowy kraj Azji Centralnej, wraz ze zmianą prezydenta z końcem 2016 roku zaczął zmieniać swoje oblicze, otwierając kraj na świat, dąży do jego unowocześnienia. Poziom administracji publicznej uległ poprawie, podobnie jak stabilność makroekonomiczna. Postępują reformy takich sektorów jak rolnictwo, finanse i bankowość.

Potencjalna współpraca polskich firm z Uzbekistanem jest możliwa w kilku sektorach. W pierwszej kolejności w branżach, na których rozwój stawiają władze uzbeckie, jak edukacja czy sektor IT. Po drugie tam, gdzie obecny poziom odbiega od występującego w krajach wysokorozwiniętych, jak na przykład w usługach medycznych. Po trzecie w obszarach związanych z problemami środowiskowymi jak np. konieczność oszczędzania wody.

Warto wiedzieć, że dwa państwa regionu Kazachstan i Kirgistan wraz z Armenią, Białorusią i Rosją tworzą od 2015 roku Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), zapewniającą swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i pracy.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij