Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Rynki zagraniczne

Azja CentralnaAzja Centralna

Azja Centralna mapa regionu

SEKTORY

Ikona sektory
 • e-commerce

 • IT/ICT

 • nowoczesne technologie

 • rolno-spożywczy

 • medyczny

 • finansowy

 • budowlany

SZANSE

Ikona szanse
 • technologie Smart City

 • dermokosmetyki

 • usługi IT

 • usługi medyczne

 • maszyny rolnicze

 • produkty śniadaniowe

WARTO WIEDZIEĆ

Ikona warto wiedzieć
 • Swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i pracy pomiędzy Kazachstanem, Kirgistanem, Armenią oraz Białorusią i Rosją zapewnia Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EUG).

 • Bengaluru to trzecie pod względem wielkości skupisko startupów na świecie.
 • Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta"

Znaczna część Azji jest zdominowana przez silne gospodarki o rosnącej sile nabywczej. Tamtejsza klasa średnia to coraz bardziej wymagający i zamożni konsumenci, którzy poszukują towarów wysokiej jakości. Wśród Chińczyków szczególnym powodzeniem cieszą się polskie wyroby z bursztynu. Popularne są produkty bio czy organiczne. Ten trend obserwujemy nie tylko w branży spożywczej, ale i kosmetycznej. Absolutnym hitem sprzedażowym wśród Azjatek są kosmetyki wybielające, dermatologiczne rozwiązania na trądzik oraz kosmetyki wypełniające blizny.

Duże znaczenie w Chinach ma handel przez internet. Wejście na ten rynek przy wykorzystaniu modelu transgranicznego handlu elektronicznego (cross border e-commerce) to najłatwiejsza i najkrótsza droga do sprzedaży w tym regionie. W ten sposób produkty nie podlegają skomplikowanej procedurze certyfikacji.

W tej części świata szanse upatrywać może również sektor nowych technologii. Nieoczywistym kierunkiem dla tej branży jest indyjskie Bengaluru, będące trzecim po Dolinie Krzemowej i Londynie, największym skupiskiem start-upów na świecie. Wielu wysokiej klasy specjalistów IT wróciło z USA aby budować tam indyjską scenę innowacyjnych spółek. Tylko w 2018 roku nad Gangesem powstało 1,2 tys. nowych firm, w tym aż osiem jednorożców. Dlatego też PAIH wspiera na tym rynku m.in. firmy z sektora nowych technologii.

Polska branża nowych technologii cieszy się również dużym zainteresowaniem na Tajwanie, który aktywnie poszukuje innowacyjnych rozwiązań. Od lat polskie startupy przy wsparciu PAIH regularnie biorą udział w tajwańskich targach Innovex, a kilka z nich zakwalifikowało się do prestiżowych programów inkubacji przedsiębiorczości, gdzie mogli zaprezentować się kluczowym graczom w globalnym łańcuchu dostaw.

Polscy eksporterzy powinni również zwrócić szczególną uwagę na Mongolię, w której rozpoznawalność polskich marek wśród konsumentów znacząco rośnie z roku na rok. Polska nieprzerwanie od 5 lat jest drugim w Unii Europejskiej (po Niemczech) największym eksporterem towarów do tego kraju. Najpopularniejszymi polskimi produktami eksportowymi do Mongolii są produkty spożywcze, które Mongołowie kojarzą z wysoką jakością.

Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan i Tadżykistan to z kolei państwa regionu, które ostatnimi laty coraz odważniej otwierają się na świat. Liberalizują gospodarki, by ściągać do siebie duże inwestycje. Kazachstan jako największe państwo Azji Środkowej jest bardzo perspektywicznym rynkiem o wysokim potencjale wzrostu i znakomitym kierunkiem inwestycyjnym. Władze dokładają wszelkich starań by uniezależnić gospodarkę od wahań koniunktury na rynkach surowcowych. W ambitnym programie "Kazachstan 2050" zakładają, że kraj ten znajdzie się w grupie 30 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata.

Uzbekistan, najludniejszy, przeszło 33-milionowy kraj Azji Centralnej, wraz ze zmianą prezydenta z końcem 2016 roku zaczął zmieniać swoje oblicze, otwierając kraj na świat, dąży do jego unowocześnienia. Poziom administracji publicznej uległ poprawie, podobnie jak stabilność makroekonomiczna. Postępują reformy takich sektorów jak rolnictwo, finanse i bankowość.

Potencjalna współpraca polskich firm z Uzbekistanem jest możliwa w kilku sektorach. W pierwszej kolejności w branżach, na których rozwój stawiają władze uzbeckie, jak edukacja czy sektor IT. Po drugie tam, gdzie obecny poziom odbiega od występującego w krajach wysokorozwiniętych, jak na przykład w usługach medycznych. Po trzecie w obszarach związanych z problemami środowiskowymi jak np. konieczność oszczędzania wody.

Warto wiedzieć, że dwa państwa regionu Kazachstan i Kirgistan wraz z Armenią, Białorusią i Rosją tworzą od 2015 roku Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), zapewniającą swobodny przepływ towarów, usług, kapitału i pracy.

Wiarygodność KontrahentaUważaj na nieuczciwych kontrahentów!
Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>


(Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2021 r.)


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij