Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Rynki zagraniczne
Strona główna > Rynki zagraniczne > Ameryka Północna

Ameryka PółnocnaAmeryka Północna

Ameryka Północna mapa regionu

SEKTORY

Ikona sektory
 • IT/ICT

 • smart cities

 • nowoczesne technologie

 • budowlany

 • meblowy

 • spożywczy

 • kosmetyczny

 • medyczny

 • modowy

SZANSE

Ikona szanse
 • oprogramowanie i usługi IT

 • nowoczesne budownictwo

 • wyposażenie wnętrz

 • meble

 • kosmetyki

 • artykuły spożywcze BIO i ekologiczne

WARTO WIEDZIEĆ

Ikona warto wiedzieć

Stany Zjednoczone i Kanada to symbole "ziemi obiecanej" dla wielu polskich przedsiębiorców - zwłaszcza tych z sektora IT/ICT, ale też branży budowlanej, spożywczej i wykończenia wnętrz. Magnesem przyciągającym twórców zaawansowanych technologii jest Dolina Krzemowa, globalne centrum innowacji i przedsiębiorczości. Potencjał dla polskich firm oferujących rozwiązania informatyczne drzemie nie tylko w okolicach San Francisco. Twórcy aplikacji dla sektora finansowego powinni pomyśleć o Wschodnim Wybrzeżu, w tym o Waszyngtonie czy Nowym Jorku. Natomiast dostawcy rozwiązań IA, IoT i technologii kwantowych o Kanadzie. U północnych sąsiadów USA działa ponad 500 tys. firm IT, a samo Toronto to kolebka komputerów kwantowych. Dane PAIH pokazują, że największy popyt za Atlantykiem jest na oprogramowanie i usługi IT. Wiele, zwłaszcza dużych przedsiębiorstw informatycznych z Polski, zakłada przedstawicielstwa w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przenoszą się tam, stając się polskim inwestorem zagranicznym, by być bliżej klientów i móc oferować usługi już jako lokalna firma [1]. Przykładowo USA oferuje szereg programów wspierających firmy technologiczne, w tym przedsiębiorców szukających początkowego finansowania, jak na przykład Pre-Seed Fund w Connecticut, Iowa Innovation and Acceleration Fund, czy New Jersey CoVest Fund. Dodatkowo, każdy ze Stanów ma pakiety ulg inwestycyjnych, zwolnień podatkowych oraz preferencyjnych pożyczek dla firm planujących utworzenie nowego podmiotu gospodarczego i zatrudnienie pracowników. Stanowa agencja odpowiedzialna za programy biznesowe, GO-Biz, oferuje zwolnienia podatkowe rozpatrywane indywidualnie dla każdej kwalifikującej się firmy.


Sektor wysokich szans w USA i Kanadzie to budownictwo i wyposażenie wnętrz. W Kanadzie polskie firmy mogą wziąć udział w szeregu projektów publicznych. Kanadyjskie władze uruchomiły programy takie, jak Investing in Canada Plan czy National Housing Strategy [2], stymulujący rozwój mieszkalnictwa. Projekty te są niezbędne do urbanizacji odległych części kraju i zaspokojenia popytu na niedrogie mieszkania, zwłaszcza wśród rosnącej populacji emigrantów. Do 2028 roku programem ma być objętych ponad pół miliona rodzin. W jego ramach 300 mieszkań ma zostać odnowionych, a powstać 125 tys. nowych. Przy wsparciu PAIH, z budowlanego boomu w Kanadzie skorzystał już m.in. polski producent ceramiki budowlanej. Za to polska firma oferująca urządzenia multimedialne, prowadzi modernizację sieci kin w Nowym Jorku.

Za Atlantyk z powodzeniem trafić mogą także polskie kosmetyki, odzież i obuwie, żywność bio i ekologiczna, produkty medyczne i rozwiązania energetyczne, w tym rozwiązania smart cities. Warto jednak pamiętać o specyfice regionu północnoamerykańskiego, zwłaszcza USA. Trzeba pamiętać, że każdy stan ma oddzielne prawo. Dlatego - zdaniem ekspertów PAIH - ekspansję do USA należy rozpoczynać do jednego, maksymalnie trzech stanów w tym samym czasie. Konieczna jest też stała lub regularna obecność na miejscu.

[1] https://www.paih.gov.pl/20190617/polsko_amerykanskie_forum_nowych_technologii_w_swiatowym_centrum_innowacji

[2] https://www.placetocallhome.ca

Wiarygodność KontrahentaUważaj na nieuczciwych kontrahentów!
Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>

(Ostatnia aktualizacja: 4 stycznia 2021 r.)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij