Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Rynki zagraniczne
Strona główna > Rynki zagraniczne > Afryka i Bliski Wschód

Afryka i Bliski WschódAfryka i Bliski Wschód

Afryka i Bliski Wschód mapa regionu

SEKTORY

Ikona sektory
 • budowlany

 • wyposażenie wnętrz

 • medyczny

 • kosmetyczny

 • rolno-spożywczy

SZANSE

Ikona szanse
 • technologie i materiały budowlane

 • sprzęt medyczny

 • telemedycyna

 • produkty ekologiczne

 • części i akcesoria samochodowe

 • towary luksusowe

WARTO WIEDZIEĆ

Ikona warto wiedzieć
 • Z powodu braku odpowiednich technologii w Afryce nawet do 40 procent produkcji warzyw i owoców ulega zniszczeniu.

 • Wymagający klimat skraca też żywotność części samochodowych.
 • Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta"

Afryka to kontynent z najliczniejszym gronem najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Listę największych otwierają Nigeria, RPA i Egipt. Gwałtowna urbanizacja, reformy sprzyjające biznesowi oraz jedne z najszybszych na świecie przyrosty klasy średniej, zwiększają popyt na produkty z importu i stwarzają wiele okazji dla polskiego biznesu.

Kraje afrykańskie szukają partnerów do rozwoju projektów inwestycyjnych, często zapewniających dostęp do podstawowych potrzeb: elektryczności, wody, urządzeń sanitarnych, mieszkań komunalnych, a także technologii produkcji czy edukacji. O projekty infrastrukturalne w Afryce mocno zabiegają Chińczycy, Francuzi oraz Hindusi i Turcy. My, na tym kontynencie, widzimy szansę dla polskiej branży budowlanej oraz przemysłu przetwórstwa przemysłowego (spożywczego).

Okazją biznesową odkrytą przez PAIH dla polskich firm jest popyt na usługi medyczne. W Kenii duże zainteresowanie zdobył polski sprzęt i oprogramowanie szpitalne czy telemedycyna. W Senegalu odkryliśmy duże możliwości sprzedaży części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych. Duże szanse stwarza też przemysł związany z przechowalnictwem produktów rolnych lub spożywczych. Z powodu braku odpowiednich technologii, w Afryce marnuje się średnio ok. 40% całej produkcji warzyw i owoców.
Zaskakującą niszą jest popyt na peruki. Afrykańskie kobiety regularnie zmieniają fryzury i potrafią na to wydać kilkanaście tysięcy złotych.

Bliski Wschód to z kolei światowe centrum wymiany handlowej. Region szybko się rozwija, rozbudowuje, a konsumenci mają coraz większe wymagania. Dużym powodzeniem cieszą się towary z "wyższej półki".

Mieszkańcy zamożnych krajów Zatoki Perskiej budują korzystając z polskich technologii i materiałów budowlanych.
Za to meble lubią zmieniać co kilka lat. Na bogato zdobione wyposażenie wnętrz konsumenci są skłonni wydać ogromne sumy. Polscy producenci już korzystają z tego trendu dzięki wsparciu PAIH.

Nad Zatoką Perską rośnie popyt na wysokiej jakości ekologiczną żywność oraz bio i dermo-kosmetyki. Warto pamiętać, że w krajach arabskich żywność i kosmetyki - nawet lakiery do paznokci - powinny być halal. Rozbudowuje się także sektor usług zdrowotnych. Poszukiwani są producenci, którzy mogą wyposażyć całe oddziały szpitalne, a także zapewnić innowacyjne technologie i narzędzia medyczne, zwłaszcza z zakresu medycyny estetycznej.

Wymagający klimat, skracający żywotność części motoryzacyjnych, to wyzwanie nie tylko w Afryce, ale i na Bliskim Wschodzie.
Do tej części świata polskie firmy mogą z powodzeniem sprzedać także płyny eksploatacyjne (smary, oleje, kleje), akumulatory czy narzędzia do wyposażenia warsztatów samochodowych.


Wiarygodność KontrahentaUważaj na nieuczciwych kontrahentów!
Pobierz broszurę "Wiarygodność Kontrahenta" i dowiedz się więcej >>

(Ostatnia aktualizacja: 21 stycznia 2021 r.)


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij