Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Wielka Brytania - Alert rynkowy
Strona główna > Eksport > Mapa rynków zagranicznych > Wielka Brytania > Wielka Brytania - Alert rynkowy

Alert rynkowyAlert rynkowy Wielka Brytania

Dowiedz się więcej o bieżącej sytuacji w Wielkiej Brytanii. Sprawdź, czy występują ograniczenia i restrykcje lub utrudnienia w podróżowaniu. Nie przegap szans eksportowych pojawiających się na tym rynku.


 • Ograniczenia i restrykcje

  1. Czy obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego?
   NIE
   Od 27 stycznia 2022 r. Anglia zniosła obostrzenia wynikające z wdrożenia Planu B w związku z sukcesem przyspieszenia podawania dawek przypominających szczepionki i powróciła do Planu A. Oznacza to zniesienie szeregu wytycznych, które obowiązywały by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa podczas Planu B, m.in. zniesienie obowiązku noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych i zastąpienie go zaleceniem, zniesienie zalecenia zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych, a także rezygnacja z obowiązku okazywania certyfikatów covidowych jako warunku wejścia do klubów nocnych i na imprezy masowe pow. określonej liczby uczestników. Więcej informacji pod linkiem.
   Uwaga! Od 24 lutego zniesiony zostaje prawny wymóg, aby osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność COVID-19 poddawały się samoizolacji. Jeżeli to możliwe, zalecane jest pozostanie w domu i unikanie kontaktu z innymi ludźmi. Nie ma również obowiązku wykonywania codziennych testów przez osoby, będące bliskimi kontaktami zakażonych oraz obowiązku poddawania się samoizolacji.
  2. Czy obowiązuje godzina policyjna?
   NIE
  3. Czy są problemy z wymienialnością lokalnej waluty?
   NIE
  4. Czy występują ograniczenia w łączności z krajem?
   NIE
  5. Czy występują restrykcje / ograniczenia w imporcie?
   NIE
  6. Czy występują restrykcje / ograniczenia w eksporcie?
   NIE
   Eksport ponad 80 kluczowych leków został wstrzymany przez rząd, aby zapobiec niedoborom w wyniku leczenia koronawirusa przez brytyjską służbę zdrowia. Zakaz obowiązuje od 19 marca 2020 r., do odwołania. Pełna lista leków dostępna jest na stronie.
  7. Czy występują problemy w przepływie kapitału, towarów na granicach?
   NIE
  8. Czy w związku z COVID-19 złagodzono przepisy importowe na towary?
   NIE

 • Podróże biznesowe

  1. Czy podróżujący może wjechać do kraju?
   TAK
   Od 4 października w Wielkiej Brytanii (Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej) obowiązuje nowy uproszczony system podróżowania. Wyróżnione są dwa obszary ryzyka: kraje wysokiego ryzyka epidemicznego (znajdujące się na czerwonej liście) oraz kraje niskiego ryzyka epidemicznego (znajdujące się poza czerwoną listą - tzw. reszta świata). Zasady, które obowiązują osobę przyjeżdżającą z kraju, spoza czerwonej listy (np. Polska), zależą od statusu szczepienia na COVID-19.
   W pełni zaszczepieni podróżujący przyjeżdżający do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej muszą wypełnić formularz lokalizacyjny, w ciągu 3 dni przed przyjazdem. Osoby w pełni zaszczepione przybywające do Wielkiej Brytanii nie muszą wykonywać testu na COVID-19 przed podróżą do UK oraz odbywać kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.
   Przed podróżą osoby, które nie są w pełni zaszczepione, przybywające do Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej z krajów niskiego ryzyka epidemicznego zobowiązane są do:
   • wykonania testu na COVID-19 w ciągu 2 dni przed przyjazdem;
   • zarezerwowania i opłacenia testu na 2. dzień pobytu;
   • wypełnienia formularza lokalizacyjnego - w ciągu 3 dni przed przyjazdem.
   Nie ma obowiązku poddawania się kwarantannie, chyba że wynik testu PCR jest pozytywny lub niejednoznaczny. Test na 2. dzień można wykonać w dowolnym momencie po przyjeździe i najpóźniej przed końcem dnia 2. (dzień przyjazdu to dzień 0).
   Jeśli wynik testu jest pozytywny, należy natychmiast poddać się samoizolacji. Standardowy okres samoizolacji wynosi 10 pełnych dni. Dzień, w którym wykonano test, to dzień 0. Można przerwać samoizolację w 6. dniu, jeśli wykona się test przepływu bocznego (lateral flow test) w 5. i 6. dniu kwarantanny i: testy wykona się w odstępie co najmniej 24 godzin oraz oba testy są negatywne, a także nie ma się wysokiej temperatury.
   Jeżeli wynik testu jest niejednoznaczny również należy poddać się 10-dniowej samoizolacji. Można wykonać inny test zakupiony prywatnie. Jeżeli wynik tego testu jest negatywny, można przestać się izolować. Jeśli wynik jest pozytywny, należy przestrzegać zasad pozytywnego wyniku testu.
   Jeżeli natomiast nie wykona się żadnego testu po przyjeździe do Anglii to należy izolować się przez 14 pełnych dni.
   Więcej informacji o nowych zasadach podróżowania pod linkiem.
   Dzieci poniżej 18 roku życia przybywające z kraju spoza czerwonej listy traktowane są jako osoby w pełni zaszczepione i nie muszą wykonywać testu na COVID-19 przed podróżą i po przyjeździe do UK oraz odbywać kwarantanny po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.
  2. Czy podróżujący może przejechać przez kraj?
   TAK
  3. Czy loty do kraju są wstrzymane?
   NIE
  4. Czy wymagany jest test na obecność wirusa SARS-CoV-2?
   TAK
   PCR lub antygenowy, wykonany nie wcześniej niż 2 dni przed wjazdem do Wielkiej Brytanii tylko dla osób niezaszczepionych.
  5. Czy pasażer po przyjeździe do kraju zostaje poddany kwarantannie?
   NIE
   Inne zasady obowiązują osobę przyjeżdżającą z kraju znajdującego się na czerwonej liście - więcej informacji pod linkiem.

 • Szanse eksportowe

  1. Które z gałęzi przemysłu są szczególnie dotknięte skutkami pandemii COVID-19?
   • przemysł turystyczny (spadek 90%) i usługi dla ludności, sport i rekreacja,
   • produkcja: sprzętu transportowego (-24%), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (-15%), podstawowych metali i wyrobów metalowych (-5%), komputerowych wyrobów elektronicznych i optycznych (-4%), podstawowych produktów farmaceutycznych i preparatów farmaceutycznych (-1%),
   • przemysł odzieżowy,
   • przemysł kosmetyczny,
   • przemysł środków transportu (zmniejszone zapotrzebowanie na przejazdy, samochody, jak również problemy z łańcuchami dostaw).
  2. Z jakiego typu problemami zmagają się lokalne przedsiębiorstwa?
   • Ograniczenia w dostępie siły roboczej, szczególnie pracowników sezonowych oraz w branży budowlanej.
   • Odsetek firm w pełni handlujących pod koniec grudnia 2021 r. wyniósł 81%, jedynie w branży magazynowo-logistycznej wyniósł 86%.
   • Odsetek firm prowadzących obecnie handel, które zgłosiły, że albo nie są w stanie uzyskać potrzebnych materiałów, towarów lub usług z Wielkiej Brytanii, albo musiały zmienić dostawcę lub znaleźć alternatywne rozwiązania, aby to zrobić wyniósł 15% w grudniu 2021 r.
   • Zerwane łańcuchy dostaw lub utrudnienia dostaw na granicach.
   • Problemy w branży logistycznej wynikające z braku kierowców ciężarówek.
   • Kryzys w sektorze paliw wpłynął na znaczący wzrost cen energii elektrycznej.
  3. Na jakie produkty / towary występuje obecnie zwiększone zapotrzebowanie?
   • branża budowlana
    W związku z boomem budowlanym oraz dużym projektem infrastrukturalnym (HS2) brakuje materiałów budowlanych, takich jak drewno, stal, pokrycia dachowe, płyty re-gipsowe, okna, drzwi itp.
   • branża meblarska i wyposażenia wnętrz
    Wzrost zapotrzebowania w związku z pracą w systemie pracy zdalnej oraz zmniejszonym czasem pracy u niektórych pracodawców.
   • branża farmaceutyczna
    Wzrost zapotrzebowania na lekarstwa, suplementy i środki ochrony osobistej.
   • branża AGD i sprzętu elektronicznego
    W związku ze zwiększeniem przebywania w domu wzrasta zapotrzebowania na urządzenia gospodarstwa domowego oraz elektronikę.
   • branża spożywczy
    Zwiększa się zainteresowanie zdrową, naturalną i organiczną żywnością. Wzrasta koszt produkcji żywności ze względu na ograniczony dostęp do pracowników (zwiększenie zachorowań na COVID-19, braki kadrowe) oraz wzrost cen produktów biorących udział w cyklu dostawy (np. CO2, energia elektryczna, paliwa, transport).
  4. Czy na lokalnym rynku zagraniczne podmioty mogą uczestniczyć w przetargach publicznych?
   TAK
   Wymogi polegają zwykle na dostarczeniu dokumentów rejestracyjnych oraz ewentualnie certyfikatów. Zasadniczo nie ma ograniczeń dla firm z Polski.
Ostatnia aktualizacja: 14 marca 2022 r.
Powrót do strony rynku »

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij