Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Eksport
Strona główna > Eksport > Rynki zagraniczne > Rosja > Rosja - Alert sankcyjny

BREXIT – bądź na bieżąco!Alert sankcyjny Rosja


W obliczu obecnej sytuacji wielu przedsiębiorców zastanawia się co dalej w zakresie współpracy z podmiotami rosyjskim.  Przedsiębiorco, zanim podejmiesz dalszą decyzję dotyczącą Twojej działalności w Rosji, warto zwrócić uwagę i przeanalizować następujące kwestie:


contact form  Sankcje przedmiotowe

sprawdź, czy Twój produkt nie jest objęty zakazem importu/eksportu wprowadzonym zarówno ze strony rosyjskiej, jak i ze strony Unii Europejskiej. Na etapie sprawdzania trzeba mieć pewność jaki kod celny jest przepisany do produktu/towaru, gdyż listy zakazanych produktów są przygotowywane na podstawie kodów celnych. Zweryfikować można m.in. na następujących stronach:  


contact form  Sankcje podmiotowe

Sprawdź, czy Twój kontrahent lub osoby z nim związane nie znajdują się na liście osób objętych sankcjami. Pamiętaj, że lista dotyczy również członków rodziny.


contact form  Umowy eksportowe

Przeanalizuj postanowienia umowy (zalecane skorzystanie z pomocy prawnika) w szczególności dotyczące:

  • siły wyższej (o ile takie postanowienia zostały zawarte w umowie);
  • banku wskazanego przez kontrahenta (czy nie jest objęty sankcjami, czy nie został odłączony od SWIFT; VTB, Sovcombank, Novikombank, Otkritie Bank /sankcje blokujące USA - wpisany na czarną listę SDN/; Promsvyazbank, Bank Rossiya /sankcje europejskie i amerykańskie/; Sberbank /sankcje dotyczące rachunków korespondencyjnych/)
    Lista banków wykluczonych z systemu SWIFT >>
  • waluty wskazanej do rozliczeń z kontrahentem (sprawdź aktualne ograniczenia/sankcje finansowe związane z możliwością prowadzenia rozliczeń z kontrahentem. Wykaz aktów prawnych wprowadzonych przez Rząd Rosyjski znajdują się poniżej);
  • prawa właściwego, które ma zastosowanie w przypadku interpretacji postanowień, innymi słowy do którego kodeksu/rozporządzenia etc. będziesz musiał zajrzeć( polskiego czy rosyjskiego), żeby się dowiedzieć jakie są skutki prawne zawarcia w umowie poszczególnych postanowień. Ważne też jest sprawdzić do jakiego sądu strony będą musiały pójść w przypadku sporu związanego z umową;
  • odpowiedzialności stron w przypadku zaistnienia okoliczności niezależnych od stron (innych niż te, które mogą być kwalifikowane jak siła wyższa).

Jeżeli podpisana przez Ciebie umowa została zawarta pod prawem rosyjskim poniżej znajdziesz podstawową informację o możliwościach rozwiązania umowy, w przypadku podjęcia takiej decyzji. Pamiętaj proszę, że wskazana informacja ma charakter wyłącznie informacyjny i każdy przypadek powinien być indywidualnie skonsultowany z kompetentnymi w tym zakresie specjalistami.


contact form  Zawieszenie/ likwidacja spółki

jeżeli posiadasz spółkę zarejestrowaną na terytorium Rosji, sprawdź procedurę zawieszenia działalności spółki bądź jej likwidacji. Jeżeli chodzi o zawieszenie działalności spółki to zwracamy uwagę, że tak naprawdę w prawie rosyjskim nie została przewidziana taka procedura, więc w praktyce zawieszenie działalności polega po prostu na zaprzestaniu faktycznej działalności prowadzonej przez spółkę. Aczkolwiek należy pamiętać, że deklaracje podatkowe dalej należy składać do organów podatkowych, jak również dalej należy posiadać adres prawny etc. Uznaje się, że w takim stanie spółka co do zasady może funkcjonować do 12 miesięcy, później warto podjąć decyzję albo o całkowitej likwidacji albo o wznowieniu działalności w pełnym zakresie.


contact form  Transport/ logistyka

jeśli korzystasz z usług firmy spedycyjnej, skontaktuj się z jej przedstawicielem i ustal, czy istnieją ograniczenia, które mogą wpłynąć na dostawę Twoich towarów.


contact form  Przydatne strony


contact form  Q&A / Najczęściej zadawane pytania

Lista pytań i odpowiedzi jest dostępna tutaj.
Informacje zawarte w udostępnionym materiale pochodzą z zewnętrznych baz, które w żaden sposób nie są administrowane, modyfikowane ani poddawane kontroli przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. z siedzibą w Warszawie (dalej „PAIH”). Dokładamy wszelkich starań, aby przekazywane informacje zostały pozyskane z wiarygodnych źródeł, jednakże PAIH nie ponosi żadnej odpowiedzialności za dokładność, kompletność, wiarygodność, użyteczność, aktualność tych informacji oraz ich przydatność do określonego celu ani za wyniki uzyskane w związku z korzystaniem z tych informacji. PAIH nie ponosi odpowiedzialności z tytułu jakiejkolwiek szkody bezpośredniej lub pośredniej jakiegokolwiek rodzaju, w tym szkody za utratę zysków wynikłej z całkowicie lub częściowo wykorzystania informacji udostępnionych przez PAIH w niniejszym materiale. W związku z tym każdy odbiorca tych informacji powinien sprawdzić przydatność i poprawność wyżej wymienionych informacji zgodnie z ich przeznaczeniem i korzysta z tych informacji na własną odpowiedzialność. Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. oraz jej pracownicy nie ponoszą w żadnym wypadku odpowiedzialności za jakąkolwiek decyzję lub działanie podjęte w oparciu o wyżej wymienione informacje ani za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z decyzji podjętych w oparciu o te informacje. 

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij