Rynki zagraniczne

Peru

Sektorami gospodarki, w których występuje największy popyt na produkty z importu są: przemysł elektromaszynowy, rolno-spożywczy, chemiczny oraz metalurgiczny. W związku z ich szybkim rozwojem, wzrasta również zapotrzebowanie na pojazdy oraz maszyny niezbędne do ich obsługi. Peru jest członkiem Sojuszu Pacyfiku, jednego z najważniejszych bloków ekonomicznych Ameryki Łacińskiej. W 2013 roku weszła w życie umowa handlowa między Peru a Unią Europejską.


Peru - Eksport TOP 5Peru - Wymiana handlowaPeru - Import TOP 5

Informacje z rynku

Peru zamknęło pierwszy kwartał 2022 r. z nadwyżką handlową w wysokości ponad 3 mld USD, o 38,7% wyższą niż w tym samym okresie ubiegłego roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Banco Central de Reserva del Perú. W 2021 r. wartość importu z Peru do Polski wyniosła 43,9 mld EUR, stanowiąc 3,2% całego importu do naszego kraju. Największymi partnerami handlowymi Peru, w odniesieniu do importu, są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.

Umowa o Wolnym Handlu pomiędzy Unią Europejską a Kolumbią, Peru oraz Ekwadorem przyczyniła się do zniesienia wielu opłat celnych, ograniczenia barier handlowych, ułatwienie dostępu do inwestycji, liberalizacji rynku usług oraz zamówień publicznych, a także ułatwienia procedur rozstrzygania sporów. Dzięki wspomnianym ułatwieniom wymiana gospodarcza pomiędzy Polską a Peru znacznie się zwiększyła. W kwietniu 2022 r. inflacja w Peru wyniosła 7,96%, co było najwyższym wynikiem od 24 lat. Zgodnie z danymi publikowanymi przez peruwiański rząd w Marco Macroeconómico Multianua, szacuje się, że w 2022 r. Peru odnotuje wzrost gospodarczy w wysokości 3,6%.

W strukturze towarowej peruwiańskiego importu z Polski dominowały wyroby z branży przemysłowej i górniczej. Z Polski najczęściej importowane są części samochodowe, przewodniki elektryczne, lampy żarowe, przełączniki i maszyny wiertnicze. Natomiast z branży spożywczej jest to skrobia ziemniaczana oraz nabiał. Peruwiański eksport do Polski obejmuje produkty z branży górniczej - cynk oraz miedź oraz produkty rolnicze - owoce oraz warzywa.


Wydarzenia branżowe

Baza rekomendowanych wydarzeń branżowych stanowi bogaty zbiór polecanych wydarzeń z wielu branż i regionów, które mogą być istotne z punktu widzenia rozwoju polskiego eksportu.

Baza jest na bieżąco aktualizowana przez ekspertów branżowych oraz rynkowych, zarówno z Centrali PAIH, jak i Zagranicznych Biur Handlowych.

Sprawdź rekomendowane przez PAIH branżowe wydarzenia targowe organizowane w Peru. Lista dostępna TUTAJOpracowania i raporty:
Charakterystyka rynku
Peru - charakterystyka rynku
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zapoznaj się z naszą ofertą i dowiedz się, co możemy zrobić dla rozwoju Twojej firmy lub skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły. 

Wyszukaj inny rynek »

Sprawdź naszą ofertę »