1. Podatek od nieruchomości - istota podatku
Podatek ten zalicza się do grupy podatków majątkowych (przesłanką opodatkowania jest samo posiadanie określonych składników majątku - tutaj: nieruchomości i budowli). Podatek od nieruchomości jest podatkiem lokalnym, co oznacza m.in., że organami podatkowymi są organy wykonawcze gmin.
2. Przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości
Podatkowi od nieruchomości podlegają:
3. Podatnicy
Podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki osobowe będące:
4. Podstawa opodatkowania
W zależności od przedmiotu opodatkowania podstawą opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest:
Przy czym, dany obiekt jako przedmiot opodatkowania może być opodatkowany tylko raz, tj. obiekt, który wpisuje się w definicję budynku, nie może być jednocześnie opodatkowany jako budowla.
5. Stawki podatku
Wysokość stawek podatku od nieruchomości jest ustalana przez rady poszczególnych gmin. Maksymalny poziom stawek podatku od nieruchomości jest jednak ograniczony ustawowo. Uchwała określająca wysokość stawek podatku od nieruchomości na terenie właściwej gminy w danym roku podatkowym, wraz z powiązanymi formularzami, powinna być dostępna na stronie internetowej gminy miejsca położenia przedmiotu opodatkowania.
Rodzaj nieruchomości |
Maksymalna stawka podatku |
Grunty związane z prowadzenie działalności gospodarczej |
0,91 PLN/m2 |
Grunty pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego |
0,48 PLN/m2 |
Budynki mieszkalne |
0,77 PLN/m2 |
Budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej |
23,10 PLN/m2 |
Budynki pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego |
7,77 PLN/m2 |
Budowle |
2% od wartości początkowej lub rynkowej budowli |
Gmina może różnicować wysokość stawek podatkowych ze względu na
kryteria przedmiotowe (np. rodzaj prowadzonej działalności). Nie jest jednak
uprawniona do uchwalenia różnych stawek w oparciu o kryterium podmiotowe.
6. Obowiązek podatkowy
Co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku. Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie (np. wybudowanie) budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem.
7. Zwolnienia i wyłączenia
Zwolnione lub wyłączone z opodatkowania są m.in.:
8. Wymiar
W zależności od tego czy podatnikiem jest osoba fizyczna czy osoba prawna lub jednostka organizacyjna, obowiązki podatnika względem organu podatkowego kształtują się odmiennie.
W przypadku, gdy podatnikiem jest osoba fizyczna, na podatniku ciąży obowiązek:
Natomiast gdy podatnikiem jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna, w tym spółka niemająca osobowości prawnej, podatnik jest zobowiązany do:
Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, to te osoby fizyczne są obowiązane do składania deklaracji na podatek od nieruchomości oraz opłacania podatku na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Ostatnia aktualizacja: lipiec 2018
Materiał przygotowany i opracowany dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. przez: