Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
  • Facebook
  • Youtube
  • Twitter
Aktualności
Strona główna > Aktualności
5 października 2005

Rozbudowa centrum badawczo - rozwojowego Delphi w Krakowie

Dzięki inwestycji amerykańskiego koncernu powstanie ponad 260 miejsc pracy dla inżynierów. 5 października 2005 r. w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych została podpisana umowa inwestycyjna pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i Pracy a amerykańskim koncernem Delphi.
Ze strony polskiej umowę podpisał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy – Pan Marcin Kaszuba, ze strony inwestora: Pan Marek Adamiak – Prezes Zarządu Delphi w Polsce oraz Pan Tomasz Miśniakiewicz – Członek Zarządu Delphi.


Podpisanie umowy.
Od lewej: Tomasz Miśniakiewicz - Członek Zarządu Delphi,
Marcin Kaszuba - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy
i Marek Adamiak - Prezes Delphi w Polsce

W rozszerzonym centrum badawczo - rozwojowym zatrudnienie znajdzie 264 inżynierów, którzy będą pracować m.in. nad udoskonalaniem systemów zawieszenia do samochodów produkowanych przez koncerny: PSA, Ford, BMW, Daimler Chrysler, Opel, Volkswagen, Renault.

Podpisanie umowy jest efektem blisko sześciomiesięcznych negocjacji prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Prace nad projektem rozpoczęły się w kwietniu br., kiedy inwestor zgłosił się do Agencji prezentując założenia nowej inwestycji. PAIiIZ była odpowiedzialna w trakcie prowadzenia projektu m.in.

Centrum badawczo - rozwojowe Delphi w Krakowie.
za koordynację działań po stronie polskiej i przygotowanie pakietu wsparcia dla inwestora.

Podpisana dzisiaj umowa inwestycyjna gwarantuje dotację dla koncernu w wysokości 1 miliona PLN. Realizacja projektu wygeneruje wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego w wysokości ponad 4,8 milionów PLN w ciągu najbliższych 2 lat.

„Centrum Delphi to kolejna inwestycja reprezentująca sektor B+R, który jest kluczowym sektorem dla naszej Agencji. Cieszy nas, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem dla tego typu inwestycji,” powiedział Sebastian Mikosz, Wiceprezes PAIiIZ S.A. nadzorujący projekt w Agencji.

„Projekt Delphi to inwestycja wykorzystująca nasz największy potencjał i jednocześnie najsilniejszy atut – świetnie przygotowane kadry, które są w stanie spełnić najwyższe oczekiwania inwestorów,” stwierdził Minister Kaszuba.


Marek Adamiak - Prezes Delphi w Polsce.
Znaczenie dobrze przygotowanych kadr podkreślił także Marek Adamiak, prezes Delphi w Polsce. "To była znakomita okazja, by skierować uwagę świata motoryzacyjnego na zdolności polskich inżynierów,” powiedział. "W przypadku krakowskiego ośrodka Delphi, oprócz wielu ważnych kryteriów, które zazwyczaj rozważa inwestor przy podejmowaniu decyzji, kluczowym było pozyskanie najlepszej kadry. Dziś nie musimy już udowadniać, że warto było przenieść prace badawczo - rozwojowe do Polski. Mając wypracowaną przez ostatnie pięć lat markę, jesteśmy gotowi do przyjęcia kolejnych projektów i sprowadzenia nowych technologii pod dach krakowskiego ośrodka.”

Prezes PAIiIZ, Andrzej Zdebski powiedział: "Cieszy nas fakt, że inwestor obecny w Polsce już od 11 lat po raz kolejny nam zaufał. Jest to potwierdzenie przyjaznego klimatu inwestycyjnego w naszym kraju."

Firma Delphi to amerykański producent komponentów motoryzacyjnych (układów zasilania, zawieszenia, amortyzatorów, elektroniki samochodowej, systemów kontroli pojazdów, chłodzenia silnika, układów przenoszenia napędów). Firma jest obecna w Polsce od 1994 r. Jej inwestycje wynoszą ponad 380 mln USD.

Obecnie struktura firmy w Polsce obejmuje dwie spółki tj.: Delphi Poland S.A. z siedzibą w Krakowie, oraz Delphi Polska Automotive Systems z siedzibą w Tychach.

Więcej informacji:
Siedziba główna Delphi w Polsce
Tel.  (+48 12) 252 10 00
 
Kontakt dla przedstawicieli mediów:
Agnieszka Przymusińska
Tel. (+48) 602 390 682
agnieszka.przymusinska@delphi.com

zobacz wszystkie aktualności


Jeśli chcą Państwo otrzymywać Newsletter, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 138.006.600,00 PLN

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Facebook Youtube Twitter Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij