Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 stycznia 2019

Zapowiedziane zmiany taryf celnych w Chinach w roku 2019

Chiny ogłosiły zmniejszenie taryf oraz ceł eksportowych dla wielu produktów w roku 2019. Począwszy od 1 stycznia 2019 roku, Chiny obniżą lub zniosą cła na import 706 rodzajów produktów, w celu obniżenia kosztów ponoszonych przez konsumentów oraz w celu dalszego otwarcia gospodarki kraju.
Obniżki cła w Chinach w 2019 roku
 
Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Finansów wydanym 24 grudnia, od 1 stycznia Chiny obniżą również cła eksportowe 94 rodzajów produktów a od 1 lipca 2019 roku obniżą cła 298 produktów z obszaru technologii informacyjnej.


Podjęte w ostatnim czasie działania stanowią trzecią rundę cięć taryfowych w Chinach w 2018 roku. W maju Chiny ogłosiły cięcia taryf celnych dla 1449 kategorii towarów i zapowiedziały dalsze cięcia cła dla kolejnych 1585 pozycji we wrześniu.

Rodzaje produktów objętych obniżką ceł

Pierwsze dwie rundy cięć taryf celnych w Chinach dotyczyły przede wszystkim towarów konsumpcyjnych i produktów przemysłowych, ostatnia runda dotyczy jednak dużo szerszej gamy towarów.

Chiny obniżą taryfy na produkty takie jak: baterie litowo-jonowe, bawełnę, futra i niektóre surowce farmaceutyczne, a także przedłużą tymczasowe obniżki ceł na produkty takie jak: silniki lotnicze, roboty spawalnicze i pasze naturalne. Ponadto, Chiny wprowadzą niższe stawki celne zgodnie z uprzednio uzgodnionymi umowami handlowymi z 23 krajami, między innymi: Nową Zelandią, Peru, Kostaryką, Szwajcarią, Islandią, Koreą Południową, Australią i Gruzją.

Cła eksportowe zostaną obniżone lub całkowicie usunięte dla produktów takich jak: nawozy chemiczne, apatyt, rudy żelaza, żużel, smoła węglowa, miazga drzewna i innych.

Od 1 lipca 2019 roku Chiny obniżą opłaty celne dla 298 produktów z obszaru technologii informacyjnej, w tym urządzeń do diagnostyki medycznej, głośników i drukarek. Kolejne 14 produktów z obszaru technologii informacyjnej będzie miało tymczasowo obniżone stawki taryfowe.

Cięcia taryfowe mają na celu pobudzić wzrost konsumpcji


Ostatnia runda cięć taryfowych została ogłoszona niedługo po dorocznej konferencji „Central Economic Work Conference”, podczas której sformułowano priorytety gospodarcze na nadchodzący rok. Najważniejszym elementem była reakcja na spowolniającą gospodarkę Chin i toczącą się wojnę handlową z USA.

W listopadzie eksport z Chin wzrósł o 5,4%. 10,1 punktów procentowych mniej niż w ubiegłym miesiącu. Import wzrósł o 3% co stanowiło najsłabszy wynik od 2006 roku.  najsłabiej od 2006 r. W związku z niestabilną sytuacją gospodarczą, niższe taryfy importowe pomogą zmniejszyć koszty dla firm.

Dla przykładu, chińskie taryfy retorsyjne na soję z ameryki zmusiły kraj do poszukiwania alternatywnych partnerów handlowych - ale za wyższą cenę. Obniżając cła na produkty, takie jak rzepak i słonecznik, Chiny mogą przynajmniej częściowo zrekompensować wyższe koszty soi, wykorzystywanej jako pasza dla zwierząt. Cięcia taryfowe będą dotyczyć również produktów amerykańskich, ale w niektórych przypadkach produkty podlegać będą dodatkowym taryfom celnym.

Decyzja o obniżeniu taryf, pokrywa się z nowym projektem ustawy o inwestycjach zagranicznych i ujednoliconą „listą negatywną”, a także z obietnicami chińskich władz, o obniżeniu podatków i innych kosztów w 2019 r. Ponieważ Chiny nadal prowadzą negocjacje z USA w sprawie rozwiązania wojny handlowej, władze chętnie promują zmiany jako dowód zaangażowania w otwieranie gospodarki.

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie artykułu dostępnego na stronie:
http://www.china-briefing.com/news/new-tariff-export-duty-cuts-china-2019-wide-variety-products-affected/

Pełna lista produktów o obniżonych stawkach taryfowych dostępna na stronie:
http://gss.mof.gov.cn/zhengwuxinxi/zhengcefabu/201812/P020181221619891346040.pdfPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij