Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
21 września 2005

Inwestycja IBM w Krakowie

W Krakowie powstanie nowe Laboratorium Oprogramowania amerykańskiego koncernu IBM. Dnia 21 września br. w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. została podpisana umowa inwestycyjna zawarta pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i Pracy, reprezentowanym przez Ministra Jacka Piechotę a firmą IBM Polska, reprezentowaną przez Dariusza Fabiszewskiego, Dyrektora Generalnego IBM Polska.

Wiceprezes PAIiIZ Sebastian Mikosz
„Prace nad projektem rozpoczęliśmy w kwietniu br. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy udało się przeprowadzić cały proces negocjacyjny oraz doprowadzić do podpisania umowy. Laboratorium Oprogramowania IBM to kolejna inwestycja reprezentująca sektor B+R, który jest kluczowym sektorem dla naszej Agencji. Cieszy nas, że Polska staje się coraz atrakcyjniejszym krajem dla tego typu inwestycji” - powiedział Sebastian Mikosz, Wiceprezes PAIiIZ S.A. nadzorujący projekt w Agencji.


Wiceminister Gospodarki Marcin Kaszuba
„Chciałbym ze swej strony podziękować PAIiIZ za duże zaangażowanie w realizacji projektu. IBM jest przykładem inwestycji, dzięki której zatrudnienie znajdą młodzi wykwalifikowani specjaliści znający nowoczesne standardy pracy. Polska dysponuje wszelkimi przesłankami, aby stać się europejskim potentatem w przyciąganiu inwestycji z sektorów usług zaawansowanych technologicznie, których przykładem są centra badawczo-rozwojowe.” - powiedział Marcin Kaszuba, Wiceminister Gospodarki.

„Fakt, że to właśnie Polska została wybrana jako miejsce nowej inwestycji IBM, jest potwierdzeniem dużego znaczenia naszego kraju dla korporacji. Dużą rolę odegrał tu potencjał naszych inżynierów, dający szansę na realizację wysoce wyspecjalizowanych projektów technologicznych. IBM zdecydował się ulokować nowe laboratorium w Polsce także z uwagi na stabilność polskiej gospodarki oraz ze względu na korzystne rozwiązania finansowe, zachęcające do inwestycji w nowe technologie.” - powiedział Dariusz Fabiszewski, Dyrektor Generalny IBM Polska.


Od lewej: Wiceprezes PAIiIZ Sebastain Mikosz,
Minister Gospodarki i Pracy Jacek Piechota,
Dyrektor Generalny IBM Polska Dariusz Fabiszewski,
Paweł Molenda Dyrektor Laboratorium Oprogramowania, IBM Software Group,
Wiceminister Gospodarki Marcin Kaszuba

W ramach wieloletniego programu rządowego krakowska inwestycja otrzymała wsparcie z budżetu państwa w wysokości 800 tys. złotych. Celem programu jest działanie na rzecz rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenie zatrudnienia wśród osób z wyższym wykształceniem. Realizacja projektu przyniesie wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego rzędu ponad 16 mln zł.


Od lewej: Minister Gospodarki i Pracy Jacek Piechota,
Dyrektor Generalny IBM Polska Dariusz Fabiszewski,
Dyrektor Laboratorium Oprogramowania, IBM Software Group Paweł Molenda

„Inwestycje w szybko rosnące rynki takie jak Polska to kluczowy element globalnej strategii biznesowej IBM. Dzięki współpracy oddziałów IBM w różnych krajach możemy wykorzystywać największe talenty z całego świata, aby zwiększać innowacyjność naszych produktów i oferować najlepsze usługi klientom na całym świecie” - powiedział Paweł Molenda, dyrektor Laboratorium Oprogramowania, IBM Software Group.


Minister Gospodarki i Pracy Jacek Piechota oraz
Dyrektor Generalny IBM Polska Dariusz Fabiszewski

Od początku września br. trwa rekrutacja wysoko wykwalifikowanych specjalistów do nowego centrum. W krakowskim Laboratorium Oprogramowania IBM zatrudnienie znajdzie blisko 200 osób w ciągu dwóch najbliższych lat. Firma prowadzi obecnie rozmowy z programistami, managerami projektu, którzy stanowić będą część globalnego zespołu rozwijającego oprogramowanie IBM Tivoli, służące przedsiębiorstwom do zarządzania i kontroli zasobów IT. W krakowskim Centrum powstanie także odrębny dział, który będzie oferował usługi lokalnym firmom w Polsce. Pierwszy projekt z obszaru zarządzania systemami będzie w pełni gotowy już na początku października 2005 roku.

IBM jest największą na świecie firmą informatyczną, która od ponad 80 lat jest liderem w zakresie wspierania innowacyjności w biznesie. W Polsce IBM jest obecny od 1991 roku.


Uroczyste podpisanie umowy.
Minister Gospodarki i Pracy Jacek Piechota oraz
Dyrektor Generalny IBM Polska Dariusz Fabiszewski

W ofercie firmy znajduje się szeroki zakres usług doradczych i informatycznych, oprogramowanie oraz sprzęt. W ramach strategii On Demand Business IBM we współpracy z partnerami dostarcza klientom kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb biznesowych i technologicznych każdego przedsiębiorstwa.
Więcej informacji o IBM znajduje się na stronie: www.ibm.com/pl

Kontakt dla prasy:

Eryka-Maria Gizińska, Public Relations Manager, IBM Polska
tel. 0 22 609 57 64, e-mail: eryka.gizinska@pl.ibm.com


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij