Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
16 września 2005

Toyota otworzyła nową fabrykę silników diesla w Polsce

15 września 2005 roku Toyota oficjalnie otworzyła nową fabrykę silników diesla w Polsce - Toyota Motor Industries Poland. Zatrudnienie, wynoszące obecnie 670 osób, wzrośnie w 2006 roku do około 900 pracowników. Nakłady inwestycyjne osiągną poziom 200 milionów Euro.
Zakład w Jelczu-Laskowicach już w marcu tego roku rozpoczął seryjną produkcję nowego 2,2 litrowego silnika wysokoprężnego, który jest montowany w modelu Avensis produkowanym w zakładach Toyoty w Wielkiej Brytanii oraz Corolla Verso pochodzącym z fabryki Toyoty w Turcji. Roczna zdolność produkcyjna fabryki w Jelczu-Laskowicach wynosić będzie 180 tysięcy silników rocznie.

Pan Satochi Kaseda, Prezes Toyota Motor Industries Poland

"Uznanie przez Japonię statusu Polski jako lidera przemian gospodarczych w regionie oraz rosnące zainteresowanie japońskiego biznesu inwestycjami w naszym kraju, pozwalają na optymistyczną ocenę perspektyw wzrostu japońskiego zaangażowania kapitałowego w Polsce", zauważa obecny podczas ceremonii Minister Gospodarki i Pracy Pan Jacek Piechota. "Inwestycje Toyoty cechuje szczególne poczucie silnej więzi lokalnej i przykładanie dużej wagi do wzajemnego zaufania w kontaktach z regionem", dodaje Minister. Oprócz niego, w uroczystości otwarcia fabryki wzięli udział m.in. Pan Profesor Ryszard Ławniczak, doradca ekonomiczny Prezydenta RP, a także Pan Tokuichi Uranishi, Wiceprezes Toyota Motor Corporation, Pan Tetsuro Toyoda, Prezes Toyota Industries Corporation oraz Pan Shinichi Sasaki, Prezes Toyota Motor Europe. Ceremonię poprowadził Tomasz Kammel.

"Jako TMIP stawiamy sobie za cel stworzenie najlepszej na świecie fabryki silników diesla", mówi Pan Satoshi Kaseda, Prezes Toyota Motor Industries Poland . "Dlatego też pragniemy konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu i pozyskać sobie zaufanie europejskich klientów, produkując najwyższej jakości silniki Made In Poland", dodaje Prezes. Na początku 2006 roku w fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach produkcję rozpocznie odlewnia bloków silnika oraz kolejne linie obróbki. W zakładzie zostanie wprowadzona  praca na dwie zmiany. W związku z tym cały czas trwa intensywny proces rekrutacji.

Produkowany w fabryce Toyoty w Jelczu-Laskowicach 2,2 litrowy silnik diesla należy do rodziny "Clean Power", łączącej w sobie wysoką wydajność i zmniejszoną emisję spalin. Silnik o mocy 177 koni mechanicznych jest pierwszym silnikiem w przedziale 1,9 do 2,2 litra, w którym użyto piezo-elektrycznych wtryskiwaczy i systemu common-rail. Innowacje te zapewniają lepsze osiągi silnika, mniejszą emisję spalin   i zużycie paliwa, a także obniżony poziom hałasu i wibracji oraz bardziej płynną jazdę. Dodatkowo zastosowanie technologii Toyota D-CAT (Diesel Clean Advanced Technologies) pozwala osiągnąć najniższą wśród silników diesla na świecie emisję tlenków azotu i cząstek stałych. Obok 177 konnej jednostki w fabryce Toyota Motor Industries Poland powstaje także silnik o mocy 150 koni mechanicznych.


Goście uroczystości otwarcia fabryki TMIP z Panem Jackiem Piechotą, Ministrem Gospodarki i Pracy na czele 

Fabryka w Jelczu-Laskowicach to nie jedyna inwestycja Toyoty na Dolnym Śląsku. Druga z polskich fabryk koncernu, Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu, rozpoczęła produkcję manualnych skrzyń biegów w kwietniu 2002 roku. Od stycznia tego roku wytwarza także 1,0 litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów do powstających w fabryce Toyota Peugeot Citroën Automobile w czeskim Kolinie samochodów Toyota Aygo, Peugeot 107 i Citroën C1. Po uruchomieniu tego projektu zdolność produkcyjna fabryki w Wałbrzychu zwiększyła się do 250 tysięcy silników benzynowych i 550 tysięcy skrzyń biegów rocznie. Zatrudnienie w TMMP, wynoszące obecnie 1750 osób, zwiększy się do końca tego roku do około 1800 pracowników, a nakłady inwestycyjne wzrosną do 400 milionów Euro.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij