Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
29 czerwca 2007

Francuskie inwestycje w Polsce

- Firmy francuskie zainwestowały w Polsce łącznie 16-17 mld euro do końca 2006 r. - wynika z opublikowanych w czwartek danych Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce.

Jak podaje Izba, w Polsce działa 760 przedsiębiorstw z kapitałem francuskim, od filii wielkich koncernów, po małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy z kapitałem francuskim brały udział w 40 procent prywatyzacji polskich przedsiębiorstw.  Stworzyły w Polsce 175 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi 1,5 proc. wszystkich nowych miejsc pracy w Polsce.

Do największych inwestorów należą firmy z takich branż, jak m.in. telekomunikacja (France Telecom, Vicendi), handel (Carrefour, Auchan), branża budowlana (Saint-Gobain, Lafarge), motoryzacyjna (Michelin), bankowość (Societe Generale, Credit Agricole), turystyka (Accor) i energetyka (EDF).

W ubiegłym roku, spośród 114 projektów inwestycyjnych prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, trzy dotyczyły francuskich firm. Dwa projekty zakończyły się decyzją o inwestycji w Polsce. Spółka Knauf Pack z branży opakowań postanowiła zainwestować w Świdnicy 3,5 mln euro i zatrudnić 40 osób. Drugim francuskim inwestorem obsługiwanym przez PAIiIZ był Delifrance – firma kosztem 11 mln euro zbuduje w Słubicach zakład produkujący mrożone pieczywo i zatrudni 60 osób.

Według danych Izby, Francja jest trzecim odbiorcą polskiego eksportu, którego wartość w 2006 roku wyniosła blisko 6 mld euro. Zgodnie z danymi GUS podczas pierwszych czterech miesięcy 2007 roku eksport wyniósł 1,9 miliarda euro.

Francja jest z kolei piątym dostawcą dla Polski, a wartość importu z Francji wyniosła w 2006 r. prawie 5,5 mld euro. Według GUS w bieżącym roku wartość sprowadzonych francuskich towarów sięgnęła do kwietnia 1,9 miliarda euro.

Od czasu wejścia Polski do UE wymiana handlowa między dwoma krajami wzrosła o 54 proc.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij