Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
28 czerwca 2007

Katowice przyciągają inwestorów

Blisko 800 nowych miejsc pracy powstanie w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE) dzięki inwestycji czterech inwestorów – francuskiej spółki Steria, włoskiej Sest-Luve, polsko-szwedzkiej firmy Takoni oraz międzynarodowej grupy Valeo Electric and Electronic Systems. Łączna wartość nakładów sięgnie ponad 160 mln zł.

Największą nową inwestycją będzie przedsięwzięcie grupy Valeo, która w swojej fabryce w Czechowicach-Dziedzicach utworzy 500 nowych miejsc pracy i zainwestuje ponad 122 mln zł. Będą tam produkowane części motoryzacyjne – rozruszniki i alternatory. Spółka otrzymała już pozwolenie na działalność w KSSE, co jest warunkiem korzystania z ulg przysługujących w Strefach inwestorom.

Firma ta działa w Polsce od 1996 roku, posiada już pięć zakładów. Valeo specjalizuje się w projektowaniu, wytwarzaniu oraz sprzedaży części i systemów samochodowych, jest jednym z głównych światowych producentów części zamiennych. Grupa zatrudnia ponad 72 tysiące osób. 

Na ponowną inwestycję w Strefie zdecydowała się także włoska spółka Sest-Luve, której fabryka działa w Gliwicach od 2002 roku. Kosztem blisko 25 mln zł spółka rozbuduje halę produkcyjną i zamontuje kolejne linie do produkcji elementów aparatury chłodniczej. Pracę znajdzie tu co najmniej 30 osób.

Do grupy firm które ponownie inwestują w Polsce należy również spółka Takoni, rozwijająca swoją dotychczasową działalność w Bielsku-Białej. Przy produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, gumy i metalu pracę znajdzie ok. 110 osób, wartość nakładów wyniesie 8,4 mln zł. Głównymi odbiorcami wyrobów Takoni są firmy motoryzacyjne.
 
Nowym inwestorem w Strefie jest natomiast Steria, francuska firma consultingowa. Otworzy ona w Katowicach swoje centrum usług. Inwestycja jest warta ponad 1,6 mln euro, zatrudnienie w centrum znajdzie do końca przyszłego roku co najmniej 150 osób. Firma chce świadczyć usługi doradztwa w zakresie programowania oraz inne usługi związane z informatyką. Steria nie zamierza kupować nieruchomości, na własne potrzeby spółka będzie wynajmowała powierzchnie biurowe na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Inwestora sprowadziła do Polski głównie możliwość łatwego znalezienia wykwalifikowanej kadry, zwłaszcza informatyków, która daje możliwość rozwoju przedsiębiorstwa. Firmy z sektora Business Process Outsourcing coraz częściej decydują się na inwestycje w krajach, w których znalezienie nawet znacznej liczby specjalistów nie stanowi trudności. Steria należy do pierwszej dziesiątki europejskich firm outsourcingowych, zatrudnia ponad 10 tysięcy pracowników.

Zarząd KSSE spodziewa się w 2007 roku pozyskania inwestycji o łącznej wartości ok. miliarda złotych i powstania ponad 3,1 tysięcy miejsc pracy. W ubiegłym roku inwestorzy zadeklarowali w Strefie 36 nowych przedsięwzięć o łącznej wartości półtora miliarda złotych oraz zatrudnienie ponad czterech tysięcy osób.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij