Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
23 marca 2007

Black Hawk wystartuje w Mielcu

Firma Sikorsky Aircraft Corporation sfinalizowała zakup Polskich Zakładów Lotniczych Mielec (PZL) od Agencji Rozwoju Przemysłu. Transakcja warta jest kilkaset milionów złotych.

W piątek 16 marca został zakończony proces przejęcia zakładów PZL Mielec przez amerykańską korporację Sikorsky Aircraft Corporation. Zgodnie z umową podpisaną w grudniu 2006 roku, firma Sikorsky Corp. nabyła 100 procent udziałów w PZL. Dotychczasowym właścicielem Zakładów była państwowa spółka akcyjna - Agencja Rozwoju Przemysłu. PZL Mielec jest największym polskim producentem samolotów, zatrudnia obecnie około 1500 wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Jeffrey Pino, Prezes Zarządu firmy Sikorsky, skomentował transakcję słowami: - To bardzo ważny krok w kierunku budowy podwalin naszej obecności i działalności w Europie. (…) Nabycie PZL Mielec wynika z dążenia firmy Sikorsky do skorzystania z wielkiego dziedzictwa wiedzy, doświadczeń i tradycji przemysłu lotniczego w Polsce oraz wiąże ze sobą dwie pionierskie firmy lotnicze w jeden, jeszcze silniejszy, organizm światowej klasy producenta statków powietrznych oraz dostawcy usług związanych z branżą lotniczą.


Samolot szkolno-treningowy Iskierka produkowany przez PZL Mielec

Przejęcie spółki przez inwestora pozwoli ukończyć restrukturyzację Polskich Zakładów Lotniczych i umożliwi wzmocnienie ich pozycji rynkowej, przejęcie nowoczesnego know-how oraz zwiększenie dywersyfikacji produktowej. Sikorsky planuje gruntowną modernizację fabryki i parku maszynowego Zakładów (o powierzchni ponad 100 tys. mkw.), by przygotować je do uruchomienia produkcji śmigłowca International BLACK HAWK. Ponadto PZL będzie kontynuować obecną działalność w zakresie produkcji, testowania i dostaw samolotów. Przebudowa ma się rozpocząć w kwietniu 2007 roku.

Inwestycja firmy Sikorsky Aircraft wzmocni sektor lotniczy w Polsce. Stworzy ona nowe możliwości biznesowe nie tylko dla właściciela PZL, ale i dla innych polskich firm z tej branży. W ubiegłym roku Sikorsky ogłosił swoje plany związane z opracowaniem śmigłowca International BLACK HAWK, który byłby produkowany z wykorzystaniem globalnego łańcucha dostaw. PZL Mielec stanie się jego kluczowym elementem oraz częścią strategii spółki Sikorsky, która zakłada globalizację operacji, by zaspokoić popyt w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz innych regionach.

Sikorsky Aircraft Corp. jest światowym liderem w projektowaniu i wytwarzaniu śmigłowców. Spółka nadrzędna firmy Sikorsky, United Technologies Corp., poprzez swoje spółki zależne, zatrudnia w Polsce ponad 7000 pracowników, w przemyśle lotniczym i w branży systemów budowlanych.

Więcej informacji: www.sikorsky.comPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij