POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 16 stycznia 2014 r.
 Numer 365

AKTUALNOŚCI

Fabryka Ronal otwarta
10 stycznia pochodząca ze Szwajcarii firma Ronal otworzyła swój zakład na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Projekt był wspierany przez PAIiIZ.

Światowy pionier na rynku felg aluminiowych, firma Ronal obecna jest m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Portugalii. Wałbrzyska fabryka będzie produkować 2 miliony felg rocznie dla takich marek jak Fiat, Mercedes, BMW oraz Opel. Inwestycja kosztowała blisko pół miliarda złotych. Przedsiębiorca zamierzał zatrudnić 350 pracowników, natomiast już teraz pracę w Wałbrzychu znalazło ponad 430 osób.

Obecnie PAIiIZ prowadzi 37 projektów inwestycyjnych z branży motoryzacyjnej, o wartości 1363 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 9484 miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140110/rusza_fabryka_ronal (PAIiIZ/WSSE)

Zagraniczna ekspansja - strategiczny cel polskiego biznesu
Aż 39% polskich firm planuje w ciągu najbliższych dwóch lat ekspansję międzynarodową. Wśród nich blisko połowę stanowią małe przedsiębiorstwa - wynika z badania Citi Banku przeprowadzonego w grupie kadry kierowniczej firm z 8 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu.

Dla 25% polskich firm ekspansja zagraniczna stała się strategicznym wyzwaniem na najbliższe lata. Realizacji tego zadania podjąć ma się aż 46% małych przedsiębiorstw oraz 36% określanych jako duże. Łącznie plany biznesowego podboju zagranicy w ciągu dwóch lat zadeklarowało 39% przedstawicieli polskiej kadry kierowniczej. Wśród firm planujących wejście na zagraniczne rynki dominują te z sektora produkcyjnego (38%), FMCG (27%) oraz IT (12%).

Na tle sąsiadów polscy przedsiębiorcy jawią się jako bardzo ambitni. Przykładowo, jedynie 23% Czechów zadeklarowało chęć prowadzenia interesów za granicą.


© matttilda-Fotolia.com

Polskie firmy najbardziej interesują się krajami Unii Europejskiej takimi jak Czechy czy Niemcy, ale również Ukrainą i Rosją - czyli stosunkowo bliskim sąsiedztwem. Badanie potwierdziło także to, co od pewnego czasu obserwuje PAIiIZ - wzrasta zainteresowanie polskich firm nowymi rynkami, czyli Azją oraz Afryką. (Citi Handlowy/ PAIiIZ)

Makroregion - Polska Wschodnia
Aż 520 kontraktów podpisali przedsiębiorcy z Polski Wschodniej w latach 2010-2013 w efekcie realizowanego przez PAIiIZ Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Jak wynika z przeprowadzonej ankiety najwięcej kontraktów zostało podpisanych w sektorach spożywczym, bieliźnianym i jachtowym. Jak podkreśla członek Zarządu PAIiIZ Bożena Czaja to właśnie dzięki pomocy unijnej przedsiębiorcy z Makroregionu Polski Wschodniej mogą uczestniczyć w targach, misjach i konferencjach, podczas których poznają biznes z całego świata.

Dzięki tej współpracy przedsiębiorcy nie tylko utworzyli nowe miejsca pracy, ale rozwinęli swoją działalność, tworząc nowe linie produkcyjne, nowe fabryki oraz kupując nowy sprzęt. Jak pokazują wyniki ankiety największa wartość inwestycji odnotowana została w sektorze lotniczym, gdzie suma przekroczyła 20 mln zł. Zaś najwyższą wartość kontraktów zadeklarowały firmy z sektora spożywczego - ich łączna kwota wynosi blisko 100 mln zł.

W podziale na województwa największa wartość kontraktów przypadła na województwo podkarpackie i w tym regionie wyniosła 145,59 mln zł.

Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej ma na celu stały wzrost konkurencyjności gospodarczej oraz atrakcyjności tego obszaru. Preferowanymi kierunkami działań promocyjnych są kraje Unii Europejskiej, Zatoki Perskiej, USA, Rosja, Chiny, Korea, Indie. Do strategicznych sektorów regionu należy zaliczyć: spożywczy, drzewny i meblarski, BPO, jachtowy, lotniczy, chemiczny, maszynowy, OZE oraz turystykę biznesową. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

21 mln zł oraz 160 nowych miejsc pracy
Trzy firmy otrzymały pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Wartość nowych inwestycji wynosi 21 mln zł, a liczba nowych miejsc pracy - blisko 160.

Thom-Polska wybuduje na terenie SSE pomieszczenia biurowe, piaskownię, szlifiernię, magazyny oraz drogę, parkingi i basen przeciwpożarowy. Firma specjalizuje się w precyzyjnej obróbce części metalowych: szlifowaniu, oczyszczaniu z pozostałości odlewniczych, spawaniu i prostowaniu odlewów.

CM3 - Polska swoją działalność prowadzi w sektorze motoryzacyjnym. Przedsiębiorca wybuduje nową halę produkcyjno-magazynową oraz wyposaży ją w nowoczesne maszyny i urządzenia.

Elettroplast zajmuję się budową urządzeń do chemicznej obróbki powierzchni. W Podstrefie Lubań nakładami w wysokości około 2,250 mln zł zagospodaruje niespełna hektarową działkę. (Mo-Ja Multimedia)

Kolejne pozwolenie dla polskiej firmy w SSE Euro-Park Mielec
Kronospan HPL na terenie Podstrefy Dębica zainwestuje co najmniej 18 mln zł i utworzy 10 nowych miejsc pracy.

Przedsiębiorca planuje poszerzyć dotychczasową ofertę produktów o lakierowane płyty ulepszonej jakości oraz płyty, na których bezpośrednio będzie można nanosić druk cyfrowy. Firma zmodernizuje w tym celu halę produkcyjno-magazynową. (ARP)

Pierwsze inwestycje w WSSE
Schilsner Industry Group, jako pierwsza w tym roku, otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w wałbrzyskiej strefie. Firma z kapitałem polskim zainwestuje 20 mln zł i utworzy ponad 70 nowych miejsc pracy.

Firma będzie produkować obrzeża ABS do wykończenia krawędzi płyt meblowych. Obrzeża produkowane są na bazie substancji bezpiecznych dla środowiska, a więc można je poddać pełnemu recyclingowi.

Schilsner Industry Group jest 45. firmą z kapitałem polskim funkcjonującą na terenie Wałbrzyskiej SSE. Łącznie firmy te zatrudniają 3,5 tys. osób, a suma nakładów poniesionych przez tych inwestorów wynosi ponad 1 mld zł. (WSSE „Invest-Park”)

Nowe miejsca pracy w Suwalskiej SSE
53 mln zł zainwestuje w Suwalskiej SSE firma z kapitałem polskim - Padma 3.0. Spółki powiązane ze sobą kapitałowo Padma Art. oraz Padma 3.0 w sumie zainwestowały już w SSSE 60 mln zł i zatrudniają 700 osób.

Inwestycja zostanie podzielona na dwa etapy. W pierwszym Padma 3.0 wybuduje halę produkcyjno-magazynową, w której zainstaluje linię technologiczną do produkcji artykułów z drzewa, płyt drewnopodobnych oraz plastiku. Drugi etap to wybudowanie centrum logistycznego z linią do produkcji luster, półek meblowych, frontów meblowych, krzeseł i foteli. Odbiorcą będzie m.in. IKEA.

Realizację inwestycji przedsiębiorca rozpocznie wiosną 2014 roku. Na początku inwestor planuje zatrudnić 300 osób, docelowo pracę może znaleźć nawet tysiąc osób. (MG)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0303

3,0915

Euro

4,1173

4,2005

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 16.01.2014

WYDARZENIA

Współpraca z krajami afrykańskimi
PAIiIZ zaprasza na konferencję podsumowującą program promocyjny GoAfrica w 2013 roku oraz przedstawiającą związane z nim plany na 2014 rok. Spotkanie odbędzie się 21 stycznia o godz. 11.00 w Centrum Informacyjnym PAIiIZ.

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli: wicemarszałek sejmu Cezary Grabarczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, prezes PAIiIZ Sławomir Majman oraz prezes Regionalnej Izby Gospodarczej - Łódź Witold Gerlicz.

Konferencja skierowana jest do polskich przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z perspektywicznym rynkiem krajów afrykańskich.

Rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego: http://www.paiz.gov.pl/goAfrica2013 do 20 stycznia do godz. 12.00.

Akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 20 stycznia do godz. 12.00. (PAIiIZ)

Forum Gospodarcze Polska-Indie
27 stycznia w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie na temat polsko - indyjskiej współpracy gospodarczej. Program wydarzenia przewiduje również rozmowy i konsultacje w formule C2B oraz B2B. PAIiIZ jest partnerem forum.

Spotkanie adresowane jest do polskich przedsiębiorców współpracujących z partnerami indyjskimi lub zainteresowanych podjęciem takiej współpracy. Podczas seminarium przedstawione zostaną aktualne powiązania gospodarcze pomiędzy oboma krajami, perspektywiczne kierunki rozwoju stosunków handlowych i współpracy inwestycyjnej.

Więcej informacji: www.kig.pl/znajd-zagranicznego-partnera/bwzz/3744.html (KIG)

The Asian Food Marketplace w Szanghaju
PAIiIZ zaprasza przedsiębiorców z Polski Wschodniej do udziału w targach SIAL, które odbędą się 12-16 maja w Szanghaju. SIAL to największe i najważniejsze wydarzenie o charakterze targowo-wystawienniczym z branży spożywczej w tym rejonie świata. Gromadzi producentów, dystrybutorów, hurtowników produktów spożywczych oraz branży HoReCa.

Podczas ostatniej edycji targów, które odbyły się w maju 2013 r., liczba odwiedzających sięgnęła ponad 41 tysięcy, a swoje produkty prezentowało ponad 2 100 wystawców z prawie 80 krajów. W zeszłym roku na stoisku Polski Wschodniej 20 przedsiębiorców z dużym sukcesem prezentowało swoje produkty spożywcze.

W ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, przedsiębiorcy będą prezentować się po raz trzeci. Zgłoszenia firm przyjmowane są do 23 stycznia.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140102/PW_targi_Sial_China_2014_w_Shanghaju_12-16_maja_2014 (PAIiIZ)

Instrumenty wsparcia polskich przedsiębiorstw
3 lutego o godz. 11.00 w siedzibie PAIiIZ odbędzie się konferencja nt. instrumentów finansowego wspierania dostępnych dla polskich przedsiębiorstw.

Celem konferencji jest dotarcie do przedsiębiorców z informacjami o dostępnych w Polsce możliwościach uzyskania wsparcia. Spotkanie podzielone zostało na dwa panele dyskusyjne, w których prelegenci przedstawią istniejące w Polsce narzędzia wspierania polskich przedsiębiorstw oraz podzielą się wiedzą na temat możliwości ich wykorzystania w praktyce. Konferencję zakończy sesja pytań i odpowiedzi.

Rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego: http://www.paiz.gov.pl/instrumenty_wsparcia do 31 stycznia do godz.15.00

Akredytacja mediów do 31 stycznia do godz. 12.00 na adres e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Obroty handlu zagranicznego Polski
O 5,8% był wyższy eksport towarów z Polski na rynki zagraniczne w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniósł 141 mld euro. Import zwiększył się o 0,3% do poziomu 142,7 mld euro. W rezultacie przełożyło się to na redukcję deficytu obrotów towarowych aż o 7,3 mld euro, do 1,6 mld euro.

W okresie styczeń-listopad kontynuowana była tendencja zdecydowanie szybszego wzrostu na rynki rozwijające się i słabiej rozwinięte (wzrost o 11,4 proc., do 25,8 mld euro) niż rozwinięte (wzrost o 4,6 proc., do 115,2 mld euro). Po stronie importu odnotowano spadek na poziomie 1,8 proc. (do 49,2 mld euro) z grupy rynków słabiej rozwiniętych oraz wzrost o 1,4% proc. (do 93,4 mld euro) z państw rozwiniętych.

W tym okresie wśród głównych partnerów handlowych odnotowano wzrost eksportu w skali roku do Szwecji, Słowacji, Rosji, na Ukrainę, do Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii oraz Francji, a importu - ze Stanów Zjednoczonych, z Chin, Wielkiej Brytanii oraz Belgii. Natomiast spadek eksportu odnotowano w obrotach z Holandią i Włochami, a importu - z Rosją, Francją, Włochami, Holandią, Czechami oraz Niemcami.

W przekroju towarowym wzrost eksportu odnotowano w artykułach rolno-spożywczych (o 10,4 proc. do 18,2 mld euro) oraz produktów chemicznych ( o 7,7 proc. do 20,2 mld euro). (MG/GUS)

Produkcja przemysłowa po 11 miesiącach 2013 roku
Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w Polsce wzrosła o 4,4% r/r - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W porównaniu miesięcznym odnotowaliśmy spadek o 0,3%.


© Argus-Fotolia.com

W całej Unii Europejskiej, jak również w strefie euro produkcja przemysłowa wzrosła o 3,0% r/r.
W ujęciu miesięcznym wyrównanym sezonowo produkcja przemysłowa wzrosła o 1,8% w strefie euro i 1,5% w Unii Europejskiej. (Eurostat)

Awans o 7. miejsc w Indeksie Wolności Gospodarczej
Polska zajęła 50. miejsce na świecie wśród 186 krajów uwzględnionych w rocznym raporcie Wolności Gospodarczej. W porównaniu do 2013 roku awansowała o 7. miejsc. Jest to najlepszy wynik w historii rankingu - łącznie otrzymaliśmy 67 punktów.

Na awans w rankingu wpłynęło niewątpliwie uproszczenie procedur związanych z wydawaniem pozwoleń na budowę oraz łatwość prowadzenia biznesu.

Wśród krajów europejskich Polska zajmuje 23 pozycję. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najwyższą pozycję zajmują Estonia (4 miejsce w Europie), Niemcy (8 miejsce), Litwa (11 pozycja) oraz Czechy (15 miejsce). Za nami plasują się m.in. Węgrzy, Słowacy oraz Ukraińcy. Na szczycie rankingu Index of Freedom są: Kanada, Hongkong, Singapur, Australia, Nowa Zelandia oraz Szwajcaria.

Raport przyznający Wskaźniki Wolności Gospodarczej (Index of Economic Freedom, IEF) publikowany jest co roku przez The Wall Street Journal i Heritage Foundation. (www.heritage.org)

Pozytywna ocena Polski przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy
Stabilność polskiej gospodarki oraz pozytywna ocena makroekonomiczna Polski była warunkiem przyznania Elastycznej Linii Kredytowej dla kraju.


Piotr Marciński - Fotolia.com

Przeprowadzony niedawno audyt Międzynarodowego Funduszu Walutowego pokazuje, że stabilność gospodarcza Polski, pozwala na dostęp kraju do Elastycznej Linii Kredytowej przyznawanej przez MFW. Utrzymanie tego trendu potwierdza także stabilność finansową Polski. (www.inf.org)

Z REGIONÓW

Nowe tereny inwestycyjne w Wałbrzyskiej SSE

Największa strefa ekonomiczna w Polsce obejmuje 2213 hektarów terenów inwestycyjnych. W ostatnim czasie powiększona została o 8 hektarów terenów przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Teren Jaszkowej Dolnej przeznaczony jest pod budowę obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz obiektów handlowych. To tu powstaną wielkopowierzchniowe obiekty użytkowe pod wynajem.
Jednym z celów strategicznych Wałbrzyskiej SSE „Invest-Park” na rok 2014 jest zwiększenie WSSE do minimum 2415 ha. (WSSE „Invest-Park”)

CZY WIESZ, ŻE

Brytyjski dziennik poleca Gdańsk, Kraków z prestiżową nagrodą Zoover Award
Gdańsk to jedyne polskie miasto, które znalazło się w zestawieniu 40 miejsc na świecie wartych odwiedzenia w 2014 roku. Stolica Pomorza zajęła 31. miejsce.

Jak podaje dziennik „The Guardian”, w tym roku warto odwiedzić Gdańsk ze względu na otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności, lokalny browar z regionalnymi przysmakami oraz bliskość sopockiego kurortu.

Na liście brytyjskiego dziennika znalazły się także Kapsztad (pierwsze miejsce w rankingu), Abu Dhabi, Budapeszt, Kalkuta, i tureckie miasto Alaçatı.

Jak podkreśla redakcja „The Guardian” - niektóre z tych miejsc są organizatorami wielkich imprez, inne zaczynają przyciągać turystów, ale każde z nich jest wyjątkowe i ekscytujące. 


@jholy-Fotolia.com

Tymczasem Kraków został uznany przez czytelników Zoover jako najciekawsze miasto turystyczne na Starym Kontynencie. Stolica Małopolski wyprzedziła w rankingu Sewillę, Wenecję, Rzym oraz Barcelonę. Przy ocenie aglomeracji miejskich wzięto pod uwagę życie nocne, kulturę, otoczenie. Wysoką notę miasto otrzymało w kategorii kultura oraz najlepsze hotele miejskie. (www.theguardian.com/ www.weblog.zoover.com)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: