PAIH Business Brief luty 2018, Numer 4
Nie przegap...
... szansy na podbicie Doliny Krzemowej - rusza PolishHub Academy!
Już w lutym Zagraniczne Biuro Handlowe w San Francisco rozpoczyna cykl webinariów PolishHub Academy. Jesteś polską firmą high-tech? Spotkaj się wirtualnie z ekspertami z Doliny Krzemowej! W kilkunastoodcinkowej serii - każdej z udziałem innego amerykańskiego mentora i anioła biznesu - dowiesz się, jak krok po kroku podbić Dolinę Krzemową. Na pierwszy ogień - konsultacje z Evanem Powellem.
Start: 22 luty, godz. 20.00 czasu polskiego
Szczegóły i formularz rejestracyjny: www.paih.gov.pl/polish_hub_academy.

Wydarzenia

Wystawa Polska w Iranie
Termin: 15 lutego 2018 r.
Miejsce: Teheran, Iran
Polsko-Armeńskie Forum Biznesu
Termin: 20 lutego 2018 r.
Miejsce: Warszawa
Zamówienia publiczne w Niemczech i Austrii
Termin: 26 lutego 2018 r.
Miejsce: Warszawa
I Kenijsko-Polski Szczyt eZdrowia
Termin: 20-21 marca 2018 r.
Miejsce: Nairobi, Kenia
5. spotkanie zakupowe Automotive CEE Day w Opolu
Termin: 22-23 marca 2018 r.
Miejsce: Opole
Misja Gospodarcza do Brazylii
Termin: 7-13 kwietnia 2018 r.
Miejsce: São Paulo, Brazylia
SecureTech Congress
Termin: 18-19 kwietnia 2018 r.
Miejsce: Warszawa
VIII edycja Big Data & AI Congress
Termin: 18-19 kwietnia 2018 r.
Miejsce: Warszawa

wszystkie wydarzenia

Prezentacja rynku

KENIA
POZNAJ EKSPERTA
Michael Mazurewicz, kierownik Biura Handlowego PAIH w Nairobi, ukończył brytyjską szkołę Logistics Institute w Hull. Ma dziesięcioletnie doświadczenie w sprzedaży, logistyce i doradztwie w zakresie administracji biznesowej. Od czterech lat pomaga polskim firmom w działaniu na kontynencie afrykańskim.

Kontakt: Flamingo Towers, One Mara Road, Nairobi
tel.: +254 789 802 522
e-mail: michael.mazurewicz@paih.gov.pl
kenya.trade.gov.pl

Narzędzia wsparcia

Generator Ofert Inwestycyjnych jako nowe narzędzie zarządzania terenami
Zarządzanie informacją na temat dostępnej oferty terenów inwestycyjnych będzie łatwiejsze. Właśnie debiutuje Generator Ofert Inwestycyjnych - internetowa wyszukiwarka terenów inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Generator umożliwia dodawanie, edytowanie, przeglądanie i porównywanie ofert inwestycyjnych. Jego działanie oparte jest na pracy trzech modułów: wyszukiwarki tekstowej, prezentacji ofert inwestycyjnych oraz prezentacji geolokalizacyjnej. Bazą ofert inwestycyjnych są cztery typy terenów: greenfield (działki niezabudowane), brownfield (działki zabudowane), tereny turystyczne oraz powierzchnie biurowe. Zalogowanemu użytkownikowi Generator daje możliwość dostępu do wielu narzędzi analitycznych, ułatwiających nadzór i zarządzanie ofertami.

W ramach zarządzania ofertami inwestycyjnymi każda gmina otrzyma swoją podstronę internetową, gdzie w module mapy możne zaprezentować własne oferty.
Generator Ofert Inwestycyjnych powstał jako część projektu pilotażowego „Standardy obsługi inwestora w samorządzie”, realizowanego w partnerstwie przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. oraz Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja,  Rozwój na lata 2014–2020.
Faza upowszechniania generatora będzie miała miejsce w trakcie planowanego do ogłoszenia przez MSWiA w 2018 roku konkursu w ramach Działania 2.18 PO WER.

Zapraszamy do korzystania z Generatora Ofert Inwestycyjnych na https://baza.paih.gov.pl

Co słychać w biznesie

Polska liderem Unii Europejskiej w inwestycjach zagranicznych
W Polsce, w efekcie ogłoszonych w 2017 roku 335 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ), stworzonych zostanie 86 743 miejsc pracy. Jak wynika z analiz fDI Markets to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Polska jest też wiceliderem UE pod względem łącznej wartości projektów inwestycyjnych.
Stoisko narodowe PAIH laureatem StandOUT. IMM Cologne 2018
Stoisko narodowe przygotowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, zaprezentowane podczas jednych z najważniejszych targów wnętrzarskich IMM w Kolonii, otrzymało wyróżnienie honorowe. Autorem projektu i wykonawcą jest polska firma - VMG Expo z Poznania.
Polska firma IamBot na wygrywa konkurs Retail Industry Leaders Association
Stowarzyszenie branżowe RILA ogłosiło zwycięzców konkursu (R) Tech Retail CEO Innovation Awards. To właśnie polska marka IamBot, oferująca narzędzia sztucznej inteligencji (AI) w sektorze e-commerce, zrobiła na jury największe wrażenie.
100 mln dotacji na wsparcie ekspansji zagranicznej dla Polski Wschodniej
Rozpoczął się nowy nabór do konkursu dla przedsiębiorców z Polski Wschodniej, którzy chcą zdobyć klientów na zagranicznych rynkach. Pula, z której mogą skorzystać firmy, wynosi 100 mln zł.
PAIH koordynatorem Międzynarodowych Targów Importowych w Szanghaju
Już jesienią tego roku Chiny zapraszają na pierwsze w historii kraju targi poświęcone współpracy importowej - China International Import Expo. Polskim koordynatorem expo będzie Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Trzynastu laureatów nagrody Outsourcing Stars
Wspierane inwestycyjnie przez PAIH Lux Soft i State Street oraz regionalny partner Agencji, miasto Poznań, a także 11 innych liderów sektora BSS uhonorowano nagrodą Outsourcing Stars Fundacji Pro Progressio.
Volkswagen rozbuduje zakład pod Poznaniem
Jeden z największych klientów PAIH, Volkswagen Poznań zapowiedział reinwestycję w Antoninku (woj. wielkopolskie). W jej ramach powstanie nowa hala produkcyjna, a spawalnia zostanie rozbudowana.
Przetargi dla polskich firm w ramach realizacji EXPO 2020 w Dubaju
W związku z organizacją przez Zjednoczone Emiraty Arabskie EXPO 2020, PAIH zaprasza polskie firmy do udziału w przetargach związanych z Wystawą Światową w Dubaju.

Raporty i komentarze

Polska wśród najatrakcyjniejszych destynacji chińskiego kapitału
Zgodnie z najnowszym raportem Grupy Knight Frank Polska awansowała do drugiej dziesiątki najatrakcyjniejszych rynków dla chińskiego kapitału. Autorzy publikacji wskazują, że jest to efekt m.in. intensyfikacji relacji handlowych osiągniętej dzięki połączeniu kolejowemu Łódź-Chengdu. Liderami rankingu są Singapur, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jedynym europejskim krajem wyprzedzającym Polskę w zestawieniu jest Estonia (pozycja siódma).

Na potrzeby raportu eksperci Knight Frank stworzyli wskaźnik „Belt and Road Index” (w skrócie BARI), który ocenia 67 krajów uznanych jako kluczowe dla inwestycji Chin na świecie. W opracowanym przez Knight Frank rankingu Polska uplasowała się na 17. miejscu. O wysokiej pozycji zadecydowały przede wszystkim efektywność działania instytucji, otwartość polskiego rynku dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz szybki rozwój infrastruktury. Eksperci Knight Frank podkreślają, że dzięki realizacji chińskiej strategii Pasa i Szlaku potencjał Polski w gospodarczych relacjach z Chinami zwiększy się.

Więcej >>

Czy wiesz, że…

Film „Niezniszczalni” pokazany na Polish Heritage Night w Waszyngtonie
Pułkownik US Army Truman Smith nazwał go „usposobieniem niezniszczalnego ducha polskiego narodu”. Generał Władysław Anders był charyzmatycznym dowódcą, należącym do grona najznamienitszych mężów stanu. „Indestructible” (ang. niezniszczalny) to film, który powstał ku czci wszystkich „niezniszczalnych” bohaterów oddanych myśli o Suwerennej i Wolnej Rzeczpospolitej, poległych i walczących w Jej imię. Pomysłodawcą produkcji spotu było Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Waszyngtonie. Film objęli patronatem premier Mateusz Morawiecki, senator Anna Maria Anders, senator Adam Bielan i Polska Agencja Inwestycji i Handlu. „Indestructible” jest dostępny w dwóch wersjach językowych. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120