POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 17 września 2015 r.
 Numer 451

AKTUALNOŚCI

Dzień Polski na EXPO w Mediolanie
13 września Polski Pawilon pękał w szwach. Cieszący się na co dzień dużą popularnością, w niedzielę, podczas Dnia Polski musiał przyjąć jeszcze więcej gości. - Co najmniej od kilku dni przychodzi do nas po 20 tys. osób dziennie. Ten pawilon już więcej zwiedzających nie wytrzyma - powiedział komisarz generalny sekcji Pawilonu Polskiego i prezes PAIiIZ Sławomir Majman.


Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

Pawilon Polski od 1 maja odwiedziło już ponad 920 tysięcy osób. Organizatorzy spodziewali się 800 tysięcy gości przez cały czas trwania EXPO.

- Przybliżyliśmy Polskę otwartą, gościnną, która potrafi dzielić się sukcesem. Pokazaliśmy Polskę sprawnej gospodarki i ciekawych ludzi otwartych na świat - podsumował obecny na Dniu Polskim wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Z okazji Dnia Polski na EXPO odbywała się m.in. parada z udziałem Orkiestry Wojska Polskiego Garnizonu Warszawa, wystawa porcelany użytkowej zatytułowana „Stół polski”, koncert Orkiestry Filharmonii Narodowej i premierowe wykonanie IV symfonii Henryka Góreckiego.

Goście mogli poznać także inne przedmioty użytkowe i dzieła polskich młodych projektantów. W Pawilonie Polskim odbyły się także występy zespołów ludowych, koncerty młodych polskich muzyków, m.in. Mariki. Wielkim zainteresowaniem dzieci cieszył się pociąg z czekolady.

Opinie turystów zwiedzających polski pawilon są entuzjastyczne. Duże wrażenie robi ogród na dachu budynku oraz polskie specjalności kulinarne. 

- Wszyscy podkreślają, że udało nam się zostać potęg, jeżeli chodzi o eksport żywności już w skali Europy. Wszyscy podkreślają, że Polska jest zupełnie inna niż jeszcze 10 lat temu - relacjonował dziennikarzom komisarz Sławomir Majman.


Wystawa porcelany użytkowej „Stół polski”

Polski pawilon jest czwartym, co do wielkości pawilonem na EXPO 2015. Jego elewacja nawiązuje do skrzynek na jabłka. Gościom pawilonu rozdano już kilka ton jabłek.


Koncert podczas Dnia Polskiego na Expo w Mediolanie

Zwiedzający polską wystawę mogą też spróbować innych smakołyków znad Wisły. Szczególnie doceniana jest grochówka i pierogi. (PAIiIZ)

Nowe możliwości dla włoskiego przemysłu - forum w Mediolanie
W Mediolanie odbyło się forum "Poland - new opportunities for Italian entrepreneurs". - Chciałbym podziękować Włochom za wielki wkład w modernizację polskiej gospodarki. Polska i Włochy mówią jednym językiem: przemysłu - mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński witając gości. Forum, które odbyło się 14 września w Mediolanie, moderował prezes PAIiIZ Sławomir Majman.


Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński

- Musimy intensyfikować naszą współpracę. Chcemy więcej włoskich inwestycji w Polsce. Proponujemy polskie inwestycje we Włoszech, bo polskie firmy już dorosły i są gotowe, żeby tu, we Włoszech tworzyć nowe miejsca pracy - podkreślił wicepremier Piechociński.

Obecny na forum Gianfelice Rocca, prezes Assolombarda, stowarzyszenia włoskich firm z regionu podkreślał osiągnięcia gospodarcze Polski.

- Polska ma idealny ekosystem do prowadzenia biznesu. Polsko - włoskie relacje, zarówno w dziedzinie gospodarki jak i kultury były zawsze intensywne. Wszyscy przedsiębiorcy patrzą na Polskę - przekonywał.

Mówiąc o perspektywach polsko - włoskich stosunków gospodarczych wiceminister gospodarki Arkadiusz Bąk wyraził wolę rozwoju współpracy w budowaniu najlepszego ośrodka szkolenia pilotów na bazie tzw. "Szkoły Orląt" w Dęblinie.

Wiceminister wspomniał również o wyrównanym bilansie w polsko-włoskiej wymianie handlowej.

- Włochy więcej do nas eksportują, ale gdybyśmy z innymi krajami mieli tak wyrównane saldo, sytuacja byłaby taka jak w przypadku współpracy polsko-włoskiej: win-win - ocenił.

Po części oficjalnej forum odbył się panel dyskusyjny, podczas którego doświadczeniami z prowadzenia biznesu w Polsce podzielili się przedstawiciele włoskich inwestorów: Salini, Ferrero, Indesit, Mapei, Techint Group oraz UniCredit.

Włochy stosunkowo wcześnie doceniły potencjał Polski - fabryka Fiata powstała w Polsce już 25 lat temu. Wielkość zainwestowanego kapitału włoskiego przekroczyła 9,2 miliarda euro, a liczba funkcjonujących w Polsce włoskich przedsiębiorców - 1300. Włosi działają w Polsce m.in. w sektorze motoryzacyjnym, papierniczym, spożywczym, budowlanym i energii odnawialnych. Są zaangażowani w budowę polskich autostrad, linii kolejowych i gazoportu.


Forum "Poland - new opportunities for Italian entrepreneurs"

Na liście największych włoskich inwestorów w Polsce są takie firmy, jak m.in. wspomniany już producent samochodów Fiat Chrysler Automobiles, producent systemów hamulcowych Brembo, firma spożywcza Ferrero czy producent sprzętu AGD Indesit.

5 października do Polski przyjedzie minister środowiska z Włoch z dużą grupą włoskich przedsiębiorców. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

F5 wybrało Polskę
Polska została wybrana na miejsce kluczowej inwestycji firmy F5 - Technical Center Warsaw, związanego z obsługą klienta, usługami bezpieczeństwa oraz rozwojem produktów. Uroczyste otwarcie inwestycji odbyło się 16 września 2015 w Warszawie.

Technical Center Warsaw powstanie na warszawskim Mokotowie. Inwestycja obejmie 3 kluczowe obszary: dział wsparcia technicznego, dział Rozwoju Produktu oraz Centrum Bezpieczeństwa F5 . Będzie to jedno z niewielu takich miejsc zarówno w Polsce, jak i w Europie. Pracę znajdzie kilkudziesięciu wykwalifikowanych pracowników z sektora IT.

Inwestor wybrał Polskę między innymi ze względu na korzystne położenie geograficzne oraz dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry IT. - Polska znana jest z umiejętności stwarzania biznesowi bezpiecznych warunków i twórczego środowiska do rozwoju. Dlatego coraz skuteczniej przyciąga zaawansowane firmy technologiczne o zasięgu globalnym. Od tej chwili za innowacyjnymi rozwiązaniami F5 stać będą polscy informatycy - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.


Symboliczne otwarcie Technical Center Warsaw

- Cieszymy się, że będziemy mogli rozszerzyć nasz zespół rozwoju produktów o polskich specjalistów. Potrzebujemy bardzo wykwalifikowanych ludzi, nasza inwestycja nie jest prostym call centre - podkreślił Julian Eames, wiceprezes F5 ds. operacji biznesowych.

F5 Networks dostarcza rozwiązania dla świata aplikacji. Pomaga organizacjom skalować chmurę, centra danych i sieci telekomunikacyjne. (PAIiIZ/F5)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,6806

3,7550

Euro

4,1511

4,2349

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 17.09.2015

WYDARZENIA

Delegacja biznesowa z Ningbo zawita do Łodzi
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna we współpracy z Urzędem Marszałkowskim woj. łódzkiego oraz Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych zapraszają na kolejne spotkanie z przedsiębiorcami z Chin.

25 września 2015 (piątek) w godz. 8:30-12:30 w siedzibie Łódzkiej SSE (Fabryka Grohmana przy ul. Tymienieckiego 22/24 w Łodzi) odbędzie się spotkanie z 24 firmami z Ningbo. Firmy reprezentują m.in. sektor: recyklingu, budownictwa, infrastruktury, nieruchomości, turystyczny, e-commerce, sprzęt medyczny, oświetlenie, części samochodowych, napędów elektrycznych, elektroniki, OZE, przemysłu lekkiego, odzieżowy, opakowań i spożywczy.

Chętnych prosimy o rejestrację pod adresem: www.gochina.gov.pl/Ningbo2015_B2B do 23 września 2015 r. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie programu Go China. (PAIiIZ)

Promocja polskiej sztuki użytkowej w Niemczech
Znakomite przykłady polskiej szkoły projektowania cieszącej się uznaniem na całym świecie będą prezentowane podczas wystawy "Designed in Poland” w dniach 21 - 26 września br. w galerii handlowej Limbecker Platz w Essen w Niemczech.

Wśród wystawianych eksponatów znajdują się przedmioty wyposażenia wnętrz, szkło artystyczne i użytkowe, porcelana, biżuteria, odzież, lampy oraz meble. Wszystkie te produkty charakteryzuje nie tylko wysoka jakość wykonania, ale również ciekawe wzornictwo.


© Marcin Nowak

Zwiedzający otrzymają katalog wystawy ilustrowany zdjęciami. Będą mogli również wziąć udział w konkursie na najciekawszy produkt wystawy, w którym nagrodami są upominki ufundowane przez PAIiIZ.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na szczególne cechy polskiej sztuki złotniczej i użytkowej, a także nowoczesnego wzornictwa przemysłowego. Organizatorzy chcą zwiększyć zainteresowanie niemieckich konsumentów pracami polskich projektantów.

Wydarzenie organizuje PAIiIZ we współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kolonii. (PAIiIZ)

II Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku
30 sesji tematycznych z udziałem ponad 100 prelegentów - 24 września w Białymstoku rusza  II Wschodni Kongres Gospodarczy. Tematy tegorocznej edycji to: Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca, przyszłość, pogranicze - szanse w sąsiedztwie, regiony Polski Wschodniej - horyzont 2020 oraz biznes w Polsce Wschodniej.

W programie II Wschodniego Kongresu Gospodarczego 2015 znalazła się tematyka geopolitycznych uwarunkowań rozwoju gospodarki na wschodzie Europy, bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej i transgranicznej, a także wielkich inwestycji infrastrukturalnych. Podczas dyskusji w ramach Kongresu nie zabraknie szczegółowych analiz kluczowych obszarów gospodarki, takich jak: energetyka, rynek rolno-spożywczy, usługi medyczne oraz handel, turystyka i hotelarstwo.

Już po raz drugi odbędzie się także konkurs Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej, który wyłoni 10 najciekawszych inwestycji tego typu prowadzonych przez samorządy. Organizator wydarzenia, Grupa PTWP S.A., uhonoruje również 10 wyróżniających się pracodawców z 5 województw Polski Wschodniej, którzy łączą wpływ na rozwój gospodarczy regionu z rozwojem rynku pracy. Drugi Wschodni Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 24-25 września 2015 r. w Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Partnerem kongresu jest PAIiIZ.

Więcej informacji: www.wschodnikongres.eu/pl/.

Akredytacje: https://www.ptwp.pl/wkg/pl/media.html (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Polska coraz wyżej w rankingu dynamicznych gospodarek świata
W zestawieniu gospodarek o największym potencjalne do długookresowego rozwoju przeprowadzonym przez Grant Thorton, Polska awansowała z 24. na 21. pozycję, wyprzedzając m. in. Japonię, Hong Kong czy Francję. Taki sam wynik, czyli 61,1 pkt na 100 możliwych, uzyskała Austria.

Najatrakcyjniejszymi krajami do prowadzenia biznesu zostały kolejno Singapur, Izrael i Australia. Pozycję Polski w rankingu można uznać za duży sukces, szczególnie biorąc pod uwagę, że wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyprzedza nas tylko Słowenia. Nasi lokalni konkurenci I sąsiedzi: Czechy, Węgry i Słowacja, zajmują odpowiednio 25., 31. i 32. miejsce.

Spośród pięciu obszarów, w jakich porównywane były między sobą poszczególne gospodarki, Polska najlepiej wypadła pod względem tzw. środowiska finansowego („Financing environment”), w którym została sklasyfikowana jako piąta gospodarka świata.

Cykliczne badanie Global Dynamism Index (GDI), przeprowadzane przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton we współpracy z firmą badawczą Intelligence Unit bada 60 gospodarek świata pod kątem dynamiki rozwoju. Podczas badania analizowane są 22 odrębne wskaźniki, które mają największy wpływ na długookresowe perspektywy gospodarcze, np. wskaźniki obrazujące warunki dla eksportu czy skalę aktywności zawodowej.

Zestawienie wyróżnia się spośród innych ponieważ pozwala na liczbach pokazać, jak konkurencyjna jest dana gospodarka, jakie są jej słabości i mocne strony oraz na ile sprzyja rozwojowi firm. (www.grantthornton.pl)

Zagraniczne firmy inwestują w Polsce
Polskę wybiera coraz więcej inwestorów zagranicznych - wynika z raportu opublikowanego przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej.

W pierwszym półroczu 2015 r. zarejestrowano 3292 spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Jeśli ta tendencja utrzyma się do końca roku, oznaczać to będzie 50% wzrost w stosunku do roku ubiegłego, który i tak był rekordowy.

Ponad 44% spółek zagranicznych wybrało na swoją lokalizację województwo mazowieckie, na kolejnym miejscu znalazło się województwo małopolskie. Tu zarejestrowano ponad 13% wszystkich spółek z udziałem kapitału zagranicznego.

Trzecie miejsce przypadło województwu dolnośląskiemu - 6,78%. Nowo zarejestrowane firmy maja swoje siedziby w414 miejscowościach. Najmniejszą popularnością cieszą się województwa świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie (odpowiednio ok. 0,4 i 0,5% wszystkich rejestracji).

Łączny kapitał zakładowy nowo zarejestrowanych spółek to blisko 172 mln złotych. Średni kapitał spółki wyniósł 52 tysiące złotych. 20 spółek może pochwalić się kapitałem wyższym niż milion. (www.coig.com.pl)

Z REGIONÓW

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor
Wielu partnerów, jeden cel - utworzenie na ponad 420 ha Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG S3 Jawor) - miejsca o najlepszych warunkach do prowadzenia biznesu na Dolnym Śląsku. Aby tak się stało siły połączyły: Ministerstwo Gospodarki, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), PAIiIZ, władze Województwa Dolnośląskiego, Powiat i Gmina Jawor oraz Gmina Męcinka. 10 września w Jaworze uroczyście podpisano porozumienie na rzecz budowy DSAG-u - S3 Jawor, które precyzuje zakres prac i obowiązków jakie stoją przed partnerami projektu.

- Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej będzie miejscem, w którym swój biznes mogą rozwijać duże koncerny oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Obszar ten jest świetnie przygotowany nie tylko pod względem gruntów. Potencjalnym inwestorom oferuje także m.in. bazę wykwalifikowanych pracowników oraz możliwość wybudowania hal produkcyjno-magazynowych dostosowanych do ich potrzeb - mówiła w trakcie uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.

Jak przekonywał Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, objęcie terenu DSAG - S3 Jawor obszarem LSSE wzbogaci ofertę o zachętę inwestycyjną w formie zwolnienia z podatku dochodowego.


Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej będzie miejscem, w którym swój biznes mogą rozwijać duże koncerny oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.- mówiła w trakcie uroczystości podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik

- Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać też z potencjału naszych klastrów: edukacyjnego, motoryzacyjnego i lotniczego oraz otrzymają pomoc dedykowanych opiekunów z ramienia strefy. Osoby te pomogą im na każdym etapie procesu inwestycyjnego - zapowiedział.


Podpisanie porozumienia na rzecz budowy DSAG-u - S3 Jawor

Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor to ponad 420 ha świetnie skomunikowanych i przygotowanych terenów inwestycyjnych dostępnych dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. S3 usytuowana na terenie gmin Jawor i Męcinka ma być jedną z podstref Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obszar położony jest przy budowanej drodze ekspresowej S3, która połączy porty w Szczecinie i Świnoujściu z granicą z Czechami w Lubawce. Na rzecz powstania trasy współpracują rządy Polski i Czech. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na koniec 2018 roku. (LSSE)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl