POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 5 września 2013 r.
 Numer 346

AKTUALNOŚCI

Forum Gospodarcze Polska-Indonezja
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Ilona Antoniszyn-Klik oraz prezes PAIiIZ Sławomir Majman uczestniczyli w Polsko-Indonezyjskim Forum Gospodarczym, które odbyło się 4 września br. w warszawskim hotelu Hyatt.

Celem spotkania było zacieśnianie polsko-indonezyjskich stosunków gospodarczych. Ze strony indonezyjskiej uczestniczył w nim Himawan Hariyoga - wiceprzewodniczący ds. promocji inwestycji Indonesia Investment Coordinating Board (BKPM).


Od lewej: Ilona Antoniszyn-Klik podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Himawan Hariyoga wiceprzewodniczący ds. promocji inwestycji Indonesia Investment Coordinating Board, Sławomir Majman prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Suryo Bambang Sulisto przewodniczący Indonesian Chamber of Commerce and Industry

Spotkanie było dobrą okazją do umocnienia pozytywnego wizerunku Polski jako wiarygodnego partnera biznesowego. Umożliwiło także polskim jednostkom planującym inwestycje na znalezienie partnerów w dziedzinie infrastruktury, górnictwa, turystyki oraz energii odnawialnej w sektorze zielonych technologii.

Forum odbyło się przy okazji jednodniowej wizyty w Warszawie prezydenta Republiki Indonezji Susila Bambanga Yudhoyona.


Ceremonia podpisania memorandum of understanding pomiędzy PAIiIZ a BKPM. Od lewej: Himawan Hariyoga, wiceprzewodniczący BKPM, Sławomir Majman, prezes PAIiIZ

Konferencja została zorganizowana przez PAIiIZ oraz Ambasadę Indonezji w Warszawie.

Więcej informacji na stronie: www.paiz.gov.pl/20130904/forum_gospodarcze_polska_indonezja  (PAIiIZ)

XVII Międzynarodowe Targi Morskie - BALTEXPO 2013
W Gdańsku, w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO, rozpoczęły się XVII Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO - 2013. W uroczystym otwarciu targów udział wziął prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Branża ta przez lata przechodziła różne etapy, od euforii po wieszczenie zupełnej katastrofy - powiedział o przemyśle morskim prezes Majman. Dziś nasze stocznie mają portfel wypełniony zamówieniami na 14 miesięcy do przodu. Mam dzieję, że to miejsce, to spotkanie będzie okazją do poważnej dyskusji o współpracy - dodał.

W ramach Baltexpo odbyło się również Polsko-Norweskie Forum Gospodarki Morskiej, poświęcone m.in. zagadnieniom inwestycji, obrotów handlowych, potencjału wzrostu oraz obszarów możliwej współpracy.

Targi BALTEXPO, to największa i najbardziej prestiżowa w Europie Środkowo-Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego. Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem PAIiIZ. (PAIiIZ)

Chińska delegacja w PAIiIZ
Wymiana informacji pomiędzy Polską a Chinami w zakresie gospodarki wodnej była tematem spotkania, które 30 sierpnia br. odbyło się w siedzibie PAIiIZ.

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zasobów Wodnych Chińskiej Republiki Ludowej, polscy eksperci z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz pracownicy Centrum Współpracy Polsko-Chińskiej PAIiIZ.

Delegacji chińskiej przewodziła pani Liu Xiuhua, wiceszefowa biura ds. organizacji w Ministerstwie Zasobów Wodnych. Głównymi tematami spotkania była wymiana doświadczeń i informacji związanych z gospodarką wodną obu krajów. Poruszono również kwestię dotyczącą logistycznej, organizacyjnej i finansowej strony zarządzania całym systemem wodnym.

Podczas spotkania podjęto dyskusję dotyczącą stanu polskiej i chińskiej gospodarki systemu. Obie strony wyraziły chęć prowadzenia dalszej współpracy. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Pierwsza międzynarodowa szkoła w Łodzi
4 września 2013 roku odbyło się uroczyste otwarcie pierwszej międzynarodowej szkoły British International School of the University of Łódź.

British International School of the University of Łódź to wspólne przedsięwzięcie Uniwersytetu Łódzkiego oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, dzięki, któremu dzieci przedsiębiorców i inwestorów zagranicznych będą mogły zdobywać wiedzę i edukację na światowym poziomie. To jedyna w tej chwili placówka oświatowa o tym profilu w województwie łódzkim. Dzięki działaniu British International School miasto Łódź oraz cały region będą posiadały kolejną, niezwykle ważną instytucję wspomagającą przedsiębiorców tutaj inwestujących. Szkoła międzynarodowa dla dzieci obcokrajowców jest często decydującym elementem przy wyborach planów biznesowych firm zagranicznych. (SSE Łódź)

Nowe inwestycje w WSSE Invest-Park
30 sierpnia br. wydano zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Wałbrzyskiej SSE dla firm Lowara Vogel Polska oraz ID Technology Poland.

Lowara Vogel Polska sp. z o.o. będzie prowadziła swoją działalność na terenie Podstrefy Strzelin polegającą na produkcji pomp, sprężarek i silników elektrycznych. Wysokość nakładów inwestycyjnych wyniesie 18 mln zł. W związku z realizacją kolejnej inwestycji zatrudni 10 dodatkowych pracowników.

ID Technology Poland sp. z o.o. rozpocznie działalność na terenie Podstrefy Wrocław. Firma będzie produkować specjalistyczne etykiety samoprzylepne oraz konwertować materiały. Spółka zainwestuje co najmniej 3 mln zł i zatrudni minimum 10 pracowników. (WSSE Invest-Park)

Budowa siedziby Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu
Jedna z największych inwestycji zbrojeniowych, warta 100 mln zł - budowa nowej siedziby fabryki broni, wkrótce zostanie zakończona. Oddanie inwestycji planowane jest na początek przyszłego roku.

Na terenie radomskiej podstrefy Tarnobrzeskiej SSE powstaje jedna z najnowocześniejszych fabryk  broni strzeleckiej w Europie - nowa Fabryka Broni „Łucznik” - Radom.


Fabryka Broni „Łucznik” - Radom (źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu)

Zezwolenie na działalność Łucznik otrzymał 10 października 2012 r. Dynamicznie i niezwykle sprawnie postępujące prace inwestycyjne powodują, że nowa siedziba Fabryki Broni zostanie oddana w bardzo krótkim terminie. Całkowite przeniesienie przedsiębiorstwa do nowej siedziby potrwa do czerwca 2014 r. (ARP)

Rozbudowana fabryka Unilever w Bydgoszczy oficjalnie otwarta
3 wrzesnia otwarto nową fabrykę Unilever w Bydgoszczy. Inwestycja kosztowała 32 mln euro.

W lipcu 2011 r. koncern podjął decyzję o rozbudowie fabryki. Obecnie fabryka już pracuje - przy 10 nowych liniach produkcyjnych (6 nowych węzłów wytwarzania) zatrudniono ponad 120 osób, dzięki czemu fabryka podwoiła produkcję. Wyroby z nowego zakładu trafiają głównie na eksport, do 29 krajów w Europie i na świecie (na rynek polski trafia 10 proc. produkcji). Produkowane są tu marki: Dove, Timotei, Lux, Clear, Vaseline.


Zakład Unilever (źródło: UM Bydgoszcz)

Fabryka w Bydgoszczy była pierwszą inwestycją Unilever w Polsce. Dziś jest jedynym zakładem Unilevera w Polsce specjalizującym się w produkcji środków czystości. (UM Bydgoszcz)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,2133

3,2783

Euro

4,2339

4,3195

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 05.09.2013

WYDARZENIA

Zapraszamy na targi w Chinach
PAIiIZ zaprasza polskich przedsiębiorców do udziału w targach China Yiwu International Commodities Fair, które odbędą się od 21 do 25 października br. w Chinach.

Będzie to już 19-sta edycja międzynarodowych targów towarowych dedykowanych branżom: jubilerskiej, elektronicznej, odzieżowej, ceramicznej, usługowej czy branży produktów codziennego użytku.

Firmom zainteresowanym wzięciem udziału w targach organizatorzy zapewniają bezpłatnie VIP-Package, który obejmuje m.in. odbiór z lotniska w Yiwu, Hangzhou lub Szanghaju oraz transport na lotnisko 24 października, 3 noce w 5-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem, udział w wydarzeniach organizowanych w ciągu targów oraz w spotkaniu B2B 22 października, bilety wstępu na targi, osobistego tłumacza i przewodnika dla każdej firmy, powitalną kolację. Jedynymi kosztami ponoszonymi przez polskie firmy jest koszt przelotu w obie strony.

Ilość miejsc sponsorowanych jest ograniczona, wyłącznie dla wyselekcjonowanych firm. Zgłoszenie (imię, nazwisko, stanowisko oraz nazwa firmy i branża) prosimy nadsyłać na adres: wojciech.piwowarski@paiz.gov.pl w terminie do dnia 25 września 2013.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131021/targi_china_yiwu_international . (PAIiIZ)

BPOland Potential and Prospects
16 września (poniedziałek) w Centrum Informacyjnym PAIiIZ odbędzie się konferencja prasowa, na której zaprezentowany zostanie stan sektora usług BPO w Polsce i perspektywy jego rozwoju.

Sektor BPO jest najdynamiczniej rozwijającą się branżą w Polsce zatrudniającą ponad 110 tys. osób. Podczas konferencji paneliści zastanowią się czy sektor ma szanse na dalszy szybki rozwój nad Wisłą, jakie stoją przed nim wyzwania i jakie nowe trendy pojawiają się aktualnie w usługach BPO.

Uczestnicy konferencji poznają opinie ekspertów z firm działających w sektorze (z obszaru nieruchomości i rekrutacji) oraz inwestorów zagranicznych, którzy zaufali polskim pracownikom.

Konferencja jest bezpłatna. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język angielski. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia do 13 września pod adresem e-mail: agnieszka.garbacz@paiz.gov.pl

Media zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zgłoszenie swojego udziału do 12 września do godziny 12.00, pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

III edycja China Expo Poland
W dniach 12-14 września 2013 r. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie odbędą się Targi China Expo Poland. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

China Expo Poland to największa w Polsce impreza targowa dedykowana w całości współpracy gospodarczej na linii Polska-Chiny.

Podczas targów polscy przedsiębiorcy mają unikatową szansę nawiązania wielu cennych kontaktów z przedstawicielami chińskiego świata biznesu, którzy w Warszawie będą poszukiwać partnerów handlowych i prezentują szeroką ofertę swoich produktów przywiezionych prosto z Chin.

Trzem dniom imprezy towarzyszyć będą liczne konferencje na temat prowadzenia efektywnej współpracy z Chińczykami.

Targi kierowane są do polskich przedsiębiorców, którzy zainteresowani są współpracą biznesową z Chinami. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są importerzy, eksporterzy, inwestorzy, producenci, hurtownicy, właściciele sklepów, a także osoby chętne, by rozpocząć własny biznes.

Więcej informacji na stronie: www.china-expo.pl (MTPolska)

Perły Bałtyku - Perły Biznesu
Kolejna konferencja z cyklu „Prospects in Poland”, tym razem pod tytułem - „Perły Bałtyku - Perły Biznesu”, odbędzie się 12 września, w hotelu Sofitel Grand w Sopocie.

Podczas spotkania poruszane będą kwestie związane z rozwojem Pomorza oraz idei Airport City, koncepcji łączącej port lotniczy z miasteczkiem biurowym, powierzchniami magazynowymi i handlowymi. Dla Pomorza jest to bardzo ważny temat, z uwagi na ogłoszone wiosną 2013 roku plany wybudowania Airport City przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania dla gości przewidziana została konferencja Harley-Davidson & PORSCHE VIP Gala.

Patronat honorowy nad cyklem konferencji Prospects in Poland objęła Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Autorem i organizatorem projektu jest firma Bluevine Consulting.

Więcej informacji na stronie: http://www.prospectsinpoland.com/intro35.html (Bluevine Consulting)

V Forum Rynków Bałtyckich i Wschodnich
Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na V Forum Rynków Bałtyckich i Wschodnich, które odbędzie się 4 października 2013 r. w Lidzbarku Warmińskim.

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania będzie partnerstwo, współpraca i integracja na rzecz rozwoju gospodarczego.

Forum Rynków Wschodnich staje się jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń gospodarczych w Polsce Wschodniej, które corocznie przyciąga blisko 200 przedstawicieli biznesu, administracji publicznej i dyplomacji.

V Forum Rynków Bałtyckich i Wschodnich organizowane jest w ramach PO RPW, projektu „Tworzenie i rozwój sieci współpracy centrów obsługi inwestora”, którego liderem jest PAIiIZ.

Więcej informacji na stronie:
www.investinwarmiaandmazury.pl/Wydarzenia/c13d7542-e8fd-483a-ae06-1eaff3c7e7b5 (WMARR)

Otwarci na Skandynawię
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego szykuje się do kolejnego etapu kampanii promocyjnej w Skandynawii, mającej na celu zdobywanie partnerów biznesowych dla regionu. Jesienią na Warmii i Mazurach rozpocznie się akcja informacyjna dla firm ze Szwecji, Finlandii, Norwegii i Danii.

Od  9 do 12 września na zaproszenie władz regionu Warmię i Mazury, odwiedzi misja gospodarcza z krajów skandynawskich. 20 przedsiębiorców ze Szwecji i Finlandii oraz 10 dziennikarzy ze skandynawskich mediów pozna województwo warmińsko-mazurskie i będzie dyskutować o możliwościach rozwoju współpracy gospodarczej regionu ze Skandynawią.

Z tej okazji 10 września władze województwa zaprezentują potencjał regionu podczas wydarzenia „Otwarci na Skandynawię” w Sand Valley Golf&Country Club w Pasłęku.

Więcej informacji: http://www.prospectsinpoland.com/intro32.html (Bluevine Consulting)

ANALIZY I RAPORTY

Pozytywne dane o przemyśle
Wg najnowszych danych opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC, warunki w polskim sektorze przemysłowym poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. W sierpniu wskaźnik PMI wzrósł do 52,6 pkt. z 51,1 pkt. w lipcu. Jest to najwyższy odczyt wzrostu od lipca 2011 roku.

Na poprawę PMI wpływ miały trzy główne komponenty, składające się na czynnik: nowe zamówienia, produkcja i poziom zatrudnienia. Liczba nowych zamówień w eksporcie osiągnęła najwyższy poziom od kwietnia 2011 roku. Analitycy zwracają uwagę na tempo wzrostu produkcji, które było najszybsze od maja 2011 roku. Jednocześnie wzrosła liczba miejsc pracy po raz pierwszy od 12 miesięcy w sektorze.


Danilo Rizzuti (źródło Fotolia.com)

Poprawa tzw. twardych danych ekonomicznych, takich jak: wzrost produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej jest wyraźnym sygnałem na ożywienie się polskiej gospodarki. (markiteconomics.com)

CZY WIESZ, ŻE

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier - Łódź 2013
Co roku w październiku w Łodzi odbywa się Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier. To największa tego typu impreza w Polsce i Europie Środkowo - Wschodniej. Odwiedza ją kilka tysięcy uczestników z kraju i z zagranicy.

Oprócz spotkań z rysownikami, scenarzystami i wydawcami, którzy przyjeżdżają do Łodzi z całego świata, podczas festiwalu odbywa się m.in. konkurs na krótką formę komiksową, wybory rysunkowej Miss Festiwalu, na której rysownicy walczą o to, który z nich narysuje najbardziej intrygująca kobietę. Organizatorzy dużą wagę przywiązują do strony edukacyjnej wydarzenia. Co roku organizują konkurs dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, którego rozstrzygnięcie następuje pierwszego dnia festiwalu.

Festiwal odbywa się w Łodzi od 1991 roku, a jego organizatorami są Stowarzyszenie Twórców „Contur” i Łódzki Dom Kultury. Dzięki festiwalowi oraz pokaźnemu środowisku komiksowemu Łódź od lat cieszy się mianem „polskiej stolicy komiksu”. Pozwoliło to organizatorom imprezy nawiązać trwałą współpracę z największymi ośrodkami komiksowymi w Europie. (komiksfestiwal.com)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl