POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 23 kwietnia 2015 r.
 Numer 430

AKTUALNOŚCI

IV Forum Gospodarcze Europa-Chiny: Chiny potrzebują Polski
- Chcemy dziś słynne chińskie marzenie o Nowym Jedwabnym Szlaku połączyć z naszym polskim marzeniem - powiedział w Katowicach prezes PAIiIZ Sławomir Majman podczas IV Forum Gospodarczego Europa-Chiny, które odbywało się drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak zauważyła wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, ożywienie relacji gospodarczo-politycznych między Polską a Chinami nastąpiło cztery lata temu, po podpisaniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Partnerstwa Strategicznego z Chinami.


Wiceminister Antoniszyn-Klik: Dzięki Go China Polska otworzyła się na myślenie Go Global

Polska, z rosnącym potencjałem gospodarczym, rozmiarem rynku wewnętrznego i szybkim rozwojem infrastruktury, jak i rosnącym eksportem do Chin, aspiruje do pełnienia aktywnej roli na transportowych szlakach Azja-Europa. Dlatego, zarówno ambasador Chin Xu Jian, jak i radca ekonomiczny Ambasady Liu Liuan zaprosili Polskę do programu „One Belt and One Road”. Jest to multimedialna strategia międzynarodowa Chin, polegająca na rozszerzeniu połączeń drogą morską i kolejową z całym światem. Jeden z nich prowadzi z Chin przez Azję do Europy, nawiązując do historycznego Jedwabnego Szlaku.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150421/4_forum_gospodarcze_europa_chiny_chiny_potrzebuja_polski (PAIiIZ)

Z Katowic patrzymy na Seul
Korea Południowa należy do krajów, które w ostatnim półwieczu osiągnęły najbardziej spektakularny sukces gospodarczy. Czy w Korei następuje zmierzch modelu biznesowego opartego na czebolach i zwrot ku MŚP? Jak te zmiany, a także różnice kulturowe wpłyną na polsko - koreańską współpracę biznesową? O tym dyskutowali uczestnicy Forum Gospodarczego Polska - Korea Południowa, współorganizowanego przez PAIiIZ i Grupę PTWP. Spotkanie odbyło się 22 kwietnia w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Korea jest coraz bardziej strategicznym partnerem Polski. W ciągu pokolenia udało się jej przekształcić w technologiczne mocarstwo - powiedział moderujący Forum prezes PAIiIZ Sławomir Majman.


Paneliści Forum Gospodarczego Polska - Korea Południowa

Zaznaczył również, że Korea była jednym z pierwszych krajów, które zdecydowały się zainwestować w Polsce po 90 roku. Obecnie, według NBP, skumulowana wartość inwestycji koreańskich w Polsce przekracza 750 mln EUR.


Prezes PAIiIZ Sławomir Majman: Korei w ciągu pokolenia udało się jej przekształcić w technologiczne mocarstwo

Do największych inwestycji koreańskich należą projekty firm LG, Samsung, Daewoo Electronics, SK Chemicals, Mando oraz Humax.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150422/z_katowic_patrzymy_na_seul (PAIiIZ)

Globalizacja polskiej gospodarki: postawmy na technologię
Globalizacja to nie tylko pojęcie, to szansa rodzimego biznesu na tworzenie nowych miejsc pracy i utrzymanie tempa wzrostu gospodarczego - przekonywali uczestnicy konferencji „Globalizacja polskiej polityki zagranicznej - Polska poza Europą”. To drugie wydarzenie organizowane przez PAIiIZ w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podkreślali uczestnicy debaty, w obliczu globalnej konkurencji polskie firmy muszą poszukiwać nowych rynków zbytu. Strategia globalizacji jest także efektem wchodzenia polskiej gospodarki na kolejny etap rozwoju. Polska nie tylko przyjmuje zagraniczne inwestycje, ale sama staje się coraz bardziej widocznym graczem międzynarodowym.


Uczestnicy konferencji "Globalizacja polskiej polityki zagranicznej - Polska poza Europą"

Do dyskusji zaproszono m.in. wiceminister gospodarki llonę Antoniszyn-Klik, wiceminister spraw zagranicznych Katarzynę Kacperczyk, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej Selena FM S.A. Krzysztofa Domareckiego, wiceprezesa PESA Bydgoszcz Roberta Święchowicza, dyrektora Institute of International Affairs, Renmin University of China pana Wanga Yiwei.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150421/globalizacja_polskiej_gospodarki_postawmy_na_technologie (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Ukraińska inwestycja w SSE
Krakowski Park Technologiczny wydał zezwolenie ukraińskiej firmie Safe World Technologies na działalność w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To pierwsza ukraińska firma w Strefie i pierwsze zezwolenie w podstrefie Zator w 2015 roku.

Safe World Technologies chce zainwestować w KPT 12 mln zł w uruchomienie produkcji niskonapięciowych urządzeń o szerokim diapazonie. Aby rozpocząć działalność w Polsce, tak jak inne podmioty działające poza obszarem Unii Europejskiej, ukraińska spółka musi uzyskać zgodę MSW na nabycie nieruchomości na terenie naszego kraju. Zator to jedna najmłodszych i najprężniej rozwijających się podstref krakowskiej SSE.

W tym roku Krakowski Park Technologiczny wydał już 9 zezwoleń na dzielność w strefie. Łączne nakłady inwestycyjne nowych projektów wynoszą ponad 207 mln zł. (KPT)

Nowe inwestycje w Wałbrzyskiej SSE
Niemiecka oraz amerykańska firma z sektora motoryzacyjnego dołączają do grupy inwestorów działających w Wałbrzyskiej SSE.

Ponad 10 mln złotych zainwestuje Framo Morat. Firma zajmująca się produkcją układów napędowych rozpocznie działalność w nowo wybudowanej przez INVEST- PARK hali produkcyjno - magazynowej w Nowej Rudzie, którą wyposaży w linie technologiczne. Niemiecki przedsiębiorca przewiduje zatrudnienie co najmniej 40 osób.

Nowym inwestorem w strefie jest także Global Steering Systems, którego fabryka podzespołów układu kierowniczego zostanie wybudowana w Opolu. Amerykanie deklarują zatrudnienie co najmniej 200 pracowników i zainwestowanie około 27 mln złotych. Jest to drugi obiekt produkcyjny GSS poza USA. Niedawno inwestor uruchomił fabrykę w Chinach. Równolegle do zakładu w Opolu budowany jest obiekt w Brazylii. (WSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,6881

3,7627

Euro

3,9605

4,0405

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 23.04.2015

WYDARZENIA

Automotive CEE Day
PAIiIZ objęła patronatem II edycję spotkań zakupowych Automotive CEE Day. Wydarzenie odbędzie się 28 i 29 kwietnia w Krakowie.

Celem Automotive CEE Day jest nawiązywanie kontaktów na poziomie krajowym i międzynarodowym pomiędzy firmami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie współpracy produkcyjnej.

Specjalnie w tym celu zorganizowano rozmowy B2B oraz stoiska, na których uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje produkty i usługi. Organizatorem spotkania jest AutomotiveSuppliers.pl.

Więcej informacji: www.automotiveceeday.eu (AutomotiveSuppliers).

Aerospace and Defense Meetings - Warszawa
Między 11 a 13 maja w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone sektorowi lotniczemu oraz obronnemu w Polsce. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Wydarzenie to jest okazją do rozmów z liderami sektorów lotniczego i obronnego oraz nawiązania kontaktów biznesowych.

W Polsce działają trzy klastry dedykowane temu sektorowi: Dolina Lotnicza, Wielkopolski Klaster Lotniczy (WKL) oraz Śląski Klaster Lotniczy. Ponadto Polska jest ważnym miejscem działalności B+R w lotnictwie. Aerospace and Defense Meetings odbędzie się w Warszawskim Centrum Expo XXI.

Więcej informacji: http://www.bciaerospace.com/warsaw/ (BCI Areospace).

Tereny inwestycyjne w Polsce
II Ogólnopolska Konferencja poświęcona gruntom pod inwestycje pod nazwą Tereny Inwestycyjne w Polsce została objęta patronatem PAIiIZ. Wydarzenie odbędzie się 20 maja w Warszawie.

Podczas konferencji poruszone zostaną kwestie związane z trendami na rynku powierzchni magazynowych i biurowych, w szczególności w kontekście właściwego wyboru działki pod przyszłe inwestycje.

Poruszone zostaną kwestie podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej terenu pod obiekt rekreacyjny (uzdrowisko, hotel, centrum konferencyjne).

Więcej informacji na stronie: www.konferencje.terenyinwestycyjne.info (Tereny Inwestycyjne)

Beach Volleyball Business Cup 2015
Między 27 a 28 czerwca na plaży przy sopockim molo odbędzie się już piąta edycja Beach Volleyball Business Cup - turniej piłki plażowej adresowany do firm i organizacji zrzeszających pracodawców.

Celem organizowanego turnieju jest tworzenie unikalnej kultury biznesowej, promocja zasad fair play oraz budowanie przestrzeni do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania kontaktów biznesowych.

W ubiegłorocznej edycji udział wzięły 23 firmy m.in: Thomson Reuters (Markets) Europe, Geoban, WNS Global Services (UK) Limited, Torus, Invest in Pomerania czy Jabil Circuit Poland. Zapraszamy do rejestracji.

Więcej informacji: www.bvbcup.pl (BVBCup)

ANALIZY I RAPORTY

Polski rynek fitness
Polski rynek fitness jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie. W 2014 roku przychody klubów w Polsce wyniosły łącznie 3,6 mld zł - wynika z drugiej edycji raportu „The European Health & Fitness Market 2015” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte z organizacją EuropeActive.

Do klubów fitness w Europie należy 50 mln członków. Szacuje się, że za dziesięć lat ma być ich 80 mln. Europejski rynek fitness wart jest prawie 27 mld euro. Polska należy do najszybciej rosnących w tym segmencie krajów w Europie. Do klubów fitness, których liczba na koniec 2014 roku wyniosła łącznie 2,5 tys., uczęszcza 2,73 mln Polaków.

Suma przychodów polskich klubów fitness wyniosła 3,6 mld zł. Na tę kwotę złożyły się przede wszystkim składki członkowskie oraz dodatkowe przychody z innej działalności. Średnia wysokość miesięcznej opłaty członkowskiej wynosi w Polsce 29,4 euro, czyli około 120 zł.

Według raportu jednym z większych wyzwań, przed którymi stoi branża fitness w Europie jest rewolucja demograficzna i starzejące się społeczeństwo. Dla dalszego rozwoju polskiego rynku fitness kluczowa będzie segmentacja, czyli podział ze względu na rodzaj działalności i klienta, do którego jest ona skierowana. Z szacunków Polskiego Związku Pracodawców Fitness wynika, że największym z segmentów będzie tzw. mid-market, czyli kluby kierowane do dużej rzeszy osób, oferujące szeroki wachlarz usług. Obecnie w Polsce w ofercie dziesięciu największych sieci fitness jest 150 takich klubów. W 2020 roku ma być już ich 350-400. (Deloitte)

Z REGIONÓW

Firmy lotnicze z Polski Wschodniej w Australii
Delegacja polskich przedsiębiorców sektora lotniczego z Polski Wschodniej bierze udział w misji do Australii. Podczas konferencji oraz spotkań B2B, 12 firm lotniczych zabiega o nowych partnerów biznesowych w Australii oraz poznaje specyfikę tego odległego rynku.

W ramach misji, 21 kwietnia uczestnicy misji spotkali się w Melbourne z przedstawicielami Aviation Aerospace Australia, gdzie prowadzono rozmowy B2B. W kolejnych dniach polska delegacja odwiedzi też australijskie firmy w okolicach Melbourne i Sydney, weźmie udział w kolejnym seminarium i sesji B2B w Sydney. Zaplanowano również spotkanie z Ambasadorem RP w Australii, J.E. Pawłem Milewskim.

Misja została zorganizowana we współpracy z Austrade (Australijską Komisją Handlu działającą dla Australijskiego Ministerstwa Handlu) w ramach realizowanego z funduszy europejskich Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. (PAIiIZ)

Polska Wschodnia w Niemczech
Zakończyły się targi dedykowane sektorowi metalowo-maszynowemu Hannover Messe 2015. 17 firm z makroregionu Polski Wschodniej prezentowało produkty oraz materiały informacyjne na liczącym 104 m2 stoisku regionalnym Polski Wschodniej.

Podczas tegorocznych targów swoją ofertę prezentowało ponad 5 tys. wystawców, a targi odwiedziło 180 tys. przedsiębiorców z około 100 krajów. Z Polski obecnych było blisko 80 przedsiębiorców.

Na stoisku Polski Wschodniej, zorganizowanym przez PAIiIZ, zaprezentowały się: APS, BIKO-SERIWS, EXPOM, KANEX, PPHU MALINEX, NOTA, PROMOTECH KM, ROZTOCZE, RUFUS, STARPOL II, AGWO SERWIS, 4INDUSTRY, JAZON, ZAKŁAD WYROBÓW GALANTERYJNYCH, PBM BULAK, ITM oraz WOLCO.


Uczestnicy targów Hannover Messe 2015

HANNOVER MESSE to największe światowe wydarzenie z zakresu technologii dla przemysłu, promujące innowacje techniczne i technologiczne m.in. z obszaru automatyki, energetyki i technologii ekologicznych. Umożliwiają nawiązanie kontaktów i współpracy przedstawicieli różnych branż przemysłowych.

Wyjazd zrealizowany został w ramach Projektu „Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, Działanie I.4 Promocja i Współpraca, komponent Promocja. (PAIiIZ)

CZY WIESZ, ŻE

Koalicja na rzecz Polskich Innowacji
Startuje „Koalicja na rzecz Polskich Innowacji”, wspierająca polskie start-upy. Projekt współtworzą Polskie instytucje naukowe, akademickie i biznesowe.

Koalicja ma zająć się badaniami polskiego potencjału innowacyjnego, rozwijaniem rynkowej inteligencji oraz warunków dogodnych do tworzenia nowoczesnych start-upów. Koalicja będzie wspierać dialog nauki z biznesem, przyciągać inwestorów, zachęcać młodzież do planowania kariery oraz wspierać budowy wiodących centrów nauki.

Wśród założycieli znajdują się: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (GPNT), Intel, Konfederacja Lewiatan, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, PwC, Startup Poland i wiele innych. (www.koalicjadlainnowacji.pl)

Więcej informacji: http://www.koalicjadlainnowacji.pl


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl