PAIH Business Brief listopad 2018, Numer 13
Nie przegap...
...kolejnego naboru do Polskich Mostów Technologicznych - kierunek ZEA i Kenia
19 listopada ruszył nabór do programu Polskie Mosty Technologiczne dla firm z sektora MŚP zainteresowanych ekspansją na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii. Nabór wniosków potrwa do 20 grudnia. PMT realizowany jest dwuetapowo - w Polsce i za granicą. Wsparcie w formule de minimis mogą otrzymać zarówno firmy zainteresowane eksportem, jak i innowatorzy, poszukujący partnerów do prac badawczo - rozwojowych (B+R). Wartość środków alokowanych na konkurs dotyczący rynków Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Kenii wynosi 10 mln złotych. Więcej >>

Wydarzenia

Athens Boat Show 2018
Termin: 21-27 listopada 2018 r.
Miejsce: Ateny, Grecja
Business Mixer Łódzkiej SSE
Termin: 22 listopada 2018 r.
Miejsce: Łódź
Polsko-Białoruskie Forum Biznesowe
Termin: 26 listopada 2018 r.
Miejsce: Warszawa
TOP Automotive 2018
Termin: 28-30 listopada 2018 r.
Miejsce: Częstochowa
Impact Fintech'18
Termin: 28-29 listopada 2018 r.
Miejsce: Łódź
Webinarium PAIH: Eksport do USA
Termin: 4 grudnia 2018 r.
Miejsce: Online
XXIV Azerbejdżańske Międzynarodowe Targi Telekomunikacji, Innowacji i Wysokich Technologii - BAKUTEL
Termin: 4-7 grudnia 2018 r.
Miejsce: Baku, Azerbejdżan
Konferencja Kierunek Wschód: Potencjał dla Biznesu
Termin: 5 grudnia 2018 r.
Miejsce: Warszawa
Targi MEXCI 2018
Termin: 7-9 grudnia 2018 r.
Miejsce: Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej
Misja FinTech Taipei 2018
Termin: 7-9 grudnia 2018 r.
Miejsce: Tajpej, Tajwan
FoodPanorama Expo na Cyprze
Termin: 8-9 grudnia 2018 r.
Miejsce: Nikozja, Cypr
Misja sektora spożywczego do Senegalu
Termin: 11-14 grudnia 2018 r.
Miejsce: Diamniadio oraz Dakar, Senegal

wszystkie wydarzenia

Atrakcyjność inwestycyjna województw

Prezentacja rynku

POZNAJ EKSPERTA
Thomas Amari - ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia ubezpieczeniowe Paryskiej Szkoły Ubezpieczeń i PIU w Warszawie. Menedżer z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym, przez większość tego okresu związany z sektorem usług finansowych. Obecnie kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Abidżanie, Wybrzeże Kości Słoniowej.


Kontakt:

Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej
Tel.: +22 577 309 448
thomas.amari@paih.gov.pl
ivorycoast.trade.gov.pl

Narzędzia wsparcia

EXPO 2020: Program Partnerski dla firm
Program Partnerski przeznaczony jest dla firm, które chcą w szczególny sposób zaistnieć podczas EXPO 2020 w Dubaju. Wystawa Światowa EXPO 2020 rozpoczyna się 20 października 2020 roku i potrwa do 10 kwietnia 2021 roku.

Program stwarza krajowym przedsiębiorcom - niezależnie od skali ich działalności - jedyną w swoim rodzaju możliwość promocji, wzmocnienia planów ekspansji zagranicznej i współtworzenia polskiej prezentacji podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia promocyjno-gospodarczego na świecie. Dodatkowo program ma wzmocnić przekaz komunikacyjny marki „Polska”, poprzez włączenie polskich produktów w codzienną działalność Polskiego Pawilonu, który gościć będzie zwiedzających, w tym światowe delegacje gospodarcze z całego świata.

Program przewiduje trzy kategorie Partnerstwa:
  • Wyposażenie pomieszczeń biurowych oraz części gastronomicznej
  • Wydarzenia towarzyszące
  • Partnerstwo specjalne
Nabór do Programu ma formułę konkursu, który trwa do 7 grudnia br. Do konkursu zgłosić mogą się firmy niezależnie od skali działalności.

Więcej >>

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

PAIH EXPO - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą za nami!
Ponad cztery tysiące polskich firm zainteresowanych rozszerzeniem działalności za granicą wzięło udział w PAIH EXPO - I Forum Wsparcia Polskiego Biznesu za Granicą. Na PGE Narodowym mieli okazję poznać biznesowe perspektywy i ofertę wsparcia ich ekspansji na rynki całego świata.
Polska z największą ekspozycją spośród krajów UE na CIIE
W Szanghaju odbyły się największe w historii Chin targi importowe. Z szansy na szersze otwarcie chińskiego rynku skorzystać chcą polskie firmy, które wspólne z Polską Agencją Inwestycji i Handlu przygotowały największy showroom narodowy pośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Przyszłość relacji polsko-emirackich pod znakiem zrównoważonego rozwoju
- W setną rocznicę niepodległości Polski oraz setną rocznicę urodzin szejka Zayeda, założyciela ZEA, chcemy pokazać szerokie możliwości współpracy gospodarczej i potencjał z którym Polska jedzie na EXPO 2020 w Dubaju - mówił podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego prezes PAIH Tomasz Pisula.
Photon ze wsparciem PAIH na Bliskim Wschodzie
Dobra passa nie opuszcza producenta robota edukacyjnego Photon Entertainment. W lipcu został uznany za najlepszy startup Europy Środkowo-Wschodniej tego roku, a teraz idzie za ciosem i planuje wejście na rynki Półwyspu Arabskiego. Szlaki w regionie już przetarło mu dubajskie biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Polska Grupa Motoryzacyjna szuka dostawców dla Hyundaia
Fabryki HYUNDAI Motor Manufacturing Czech (HMMC) i KIA Motors Slovakia (KMS) zawarły porozumienie o partnerstwie z Polską Grupą Motoryzacyjną (PGM). PGM pomoże HMMC i KMS znaleźć nowych dostawców części i komponentów. Inicjatywie patronuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Cruz Group planuje rozwój w Azji, Ameryce, Afryce i zdobywa nagrody za innowacje
Organiczne napoje polskiego start-upu Cruz Group zdobyły w 2018 aż trzy nagrody w za innowacyjność podczas prestiżowych targów spożywczych SIAL. Teraz Cruz Group planuje rozpoczęcie produkcji w Azji i Ameryce Południowej.
Fabryka producenta oświetlenia spółki LUG oficjalnie otwarta w Argentynie
Pierwsze produkty LUG „made in Argentina” opuszczą fabrykę w listopadzie. Spółka jest jednym z czołowych europejskich producentów profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych.
Equinix otworzy Centrum Rozwoju Produktu w Polsce
Equinix, wiodący globalny dostawca usług interconnectowych i centrów danych, uruchomi w Warszawie pierwsze w Europie Centrum Rozwoju Produktu. Polska stolica będzie trzecim ośrodkiem rozwojowym w strukturach Equinixa obok Doliny Krzemowej i Singapuru. Doradztwo lokalizacyjne spółce zapewniła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Raporty i komentarze

Proces zakupowy w B2B
Cena nie jest najważniejsza dla klientów B2B. Chcą kupować wygodnie online i zależy im na relacjach. Największą bolączką klientów B2B jest brak czasu, dlatego coraz częściej wybierają szybkie i wygodne zakupy w internecie - wynika z raportu „Proces zakupowy w B2B: wyzwania, trendy, inspiracje” opracowanego przez e-point SA i Mobile Institute. Dla klientów i sprzedawców nadal jednak najbardziej liczą się relacje. - Polscy dostawcy specjalistycznych produktów i usług mogą szczycić się tym, że eksport stanowi od ok. 20 do nawet 98 proc. ich całkowitej sprzedaży, a klienci są zlokalizowani na całym świecie - komentuje dane zawarte w raporcie ekspert PAIH, Wojciech Trusz. Celem badania było zrozumienie, jak wygląda dziś proces zakupowy i sprzedażowy w B2B w Polsce na tle światowych trendów. Raport objęty jest honorowym patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz patronatem merytorycznym Izby Gospodarki Cyfrowej. Więcej >>

Czy wiesz, że...

Przyznano 26 nagród głównych DOBRY WZÓR 2018
Dobry Wzór to znak, którym Instytut Wzornictwa Przemysłowego co roku nagradza dobrze zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku. Jury jubileuszowej 25. edycji konkursu wybrało, spośród 119 finalistów, najlepsze produkty i usługi które prezentujemy na wystawie pokonkursowej i w katalogu. W tym roku przyznano 26 nagród głównych Dobry Wzór 2018 czyli nagrody Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyznane przez interdyscyplinarne jury. Nagrody Dobry Wzór są równocześnie znakiem, jakim producent może oznaczyć produkt na półce sklepowej, wspierają i budują silne polskie marki. Są one przyznawane w dziewięciu kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria. Wystawa nagrodzonych produktów i usług w Instytucie będzie otwarta od 26 października do 9 grudnia 2018 r. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120