POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 27 lutego 2014 r.
 Numer 371

AKTUALNOŚCI

Polskie interesy na Ukrainie
W Ministerstwie Gospodarki dyskutowano o sytuacji polskich przedsiębiorstw na Ukrainie. Na zaproszenie wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego odpowiedzieli wiceministrowie oraz przedstawiciele agencji rządowych. W spotkaniu udział wziął prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

- Ministerstwo Gospodarki na bieżąco analizuje sytuację na Ukrainie pod kątem zagrożeń dla interesów polskich firm działających w tym kraju. W razie potrzeby jesteśmy gotowi do udzielenia niezbędnej pomocy - zaznaczył premier Piechociński. Jak podkreślił, dynamicznie zmieniająca się sytuacja polityczna oraz gospodarcza kraju może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów makroekonomicznych - kryzysu bilansu płatniczego czy załamania się sektora bankowego.

Spotkanie było kontynuacją piątkowych rozmów kierownictwa resortu z przedstawicielami największych eksporterów i inwestorów oraz organizacji zrzeszających polskie firmy na Ukrainie. - Mimo zmniejszonego wolumenu wymiany największa groźba istnieje w nieuchronnej dewaluacji hrywny. Kilka lat temu dewaluacja ta wywołała sporo napięcia pomiędzy partnerami po obu stronach granicy i wiele płatności nie zostało zrealizowanych - zaznaczył premier Piechociński.

Ukraina jest ważnym partnerem handlowym dla Polski. Zajmuje 8 miejsce wśród najważniejszych krajów, do których kierowane są polskie produkty oraz 21 miejsce wśród głównych dostawców towarów do Polski.

Spotkanie odbyło się 24 lutego w Ministerstwie Gospodarki.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140224/polskie_interesy_na_ukrainie (PAIiIZ/MG)

Armeński resort gospodarki z wizytą w Polsce
W dniach 17 - 20 lutego, na zaproszenie PAIiIZ, odbyła się wizyta przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki Armenii w Polsce, zorganizowana w ramach projektu Komisji Europejskiej o wymianie informacji i wsparciu technicznym.

Celem spotkania było zapoznanie armeńskich partnerów z polskim systemem specjalnych stref ekonomicznych oraz lokalnymi instrumentami wsparcia dla inwestycji.

Podczas spotkania z prezesem PAIiIZ Sławomirem Majmanem goście mieli okazję zapoznać się z działalnością Agencji oraz możliwościami współpracy między obiema instytucjami. Prezes przedstawił również specyfikę polskiej i unijnej gospodarki oraz rządowe instrumenty lokalnego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Instrumentów Wymiany i Technicznego Wsparcia Komisji Europejskiej (TAIEX).

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140220/armenski_resort_gospodarki_z_wizyta_w_polsce (PAIiIZ)

Doświadczenia polskiej transformacji
Doświadczenia Polski, przypadające w tym roku rocznice związane z transformacją, przystąpieniem Polski do NATO, wejściem do Unii Europejskiej oraz pozytywne zmiany wizerunku kraju były tematami wizyty przedstawicieli białoruskiej agencji Bieleximgarant.

Jednym z punktów spotkania były polskie inwestycje zagraniczne. Nowymi kierunkami ekspansji polskich przedsiębiorców stały się Nigeria, Zambia oraz RPA. Programy promocyjne takie jak GoChina oraz GoAfrica dedykowane polskiemu biznesowi stanowią platformę wspierającą przedsiębiorców na rynkach zagranicznych. Przykładem ekspansji polskiego biznesu za granice są: PESA, Oknoplast, InPost, Inglot, który obecny jest w 50 krajach oraz KGHM.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140220/doswiadczenia_polskiej_transformacji# (PAIiIZ)

Polskie firmy lotnicze w Angoli
Angola - jeden z najszybciej rozwijających się krajów afrykańskich - zachęca zagranicznych inwestorów do udziału w projektach związanych z infrastrukturą lotniczą. Do 2016 roku na ten cel przeznaczone ma zostać 1,6 mln euro.

Obecnie Angola jest w trakcie realizacji gigantycznego projektu rozbudowy infrastruktury cywilnego ruchu lotniczego. Na terenie całego kraju działać ma łącznie 30 lotnisk, w tym 16 zupełnie nowych. Do 2016 roku planowana jest finalizacja budowy najnowocześniejszego w tej części Afryki, międzynarodowego portu lotniczego w Luandzie, który obsłuży rocznie 15 mln podróżnych. Dodatkowo, rząd rozpoczął już modernizację czterech dotychczasowych lotnisk pasażerskich obsługujących międzynarodowy ruch pasażerski: Aeroporto 4 de Fevereiro w Luandzie, Nova Lisboa w Huambo, Aerpoporto da Catumbela w Benguela oraz Welwitschia Miriabilis w Namibe. Projektem zarządza państwowy koncern ENANA.


Ambasador Domingos Culolo podczas konferencji Lotnisko 2014 (źródło: Skrzydlata Polska)

Realizacja nowych inwestycji wiąże się z koniecznością rozbudowy dróg szybkiego ruchu. W ciągu najbliższych trzech lat Angola planuje wytyczenie około 10 tys. km takich połączeń drogowych. Zdaniem ambasador Angoli w Polsce, Domingosa Culolo, jest to dodatkowa szansa dla polskich firm. Swoją dotychczasową działalnością między innymi w Iraku udowodniły, że potrafią budować trwałe nawierzchnie w klimacie tropikalnym.

W sprawie udziału w inwestycjach angolskich polskie firmy powinny kontaktować się z Ambasadą RP w Luandzie, rekomendował ambasador Culolo podczas konferencji Lotnisko 2014, której patronował PAIiIZ. (Altair/Skrzydlata Polska)

INWESTYCJE W POLSCE

Amazon - drugie centrum logistyczne
18 lutego, w podpoznańskich Sadach w gminie Tarnowo Podgórne odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod drugie centrum logistyczne firmy Amazon. Projekt prowadzony był przez PAIiIZ.

Amerykańska firma Amazon decyzję o ulokowaniu inwestycji w Polsce oficjalnie ogłosiła na początku października ubiegłego roku. 6 lutego odbyło się wkopanie kamienia węgielnego pod pierwsze centrum Amazona w Polsce, w Bielanach Wrocławskich.


Wizualizacja Amazona (źródło: Panattoni)

W polskich centrach logistycznych Amazona pracę znajdzie 6 tys. osób, a w okresie przedświątecznym dodatkowe 9 tys. (PAIiIZ/SGIPW)

Nowe inwestycje w Krakowskiej SSE
Trzy kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Krakowskiej SSE otrzymały Can-Pack Food and Industrial Packaging, Can-Pack Metal Closures oraz SGL Lindner. Łącznie firmy zainwestują 112,5 mln zł oraz utworzą 132 nowe miejsca pracy.

Can-Pack Food and Industrial Packaging, jak i Can-Pack Metal Closures są częścią Grupy Can-Pac. Pierwsza z nich zajmuje się produkcją opakowań metalowych, natomiast Can-Pack Metal Closures zamierza uruchomić produkcję tzw. kapsli oraz zamknięć łatwo otwieralnych „CP-CAP”, przy jednoczesnym zautomatyzowaniu procesu odbierania, pakowania i magazynowania wyrobów gotowych.

SGL Lindner to spółka joint venture, korzystająca z doświadczeń Lindner oraz SGL Carbon, firmy od kilkunastu miesięcy blisko współpracującej z Akademią Górniczo-Hutniczą. SGL Lindner planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego w Nowym Sączu. Dzięki realizacji inwestycji spółka będzie specjalizować się w produkcji płyt z grafitu ekspandowanego, będących ważnym elementem systemów chłodzących i grzewczych. SGL Lindner zobowiązał się ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości 40 mln zł oraz utworzyć co najmniej 70 nowych miejsc pracy. (KSSE)

Norweski inwestor w Gdańsku
Norweski inwestor Powel AS otworzył pierwsze biuro w Polsce. Nowy oddział wspierać będzie rozwój oprogramowania dla rosnącej liczby klientów firmy.

Powel AS tworzy kluczowe oprogramowanie biznesowe i dostarcza usługi z nim związane dla przedsiębiorstw energetycznych, samorządów terytorialnych oraz wykonawców robót inżynieryjno-budowlanych. Nowe biuro znajduje się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, który jest ważnym ośrodkiem ICT w regionie.

Oprogramowanie tworzone w Gdańsku służyć będzie do optymalizacji wytwarzanej energii elektrycznej w elektrowniach wodnych, słonecznych i wiatrowych oraz do zarządzania inteligentnymi sieciami energetycznymi, wodnymi i ściekowymi, jak również do wspomagania pracy przedsiębiorstw zajmujących się inżynierią lądową.

Powel AS ma swoje oddziały w Norwegii, Szwecji, Danii, Szwajcarii, Turcji i Polsce. (Invest in Pomerania)

Ekspansja Comarch do Ameryki Łacińskiej
Grupa kapitałowa Comarch otworzyła swoje biuro w Santiago de Chile. O lokalizacji polskiej spółki w Ameryce Łacińskiej, zadecydowała przede wszystkim dynamika oraz potencjał gospodarczy regionu.

Chilijskie biuro Comarch ma odpowiadać za lokalną sprzedaż systemów IT dla operatorów telekomunikacyjnych oraz rozwiązań do zarządzania relacjami z klientem i marketingiem dla dużych firm. Wśród klientów w tym regionie są m.in. brazylijskie linie lotnicze Azul, dominikański bank Banco Popular oraz operatorzy telekomunikacyjni i dostawcy telewizji kablowej: Belize Telemedia Limited, panamski Cable Onda i meksykański CableCom. (Comarch)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0187

3,0797

Euro

4,1277

4,2111

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 27.02.2014

WYDARZENIA

Klimat inwestycyjny w Polsce
Wyniki badania klimatu inwestycyjnego w Polsce oraz przeprowadzony raport dotyczący usług świadczonych przez PAIiIZ zostaną zaprezentowane podczas konferencji, która odbędzie się 3 marca o godz. 11.00 w siedzibie PAIiIZ.

Podczas wydarzenia przedstawiciele izb bilateralnych oraz inwestorzy zagraniczni przyjrzą się pozycji Polski jako miejsca atrakcyjnego dla lokowania kapitału oraz roli zachęt inwestycyjnych w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych.
Organizatorzy zapewniają tłumaczenie: j.polski/j.angielski.

Rejestracji można dokonać do 3 marca do godz. 9.00 pod następującym linkiem: www.paiz.gov.pl/klimat2014.
Akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 3 marca do godz. 9.00. (PAIiIZ)

Plany pracodawców - zatrudnienie idzie w górę
PAIiIZ i Randstad zapraszają do udziału w konferencji prasowej nt. prognoz rynku pracy w 2014 roku. Spotkanie odbędzie się 4 marca o godz. 10.30 w siedzibie Agencji.

W konferencji wezmą udział eksperci Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Randstad oraz PAIiIZ. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badania Instytutu Badawczego Randstad oraz TNS przeprowadzonego w lutym 2014 roku wśród 1000 pracodawców w Polsce. Uczestnicy wydarzenia dyskutować będą również na temat zmian na rynku pracy w kolejnych 6 miesiącach 2014 roku.

Potwierdzenia udziału oraz akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 3 marca do godz.12.00

Więcej informacji:
www.paiz.gov.pl/20140304/plany_pracodawcow_zatrudnienie_idzie_w_gore  (PAIiIZ).

Forum Gospodarcze Polska-RPA
MG oraz PAIiIZ, we współpracy z Trade&Investment South Africa zapraszają do udziału w Forum Gospodarczym Polska - RPA. Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 14.00 w hotelu Hyatt w Warszawie.

Forum Gospodarcze organizowane jest w ramach oficjalnej wizyty wiceprezydenta Republiki Południowej Afryki Kgalema Motlanthe w Polsce.

Po części oficjalnej odbędzie się sesja spotkań biznesowych polskich i południowoafrykańskich firm.

Zainteresowanych udziałem, firmy oraz media, prosimy o wypełnienie formularza dostępnego pod adresem:
http://www.paiz.gov.pl/Polska-RPA do 12 marca do godz.12.00 (PAIiIZ) 

ANALIZY I RAPORTY

Zimowa prognoza ekonomiczna
Według szacunków Komisji Europejskiej PKB w Polsce w 2014 roku wyniesie 2,9%, a w 2015 - 3,1%.

W jesiennej prognozie Komisji Europejskiej, opublikowanej w listopadzie ubiegłego roku wzrost PKB dla Polski przewidywany był na poziomie 2,5% w 2014 roku i 2,9% w 2015 roku.

W zimowych prognozach gospodarczych Komisja Europejska szacuje, że produkt krajowy brutto w UE wzrośnie o 1,5% w 2014 roku oraz o 1,2% w strefie euro. W 2015 roku wzrost gospodarczy przyśpieszy odpowiednio do 2% i 1,8%.
(
www.europa.eu)

Z REGIONÓW

Starachowicka SSE większa
O 31 ha powiększyła się Starachowicka SSE. 25 lutego Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające granice strefy. Szacuje się, że w wyniku inwestycji na włączanych terenach w ciągu najbliższych kilku lat może zostać utworzonych ponad 1000 nowych miejsc pracy. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 233 mln zł.

Nowe tereny, które zostaną włączone do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmą obszar miast Końskie i Puławy oraz gmin Kielce i Połaniec.


Podstrefa Starachowice (źródło: SSE Starachowice)

Inwestycje, które mogą być realizowane w poszerzonej strefie, pozwolą nie tylko na utworzenie nowych miejsc pracy na jej obszarze, ale także na wzrost zatrudnienia w bezpośrednim otoczeniu strefy. (MG)

Nowa publikacja Kamiennogórskiej SSE
PIK to nowy magazyn wydawany przez Kamiennogórską Specjalną Strefę Ekonomiczną Małej Przedsiębiorczości. Powstanie wydawnictwa jest wynikiem rozwoju kamiennogórskiej strefy, która prowadzi działalność na terenie dwóch województw: dolnośląskiego i małopolskiego.

W kwartalniku zamieszczane będą informacje dotyczące nowych zezwoleń, działalności firm prowadzących biznes w strefie, zmieniających się uregulowaniach prawnych. Prezentowane będą również miasta i gminy, z którymi współpracuje kamiennogórska strefa, publikacje o wydarzeniach, inicjatywach oraz organizacjach wspieranych zarówno przez strefę, jak i inwestorów.

W pierwszym numerze zaprezentowane zostały najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku. Zachęcamy do lektury. (SSEMP)

CZY WIESZ, ŻE

Tramwajem do Polski
Kolorowe tramwaje, oklejone bajkowymi layoutami kampanii "Polska. Come and find your story" pojawiły się na ulicach Rzymu i Mediolanu.

Na przełomie stycznia i lutego ruszyła kampania, która ma na celu promocje wybranych produktów turystycznych, a także promocję wizerunkową kraju w kontekście rozgrywanych w Polsce na jesieni Mistrzostw Świata w Siatkówce.


Źródło: Polska Organizacja Turystyczna

Działania rozpoczęła kampania outdoorowa, która będzie kontynuowana w telewizji.

Włochy, z 60 milionami mieszkańców, stanowią ogromny potencjał dla ruchu przyjazdowego do Polski. (POT)

Polskie „Fokstroty” na rosyjskich ulicach
Polski producent pojazdów szynowych PESA, na mocy umowy z czerwca 2013 roku, w marcu dostarczy pierwsze niskopodłogowe „Fokstroty” do Moskwy.

Stołeczna metropolia będzie drugim po Kaliningradzie miastem Rosji, w którym pojawią się tramwaje z PESA. Pierwsze z nich mają być dostarczone w marcu 2014 roku, a zakończenie dostaw nastąpi 12 miesięcy później. Tramwaje wyjadą na ulice Moskwy już w czerwcu. Od stycznia na ulicach Sofii pojawiły się pierwsze „Swingi”.

PESA coraz bardziej wychodzi na rynki zagraniczne. Polskie pojazdy szynowe obecne są już w Czechach, Kazachstanie, Niemczech, Rumunii, Włoszech oraz na Węgrzech, Białorusi, Litwie i Ukrainie. (PESA)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl