POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 30 stycznia 2014 r.
 Numer 367

AKTUALNOŚCI

Prezydent Szwajcarii z wizytą w Polsce
Przy okazji oficjalnej wizyty Prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej Didiera Burkhaltera, na Stadionie Narodowym odbyło się Polsko - Szwajcarskie Forum Gospodarcze.

Prezes PAIiIZ Sławomir Majman, witając gości zaznaczył, że pierwszą otwartą w tym roku fabryką jest zakład szwajcarskiej firmy Ronal, który na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie produkował felgi samochodowe. Projekt był wspierany przez PAIiIZ.

Prezydent RP Bronisław Komorowski zaznaczył, że Szwajcaria - kraj zamożnych obywateli - powinna być inspiracją dla kraju tak ambitnego, jak Polska. - Szwajcaria może być dla nas wzorcem - bezrobocie ludzi młodych sięga tu zaledwie 3% - dodał prezydent.


Od lewej: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter, Prezydent RP Bronisław Komorowski

Prezydent Burkhalter zaznaczył, że Szwajcarzy chwalą Polskę za znakomite wyniki gospodarcze w ostatnich latach oraz za dobrze wykształconych pracowników.

W ramach Forum zostały zorganizowane panele dyskusyjne, które były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz poglądów.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/nowosci/?id_news=5682 (PAIiIZ)

Potencjał hinduskich firm
W ramach przypadającej w tym roku 60. rocznicy stosunków polsko-indyjskich, 27 stycznia w siedzibie KIG odbyło się jednodniowe forum gospodarcze z udziałem polskich i indyjskich przedstawicieli administracji rządowej.

Spotkanie było okazją do omówienia warunków współpracy na płaszczyźnie gospodarczej oraz dyplomatycznej, jak również nawiązania kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami obu krajów.

Obecna na spotkaniu podsekretarz stanu w MSZ, Katarzyna Kacperczyk, podkreśliła ogromy potencjał obu krajów, który nie jest do końca wykorzystywany. Zaznaczyła, że Indie przez Polskę postrzegane są jako ważny partner gospodarczy, z którym coraz mocniej zacieśniamy kontakty w obszarze badań i rozwoju.

Sekretarz stanu w MG Jerzy Pietrewicz podkreślił, że renomowane indyjskie firmy, głównie z sektora prywatnego, są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami nad Wisłą. - W Polsce lokowane są centra obsługi biznesu. Swoją działalność rozpoczęły również firmy z branży informatyki i nowych technologii oraz opakowań - wyjaśnił. Dodał, że również polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej współpracują z rynkiem indyjskim. - Mamy wiele do zaoferowania np. w przemyśle obronnym, farmaceutycznym czy energetycznym. Liczymy też na współpracę w sektorze kosmicznym - powiedział wiceminister.

Pełnomocnik Zarządu ds. inwestycji polskich za granicą Aleksander Libera, wskazał na gotowość podjęcia współpracy inwestycyjnej z hinduskimi partnerami w takich sektorach jak: BPO, IT, badawczo-rozwojowym oraz chemicznym. Podkreślił strategiczne podejście Polski do rynku indyjskiego. Dowodem na to są zakończone w latach 2011-2013, przy udziale PAIiIZ, inwestycje pochodzące z Indii, o łącznej wartości 72,3 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 1 245 miejsc pracy.

Obecnie, na liście projektów obsługiwanych przez Agencję, Indie zajmują 9. miejsce (5 projektów inwestycyjnych, o wartości 77,9 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 546 miejsc pracy). (PAIiIZ/MSZ/MG)

INWESTYCJE W POLSCE

Cztery inwestycje w LSSE
Aż cztery firmy otrzymały zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Są to Viessmann Technika Grzewcza, Uzin, C+P Meble oraz Spółka S&L. Łącznie firmy zainwestują blisko 13 mln zł.

Viessmann Technika Grzewcza planuje uruchomienie produkcji przewodów i wiązek do kondensacyjnych kotłów wiszących. W związku z inwestycją firma zwiększy zatrudnienie o 10 pracowników. Niemiecka firma Uzin, w celu poszerzenia oferty produktów oraz zwiększenia ich sprzedaży zainwestuje 1 mln zł.

Firma C+P Meble, w związku z rozbudową hali produkcyjnej, poniesie nakłady inwestycyjne w wysokości 8 mln zł oraz zwiększy zatrudnienie do poziomu 123 pracowników. W zakładzie w Legnicy produkowane są meble z blachy stalowej. C+P Meble dostarcza wyposażenie do wielu fabryk na całym świecie.

W ramach inwestycji spółka S&L będzie świadczyła m.in. usługi transportu drogowego towarów, magazynowania, wspierające transport lądowy, w zakresie audytu finansowego oraz rachunkowo-księgowe. Przedsiębiorca zainwestuje 4 mln zł i zatrudni 5 osób. (LSSE)

Inwestycja PSE

Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę z chińskim Pinggao Group na budowę linii 220 kV w aglomeracji szczecińskiej.

Zgodnie z zawartą umową, Pinggao wybuduje linię napowietrzną. Inwestycja będzie realizowana w latach 2014-2017. Jej realizacja wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej w województwie zachodniopomorskim. (PSE)

Nowi inwestorzy w ŁSSE
30 stycznia aż 12 firm w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej otrzymało pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Łącznie zainwestują 184 mln zł oraz utworzą 241 nowych miejsc pracy.

Zezwolenia otrzymali: Elfa Pharm, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, Wirthwein Polska, Quick-Mix, Poprawa Producent Opakowań Tekturowych, Thermica, Sponcel, Weidenhammer Polska, VPK Packaging, Star Fitness, Huta Szkła Anewal oraz Hapam Poland. Dla niektórych firm są to kolejne zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej.


Fabryka Ludwika Grohmana (źródło: ŁSSE)

Elfa Pharm, w nowo zakupionym zakładzie w Chociwiu będzie produkować kosmetyki i wyroby sanitarno-higieniczne. Koszt inwestycji to 8 mln zł. Spółka zatrudni co najmniej 30 nowych pracowników. Thermica, kosztem 2,1 mln zł wybuduje zakład produkcyjny płyt styropianowych oraz chemii budowlanej. Firma zatrudni przynajmniej 15 nowych pracowników. Sponcel uruchomi zakład produkujący gąbkę celulozową na potrzeby producentów artykułów gospodarstwa domowego.

Weidenhammer Polska w Podstrefie Kutno ŁSSE wybuduje zakład produkujący opakowania - tuby z tektury wielowarstwowej. Spółka poniesie nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 25 mln zł oraz zatrudni przynajmniej 31 nowych pracowników. Opakowania z tektury to również przedmiot działalności firmy VPK Packaging, która zainwestuje 58,8 mln zł i zatrudni 30 nowych pracowników.


Siedziba Łódzkiej SSE - fabryka Grohmana (źródło: Łódzka SSE)

Star Fitness specjalizująca się w kompleksowym wyposażeniu siłowni poniesie na terenie Podstrefy Kutno ŁSSE wydatki inwestycyjne w wysokości co najmniej 8 mln zł oraz zatrudni co najmniej 20 pracowników. Huta Szkła Anewal będzie produkować słoiki, znicze oraz szklane naczynia ozdobne. Hapam Poland, producent odłączników wysokiego napięcia zamierza rozbudować zakład oraz zakupić nowe linie technologiczne i maszyny. Spółka poniesie wydatki inwestycyjne w wysokości 5 mln zł oraz zwiększy dotychczasowe zatrudnienie na terenie strefy o co najmniej 6 nowych pracowników. (ŁSSE)

Polski kapitał w Radomiu
Aplisens otworzyła w Radomiu, na terenie Tarnobrzeskiej SSE nowy zakład produkcyjny. Inwestycja warta jest 30 mln zł. Przedsiębiorca planuje zatrudnić ponad 100 osób.

Aplisens jest producentem i dostawcą rozwiązań w zakresie aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki. Dzięki nowo powstałej hali produkcyjnej wraz z budynkiem biurowo-socjalnym przedsiębiorca podwoi swoją produkcję. Aplisens posiada już swoje zakłady w Warszawie, Krakowie, Ostrowie Wielkopolskim oraz na Białorusi. (UM Radom)

Targban przejął dojrzewalnię bananów Del Monte Poland
Polska firma Targban zawarła umowę przejęcia dojrzewalni bananów należącej do Del Monte Poland, filii globalnego producenta i dystrybutora świeżych owoców i warzyw Fresh Del Monte Produce Inc.

Nowy, zlokalizowany pod Warszawą obiekt, znacznie rozszerzy możliwości operacyjne firmy Targban w ramach jednego z jej flagowych produktów oraz pozwoli wzmocnić pozycję wiodącego dostawcy świeżych produktów dla największych grup handlowych w Europie Wschodniej.

Główną działalność firmy stanowią: import, sprzedaż oraz dystrybucja świeżych owoców i warzyw z całego świata oraz dojrzewanie bananów. Targban współpracuje z producentami z Europy, Ameryki Południowej, Afryki, USA oraz Nowej Zelandii. (www.targban.pl)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0502

3,1118

Euro

4,1679

4,2521

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 30.01.2014

WYDARZENIA

Instrumenty wsparcia polskich przedsiębiorstw
3 lutego o godz. 11.00 w siedzibie PAIiIZ odbędzie się konferencja nt. instrumentów finansowego wspierania dostępnych dla polskich przedsiębiorstw.

Spotkanie podzielone zostało na dwa panele dyskusyjne, w których prelegenci przedstawią istniejące w Polsce narzędzia wspierania polskich przedsiębiorstw oraz podzielą się wiedzą na temat możliwości ich wykorzystania w praktyce.

Konferencję zakończy sesja pytań i odpowiedzi.

Rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego: http://www.paiz.gov.pl/instrumenty_wsparcia do 31 stycznia do godz.15.00

Akredytacja mediów do 31 stycznia do godz. 12.00 na adres e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

Klimat inwestycyjny w Polsce
Wyniki badania klimatu inwestycyjnego w Polsce oraz przeprowadzony raport dotyczący usług świadczonych przez PAIiIZ zostaną zaprezentowane podczas konferencji, która odbędzie się 5 lutego o godz. 11.00 w siedzibie PAIiIZ.

Podczas wydarzenia przedstawiciele izb bilateralnych oraz inwestorzy zagraniczni przyjrzą się pozycji Polski jako atrakcyjnej destynacji do lokowania kapitału oraz roli zachęt inwestycyjnych w pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych.

Rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego: http://www.paiz.gov.pl/klimat2014 do 4 lutego do godz.16.00

Akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 4 lutego do godz. 12.00. (PAIiIZ)

Gospodarczy Trójkąt Weimarski
Główne trendy zmieniające światową gospodarkę, w jaki sposób przemysł europejski może sprostać globalnym wyzwaniom, innowacje - szansa na cywilizacyjny skok Europy - te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas konferencji gospodarczej „Polityka przemysłowa Unii Europejskiej - gospodarczy Trójkąt Weimarski”.

W krakowskim spotkaniu udział wezmą wysocy rangą przedstawiciele rządów krajów Trójkąta Weimarskiego, Parlamentu i Komisji Europejskiej oraz osoby odpowiedzialne za strategie wiodących firm, reprezentujących główne gałęzie przemysłu wymienionych wyżej krajów. Spotkanie odbędzie się 6-7 lutego w Krakowie.

Zgłoszenie uczestnictwa w konferencji można składać do 4 lutego.

Rejestracja na stronie: www.weimarconference.eu

Więcej informacji: www.weimarconference.eu/wspolpraca_pl.html (PTWP)

Perspektywa finansowa 2014-2020 - konferencja Crido Taxand i PAIiIZ
PAIiIZ oraz Crido Taxand zapraszają 10 lutego o godz. 11.00 do Centrum Informacyjnego PAIiIZ na konferencję z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, poświęconą szansom, wyzwaniom oraz zmianom, jakie dla przedsiębiorców niesie nowa Perspektywa Finansowa 2014-2020.

Celem konferencji jest prezentacja możliwości skorzystania przez przedsiębiorców z dofinansowania w ramach Perspektywy Finansowej 2014-2020.

Rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego: www.paiz.gov.pl/perspektywa_finansowa prowadzona jest do 7 lutego do godziny 12.00.

Akredytacja mediów prowadzona jest do 7 lutego do godz. 12.00 pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Kraków, Warszawa i Wrocław wśród najlepszych według Tholons
W najnowszym rankingu Tholons klasyfikującym najlepsze miasta dla outsourcingu znalazły się trzy polskie miasta. Kraków awansował na 9. miejsce wyprzedzając Dublin.

W pierwszej dziesiątce rankingu znajduje się sześć miast indyjskich, dwa filipińskie oraz dwa europejskie - Kraków i Dublin. Tym samym stolica Małopolski otwiera listę najlepszych destynacji dla outsourcingu w Europie.


© matttilda-Fotolia.com

W rankingu znalazły się również Warszawa oraz Wrocław. Stolica, w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem, awansowała o cztery pozycje zajmując 32 miejsce, tym samym wyprzedziła Sankt Petersburg, Toronto, Rio de Janeiro oraz Bukareszt. Wrocław odnotował największy awans spośród wszystkich miast w rankingu - aż o 10 pozycji, plasując się na 65. miejscu.

Z roku na rok projekty związane z usługami biznesowymi stanowią coraz większy procent wszystkich inwestycji zamykanych przy udziale PAIiIZ. W 2013 roku aż 29 projektów (z czego 22 projekty BPO + ICT oraz 7 projektów B+R), spośród 53 inwestycji zakończonych (54,7%), dotyczyło sektora usług. Projekty te zaowocują utworzeniem ponad 7400 nowych miejsc pracy. (PAIiIZ)

Polska - najlepsze miejsce prowadzenia biznesu i innowacyjne państwo
Polska jest najlepszym miejscem do prowadzenia biznesu w Europie Wschodniej i Azji Środkowej oraz zalicza się do najbardziej innowacyjnych krajów świata - wynika z sondażów przeprowadzonych przez Bloomberg.

Polska w rankingu na najlepsze miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej zdobyła 70,8 punktów, wyprzedzając Czechy (68,7) i Węgry (66,7). W rankingu przeanalizowano sześć kategorii: baza konsumentów, koszty rozpoczęcia działalności gospodarczej, koszty materiałów oraz pracy i koszty transportu towarów.

Według autorów raportu Polska wykonała ogromny skok gospodarczy w ciągu ostatnich 20 lat. Do niedawna inwestorzy zagraniczni preferowali inne kraje w regionie. Do wzmocnienia pozycji Polski w Europie Wschodniej i Azji Centralnej, niewątpliwie wpływ miała poprawa infrastruktury, w której Polska zajęła drugie miejsce tuż za Turcją.

Badanie przeprowadzono wśród 21 krajów Europy i Azji Środkowej. Listę zamykają Białoruś (48,1 pkt.) oraz Armenia (48 pkt.)

Tymczasem według rankingu najbardziej innowacyjnych państw „Global Innovation Index 2014” Polska awansowała o 6 miejsc, zajmując 24 pozycję spośród 215 państw. Polska wyprzedziła m.in. Irlandię, Portugalię, Węgry, Chiny i Izrael. Najwyżej uplasowała się kategorii high-tech density zajmując 13 pozycję.

Według Bloomberg najbardziej innowacyjnymi państwami na świecie są: Korea Południowa, Szwecja, Stany Zjednoczone oraz Japonia. (www.bloomberg.com)

Polska perspektywa - badanie Annual Global CEO Survey
Siedemnasta edycja badania Annual Global CEO Survey przeprowadzona została wśród ponad tysiąca prezesów 68 spółek na całym świecie. Respondentów pytano o przewidywania dotyczące sytuacji ich firm, najistotniejsze trendy we współczesnej gospodarce oraz o plany dotyczące zmian w strategii działania i rozwoju.

Czynnikiem, który w największym stopniu będzie determinował strategie firm w długim okresie będzie postęp technologiczny. Wśród trzech najważniejszych czynników umieszcza go ponad 80% ankietowanych. Natomiast w Polsce ponad połowa respondentów (55%) uważa, iż będzie to czynnik dominujący i umieszcza go na pierwszym miejscu. Ok. 30% polskich menedżerów poszukuje szans rozwojowych dla swoich firm przede wszystkim we wzroście udziałów na lokalnych rynkach, a także w innowacjach.

Głównym kierunkiem zainteresowania polskich menadżerów pozostają Niemcy, które pojawiają się w 16% wskazań dotyczących trzech rynków priorytetowych. Drugie miejsce (12%) zajmują inne kraje strefy Euro. Tuż za nimi są kraje regionu Europy Centralnej (10%). Warto zauważyć wysoką pozycję krajów Zatoki Perskiej, co może oznaczać rosnące ambicje globalne rodzimych firm.

Polska przez zagranicznych respondentów postrzegana jest jako bardzo atrakcyjny rynek, którego znaczenie będzie istotnie wzrastać w nadchodzących latach. (PwC)

Z REGIONÓW

Inwestuj w Pomorskie
Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego ogłasza konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw z województwa pomorskiego na udział w wyjazdowej misji gospodarczej do Szwecji z sektora ICT.

Misja, która odbywa się w terminie 1-4 kwietnia, organizowana jest w ramach projektu „Inwestuj w Pomorskie II - Promocja atrakcyjności inwestycyjnej regionu województwa pomorskiego w krajach Skandynawskich i Niemczech".
W ramach misji zaplanowany jest udział: w targach IT Solutions EXPO 2014 w Goteborgu, w tym w spotkaniach z firmami z sektora ICT a także wizyty studyjne do branżowych parków naukowo-technologicznych, centrów badawczo-rozwojowych oraz do firm.

Termin składania wniosków upływa 14 lutego. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Więcej informacji na stronie: www.sse.slupsk.pl/index.php/pl/o-strefie/projekty-ue/skandynawia-ii/566-nabor-na-misje-gospodarcza-przedsiebiorcow-z-sektora-ict-do-szwecji-w-terminie-1-4-kwietnia-2014-r (PARR)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: