POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA  POLAND  POLSKA
NEWSLETTER
4 stycznia 2007
Numer 3

SPIS TREŚCI

 

AKTUALNOŚCI

Rozszerzenie UE

Od pierwszego dnia Nowego Roku Rumunia i Bułgaria należą do Unii Europejskiej. Wspólnota Europejska liczy już 27 krajów i 490 milionów mieszkańców.

Rumunów i Bułgarów w Unii powitał José Manuel Barroso, szef Komisji Europejskiej. - Bułgaria i Rumunia uczynią Unię Europejską silniejszą - stwierdził w przemówieniu transmitowanym w Sofii i Bukareszcie. - Witając dwóch nowych członków rodziny, wiemy, że nasza kultura, nasze dziedzictwo, będą bogatsze, a nasza gospodarka mocniejsza - dodał.

Niektóre z krajów Unii, jak Wielka Brytania i Hiszpania, zamknęły swoje rynki pracy dla obywateli nowych państw członkowskich. Polska sama zabiegała o to, by Polacy mogli pracować w krajach UE, nie wprowadziła więc barier dla Rumunów i Bułgarów. Pomysł otwarcia rynku pracy dla cudzoziemców spotkał się z poparciem polskich ekonomistów i pracodawców, szczególnie z branży budowlanej.

Po przyjęciu nowych krajów wspólnota europejska posiada prawie 490 milionów obywateli. Bułgaria i Rumunia są najbiedniejszymi krajami Unii. Ich łączny produkt krajowy brutto to 1% PKB pozostałych członków. W obu państwach inflacja jest wyższa niż unijna średnia (1,8%). Obecnie wspólną walutą posługuje się jedenaście krajów Unii (Słowenia dołączyła do strefy Euro wraz z początkiem roku).

Do spisu... 

Trzy nowe centra handlowe we Wrocławiu

W 2007 roku we Wrocławiu zostaną otwarte trzy wielkie centra handlowo-usługowe.

Jako pierwsze ruszą Arkady Wrocławskie, następnie Pasaż Grunwaldzki i Galeria Legnicka. Łącznie zostanie oddanych do użytku 470 tys. m2 powierzchni, ponad pięćset lokali handlowo-usługowych i kilkadziesiąt kin.

Wartość inwestycji w Arkady Wrocławskie wyniosła ok. sto milionów euro. Galeria Legnicka została wybudowana kosztem 95 milionów euro. Całkowity koszt inwestycji w Pasaż Grunwaldzki wyniósł około 300 mln złotych. W centrach znajdą się hipermarkety, jak również ekskluzywne butiki, sklepy elektroniczne i sportowe. Miejsca te będą też oferować również rozrywkę - znajdą się tam restauracje, ogrody spacerowe oraz kluby fitness.

Do spisu... 

INWESTYCJE W POLSCE

Toyota zainwestuje na Dolnym Śląsku

Toyota wybuduje nową fabrykę w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Koncern zainwestuje 534 miliony złotych i zatrudni 255 nowych pracowników.

Zezwolenie na działalność firma otrzymała ostatniego dnia 2006 roku. Toyota Motor Manufacturing Polska (TMMP) wybuduje nową fabrykę sześciobiegowych skrzyń biegów. Będą tam również produkowane części do silników i inne komponenty samochodowe. Dzięki tej inwestycji zdolności produkcyjne TMMP wzrosną do 720 tysięcy przekładni rocznie. Firma skorzysta jeszcze z starych, ubiegłorocznych zasad pomocy regionalnej, która może sięgnąć 50 procent wartości inwestycji. - Plany polskich fabryk Toyoty są powiązane z wprowadzeniem nowych modeli i cyklem produkcji całego koncernu – podkreśla rzecznik koncernu Grzegorz Górski. Toyota posiada w Polsce dwie fabryki – w Wałbrzychu i w Jelczu-Laskowicach (Dolny Śląsk). Produkuje tam pięciobiegowe silniki oraz silniki Diesla. To tej pory japoński koncern zainwestował w Polsce 600 mln EUR i zatrudnił trzy tysiące osób.

Do spisu... 

Fabryka Monitorów w Żyrardowie

Największy światowy producent monitorów – koncern TPV z Tajwanu - zainwestuje 75 mln EUR w zakład w Żyrardowie. Tajwańska firma zamierza przejąć zakład należący dziś do chińskiego koncernu TTE. Inwestycja stworzy ok. tysiąca nowych miejsc pracy.

Przedstawiciele TPV podpisali w grudniu list intencyjny z władzami miasta. Tereny inwestycji zostaną dołączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Łącznie do ŁSSE ma wejść 28 ha, w tym tereny fabryki telewizorów należącej do chińskiej firmy TTE. TPV będzie produkować głównie monitory ciekłokrystaliczne.

Do spisu... 

Sharp przyciąga poddostawców

W Łysomicach zainwestuje kolejny kooperant Sharpa – koncern Kimoto Corporation. Japońska firma będzie produkowała folie dyfuzyjne do monitorów ciekłokrystalicznych. Nakłady na inwestycje wyniosą ok. cztery miliony euro.

Rozpoczęcie produkcji przez firmę planowane jest na wrzesień 2007 roku. Główna siedziba Kimoto Corporation znajduje się w Tokio, firma ma oddziały w Japonii i Kanadzie. Jest to kolejny partner Sharpa, który zainwestuje w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod Toruniem. Już siedmiu japońskich poddostawców Sharpa zadecydowało o rozpoczęciu produkcji w PSSE. Należy do nich m.in. SUMIMOTO Chemical, który uruchomi jesienią fabrykę komponentów do ekranów ciekłokrystalicznych i stworzy ok. 350 miejsc pracy.  W strefie zainwestują również koncerny takie jak Orion, producent telewizorów oraz Tensho - wytwórca elementów plastikowych do sprzętu AGD.

Według szacunków Ministerstwa Gospodarki, firmy azjatyckie miały zainwestować w strefie w pierwszym etapie łącznie 173,8 min zł i zatrudnić 940 osób. Do końca 2010 r. suma inwestycji Sharpa i jego poddostawców może sięgnąć nawet pięciuset milionów euro, a liczba zatrudnionych osób wyniesie 10 tysięcy.

Do spisu... 

POLSKA W LICZBACH

 • Ministerstwo Gospodarki szacuje, że inflacja w grudniu 2006 wyniosła 1,5%.
 • Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada 2006 r. wyniosła 2.288,6  tys. i była niższa niż w październiku o 13,8 tys. osób (o 0,6%). Od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 484,9 tys. osób.
 • Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie 2006 r. wyniosło 2760 zł.
 • Kursy walut:

  Kupno

  Sprzedaż

  Dolar

  2,8518

  2,9094

  Euro

  3,7891

  3,8657

  Żródło: www.nbp.pl
  Kurs walut z dnia: 03.01.2007

 • W listopadzie 2006 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego w październiku. W okresie styczeń - listopad br. wzrost cen konsumpcyjnych był wyższy niż przed rokiem (1,6%, wobec 0,9%).

Do spisu... 

Z REGIONÓW

Łódź – miasto z pomysłem na sukces

Łódź gwałtownie rozkwita po kryzysie gospodarczym lat dziewięćdziesiątych. Na rozwój miasta zwrócił uwagę w swoim raporcie dziennik Financial Times, który stwierdził, że miasto „wymyśliło dla siebie przyszłość”.

Aglomeracja była w czasach PRL głównym producentem włókienniczym. W latach dziewięćdziesiątych przemysł odzieżowy upadł całkowicie i miasto stało się synonimem degradacji. Jak się okazuje – nie na długo i teraz powraca w efektowny sposób.


Łódź

Łódź postanowiła odświeżyć swój wizerunek miasta kosmopolitycznego, w czasach świetności nazywanego "ziemią obiecaną". Kluczowym punktem przemiany okazała się diagnoza, jaką wystawił raport firmy konsultingowej McKinsey. Raport zasugerował odejście od włókienniczej tradycji i poszukiwanie inwestorów z branży AGD, logistyki oraz usług zewnętrznych dla biznesu.
Według raportu opublikowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) podregion łódzki jest jednym z najatrakcyjniejszych dla działalności przemysłowej, usługowej oraz zaawansowanej technologicznie.

Dzięki inwestycjom firm Bosch i Indesit rozwija się również branża AGD. Od jesieni w Łodzi funkcjonuje jeszcze jeden międzynarodowy koncern – Dell, który rozpoczął budowę swojej nowej fabryki komputerów. Zatrudni w niej trzy tysiące osób. Co ważne, za Dellem podążają jego kooperanci. Oznacza to kolejne nowe miejsca pracy. - Może być ich nawet 12 tys., i to w różnych dziedzinach: od dostawców opakowań po producentów myszek.

Dla niektórych inwestorów kluczowym argumentem przemawiającym na korzyść Łodzi była Specjalna Strefa Ekonomiczna. W strefie funkcjonuje już 91 firm. Władze miasta widzą rolę SSE jako stymulatora rozwoju. Innym atutem Łodzi są planowane główne autostrady północ-południe oraz wschód-zachód, które mają powstać do 2010 roku. Autostrady te są istotne szczególnie dla firm logistycznych, które już dziś wykupują działki wzdłuż planowanych dróg.

Efekty zmian widać już dziś na ulicach miasta. Symbolem rozwoju stały się dwie XIX-wieczne fabryki z czerwonej cegły - jeszcze niedawno ruiny, dziś zmienione w ekskluzywne apartamenty i nowoczesne centrum handlowe.

Artykuł opracowano na podstawie raportu Financial Times oraz IBnGR.

Do spisu... 

ANALIZY I RAPORTY

Udany rok polskiej gospodarki

Dla polskiej gospodarki rok 2006 okazał się bardzo udany. Wzrost gospodarczy był wyższy niż się spodziewano, spadło bezrobocie, mieliśmy duży napływ inwestycji zagranicznych.


Fabryka kuchenek Electrolux w Świdnicy
Według szacunków resortu gospodarki przyszły rok może być równie korzystny. Dzięki wyraźnemu ożywieniu popytu krajowego wzrost PKB przyspieszył z 3,5% w 2005 r. do ok. 5,3% w 2006. Wartość inwestycji zagranicznych w 2006 roku wyniosła ponad 10 mld dolarów. Do Polski ściągnęły wielkie koncerny międzynarodowe ze wszystkich branży. Dzięki tegorocznym inwestycjom firm azjatyckich Polska ma szanse zostać głównym producentem monitorów LCD w Europie. Ogromny rozwój zanotowała również branża motoryzacyjna, AGD, IT oraz usług dla biznesu (outsourcing).

Do największych inwestorów 2006 roku zaliczają się m.in. LG Philips LCD, LG Electronics, Toshiba, Dell, Electrolux. Za dużymi inwestorami ściągają do Polski również ich poddostawcy. Inwestycja zapoczątkowana przez koncern LG stworzy wraz z firmami kooperującymi ok. dziesięciu tysięcy miejsc pracy. Szacuje się, że inwestycja Della może ich dać nawet więcej. Efekty te są już widoczne, od początku roku stopa bezrobocia spadła o około 2,5 punkta procentowego. Przedsiębiorcy chętniej przyjmowali do pracy ludzi młodych i bez doświadczenia.

Polska cieszy się pozytywną opinią wśród inwestorów zagranicznych. Według raportu firmy doradczej AT Kearney, nasz kraj zajmuje piąte miejsce wśród państw cieszących się największym zaufaniem zachodnich koncernów. Wyższe miejsca zajmują tylko Chiny, Indie, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Dobre oceny Polska otrzymała również w rankingu European Cities Monitor. Warszawa zajmuje w nim pierwsze miejsce na liście europejskich miast najatrakcyjniejszych pod względem kosztów pracy. Polepsza się też znajomość języków obcych wśród Polaków.

Według opinii ekspertów dobre tendencje w naszej gospodarce będą kontynuowane w przyszłym roku - nadal będzie spadać bezrobocie, gospodarka będzie się rozwijać w szybkim tempie, a inflacja utrzyma się na niskim poziomie.

Więcej informacji:
www.paiz.gov.pl
www.mgip.gov.pl

Do spisu... 

CZY WIESZ, ŻE...?

Samoloty zyskują na popularności

W 2006 roku ponad 14 milionów Polaków wybrało podróż samolotem. Polskie lotniska obsłużyły w tym czasie o 34 procent więcej pasażerów niż rok wcześniej.
 
Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego daje nam to pierwsze miejsce na świecie pod względem przyrostu liczby pasażerów linii lotniczych.

Przewozami pasażerskimi zajmuje się w Polsce 12 lotnisk, niedługo zostanie otwartych kilka innych, m.in. w Modlinie pod Warszawą. Pierwszych pasażerów Modlin ma powitać już w 2008 roku. W obsłudze rosnącej grupy pasażerów coraz większą rolę odgrywają regionalne porty lotnicze, w 2006 roku tylko połowa podróżnych korzystała z Okęcia. Szansę rozwoju dają im przede wszystkim tanie linie lotnicze, zainteresowane przewozami na trasach międzynarodowych. Szacuje się, że w 2030 roku lotniska obsłużą 70 milionów pasażerów, pięć razy więcej niż obecnie.

Do spisu... 


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Wydział Zarządzania Portalem, Departament Promocji Gospodarczej, tel.: (+48 22) 334 98 15, fax: (+48 22) 334 99 99, e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl