POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 28 marca 2013 r.
 Numer 323

AKTUALNOŚCI

Polska lotnictwem stoi
Polska oferuje świetnie wykształconych inżynierów, poddostawców, wsparcie oraz doświadczenie w przemyśle lotniczym - takie wnioski płyną z konferencji poświęconej sektorowi lotniczemu, która odbyła się 26 marca br. w siedzibie PAIiIZ.

- W ciągu ostatnich lat obserwowaliśmy jak Polska stała się poddostawcą wszystkiego co jest potrzebne dla przemysłu lotniczego - powiedział Prezes Sławomir Majman otwierając konferencję.


- Od 2007 do 2012 r.  PAIiIZ zamknęła 8 inwestycji zagranicznych z sektora lotniczego o łącznej wartości 187 mln euro, które stworzyły 1268 nowych miejsc pracy - podsumował Adam Małecki, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych. - Mogłoby się wydawać, że to niewiele, ale trzeba pamiętać, że projekty w przemysł lotniczy stanowią niewielki odsetek, na poziomie 1 % wszystkich inwestycji na świecie, a Polska zalicza się pod tym względem do czołówki - podkreślił. Według FDI Intelligence Polska była w 2011 r. 6. najlepszą lokalizacją dla inwestycji w lotnictwo w Europie. - Obecnie w portfelu Agencji są 4 inwestycje lotnicze - to ok. 400 miejsc pracy - ujawnił Prezes Majman.

Wojciech Łuczak, Wiceprezes Zarządu Agencji Lotniczej „Altair” atrakcyjności Polski dla sektora lotniczego upatruje w dobrym przygotowaniu programów modernizacyjnych oraz kadrach. - W przemyśle lotniczym wymagana jest wysoko wyspecjalizowana kadra. Ta kadra nie rodzi się na kamieniu. Tę kadrę trzeba odpowiednio wykształcić. - powiedział.


Od lewej: Paweł Poncyliusz - Członek Zarządu AvioPolska, Nicola Bianco - Wiceprezes Zarządu PZL Świdnik, Ivan Valcuende - Członek Zarządu, EADS PZL Warszawa - Okęcie, Tomasz Krążyński - Dyrektor Generalny Vac Aero Kalisz Sp.zo.o., Sławomir Majman - Prezes Zarządu PAIiIZ, Wojciech Łuczak - Wiceprezes Zarządu Agencja Lotnicza ALTAIR

Tomasz Krążyński - Dyrektor Generalny VacAreo Kalisz powiedział, że o ile na początku fabryka produkowała według technologii kanadyjskich, to obecnie stosuje własne rozwiązania i wizję techniczną. - Lotnictwo to jest wieloletni proces budowy struktur i powiązań pomiędzy firmami a uczelniami, dostawcami. Udało nam się zbudować strukturę, która pozwala stworzyć gotowy produkt: od badań przez opracowanie technologii poprzez zbudowanie silnika - dodał.

Paweł Poncyliusz, Członek Zarządu, AvioPolska zapowiedział, że spółka planuje kolejne inwestycje w Polsce. - Avio zdecydował się na inwestycję w Polsce bo pochodzi z rodziny Fiata, a więc firma podążała za włoskimi inwestycjami w sektorze motoryzacyjnym. Na Śląsku jest sporo kompetentnej kadry inżynierskiej, która mogła się dostosować do produktów o technologii Avio, komunikująca się w językach obcych, w tym - włoskim.

- Cała Polska, nie tylko Dolina Lotnicza, ma szansę stać się liderem w sektorze lotniczym w Europie - powiedział Ivan Valcuende, Członek Zarządu, EADS PZL Warszawa-Okęcie.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firm działających w przemyśle lotniczym w Polsce oraz instytucji związanych z sektorem. Dodatkowe materiały do pobrania na stronie:

http://www.paiz.gov.pl/20130326/polska_lotnictwem_stoi   (PAIiIZ)

Polska i Węgry odkrywają się nawzajem
Polska i Węgry często rywalizowały o pozyskanie inwestycji, obecnie mogą jednak współpracować, jeśli chodzi o inwestycje na rynkach trzecich - powiedział Prezes Sławomir Majman podczas Forum Gospodarczego Polska-Węgry.

Forum Gospodarcze z udziałem prezydentów obu krajów odbyło się 22 marca br. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki. Prezydent RP Bronisław Komorowski pozytywnie ocenił dwustronną wymianę handlową, podkreślając, że obroty realizowane są głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. - To dowodzi przedsiębiorczości polskich i węgierskich firm oraz tego, że dobre kontakty międzyludzkie znajdują swoją kontynuację w przedsięwzięciach biznesowych - dodał.

Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński przypomniał, że Polska i Węgry, wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej, w ciągu ostatnich 5 lat osiągnęły wzrost gospodarczy o wartości 2,6 procent, podczas gdy w przypadku krajów strefy euro było to jedynie 0,5 procent.


Od lewej: Bronisław Komorowski, Prezydent RP, János Áder, Prezydent Węgier oraz Janusz Piechociński, Wicepremier, Minister Gospodarki (fot. Ministerstwo Gospodarki)

Prezes PAIiIZ odniósł się do podejmowanego często tematu niewykorzystanych szans we współpracy gospodarczej między oboma krajami.  - Kraje tego regionu były zawsze bardziej zwrócone ku Zachodowi niż ku sobie nawzajem. Nie zapominajmy też, że przez ostatnie 20 lat i my, i nasi węgierscy przyjaciele byliśmy bardzo zajęci, budowaliśmy gospodarkę wolnorynkową, wchodziliśmy do Unii Europejskiej, umacnialiśmy pozycję w Europie. Dopiero teraz, gdy zaczynamy czuć się pewniej zaczynamy rozglądać się dookoła i dostrzegamy naszych sąsiadów. Jesteśmy na etapie odkrywania siebie nawzajem - powiedział Sławomir Majman

- Nie poganiajmy statystyk. Nie będzie znacząco większych inwestycji, póki nie ustabilizuje się sytuacja gospodarcza. Nerwowe ruchy w tej dziedzinie niewiele dadzą - podkreślał Prezes PAIiIZ dodając, że obecnie najskuteczniejszym, chociaż zapewne nie najszybszym sposobem na pobudzenie inwestycji będzie promocja gospodarek obu krajów. - Więcej wiemy o rynkach zachodnioeuropejskich niż o rynku węgierskim. Wzmocnienie promocji, prędzej czy później pobudzą inwestycje - dodał.

Zdaniem Prezesa Majmana oba kraje powinny się obecnie skoncentrować na współpracy na rynkach trzecich, np. w Chinach, w Afryce. - To miejsca, w których cała Europa Centralna jest tylko niewielką plamką na gospodarczej mapie. Tam właśnie jest miejsce do współpracy między inwestorami z naszych krajów, a nie do konkurencji. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Powstanie nawet 300 miejsc pracy. Alteams Group w Lęborku
Alteams Group, światowy lider w dziedzinie produkcji aluminiowych komponentów dla sieci przemysłu telekomunikacyjnego oraz mechatroniki, otworzy nowy zakład w Lęborku na Pomorzu. Projekt inwestycyjny prowadzony był przy współpracy z PAIiIZ.

Zakładana sprzedaż netto ma sięgnąć poziomu 30 mln euro rocznie przy przewidywanym zatrudnieniu liczącym 200 - 300 pracowników. Koszt całej inwestycji wyniesie około 15 mln euro. Fabryka powstanie w pierwszej połowie 2013 r., uruchomienie produkcji ma nastąpić latem 2013 r.

Alteams Group posiada obecnie zakłady produkcyjne w Chinach i Indiach obsługujące rynek azjatycki oraz w Finlandii, skąd produkty trafiają na rynek skandynawski. W celu usprawnienia dostaw na rynek europejski firma podjęła decyzję o otwarciu w Polsce fabryki produkującej wysokociśnieniowe odlewy aluminiowe. W efekcie, wzmocni to obecność Alteams Group na rynku globalnym przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencyjności firmy jako lokalnego dostawcy w Europie.

- Współpracując z naszymi klientami zawsze staramy się być „Partnerem globalnym zaangażowanym lokalnie”. To nasze motto, które w praktyce oznacza, że chcemy wspierać klientów bez względu na to, w jakiej części świata potrzebują naszych produktów. Wielu z nich, zwłaszcza z sektora telekomunikacyjnego, decyduje się na przeniesienie swoich zakładów w rejony bliższe rynkom docelowym. Jednocześnie umacnia się trend skracania łańcuchów dostaw w tych regionach. Dlatego też, obecność na lokalnym rynku jest niezbędna. Dzięki temu zwiększa się elastyczność oraz skraca czasy dostaw, a także obniżają koszty ogólne - mówi Asko Nevala, prezes Alteams Group.

W Lęborku Alteams Group będzie wytwarzać gotowe do montażu komponenty aluminiowe, wykorzystywane do produkcji sprzętu dla sieci telekomunikacyjnych oraz innych zaawansowanych urządzeń. Odbiorcami produktów będą takie firmy, jak: Ericsson czy NSN. Większość produkcji pochodzącej z Lęborka będzie eksportowana, cześć trafi jednak również do firm z sektora EMS (electronics manufacturing services) w Polsce.

Polska została wybrana z powodu idealnego położenia geograficznego w odniesieniu do europejskiej bazy klientów Alteams Group. Dodatkowo czynnikami, które miały wpływ na podjęcie decyzji o lokalizacji zakładu na Pomorzu były konkurencyjne koszty, dostępność zaplecza technicznego oraz sieć lokalnych dostawców (na przykład zakład galwanizacji elektrolitycznej).

- Ostatnie raporty dotyczące światowych trendów w sektorze produkcyjnym wskazują, że coraz więcej europejskich przedsiębiorstw wybiera lokalizacje nearshorowe przy realizacji nowych projektów. Lokalni dostawcy, wysoka efektywność, krótkie czasy dostaw, bliskość klientów i rynków docelowych - są to najważniejsze czynniki, które zachęcają przedsiębiorców z Europy Zachodniej do realizacji projektów produkcyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja Alteams Group doskonale ten trend obrazuje. W tym kontekście, cieszę się, że Pomorze zostało wybrane jako najlepsza lokalizacja dla projektu  - komentuje Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Alteams Group była wspierana przez inicjatywę Invest In Pomerania, której project managerowie pomagali inwestorowi między innymi podczas procesu wyboru miejsca inwestycji oraz koordynowali kontakt z lokalnymi władzami. Władze Miasta Lęborka, chcąc przekonać inwestora do swojej lokalizacji, podjęły działania mające na celu zwolnienie od podatku nieruchomości, gdzie tworzone będą nowe miejsca pracy. W tym zakresie uchwalono stosowne regulacje prawne.

- Projekt jest wielką szansą dla Lęborka, zwłaszcza dla lokalnego rynku pracy, który powinien zostać mocno zaktywizowany. Alteams jest kolejnym zagranicznym inwestorem, który docenił nasze miasto. Wierzę, że nie ostatnim- mówi Witold Namyślak, burmistrz Lęborka. (Invest in Pomerania)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,2401

3,3055

Euro

4,1382

4,2218

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 28.03.2013

WYDARZENIA

"HR SWOT in Poland"
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych i K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego zapraszają na konferencję „HR SWOT in Poland”, która odbędzie się 9 kwietnia br. o godz. 11:00 w Centrum Informacyjnym PAIiIZ przy ul. Bagatela 12.

W trakcie konferencji zostaną przedstawione mocne i słabe strony zasobów ludzkich w Polsce oraz możliwości i zagrożenia na rynku pracy w oparciu o praktyczną wiedzę inwestorów. Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele firm, które w ostatnich latach zainwestowały w Polsce. W konferencji wezmą udział: Daniel Kortlan, Dyrektor ds. korporacyjnych LG Electronics, Krzysztof Kunior, HR Manager, BorgWarner Turbo Systems oraz Kip Thompson - President and CEO at Economic Development International (inwestycje w Polsce: Dell, Heli-One).

Szczegółowy program konferencji na stronie: www.paiz.gov.pl/20130409/konferencja_hr_swot_in_poland.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Konferencja odbywa się w języku angielskim.  Zgłoszenia udziału prosimy nadsyłać na adres e-mail: barbarao@kkselekt.com (K&K Selekt)

Inwestycje a środowisko
Co przyniesie inwestorom nowelizacja Dyrektywy 2011/92/UE w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko? Konferencję na ten temat organizuje 16 kwietnia br. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) przy współpracy z PwC.

Ideą organizacji konferencji w PAIiIZ jest przygotowanie rekomendacji środowiska powiązanego z realizacją inwestycji zagranicznych do konsultacji społecznych prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Zmiana dyrektywy może dla inwestorów oznaczać m.in.: 

  • konieczność przeprowadzania OOŚ przez akredytowanych ekspertów (zawód w chwili obecnej nieistniejący); 
  • wydłużenie czasu konsultacji społecznych;
  • wydłużenie czasu wydawania rozstrzygnięcia screeningowego, przy ograniczeniu możliwości uzupełniania raportów przez inwestorów; 
  • konieczność udowadniania braku wpływu przedsięwzięcia na zmiany klimatyczne, w sytuacji, gdy w Polsce brak jest analiz tego typu; 
  • konieczność analizowania przez inwestora wpływu na tzw. polityki powiązane np. Ramową Dyrektywę Wodną.

W efekcie OOŚ dodatkowo wydłuży się i stanie bardziej kosztowna, a w momencie wejścia w życie zmian istnieje ryzyko nawet paraliżu wydawania decyzji środowiskowych. W trakcie konferencji podjęta zostanie dyskusja w gronie ekspertów i inwestorów na temat możliwości zapobieżenia takiej sytuacji i pożądanych rozwiązań. Uczestnicy panelu postarają się też znaleźć odpowiedź na pytanie, co zmiana dyrektywy może oznaczać dla wdrażania funduszy europejskich.

Konferencja odbędzie się 16 kwietnia 2013 r. o godz. 11:00. w Centrum Informacyjnym PAIiIZ. Zgłoszenia udziału prosimy kierować na adres: agata.mezynska@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

III edycja China Expo Poland
Międzynarodowe Targi Polska i China Town Travel zapraszają na Targi China Expo Poland, które odbędą się w dniach 12-14 września 2013 r. w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

China Expo Poland to największa w Polsce impreza targowa dedykowana w całości współpracy gospodarczej na linii Polska-Chiny. Jak co roku wydarzenie to jest wspierane przez ważne instytucje państwowe i biznesowe z obu krajów, służy bowiem promowaniu wymiany gospodarczej i tworzeniu bezpośrednich relacji biznesowych między polskimi a chińskimi przedsiębiorcami. Podczas targów polscy przedsiębiorcy mają unikatową szansę nawiązania wielu cennych kontaktów z przedstawicielami chińskiego świata biznesu, którzy w Warszawie będą poszukiwać partnerów handlowych i prezentują szeroką ofertę swoich produktów przywiezionych prosto z Chin. Trzem dniom imprezy towarzyszyć będą liczne konferencje na temat prowadzenia efektywnej współpracy z Chińczykami.

Wystawcami China Expo Poland są producenci i eksporterzy z różnych regionów Chin.  Podczas targów przedstawią najbardziej aktualne oferty produktowe z wielu branż. W tym roku zakres tematyczny obejmie, m.in.: części i akcesoria samochodowe, części i akcesoria motocyklowe, oświetlenie, elektronikę, wyposażenie gospodarstwa domowego.

Targi kierowane są do polskich przedsiębiorców, którzy zainteresowani są współpracą biznesową z Chinami. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są importerzy, eksporterzy, inwestorzy, producenci, hurtownicy, właściciele sklepów, a także osoby chętne, by rozpocząć własny biznes.

China Expo Poland organizowane są w Polsce po raz trzeci. Poprzednia edycja, podobnie jak premierowa odsłona, zakończyła się sukcesem. Wydarzenie zgromadziło ponad 6000 zwiedzających, którzy na miejscu wśród chińskich firm poszukiwali partnerów do współpracy. Do Warszawy na targi przyjechało ponad 200 wystawców z Państwa Środka, by zaprezentować polskim przedsiębiorcom swoje firmy i oferty, a także nawiązać wartościowe kontakty handlowe.

Podczas targów został przygotowany specjalny sektor produktów i usług dla biznesu polsko-chińskiego. Targom  towarzyszył bogaty program konferencji przybliżających niuanse dwustronnej współpracy. Na uczestników czekały także liczne atrakcje nawiązujące do tradycji i kultury dalekich Chin.

Więcej informacji: www.china-expo.pl (MTPolska)

Z REGIONÓW

Kolejne porozumienia o współpracy z PAIiIZ
W marcu 2013 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisała porozumienie o współpracy z Miastami Przemyśl i Mielec.

Głównym celem porozumienia jest promocja gospodarcza Gmin i Miast, a tym samym zwiększenie ich szans na pozyskanie nowych inwestycji zagranicznych.

W ramach zawartego porozumienia podejmowane będą wspólne działania mające na celu profesjonalne przygotowanie do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych, poprzez podnoszenie umiejętności w zakresie przygotowywania ofert inwestycyjnych, gromadzenia i udzielania informacji gospodarczych, tworzenia i zarządzania bazami danych dotyczącymi gospodarki miasta.

Dotychczas PAIiIZ podpisała  porozumienia  z następującymi samorządami: Kielce, Białystok, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Olsztyn, Koszalin, Krosno, Częstochowa, Zamość, Piła, Szczecinek, Radomsko, Piotrków Trybunalski, Łapy, Radom, Opole, Łomża, Iława, Tarnobrzeg, Zambrów, Pisz, Dębica, Inowrocław, Elbląg, Suwałki, Wałbrzych, Sanok, Przemyśl i Mielec oraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. (PAIiIZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl