POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 6 października 2016 r.
 Numer 505

AKTUALNOŚCI

Azji trzeba się nauczyć - Dzień Azji i Pacyfiku w Sejmie
O roli krajów azjatyckich w polskiej polityce zagranicznej oraz możliwościach gospodarczej ekspansji w regionie Azji rozmawiali, podczas Dni Azji i Pacyfiku, przedstawiciele administracji państwowej, politycy i naukowcy. W spotkaniu, które odbyło się 5 października w Sejmie, wziął udział wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Krzysztof Senger.

Podczas spotkania wiceprezes Senger zadeklarował pomoc PAIiIZ dla polskich eksporterów także na odległych rynkach, w tym w Azji. - Otwierając zagraniczne biura Agencji będziemy wspierać przedsiębiorców na poszczególnych rynkach poprzez kompleksową obsługę zarówno prawną, jak i doradczą - zapowiedział wiceprezes Senger.


K. Senger: Będziemy wspierać przedsiębiorców na poszczególnych rynkach poprzez kompleksową obsługę zarówno prawną, jak i doradczą
 

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20161005/azji_trzeba_sie_nauczyc

INWESTYCJE

LG Chem zainwestuje ponad 1,3 mld zł w Polsce
Jeden z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych rozpoczyna budowę pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m.in. ponad 700 nowych miejsc pracy. Projekt był prowadzony przez PAIiIZ.


- Zależy nam przede wszystkim na takich przedsięwzięciach, które są źródłem innowacji - zaznaczył wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego (fot. ARP)

- Kilkanaście lat temu baterie do aut kojarzyły się z zabawkami dla dzieci. Dzisiaj ruszamy z inwestycją, dzięki której polscy inżynierowie będą przekuwać swoją wiedzę w zaawansowane technologicznie produkty. Wspólnie możemy tworzyć innowacje i rozwijać elektromobilność w Polsce - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fabryki, która odbyła się 5 października 2016 r.


Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę LG Chem w Biskupicach Podgórnych (fot. ARP)

W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie zarządów światowych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Audi, BMW, Daimler, Jaguar Land Rover, Porsche, Renault, Volkswagen oraz prezes PAIiIZ Tomasz Pisula.


Wicepremier minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas rozmów o współpracy z zarządem LG (fot. ARP)

Więcej informacji:  www.paiz.gov.pl/20161005/LG_Chem_zainwestuje_w_Polsce

VG Polska z najnowocześniejszą linią produkcyjną
W należącym do międzynarodowej grupy Van Genechten Packaging zakładzie produkcyjnym w Chełmku została uruchomiona nowa linia produkcji opakowań. Z tej okazji prezes PAIiIZ Tomasz Pisula przekazał inwestorowi list gratulacyjny od wicepremiera Mateusza Morawieckiego z życzeniami dalszych sukcesów i dynamicznego rozwoju.

Van Genechten Packaging to belgijska rodzinna grupa przemysłowa z siedzibą w Luksemburgu. W jej skład wchodzi 10 zakładów specjalizujących się w produkcji specjalistycznych opakowań kartonowych. To właśnie w Polsce inwestor zdecydował o uruchomieniu jednej z największych i najnowocześniejszych linii produkcyjnych.


Tomasz Pisula, prezes PAIiIZ podczas inauguracji linii produckyjnej Van Genechten Packaging (fot. UM Woj. Małopolskiego)

W drukarni w Chełmku zatrudnionych jest ponad 180 osób, a produkowane tu opakowania trafiają na rynki całego świata. VG Polska jest producentem lub współproducentem nagradzanych i wyróżnianych produktów, np. opakowanie dla firmy McDonald's zdobyło nagrodę World Star Award, przyznawaną przez World Packaging Organization.


Colette Taquet, Ambasador Belgii w Polsce (fot. UM Woj. Małopolskiego)

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160930/VG_Polska_z_najnowoczesniejsza_linia_produkcyjna

Nowy inwestor w Zawierciu
Firma VIRTU Production Sp. z o.o. zainwestuje w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu  60 mln zł i stworzy około 130 nowych miejsc pracy.


Wizualizacja zakładu Grupy VIRTU Production

Będzie to drugi zakład wchodzący w skład Grupy VIRTU Production. Zakończenie budowy planowane jest na czerwiec 2017 r.


Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego

Cały zakład będzie liczył 15 tys. m. kw. powierzchni, a generalnym wykonawcą tej inwestycji jest firma PRO-INVEST S.A. z Katowic. (SAGZ)

WYDARZENIA

Nabór start-upów na targi INNO - TECH
Urząd Miasta Kielce zaprasza startupy do udziału w IV Międzynarodowych Targach Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO 2016.

Centrum Obsługi Inwestora UM Kielce po raz drugi organizuje bezpłatne stoisko dla startupów - osób mających ciekawe pomysły na biznes, wpisujące się w branżę nowych technologii.

Inicjatywa jest realizowana we współpracy z Targami Kielce S.A. oraz Kieleckim Parkiem Technologicznym. Aby skorzystać z bezpłatnego stoiska dla startupów należy przesłać zgłoszenie do Urzędu Miasta Kielce.

Nabór ma formę konkursu, w wyniku którego zostaną wybrane najciekawsze i najlepiej rokujące pomysły.

Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się do Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Kielce w dniach 26.09 - 05.10.2016 drogą e-mailową.

Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz dane kontaktowe są dostępne na stronie: www.invest.kielce.pl.

Więcej informacji: 41 36 76 557. (UM Kielce)

Rozwój sektora BPO/SSC w Poznaniu
Fundacja ProProgressio oraz Nowy Styl Group zapraszają na spotkanie pt. „Rozwój sektora BPO/SSC w Poznaniu”. Wydarzenie odbędzie się 12 października o godz. 11:00 w Concordia Design (Poznań, ul. Zwierzyniecka 3).

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu wyznacza trendy w wielu obszarach i ma wpływ m.in. na rynek nieruchomości, wyposażenia biur, rekrutacji w prawie każdym mieście.

Podczas październikowego spotkania eksperci będą mówić o sektorowych wyzwaniach HR: jak utrzymać pracownika czy jak stworzyć dla niego idealne miejsce pracy.

Dyskusja toczyć się będzie również na temat zarządzania procesem zmiany w organizacji BPO/SSC i trendów na rynku nieruchomości biurowych. (ProProgressio)

Więcej informacji: http://proprogressio.pl/events/poznan/

FDI Poland Investor Awards
20 października, już po raz czwarty, odbędzie się FDI Poland Investor Awards Gala. Imprezie patronuje PAIiIZ.


FDI Poland Investor Awards Gala co raku przyciąga ponad 200 menedżerów i kadry kierownicze odpowiedzialne za decyzje inwestycyjne związane z Polską.

W tym roku nagrody zostaną przyznane w 17 kategoriach, obejmujących dwie grupy: „Bezpośrednie inwestycje zagraniczne do Polski” oraz „Polskie inwestycje poza granicami kraju”.

Gościem wydarzenia będzie Radca Ekonomiczny Chińskiej ambasady, pani Liu Lijuan, która opowie o rosnącej atrakcyjności Polski wśród chińskich inwestorów.

Gala poprzedzona będzie całodniowym forum, podczas którego omówione zostaną kluczowe czynniki sukcesu oraz doświadczenia polskich firm, rozwijających się za granicą. (FDI Poland)

 

Więcej informacji na: www.FDIPolandAwards.pl

Forum Inteligentnego Rozwoju
Centrum Inteligentnego Rozwoju zaprasza 21 października na Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbędzie się w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenie organizowane jest pod honorowym patronatem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Celem Forum jest budowanie synergii między nauką, biznesem i samorządem. Forum organizowane jest jako odpowiedź na nową perspektywę finansową UE 2014-2020, kładącą duży nacisk na innowacje i zakładającą transfer wiedzy do gospodarki, skutkujący rozwojem gospodarczym Polski.

Podczas wydarzenia odbędą się branżowe panele dyskusyjne dotyczące wyzwań stojących przed polską gospodarką, a także szkolenia i prezentacje.

Zaprezentowane zostaną również najciekawsze tereny inwestycyjne z całej Polski. Na Forum nastąpi wręczenie Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Wydarzenie kierowane jest do przedstawicieli innowacyjnych przedsiębiorstw, władz uczelni i instytutów, polityków i samorządowców. (CIR)

Więcej informacji: http://irforum.pl/

ANALIZY I RAPORTY

Wrocławski rynek IT: badanie
Na zlecenie Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej powstał raport badający oczekiwania pracodawców wobec pracowników IT i uczelni wyższych w zakresie kształcenia przyszłych informatyków. Publikacji patronuje PAIiIZ.

Jak pokazuje raport, Polska jest drugim, po Rosji, krajem regionu Europy Środkowo - Wschodniej z największym i najszybciej rozwijającym się rynkiem usług IT.  W polskim sektorze informatycznym pracuje obecnie pół miliona osób, a specjaliści z tej dziedziny należą do najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku.


Infografika (źródło: ARAW S.A., HRK S.A.)

Pod względem liczby zatrudnionych informatyków Wrocław plasuje się w czołówce polskich miast. Działa tu ponad 200 firm informatycznych oraz podmiotów, które mają w swoich strukturach rozbudowane działy IT. Wrocław jest też trzecim największym ośrodkiem akademickim w kraju. W 2015 r. na 26 uczelniach kształciło się we Wrocławiu 124 440 studentów, a aż 9 szkół wyższych oferowało studia dla przyszłych specjalistów IT.

Z danych zgromadzonych w badaniu wynika, że specjalizacją IT Wrocławia jest produkcja oprogramowania (69%). Niespełna połowa organizacji (44%) zajmuje się usługami, wdrożeniem i konsultingiem IT, a 1/3 - sprzedażą oprogramowania. Spory udział we wrocławskiej informatyce mają firmy innowacyjne, prowadzące działalność R&D (24%). Natomiast najbardziej poszukiwaną we Wrocławiu kompetencją specjalistyczną w obszarze IT jest programowanie, na które wskazało aż 93% przedsiębiorstw. Dominującym we Wrocławiu językiem programowania jest Java (wskazana przez 73% firm).


Infografika (źródło: ARAW S.A., HRK S.A.)

Raport „Rynek IT we Wrocławiu. Doświadczenia, potrzeby i plany rozwojowe pracodawców, a oferta uczelni” powstał w wyniku badania przeprowadzonego w pierwszym kwartale 2016, w którym wzięło udział 45 firm z Wrocławia oraz 9 uczelni mających w swojej ofercie informatykę lub kierunki pokrewne.


Infografika (źródło: ARAW S.A., HRK S.A.)

Zapraszamy do zapoznania się z raportem:
http://www.invest-in-wroclaw.pl/wp-content/uploads/2016/10/Rynek-IT-we-Wroc%C5%82awiu.pdf

CZY WIESZ, ŻE

Powstaje spot promujący Polskę na Łotwie
Na zlecenie Ambasady RP w Łotwie powstaje film promujący Polskę wśród młodych Łotyszy. W projekcie, łotewskim filmowcom ze studia „Woodpeckerpictures” pomaga PAIiIZ.

Film w formie spotu reklamowego jest elementem „Kampanii promocyjnej Polski i języka polskiego w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych na Łotwie”, którą prowadzi Polska Ambasada w Rydze.

Kampania ma zachęcać młodych mieszkańców Łotwy, w tym tych z polskimi korzeniami, aby przyjeżdżali do Polski na studia, a także by w naszym kraju stawiali pierwsze kroki w biznesie. Do zakładania start-upów i przyjazdu do Polski zachęcać w filmie będzie wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Specjalnie na potrzeby spotu, Ambasada oraz PAIiIZ wybrały wiele ciekawych miejsc pokazujących jak nowoczesnym, dynamicznym i pełnym możliwości krajem jest Polska.

Akcja filmu rozgrywać się będzie m.in. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytecie Adama Mickiewicza, School of Form czy wokół Stadionu Narodowego. Ekipa odwiedziła też niezwykłą, nowo otwartą przestrzeń co-workingową BrainEmbassy czy europejskiego lidera w produkcji autobusów i tramwajów - Solaris Bus & Coaches.

Już niebawem film zostanie pokazany w łotewskiej telewizji publicznej, mediach społecznościowych oraz w szkołach na Łotwie. (PAIiIZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl