POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 30 lipca 2015 r.
 Numer 444

INWESTYCJE W POLSCE

Dwie specjalne strefy ekonomiczne powiększone
Decyzją Rady Ministrów, dwie specjalne strefy ekonomiczne - Wałbrzyska oraz Kamiennogórska zostały powiększone o nowe tereny inwestycyjne. Powierzchnia Wałbrzyskiej SSE urośnie o 318 ha, natomiast Kamiennogórska o ponad 19 ha.

Dzięki włączeniu do Wałbrzyskiej SSE nowych terenów, stworzone zostaną warunki do realizacji inwestycji innowacyjnych, ukierunkowanych na produkcję eksportową oraz generujących nowe miejsca pracy. Dzięki nowym inwestycjom może powstać ponad 8480 miejsc pracy, przy zakładanych nakładach inwestycyjnych wynoszących około 4 mld zł.

Z kolei plan rozwoju Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przewiduje pozyskiwanie nowych lokalizacji na terenie województwa dolnośląskiego. W perspektywie kilku najbliższych lat dzięki nowym inwestycjom może powstać ok. 750 miejsc pracy, przy zakładanych nakładach inwestycyjnych wynoszących ok. 245 mln zł. (MG)

Podsumowanie półrocza - Krakowska SSE
W ciągu sześciu miesięcy 2015 roku Zarząd Krakowskiej SSE wydał pozwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, dzięki którym w strefie powstanie ponad 350 nowych miejsc pracy, a łączna wartość  inwestycji wyniesie 228 mln zł.

Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej otrzymały: japońska korporacja Nidec, produkująca silniki i napędy elektryczne, Elettrostandard Polska, która na terenie strefy planuje rozszerzyć działalność zakładu produkcyjnego oraz powiększyć powierzchnie biurowe. Pozwolenia na prowadzenie działalności otrzymały również: Alupol Films, Dako, SWT. Z kolei  nowe inwestycje spółek Olident oraz JCG obejmują budowę zakładów produkcyjnych i ich kompleksowe wyposażenie. Ponadto w podstrefie w Krakowie swoje przedsięwzięcia ulokują krajowi producenci oprogramowania Grape Up, Wind Mobile, Noala oraz Pracownia Ślusarska Bartosz Wójcik. (MG)

Pasta Food inwestuje w Opolu
Fabryka Pasta Food Company rozpoczęła działalność. Francusko-belgijski projekt w Wałbrzyskiej SSE kosztował inwestorów 80 mln zł.

W fabryce produkowana jest lasagnia między innymi dla sieci sklepów Biedronka. Zakład jest wspólnym przedsięwzięciem francuskiej firmy Stefano Toselli, specjalizującej się w produkcji schładzanej lasagne oraz belgijskiej Ter Beke, producenta świeżej żywności. W fabryce początkowo znajdzie zatrudnienie 50 osób. Docelowo zatrudnionych zostanie 150 pracowników.

W Opolu, w ramach Wałbrzyskiej SSE, działalność prowadzi 11 firm strefowych, które zainwestowały łącznie 220 mln zł i stworzyły 800 miejsc pracy. (Invest-Park WSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,7059

3,7807

Euro

4,0910

4,1736

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 30.07.2015

WYDARZENIA

CIMA Global Business Challenge

Między 3 a 8 sierpnia w Warszawie studenci studiów licencjackich będą mieli okazję do wzięcia udziału w 7 edycji konkursu CIMA Global Business Challenge. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Studenci, którzy wezmą udział w konkursie będą mieli okazję do zaprezentowania umiejętność pracy w zespole czy zdolności interpersonalnych przed gronem ekspertów ze świata biznesu i finansów.

Celem konkursu jest pokazanie potencjału przyszłych finansistów. W tegorocznej edycji udział wezmą studenci z Australii, Irlandii, Rosji i Bliskiego Wschodu.

Więcej informacji: www.cimaglobal.com/Events-and-cpd-courses/globalbusinesschallenge  (Linkleaders)

Filmowy wrzesień na EXPO w Mediolanie
Między 3 a 30 września o godz. 19.00 w Polskim Pawilonie prezentowane będą najlepsze polskie firmy ostatnich lat. Pokazy uświetnią spotkania z ich twórcami.

W ciągu miesiąca organizatorzy zaprezentują 12 filmów wyprodukowanych w Polsce, ukazujących Polskę jako kraj nowoczesny, dynamiczny, który jest integralną częścią współczesnej Europy. Na pokazy zapraszani będą przedstawiciele świata filmowego, krytycy, dziennikarze oraz studenci uczelni filmowych.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150901/filmowy_wrzesien_na_expo_w_mediolanie (PAIiIZ)

Targi Morskie BALTEXPO
Między 7 a 9 września 2015 r. w Gdańsku odbędą się jedne z największych targów w Polsce - Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

BALTEXPO to tradycyjnie miejsce prezentacji produktów, usług, rozwiązań, osiągnięć, potencjału oraz planów rozwoju polskich i zagranicznych podmiotów z sektora gospodarki morskiej.

Na terenie targów BALTEXPO 2015 wyodrębnione zostaną trzy sekcje tematyczne prezentujące dorobek, osiągnięcia i potencjał kooperacyjny wystawców BALTEXPO:

  • Przemysł okrętowy i offshore
  • Porty, transport i logistyka
  • Bezpieczeństwo wybrzeża, portów i żeglugi

Więcej informacji: www.baltexpo.ztw.pl (ZTW)

Gala Europejskiego Klubu Biznesu
12 września w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, po raz pierwszy, odbędzie się Gala Wręczenia Nagród Europejskiego Klubu Biznesu Polska. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Podczas tego wydarzenia uhonorowane zostaną osoby i firmy, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju w Polsce przedsiębiorczości, gospodarki, nauki, kultury i sportu oraz osiągnęły sukces na skalę europejską i światową.

W kapitule konkursu zasiedli wybitni przedstawiciele biznesu, nauki i sportu. Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach:

  • VICTORIA EUROPAE (VICTORIA EUROPEJSKA),
  • ENTREPRENEUR MAGNUS (WYBITNY PRZEDSIĘBIORCA)
  • BENE MERITUS (DOBRZE ZASŁUŻONY)
  • SIGNUM TEMPORIS (ZNAK CZASU)
  • PRO FUTURO (DLA PRZYSZŁOŚCI)
  • PRO PUBLICO BONO (ZA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNĄ)

Więcej informacji: http://ekb.org.pl/ekb/?p=2646 (EKB)

ANALIZY I RAPORTY

Motoryzacja będzie zatrudniać
Polski sektor motoryzacyjny zapowiada zwiększenie produkcji i miejsc pracy. Jak wynika z opublikowanego w lipcu „Badania opinii i nastrojów przedstawicieli Automotive”, tak dużego optymizmu w branży nie było od kilku lat.


© Jonny - Fotolia.com

Aż 59% przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego w Polsce spodziewa się, że produkcja w ich fabrykach w najbliższych sześciu miesiącach wzrośnie. Za rosnącym optymizmem rodzimych zakładów produkcyjnych kryje się trwająca już od dwóch lat koniunktura na rynkach Europy Zachodniej, dokąd trafia ponad 80% wyrobów tego polskiego sektora.

Dzięki przewidywanemu wzrostowi produkcji, firmy motoryzacyjne zapowiadają też zwiększenie zatrudnienia. Aż 39% zapytanych przez Exact Systems przedstawicieli firm planuje w drugiej części tego roku zwiększyć liczbę etatów w swoich fabrykach. Ogłoszenia rekrutacyjne będą dotyczyć głównie pracowników produkcyjnych (59%), koordynatorów (8%) oraz kadry zarządzającej (5%).

- Polska od lat jest postrzegana jako kraj o stabilnej sytuacji politycznej, silnym otoczeniu prawnym i ekonomicznym, z rozwijającą się i nowoczesną infrastrukturą. Jeśli dodamy do tego konkurencyjne koszty pracy i wysokiej jakości zaplecze inżynierskie z szeroką bazą już istniejących fabryk dostawców, to mamy argumenty, aby definiować Polskę jako „Best Cost Country” - mówi ekspert rynku HR, Tomasz Hanczarek, z Work Sernice, komentując wyniki badania. - Już nie mówimy o naszym kraju „Low Cost Country”, gdyż ten termin przesunął się w kierunku Rumunii, Bułgarii czy krajów bałkańskich. To polskim fabrykom daje szanse na kolejne zamówienia, a całemu krajowi na nowe inwestycje motoryzacyjne - dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone w maju i czerwcu 2015 r. metodą CATI przez Exact Systems wśród działających w Polsce producentów samochodów i części motoryzacyjnych. (Exact Systems)

Z REGIONÓW

Świętokrzyskie czaruje na EXPO 2015
Pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie opanowała magia i czary. Od 27 lipca do 2 sierpnia trwa tam tydzień promocji turystycznej województwa świętokrzyskiego, którego symbolem jest „Świętokrzyska Czarownica”.

Wewnątrz Pawilonu goście mogą zobaczyć panoramę Gór Świętokrzyskich i kieleckiego Wzgórza Zamkowego.


Porcelana z Ćmielowa (źródło: Archiwum PARP)

Prezentowana jest też biżuteria z krzemienia pasiastego, słynna ćmielowska porcelana oraz wyroby z największej w Polsce huty szkła ręcznie formowanego.


Regionalne specjały (źródło: Archiwum PARP)

Przy dźwiękach regionalnej muzyki zwiedzający mogą spróbować potraw rodem ze świętokrzyskiego.


Promocja Województwa Świętokrzyskiego (źródło: Archiwum PARP)

W ciągu siedmiu dni przedstawiciele regionu zaprezentują również możliwości biznesowe Świętokrzyskiego na przykładzie kluczowych sektorów: nowoczesnych usług, branży spożywczej, turystyki zdrowotnej i prozdrowotnej. (PAIiIZ/UM Województwa Świętokrzyskiego)

CZY WIESZ, ŻE

Ruszają konkursy na centra B+R
Od 1 września do końca października będzie można składać wnioski o dofinansowanie działalności dla przedsiębiorców planujących inwestycje w centra badawczo-rozwojowe.

Konkurs realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) na lata 2014-2020, którego całkowity budżet wynosi 2,3 mld zł. Natomiast na tę edycję konkursu przewidziano 460 mln zł.

W ramach POIR przygotowano specjalny instrument „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw”, który pomoże wdrażać i komercjalizować efekt prac centrów badawczo - rozwojowych. Przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w wysokości nawet do 70% wartości inwestycji. Wartość dofinansowania jest uzależniona od lokalizacji (województwo) projektu i wielkości przedsiębiorstwa. Ze wsparcia będą mogły skorzystać przede wszystkim projekty bazujące na inwestycjach w aparaturę, sprzęt, technologie i inną infrastrukturę, niezbędną do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych.

Więcej informacji: www.mg.gov.pl/node/24554 (MG)

W Warszawie wystartował nowy projekt promujący start-upy
Szansę na szybszą i efektywną realizację ambitnym przedsięwzięciom daje program akceleracyjny, uruchomiony przez stołeczny samorząd, Centrum Przedsiębiorczości Smolna, oraz Fundację Rozwoju Innowacji Med INN.

Projekt skierowany jest głównie do start-upów, tworzących innowacje w takich obszarach, jak: life science, technologie materiałowe, optoelektronika, energia, IT i mobile. W ramach projektu 40 młodych przedsiębiorców zyska wsparcie doświadczonych mentorów w zakresie komunikacji wartości, oceny opcji rozwoju, planowania przewagi konkurencyjnej, analizowania otoczenia i innych niezbędnych w wymienionych branżach umiejętności. Do programu aplikować można do 2 sierpnia.

Więcej informacji: http://waw.ac (www.waw.ac)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl