POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 10 maja 2012 r.
 Numer 277

AKTUALNOŚCI

Obiecujący wynik inwestycji zagranicznych w I kw. 2012
W I kwartale br. 17 inwestorów zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało się ulokować swoje inwestycje w Polsce. Łączna wartość planowanych inwestycji wynosi 514,4 mln euro. W ramach tych przedsięwzięć pracę znajdzie ponad 4 140 osób.

Wśród inwestycji zakończonych w I kwartale tego roku najwięcej zrealizowanych będzie w sektorze motoryzacyjnym (7) oraz BPO (3). Pozostałe projekty dotyczą m.in. sektorów elektronicznego, AGD, B+R i spożywczego. Projekty pochodzą głównie z USA (3 inwestycje) oraz z Korei Płd., Wlk. Brytanii i Włoch (po 2 inwestycje). Największą inwestycję w I kw. tego roku pod względem wartości planuje firma Mando, która kosztem 95 mln euro wybuduje w Wałbrzychu fabrykę produkującą układy hamulcowe i kierownicze.

PAIiIZ prowadzi obecnie 149 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5026,09 mln euro, które mogą stworzyć 35 934 miejsc pracy. Liderem wśród inwestorów pozostają Stany Zjednoczone (33 projekty o wartości 761,8 mln euro, 6073 planowanych miejsc pracy). Kolejne miejsca zajmują: Niemcy (19 projektów o wartości 635,4 mln euro, 5232 miejsc pracy), Wielka Brytania (16 projektów), Chiny (10), Japonia (8), i Korea Płd. ( 7) oraz Francja i Indie (po 6).

Najpopularniejsze sektory wśród projektów PAIiIZ to BPO (30 projektów o wartości 32,14 mln euro, 7747 deklarowanych miejsc pracy) i motoryzacja (30 projektów, 1879,5 mln euro, 12478 miejsc pracy). Pozostałe sektory to: maszynowy (13 projektów), B+R (10) i ICT (8). (PAIiIZ)

Delegacja z Chin
30 kwietnia br. w siedzibie PAIiIZ odbyło się spotkanie z delegacją z Autonomicznego Regionu Mongolii.

W skład kierowanej przez Wicegubernatora Wewnętrznej Mongolii Pana Yiyanga delegacji weszli przedstawiciele instytucji funkcjonujących na terenie Regionu. Goście zapoznali się z klimatem inwestycyjnym Polski oraz z ogólną sytuacją gospodarczą kraju.

Była to pierwsza oficjalna wizyta przedstawicieli Mongolii Wewnętrznej w Polsce. Gubernator Yiyang podkreślał znaczenie rozwoju bilateralnych kontaktów gospodarczych i zadeklarował współpracę w zakresie promocji Polski wśród przedsiębiorców z Prowincji.

Mongolia Wewnętrzna to region autonomiczny w północnych Chinach obejmujący południowe ziemie historycznej Mongolii. Jest trzecią największą prowincją Chin zajmującą 12% powierzchni kraju. Bogactwem regionu jest węgiel kamienny - znajduje się tu ¼ światowych rezerw surowca. Ponadto prowincja posiada idealne warunki do rozwijania farm wiatrowych. (PAIiIZ)

Polskie miasta wspierają ekspansję rodzimych firm za granicą
7 maja br. w siedzibie PAIiIZ przedstawiciele 6 miast, 6 województw, PAIiIZ, PwC oraz ARAW uroczyście podpisali deklarację wspierania ekspansji polskich przedsiębiorstw na rynkach światowych.

Deklaracja jest rezultatem programu Polski Czempion, który został zainicjowany przez Miasto Wrocław oraz Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Program jest rozwijany i koordynowany w całej Polsce przez firmę PwC, a partnerem strategicznym przedsięwzięcia została PAIiIZ. W ramach projektu firmy otrzymają wsparcie od lokalnych władz samorządowych polegające przede wszystkim na promocji ich międzynarodowej działalności oraz na wsparciu w relacjach z lokalnymi instytucjami edukacyjnymi i badawczo-rozwojowymi.

- PAIiIZ powstał żeby wspierać zagranicznych inwestorów w Polsce, teraz wspieramy także polskich inwestorów za granicą. Dzisiaj z wielką przyjemnością włączamy się do wymyślonego we Wrocławiu programu Polski Czempion - powiedział podczas konferencji Prezes PAIiIZ Sławomir Majman, dodając, że już w tej chwili 18% dużych polskich przedsiębiorstw jest obecnych za granicą (w zakresie produkcji) z czego blisko 61% zamierza rozwijać swoją działalność zagraniczną. Prezes poinformował, że wartość skumulowanych polskich inwestycji zagranicznych wyniosła 30 mld euro. Polacy inwestowali głównie w Wielkiej Brytanii, Czechach i Niemczech.

- Jedyny sposób na wypromowanie polskiej marki to promocja poprzez polskie produkty. Dziś wizerunek polskich produktów jest gorszy, niż one same. Polskie firmy, zwłaszcza na zachodzie często sprzedają towary nie pod swoimi markami - zauważył Ryszard Petru, Partner PwC.


Od lewej: Ryszard Petru - partner PWC, Dariusz Ostrowski - prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Krzysztof Domarecki - założyciel i główny akcjonariusz Grupy Selena, Ilona Antoniszyn-Klik - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Sławomir Majman - prezes PAIiIZ

Dariusz Ostrowski, Prezes ARAW wymienił kryteria stawiane uczestnikom programu oraz wymienił firmy, które zaangażowały się już w przedsięwzięcie: - Firmy muszą mieć co najmniej multiglobalny charakter w skali Europy, posiadać strategię globalną i chcieć promować biznesowe dobre praktyki. Do tej pory udało nam się pozyskać 11 firm. Są to: Impel, Selena, Kruk, Clarena, Hasco-Lek, Xantus, AB, Rec Global, Koelner, Toya, TelForceOne.

Prezes jednego z Polskich Czempionów - firmy Selena, Krzysztof Domarecki wymienił główne problemy, jakie spotykają polskich czempionów podczas zagranicznej ekspansji: zbyt niski w stosunku do faktycznej wartości prestiż polskich marek oraz gorsze postrzeganie polskich pracodawców.- W związku z tym założenia programu są sformułowane w sposób bardzo praktyczny: podniesienie jakości wsparcia administracji dla polskich firm. Systemowa, stała promocja polskich firm. Realne wsparcie w przyciąganiu menadżerów. Zrównanie wizerunku polskich firm z zagranicznymi, które przełoży się na wizerunek pracodawców. I bardzo istotny element - wsparcie dla prac B+ R.


Od lewej: Dariusz Wąs - Wiceprezydent Szczecina, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Piotr Uszok - Prezydent Katowic, Jerzy Stępień - Wiceprezydent Poznania

Obecna na konferencji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreślała, że Polski Czempion jest bardzo ważny również z punktu widzenia rządu. - Bardzo potrzebna jest sieć firm z całej Polski, które jesteśmy w stanie uruchomić po to, abyśmy mogli ruszyć za granicę z konkretną, ciekawą, najlepszą ofertą. Więc metoda wyłaniania czempionów jest nam potrzebna - ta inicjatywa jest bardzo dobra.

Deklarację podpisali przedstawiciele kierownictwa: ARAW, PwC, PAIiIZ, Województwa Lubelskiego, Łódzkiego, Małopolskiego, Mazowieckiego, Pomorskiego i Zachodniopomorskiego, Gdańska, Katowic, Olsztyna, Poznania, Szczecina oraz Rzeszowa. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Pierwsze zezwolenie w SSE „Starachowice” w 2012 r.
SSE „Starachowice” wydała nowe zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy firmie Fast Facade Sp. z o.o.

Spółka planuje uruchomić produkcję nowoczesnych wyrobów ceramicznych dla budownictwa w postaci paneli izolacyjno-elewacyjnych w podstrefie Starachowice. Firma poniesie nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 4 060 000 zł zatrudniając co najmniej 5 pracowników.

W ubiegłym roku w obszarze SSE „Starachowice” wydano 12 zezwoleń na działalność gospodarczą o wartości co najmniej 440 042 500 zł, które utworzą ponad 388 nowych miejsc pracy. (SSE „Starachowice”)

Zezwolenie dla firmy Electrolux Poland
23 kwietnia 2012 roku zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Podstrefy Żarów otrzymała firma Electrolux Poland Sp. z o.o.

Firma będzie prowadzić działalność polegającą na produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Przedsiębiorca zagwarantował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 42,6 mln złotych oraz zatrudnienie co najmniej 5 pracowników. (WSSE „Invest-Park”)

UOS wchodzi do Strefy
United Oilfield Services Sp. z o. o. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

United Oilfield Services z siedzibą w Warszawie prowadzi działalność związaną z przemysłem wydobycia ropy i gazu. W ramach nowej inwestycji zlokalizowanej na terenie Podstrefy Łowicz ŁSSE UOS zakupił działkę (ponad 12 ha), na której planowane jest wybudowanie bazy logistyczno-magazynowej z zapleczem administracyjnym. Będzie tam magazynowany sprzęt specjalistyczny oraz świadczone będą usługi instalowania, montażu, remontów i przeglądów urządzeń sejsmicznych, wiertniczych, urządzeń używanych do badań geofizycznych, wierceń poszukiwawczych i eksploatacyjnych oraz szczelinowania hydraulicznego. Spółka zamierza zainwestować w ŁSSE co najmniej 35 mln zł oraz zatrudnić na terenie ŁSSE ponad 120 pracowników. (ŁSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,2303

3,2955

Euro

4,1791

4,2635

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 10.05.2012

WYDARZENIA

Europejski Kongres Gospodarczy

IV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC – European Economic Congress) odbędzie się w dniach 14-16 maja 2012 r. w Katowicach.

Tematyka ponad stu sesji i dyskusji EEC obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Wśród wiodących tematów tegorocznej, czwartej już, edycji Kongresu znajdą się m.in.: Europa 2020, polityka energetyczna Unii Europejskiej, innowacje, UE i kraje Europy Centralnej, Europa - Chiny.

Europejski Kongres Gospodarczy to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem osobistości świata polityki, biznesu, nauki i ekonomii, gości z Polski i z zagranicy. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA, wydawca m.in. Miesięcznika Gospodarczego Nowy Przemysł i portalu wnp.pl. Więcej informacji na www.eecpoland.eu.

Europejski Festiwal Gier Digital Dragons 2012
Krakowski Park Technologiczny zaprasza na Europejski Festiwal Gier Digital Dragons 2012, który odbędzie się  w dniach 24-25 maja w Krakowie.

Branża gier wideo przyciąga elitę kreatywnych twórców oraz firmy odnajdujące się w rzeczywistości najnowszych technologii. To wyjątkowe środowisko zyskuje dziś nowe forum dyskusji i wymiany myśli, a także przestrzeń prezentacji osiągnięć i nawiązywania kontaktów biznesowych.

Europejski Festiwal Gier Digital Dragons 2012 pomyślany został jako bezprecedensowa w polskich realiach okazja do wyróżnienia tych, którzy decydują o sile tego sektora. Statuetki Digital Dragons trafią w ręce twórców, wydawców i producentów gier wideo, których produkty cieszyły się w ostatnim roku największą popularnością. Lista nominowanych, skład jury oraz program na stronie www.digitaldragons.pl. (KPT)

II Forum Polski Wschodniej „Eastern Poland Business Forum”
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. ma zaszczyt zaprosić do udziału w II Forum Polski Wschodniej „Eastern Poland Business Forum”, które odbędzie się w dniach 24-25 maja 2012 roku w Kielcach.

Celem Forum jest tworzenie pozytywnego klimatu gospodarczego Polski Wschodniej poprzez odwołanie się do specyfiki i atutów makroregionu. Tegoroczna, druga edycja wydarzenia dotyczyć będzie istotnych zagadnień, odnoszących się m.in. do problematyki wykorzystania potencjału intelektualnego regionu, potencjału innowacyjnego uczelni oraz transferu know-how z zagranicy. Zaprezentowane zostaną możliwości inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Polski Wschodniej, a także sposoby wspieranie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz eksportu.

Zasadnicza, konferencyjna część Forum uzupełniona zostanie o cykl warsztatów adresowanych do przedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządów, a zwieńczeniem pierwszego dnia Forum będzie uroczysta kolacja.

Udział w Forum jest bezpłatny dla wszystkich zarejestrowanych uczestników. Organizator Forum zapewnia jeden nocleg na terenie Kielc z 24 na 25 maja br. Koszt dojazdu do Kielc uczestnicy pokrywają we własnym zakresie. Potwierdzenia udziału: krzysztof.sawicki@paiz.gov.pl, +48 22 334 99 52.

Wydarzenie organizowane jest w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. (PAIiIZ)

Grunt na medal
PAIiIZ we współpracy z Marszałkami Województw, rozpoczyna V edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Grunt na medal” 2012 promującego tereny kompleksowo przygotowane pod inwestycje produkcyjne.

Konkurs jest organizowany pod patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka. Patronat medialny nad konkursem sprawuje „Puls Biznesu”.

Do udziału w Konkursie zapraszamy prezydentów, burmistrzów i wójtów wszystkich gmin w Polsce. Laureaci Konkursu otrzymają niepowtarzalną szansę promocji swojej gminy, jako najlepszego miejsca lokalizacji dla inwestycji produkcyjnych, a wyróżnione w Konkursie działki będą rekomendowane w pierwszej kolejności inwestorom zagranicznym. Ponadto uhonorowani będą mieć możliwość używania logo „Grunt na medal”.

Prezentacja nagrodzonych terenów zostanie zamieszczona na portalach PAIiIZ i Urzędów Marszałkowskich.

Zgłoszenia przyjmują do 18 maja 2012 r. regionalne Centra Obsługi Inwestora - Partnerzy PAIiIZ.

Więcej informacji: monika.zdrojek@paiz.gov.pl, tel: +48 22 334 98 19, rafal.szymaniak@paiz.gov.pl, tel: +48 22 334 99 15, (PAIiIZ)

PAIiIZ gości przedsiębiorców z Huaibei
PAIiIZ zaprasza polskie firmy zainteresowane współpracą z chińskimi partnerami na seminarium gospodarcze. 15 maja br. będzie przebywać w Polsce delegacja chińska z Huaibei (prowincja Anhui).

Huaibei to nowopowstałe miasto specjalizujące się w produkcji energii. Znajduje się w samym sercu strefy ekonomicznej Huaibei, która obejmuje 20 miast średniej skali, z całkowitą liczbą ludności stanowiącą 200 mln. Region jest wrotami dla regionów z wybrzeża, stanowiąc dla nich ogromne zaplecze z dużym potencjałem rynkowym. Huaibei ma silną pozycję w takich gałęziach przemysłu jak wydobycie węgla, produkcja energii, przemysł spirytusowy, tekstylny, produkcja materiałów budowlanych. Stopniowo rozwijają się: przemysł elektroniczny, biotechnologia, przemysł chemiczny oraz inne gałęzie wysokich technologii, tworząc nowoczesny obszar przemysłowy.

Seminarium odbędzie się w siedzibie PAIiIZ przy ul. Bagatela 12 w Warszawie od godz. 10.00. Chętnych do udziału w seminarium prosimy o przesłanie zgłoszenia w terminie do 14 maja 2012 r. na adres: kazimiera.pomianowska@paiz.gov.pl. (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Poziom zatrudnienia przewyższył oczekiwania
Z ankiety Antal Global Snapshot, przeprowadzonej w I kw. tego roku wynika, że w Polsce rzeczywisty poziom zatrudniania w pierwszym kwartale 2012 roku przewyższył oczekiwania z grudnia ubiegłego roku. To stawia Polskę w czołówce Europy, jeśli chodzi o potrzebę zatrudniania profesjonalistów.

Pod koniec 2011 roku, 49% pracodawców zadeklarowało swoje plany dotyczące zatrudnienia w pierwszym kwartale 2012 roku - w rzeczywistości 58% pracodawców zatrudniło specjalistów i menedżerów. Najwięcej zatrudnionych było w sektorze BPO / SSC (85%), podczas gdy sektor z najwyższą liczbą zwolnień to przemysł farmaceutyczny (31%). Prognozy również są bardzo optymistyczne. W II kwartale br. 52% pracodawców chce zatrudnić specjalistów.

Biorąc pod uwagę wysoki poziom zatrudniania przy utrzymującym się niskim poziomie zwalniania, polscy specjaliści i menedżerowie mają jedną z najlepszych sytuacji na świecie.

11 edycja badania przeprowadzona została w I kwartale 2012 r. Wzięło w niej udział 17 199 firm z 56 krajów. W Polsce przebadano 2228 przedsiębiorstw. (Antal Global Snapshot)

Poprawa koniunktury w przedsiębiorstwach
W I kwartale br. polskie przedsiębiorstwa nadal miały się dobrze. Ich menedżerowie patrzyli na perspektywy firm w II kwartale z większym optymizmem niż w trzech poprzednich badaniach - stwierdza kolejne, cykliczne opracowanie Instytutu Ekonomicznego NBP.

Cokwartalną „Informację o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w I kw. 2012 oraz prognoz koniunktury na II kw. 2012” Narodowy Bank Polski opublikował 23 kwietnia. Instytut Ekonomiczny NBP zebrał w marcu br. dane z 1267 przedsiębiorstw. Choć w poprzednim badaniu menedżerowie wyrażali obawy, że w I kwartale dynamika produkcji obniży się, to okazało się, że w tym okresie nastąpił wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych oraz obniżyła się bariera popytu. Rosły również przychody z eksportu.

O ile w trzech kwartałach poprzedzających najnowsze badanie notowano wysoką niepewność menedżerów co do przyszłości, to w I kwartale zwiększył się optymizm ich prognoz. W II kw. br. mniej przedsiębiorstw zamierza podnosić ceny i niższa będzie również skala ich podwyżek. Zmalał odsetek przedsiębiorstw planujących podnosić płace oraz obniżyła się przeciętna planowana podwyżka wynagrodzeń. Na pytanie, jakie bariery utrudniają im rozwój, największa grupa, bo 26,8 proc. menedżerów odpowiedziała, że nie przeszkadzają im żadne bariery. Obniżył się odsetek wymieniających takie bariery jak niski popyt, kurs walutowy czy przepisy i podatki. Wzrósł jedynie (do 8,9 proc.) odsetek wskazujących barierę jaką są zatory płatnicze. (NBP)

CZY WIESZ, ŻE

Konkurs „Masz pomysł? Masz biznes! rozstrzygnięty
Zwycięzcą konkursu „Masz pomysł? Masz biznes!”, zorganizowanego przez Krakowski Park Technologiczny i Małopolskie Studenckie Forum Business Centre Club, została firma Investio.p prowadząca portal społecznościowy dla inwestorów.

Nagrodą w konkursie było biuro w Małopolskim Parku Technologii Informacyjnych o wartości 15 tysięcy złotych.

Zdaniem jury zwycięski projekt jest świetnie przygotowany, a Investio.pl to jedyna firma, której pomysł mógłby być wdrożony także na zagranicznych rynkach. Nagroda za drugie miejsce przypadła twórcy projektu „wJem”. Otrzymał on bon o wartości 2 500 zł na doradztwo i coaching.

Konkurs był kolejną inicjatywą KPT, mającą na celu wsparcie przedsiębiorczości wśród osób o innowacyjnym i kreatywnym podejściu do biznesu. KPT od lat wspiera młodych przedsiębiorców poprzez działalność Inkubatora Technologicznego oraz Funduszu Zalążkowego. (KPT)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl