PAIH Business Brief grudzień 2018, Numer 14

Wydarzenia

Konferencja i targi Taipei Game Show 2019
Termin: 24-25 stycznia 2019 r.
Nabór do: 31 grudnia 2018 r.
Miejsce: Tajpej, Tajwan
Kongres 60 Milionów - Globalny Zjazd Polonii
Termin: 7 lutego 2019 r.
Miejsce: Miami, USA (start)
Misja gospodarcza do Aten
Termin: 8-11 lutego 2019 r.
Nabór do: 15 stycznia 2019 r.
Miejsce: Ateny, Grecja
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA
Termin: 11-12 lutego 2019 r.
Miejsce: Poznań
Misja gospodarcza do Mozambiku
Termin: 3-7 marca 2019 r.
Miejsce: Maputo, Mozambik
Polskie stoisko narodowe na targach MIPIM (Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji)
Termin: 12-15 marca 2019 r.
Nabór do: 8 stycznia 2019 r.
Miejsce: Cannes, Francja

wszystkie wydarzenia

Atrakcyjność inwestycyjna województw

Raporty i komentarze

Raport: PAIH, EY, Colliers Int."Polska jedną strefą inwestycyjną - aspekty prawne i organizacyjne"
Uchwalona w maju br. Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji ma szansę pobudzić innowacyjność firm i zachęcić krajowych i zagranicznych inwestorów do inwestowania w Polsce. Obszar, na którym firmy mogą uzyskać ulgi podatkowe, objął blisko 100% terenów inwestycyjnych w Polsce. To zasadnicza zmiana w stosunku do poprzednich przepisów.

Więcej informacji i raport do pobrania >>

Prezentacja rynku

POZNAJ EKSPERTA
Julia Horodecka - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, magister prawa. Przez większość swojej kariery związana z sektorem naftowym w RK, z kolei pierwsze kroki zawodowe stawiała w branży budowlanej. W trakcie pracy zawodowej była m.in. kierownikiem działu prawnego, od 2007 roku prowadziła kilka kluczowych projektów dot. koncesji  na poszukiwanie i rozpoznawanie zasobów naturalnych, była udziałowcem spółki realizującej projekty naukowe. Posiada 14-letnie  doświadczenie zawodowe w spółkach z zagranicznym kapitałem.


Kontakt do biura:

Astana, Kazachstan
Tel.: 00 7 701 082 55 97
julia.horodecka@paih.gov.pl

Narzędzia wsparcia

Akcelerator Eksportu Branży Meblarskiej
21 firm wraz z Polskim Funduszem Rozwoju i Grupą PFR zainaugurowało pierwszą edycję Akceleratora Eksportu Branży Meblarskiej. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Program został przygotowany przez Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, PAIH, KUKE, KUKE Finance, BGK, ARP, PFR TFI, PARP oraz Ogólnopolską Izbą Gospodarczą Producentów Mebli. Program akceleracji wpisuje się w nurt działań Ministerstwa, ujęty w programie Moda Na Eksport, oraz programie Flagowym Polskie Meble.

Akcelerator to wsparcie dla firm, które swoim potencjałem i strategią budują markę polskiego meblarstwa na świecie. Z Grupą PFR mogą wzmocnić działania poprzez wykorzystanie usług finansowych, kompetencji i sieci kontaktów oraz wypracowanie rekomendacji dla nowych instrumentów rozwoju.

Więcej >>

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

Inwestycyjne okno na świat dla regionów. Wybraliśmy zwycięzców konkursu Grunt na Medal
Podsumowaliśmy już ósmą edycję konkursu „Grunt na Medal” organizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A. we współpracy z urzędami marszałkowskimi oraz Regionalnymi Centrami Obsługi Inwestora. Nagrodzonych zostało 16 ofert lokalizacyjnych.
PAIH otwiera biuro na Nowym Jedwabnym Szlaku
Polska Agencja Inwestycji i Handlu otworzyła w czwartek 22 listopada biuro handlowe w Chengdu, głównym gospodarczo - logistycznym centrum zachodnich Chin oraz ważnym ośrodku Nowego Jedwabnego Szlaku.
PAIH otwiera drzwi do najbardziej innowacyjnego rynku świata
"Z naszym wsparciem biznes znad Wisły będzie mógł rozwinąć skrzydła na najbardziej innowacyjnym rynku świata. To właśnie dla polskiego sektora IT/ICT rysują się szczególnie obiecujące perspektywy w Korei Południowej" – powiedział podczas otwarcia biura handlowego PAIH w Seulu wiceprezes Krzysztof Senger.
Przełomowa inwestycja na Lubelszczyźnie
Globalny dostawca produktów dla branży motoryzacyjnej Varroc Engineering Ltd. wybuduje fabrykę i centrum B+R w Niemcach pod Lublinem. To pierwsza tak duża inwestycja motoryzacyjna w tej części Polski. Proces decyzyjny indyjskiej spółki wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Wielomilionowa inwestycja Michelin w Olsztynie
Olsztyński Michelin zainaugurował dziś kluczową, dla rozwoju fabryki inwestycję o wartości blisko 170 mln zł. Spółka wyposaży linie produkcyjne w najnowocześniejsze urządzenia, przeprowadzi też prace budowlane. Wsparcie w realizacji projektu zapewniła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Biznesowy klimat dla polskich firm w Niemczech
Aż 75% polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w Niemczech przewidują w 2019r. wzrost obrotów, prawie wszyscy badani przez AHK Polska potwierdzają, że powtórzyłoby dziś decyzję o wejściu na rynek niemiecki.
Z dumą uwarzone w Polsce!
Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie i Polska Agencja Inwestycji i Handlu prezentują znak promujący polskie marki piwa: „Proudly made in Poland”. Browary będą wyróżniać nim piwo wysyłane i sprzedawane za granicą. Obecnie polskie piwo trafia do ponad 80 krajów świata. Znak ma podkreślać najwyższą jakość piwa warzonego w naszym kraju.
Polskie Mosty Technologiczne na nowych rynkach w 2019 r.
Niemal 160 wniosków w dwóch naborach i 34 na liście rekomendacyjnej pierwszego z nich. Tak Polska Agencja Inwestycji i Handlu podsumowuje dziewięć miesięcy projektu Polskie Mosty Technologiczne (PMT). Zapowiada kolejne rundy konkursu w przyszłym roku na 12 nowych rynkach.
EXPO 2020: Granty dla innowatorów
Awangardowe pomysły z całego świata mogą zdobyć grant organizatorów dubajskiego EXPO 2020. To szansa także dla polskich innowatorów.
Brama na Wschód przez Euroazjatycką Unię Gospodarczą
Z rynkami położonymi za wschodnią granicą Polski łączy nas podobna mentalność, która mimo chimeryczności sytuacji politycznej, pozwala na, poddany często własnemu rytmowi, rozwój projektów inwestycyjnych. 5 grudnia odbyła się konferencja PAIH: „Kierunek Wschód: Potencjał dla Biznesu”.

Czy wiesz, że...?

…jesteśmy w czołówce eksporterów ozdób bożnonarodzeniowych
Polska w poprzednim sezonie awansowała na czwartego eksportera ozdób świątecznych. Przegrywa tylko z Chinami, Holandią i USA. Za nami są Niemcy. Wartość wysłanych z Polski ozdób wyniosła w ubiegłym sezonie 66,3 mln dol. – wyliczyli analitycy firmy Akcenta, obsługującej na kilku rynkach transakcje walutowe eksporterów. Analizę oparli na danych udostępnianych przez International Trade Center. Ten wynik daje Polsce czwarte miejsce na świecie. Co ważne, Polska z roku na rok niemal podwoiła swój wynik. Rok 2017 był rekordowy – w stosunku do 2016 r. świąteczny eksport zanotował wzrost sięgający aż 93 proc. Więcej >>
…nagrodziliśmy liderów eksportu do Francji!
W Paryżu z inicjatywy Ambasady RP we Francji przyznano nagrody wiodącym eksporterom z Polski, którzy działają nad Sekwaną. Współorganizatorem wydarzenia było Biuro Handlowe PAIH w Paryżu. Francja jest czwartym partnerem handlowym Polski. Nagrody Prix du Meilleur Exportateur Polonais en France wręczono z inicjatywy Ambasady Polskiej we Francji. Powędrowały one do firm, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek w 2017 roku. Wśród zwycięzców znaleźli się kolejno: KGHM Polska Miedź, stocznia Crist SA, Fabryka Mebli Forte SA oraz Oknoplast Sp. z o.o. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120