PAIH Business Brief październik 2019, Numer 24
Nie przegap...
...naboru do projektu Polskie Mosty Technologiczne!
Jesteś mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą? Interesuje Cię ekspansja do Kanady, Norwegii lub Japonii? Złóż wniosek o grant. Ruszył ostatni nabór w tym roku.

Więcej informacji na stronie www.paih.gov.pl/pmt

Wydarzenia

AAPEX 2019
Termin: 5 listopada
Miejsce: Las Vegas, USA
Targi rybołówstwa i akwakultury SIPA 2019
Termin: 6-9 listopada 2019 r.
Miejsce: Oran, Algieria
IX Centralno-Azjatyckie Forum Handlowe
Termin: 12-13 listopada
Miejsce: Szymkent, Kazachstan
Nordic Organic Food Fair 2019
Termin: 13-14 listopada 2019 r.
Miejsce: Malmö, Szwecja
COSMOPROF ASIA, Hong Kong 2019
Termin: 13-15 listopada
Miejsce: Hong-Kong
International Automotive Business Meeting 2019
Termin: 13 listopada
Miejsce: Dąbrowa Górnicza
XI Międzynarodowe Forum „Dni Polskiego Biznesu w Ukrainie"
Termin: 14 listopada
Miejsce: Kijów, Ukraina
Konferencja „Od tradycji do innowacji. Transformacja gospodarcza Jastrzębia-Zdroju”
Termin: 18 listopada
Miejsce: Jastrzębie-Zdrój
Mebel Expo 2019
Termin: 18 listopada
Miejsce: Moskwa, Rosja
Forum „Dni handlu detalicznego na Newie"
Termin: 19 listopada
Miejsce: Petersburg, Rosja
Marine Equipment Trade Show 2019
Termin: 19 listopada
Miejsce: Amsterdam, Holandia
Seminarium „Rozwój turystyki pomiędzy Polską a Azerbejdżanem”
Termin: 19 listopada
Miejsce: Warszawa
IV Forum Inteligentnego Rozwoju
Termin: 28 listopada
Miejsce: Uniejów
Polskie Dni w Gruzji
Termin: 28 listopada - 12 grudnia
Miejsce: Gruzja
Polsko‐francuskie spotkanie przedsiębiorców w Paryżu
Termin: 28 - 29 listopada
Miejsce: Paryż, Aulnay sous Bois, Francja
Apteka Expo 2019
Termin: 2-5 grudnia
Miejsce: Moskwa, Rosja

wszystkie wydarzenia

Raporty, rankingi i komentarze

Raport „Potencjał inwestycyjny polskich miast”
Czy Polska jest atrakcyjnym krajem dla lokalizacji inwestycji? A jeśli tak, to co zrobić, by naszą dobrą pozycję w tym zakresie utrzymać i wzmocnić? Jakie są dziś duże polskie miasta? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w obszernym raporcie „Potencjał inwestycyjny polskich miast”, przygotowanym przez „Rzeczpospolitą” i zespół „Życia regionów”, pod patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Publikacja opisuje mocne strony 10 ośrodków, z których każdy ma własne sposoby na budowanie pozycji na krajowej mapie atrakcyjności inwestycyjnej i bez żadnych kompleksów może rywalizować o nowe inwestycje z aglomeracjami Europy i świata. Więcej »
Raport „Polska Strefa Inwestycji”
Polska Strefa Inwestycji (PSI) to szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od wejścia w życie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji, upłynął już ponad rok. Głównym celem i założeniem nowej regulacji było objęcie PSI wszystkich obszarów przeznaczonych na działalność gospodarczą. Dzięki nowemu prawu przywileje strefowe są w zasięgu MŚP, przedsiębiorcy nie muszą też skupiać swoich inwestycji w konkretnych częściach Polski, lecz mogą wybrać lokalizację, którą uważają za najkorzystniejszą z punktu widzenia swojego biznesu. Szczegóły zmian wprowadzonych w ustawie z 2018 r., doświadczenia przedsiębiorstw, które już skorzystały ze wsparcia na nowych zasadach, a także korzyści i wyzwania jakie towarzyszą w działalności ze wsparciem SSE oraz inne zagadnienia związane z wprowadzeniem PSI zostały przedstawione w Raporcie „Polska Strefa Inwestycji” opracowanym we współpracy z Colliers International, EY i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Więcej »

Norwegia - przewodnik po rynku

POZNAJ EKSPERTA
Martalena Madej, kierownik ZBH Oslo - jest doświadczonym project managerem w obszarach bezpośrednich inwestycji zagranicznych, budowaniu strategii i komunikacji. Swoje kompetencje szlifowała pracując dla spółki miejskiej - Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW S.A.), szwajcar­skiego banku inwestycyjnego Credit Suisse oraz amerykańskiego giganta IT - Hewlett Packard Enterprise. Do największych sukcesów zaliczyć można ponad 10 wdrożonych projektów inwestycji bezpośrednich we Wrocławiu z branż nowoczesnych usług dla biznesu, IT, oraz z sektora produkcyjnego. Martalena jest absolwentką amerykańskiego programu studiów Master of Business Administration, MBA na Franklin University i Wyższej Szkole Bankowej. Więcej »

Kontakt do biura:
martalena.madej@paih.gov.pl
Tel.: +47 96880775
www.paih.gov.pl/zbh_oslo

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Track Tec wchodzi na Bałkany
Polski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej Track Tec właśnie wbudował rozjazd na jednej z kluczowych linii kolejowych w Bułgarii. Wsparcie w realizacji biznesowych planów na Bałkanach zapewnia spółce biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sofii.
Strategiczny inwestor dla Śląska z rządowym grantem
W ramach Programu wsparcia inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020 koreański inwestor, SK Innovation, otrzymał grant rządowy na realizację planowanych projektów. Uroczyste podpisanie umowy z kluczowym dla regionu inwestorem na wsparcie projektu odbyło się 2 października 2019 r. w Dąbrowie Górniczej.
PAIH zorganizowała Światową Konferencję Inwestycyjną
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zorganizowała 24. Światową Konferencję Inwestycyjną (#WIC19), podczas której odbyły się obrady Walnego Zgromadzenia WAIPA i wybory do Komitetu Sterującego. Delegaci, zrzeszonych w WAIPA agencji promocji inwestycji, zdecydowali, że dwuletnią prezydencję obejmie Dubai Investment Development Agency.
Inauguracja Akademii GPW Growth
11 października na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie uroczyście zainaugurowano pierwszą edycję Akademii GPW Growth, będącej częścią programu GPW Growth wspierającego rozwój i transformację spółek z sektora MŚP. Tym samym uczestnicy, którzy zgłosili się do programu, rozpoczęli cykl dziesięciu sesji wykładów i spotkań. W wydarzeniu uczestniczyła Grażyna Ciurzyńska, p.o. Prezes PAIH.
Debata ECh&W podczas Międzynarodowych Targów TRAKO
Podczas Targów Kolejowych TRAKO odbyła się debata pt. „Wyzwania dla producentów. Perspektywy ekspansji międzynarodowej oraz mechanizmy finansowania po 2020”. Organizatorami debaty była kancelaria ECh&W oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Czy wiesz, że...

Polka otrzymała grant na produkcję ekologicznych opakowań?
SCOBY - organiczne opakowanie, które po wykorzystaniu można zjeść lub kompostować - zastąpi plastikowe pojemniki i folię spożywczą? Możliwe, że już niedługo! Róża Janusz (Rutkowska), absolwentka School of Form, otrzymała od akceleratora Climate KIC Polska grant w wysokości 30 tys. euro na wprowadzenie na rynek pierwszego ekologicznego opakowania stworzonego na bazie SCOBY. Więcej »

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Rzecznika Prasowego, tel.: +48 22 334 99 16, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120