PAIH Business Brief kwiecień 2018, Numer 6
Nie przegap...
Polsko - Amerykański Szczyt Gospodarczy
AmCham, US - Poland Business Council, Ambasada Stanów Zjednoczonych, a także Polska Agencja Inwestycji i Handlu zapraszają na Polsko - Amerykański Szczyt Gospodarczy. Wydarzenie jest kontynuacją cyklu spotkań gospodarczych na najwyższym szczeblu państwowym w Polsce oraz USA.

Tematem przewodnim Szczytu będzie inwestycyjne oraz handlowe zbliżenie Polski i Stanów Zjednoczonych. Pretekstem do dyskusji stanie się premiera raportu na temat amerykańskich inwestycji w Polsce.

Polsko - Amerykański Szczyt Gospodarczy odbędzie się już 26 kwietnia w Warszawie, w Hotelu Marriott. Zapraszamy!

Wydarzenia

Seminarium kosmetyczne dotyczące rynku chińskiego
Termin: 17 kwietnia 2018 r.
Miejsce: Warszawa, Centrum Informacyjne PAIH
The BSS Tour: Inspiracje KPI/SLA w Krakowie
Termin: 17 kwietnia 2018 r.
Miejsce: Kraków
Czas na Warmię i Mazury. Czas na Olsztyn. Potencjał rozwoju biznesu w nieoczywistych lokalizacjach
Termin: 17 kwietnia 2018 r.
Miejsce: Warszawa
Egypt: Land of investment opportunities - seminarium biznesowe
Termin: 8 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa, Centrum Informacyjne PAIH
Warsztaty: Rynek irański - teoria a praktyka
Termin: 9 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa, Centrum Informacyjne PAIH
Ekspansja na rynek izraelski w praktyce
Termin: 10 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa, Centrum Informacyjne PAIH
Doing Business with Brazil
Termin: 17 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa
Misja gospodarcza Go China! (Ningbo 2018)
Termin: 4-13 czerwca 2018 r.
Miejsce: Ningbo, Chiny

wszystkie wydarzenia

Atrakcyjność inwestycyjna województw

Narzędzia wsparcia

Inicjatywa Start Alliance
Warszawa ogłosiła wstąpienie do międzynarodowej sieci innowacyjnych miast Start Alliance. Dzięki partnerstwu technologiczne firmy ze stolicy otrzymają wsparcie partnerów w planowaniu ekspansji zagranicznej oraz gromadzeniu kapitału. W zamian, zagraniczne firmy z miast członkowskich sieci uzyskają kompleksową obsługę biznesową w Warszawie.

Inicjatywa Start Alliance, zrzesza miejskich liderów innowacyjności z całego świata. Są wśród nich ośrodki takie jak: Londyn, Paryż, Berlin, Wiedeń, Szanghaj, Nowy Jork czy Tel Awiw. Instytucją, która wprowadziła Warszawę do tego elitarnego grona była Berlin Partner - organizacja odpowiadająca za rozwój sieci Start Alliance.

Start Alliance to inicjatywa miasta Berlina oraz organizacji Berlin Partner. Jej celem jest sieciowanie najbardziej innowacyjnych miast na świecie oraz tworzenie platformy do przepływu innowacyjnych firm. Firmy, zamiast konkurować ze sobą, otrzymują przestrzeń do nawiązywania współpracy i budowania nowych, międzynarodowych relacji. Wydarzenia oferowane w ramach Start Alliance dedykowane są tym przedsiębiorstwom, które mają za sobą fazę prototypowania i posiadają gotowy produkt na rodzimym rynku.

Oferta Start Alliance skierowana jest do innowacyjnych firm z rejonu Warszawy. Dołączenie stolicy Polski do sieci niesie ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorców. Dzięki współpracy łatwo nawiążą kontakt z zagranicznymi start-upami z miast partnerskich oraz potencjalnymi inwestorami. Wezmą też udział w wydarzeniach branżowych. Czeka na nich również a bezpłatna przestrzeń co-workingowa i doradztwo z zakresu podatków, prawa, kwestii kadrowych i migracyjnych w wybranych miastach partnerskich. Uczestnictwo w sieci Start Alliance współfinansowane jest z funduszy unijnych, w ramach projektu Next Step Poland, który realizowany jest przez trzy inistytucje wchodzące w skład Grupy PFR - Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego głównym celem jest rozwój i podniesienie jakości ekosystemu innowacji w Polsce. Więcej >>

Co słychać w biznesie

PAIH organizatorem udziału Polski w EXPO 2020
Rada Ministrów powierzyła prezesowi PAIH, Tomaszowi Pisuli funkcję Komisarza Generalnego Sekcji Polskiej Światowej Wystawy EXPO 2020 w Dubaju (ZEA). Pieczę nad realizacją zadania przez PAIH będzie sprawować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
EME Aero - rusza nowa inwestycja na lotniczej mapie Podkarpacia
W województwie podkarpackim powstanie jedna z najnowocześniejszych w Europie firm w branży lotniczej. Spółka EME Aero jest przedsięwzięciem joint venture Lufthansa Technik AG oraz MTU Aero Engines AG. Wartość planowanej inwestycji to 150 mln euro.
Igoria Trade debiutuje w Azji dzięki PAIH
Notowana na giełdzie warszawskiej na NewConnect polska firma fintechowa Igoria Trade ogłosiła debiut wielowalutowej karty płatniczej i autorskiej platformy usług finansowych na jednych z największych targów branżowych w Azji - Money 2020 Asia.
Zaproszenie do udziału w peruwiańskich projektach inwestycyjnych
Peruwiańska agencja ProInversion zaprasza polskie firmy do podjęcia działań inwestycyjnych w Peru w latach 2016-2025. Projekty inwestycyjne otrzymują wsparcie finansowe ze strony peruwiańskiego rządu.
Ankieta koniunkturalna AHK: Polska stale atrakcyjna, ale pracownicy poszukiwani
W optyce firm zagranicznych przebadanych w ramach 13. Ankiety Koniunkturalnej Polsko - Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej, Polska to dobre miejsce do inwestowania - 1/3 badanych przedsiębiorców oceniła perspektywy dla polskiej gospodarki w 2018 r. jako lepsze niż przed rokiem.
Globalny dostawca usług IT wchodzi do Polski
Jeden z wiodących dostawców usług IT, brytyjska firma Computacenter w sierpniu 2018 r. rozpocznie działalność w Poznaniu. Zatrudnienie w nowym biurze firmy ma znaleźć nawet 200 osób. Polska Agencja Inwestycji i Handlu doradzała spółce przy wyborze lokalizacji realizacji projektu.
Kenijski Business Newsletter - najnowszy projekt ZBH Nairobi
Nowe, informacyjne okno na świat Afryki Wschodniej - Zagraniczne Biuro Handlowe Nairobi zachęca do subskrypcji biznesowego newslettera adresowanego do wszystkich zainteresowanych rozwojem relacji biznesowych z regionem Afryki Wschodniej.
Inauguracja ZBH w Buenos Aires - seminarium ,,Polonia-In 2018 - INvestment. INsertion. INnovation”
Przedstawicielstwo PAIH pojawia się w nowym miejscu - właśnie wystartowało Zagraniczne Biuro Handlowe w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Polska chce zaznaczyć swoją ekonomiczną obecność w regionie promując bilateralne stosunki gospodarcze w Ameryce Łacińskiej.

Raporty i komentarze

Raport WEI: Bariery i utrudnienia dla polskich firm w UE
Warsaw Enterprise Institute, we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu S.A., zaprezentował raport „Bariery i utrudnienia dla polskich firm w Unii Europejskiej”. Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na przeszkody, z jakimi na rynkach poszczególnych państw europejskich mierzą się poszczególne branże polskiej gospodarki oraz wskazanie zbioru praktycznych rekomendacji w walce z europejskim protekcjonizmem. Prezentacji raportu towarzyszyła dyskusja z udziałem prezesa PAIH Tomasza Pisuli oraz zaproszonych ekspertów i przedstawicieli biznesu.

Gdy w 2004 r. Polska wchodziła do Unii Europejskiej saldo obrotów z Unią było ujemne - kupowaliśmy towary warte o 6,6 mld zł więcej, niż wynosił nasz eksport do państw Unii. Dziś na te dane można spojrzeć wyłącznie przez pryzmat analizy historycznej, z dumą odnośnie zmian które zaszły przez ostatnie lata. W 2016 r. wartość polskiego eksportu do państw UE wyniosła 641,3 mld zł i wzrosła niemal trzykrotnie w stosunku do 2004 roku.

Te liczby to miara sukcesu polskich firm i polskich pracowników. Ale to także dane pokazujące jak ekspansywna i skuteczna potrafi być niemal każda polska branża i wiele polskich firm. Nasz sukces doceniany jest przez większość państw i firm europejskich współpracujących na co dzień z Polską. Wspólny rynek wciąż funkcjonuje doskonale, ale w tej jednolitej architekturze mamy niestety coraz więcej wyłomów. Slogan „Kapitał ma narodowość” jeszcze 10 lat temu powtarzany jedynie przez przekornych euro-sceptyków, dziś mało kogo już dziwi i oburza, ale wręcz otwarcie powielany jest przez przywódców największych państw Unii Europejskiej. Więcej >>

Czy wiesz, że…

Trwają zdjęcia do materiału promocyjnego Zagranicznych Biur Handlowych PAIH
Meldujemy się z planu zdjęciowego w odległych miejscach na świecie, gdzie naszymi przewodnikami są szefowie i eksperci Zagranicznych Biur Handlowych PAIH. Za sobą mamy już Dubaj, San Francisco, Buenos Aires, Tokio i Meksyk, a w kolejce czekają jeszcze miedzy innymi Nairobi i Frankfurt. Odwiedzimy także siedziby, fabryki i laboratoria innowacyjnych polskich firm, które z sukcesem podbijają zagraniczne rynki. Za kilka miesięcy ujawnimy efekty naszej intensywnej pracy. Przedsiębiorco, nie czekaj. Otwórz się na nowe możliwości i wypłyń na szersze wody ekspansji zagranicznej!

Odwiedź stronę PAIH i poznaj ofertę Zagranicznych Biur Handlowych: www.paih.gov.pl/o_agencji/Zagraniczne_Biura_Handlowe

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120