POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 19 stycznia 2017 r.
 Numer 519

AKTUALNOŚCI

Udany rok 2016, obiecujący 2017
- Jako nowa Agencja będziemy zajmować się promocją polskiej gospodarki i rozwojem eksportu, wsparciem ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw oraz - jak do tej pory - pozyskiwać inwestycje zagraniczne - mówił prezes Tomasz Pisula podczas spotkania prasowego poświęconego podsumowaniu działalności Agencji w ubiegłym roku i planom na rok 2017.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych zmieni nazwę na PAIH (Polska Agencja Inwestycji i Handlu). Znacznie rozszerzy też zakres działalności. - Ruszamy na rynki państw które się stabilizują - podkreślił prezes Pisula. PAIiIZ a wkrótce PAIH pracuje nad rozwojem sieci zagranicznych, docelowo ma ich powstać ok. 70.

- Wydano już pierwsze decyzje o likwidacji WPHI m.in. w Szanghaju, tam już działa zagraniczne biuro handlowe (ZBH)  PAIiIZ - komentował prezes. Pozostałe ZBH działają  już w Singapurze, San Francisco, Teheranie, Nairobi oraz Ho Chi Minh. - W pierwszej połowie 2017 r zakładamy otwarcie ZBH m.in. w Budapeszcie, Frankfurcie, Dubaju i Meksyku - mówił prezes Pisula.

Spotkanie służyło również przedstawieniu wyników w zakresie przyciągania i obsługiwania przez PAIiIZ projektów inwestycyjnych. - W minionym roku odnotowaliśmy rekordowe nakłady inwestycyjne: aż 1,74 mld euro. Dzięki tym inwestycjom zatrudnienie znajdzie ponad 16 tys osób, to naprawdę świetny wynik - poinformował wiceprezes Krzysztof Senger.

Jak zauważył, klimat inwestycyjny w Polsce nie tylko się utrzymał, ale wręcz się poprawił. - Polska traktowana jest jako kraj stabilny i dobry partner do  inwestycji zagranicznych - mówił wiceprezes Senger.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20170119/udany_rok_2016_obiecujacy_2017

INWESTYCJE

Zmiany w Wałbrzyskiej SSE
Rozpoczęcie 36 projektów inwestycyjnych, w tym inwestycji Toyoty, Daimlera - to efekty pracy wałbrzyskiego INVEST-PARKU w 2016 roku. W trakcie ich realizacji powstać ma co najmniej 1200 nowych miejsc pracy. Łączna wartość zezwoleń wydanych przez strefę w minionym roku wyniosła 2,5mld zł.

W 2016 roku zakładaliśmy wydanie około 20 zezwoleń na działalność w strefie. Zakończyliśmy go z blisko 40 nowymi projektami - ujawnia  Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy. Wśród nowych graczy jest koncern Daimler, którego fabryka czterocylindrowych silników nowej generacji powstaje w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej, w Jaworze.  Nakłady inwestycyjne niemieckiego giganta przekraczają 300mln euro. Projekt był wspierany przez PAIiIZ. Inwestorem, któremu również pomagała Agencja przy kolejnych reinwestycjach jest Toyota. Japońska firma działa  w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach. W pierwszym mieście koncern rozpocznie produkcję przekładni napędów hybrydowych. Dodatkowo realizowane będą tam funkcje badawcze. Kolejny projekt zakłada uruchomienie w 2019 roku produkcji nowych silników benzynowych w Jelczu-Laskowicach. W 2016 roku strefa pozyskała też pierwszego chińskiego inwestora. Hongbo Clean Energy wybuduje zakład zajmujący się produkcją systemów oświetlenia LED. Inwestycja przekroczy wartość 78 mln złotych, a zatrudnienie w fabryce znajdzie około 100 osób.

W nowy rok Wałbrzyska SSE weszła poszerzona łącznie o ponad 630 ha. Obecnie obejmuje ponad 3,5 tys. ha w 53 lokalizacjach. Powiększono istniejące podstrefy w Prudniku i Otmuchowie oraz utworzono 5 nowych podstref w Pleszewie, Bolkowie, Wądrożu Wielkim, Dobromierzu oraz Jaworze. W wałbrzyskiej strefie zainwestowało ponad 200 przedsiębiorstw, które zatrudniają w sumie ponad 48 tys. pracowników. Łączne nakłady przekroczyły już 23,5 mld zł. (WSSE/PAIiIZ)

WYDARZENIA

Forum Gospodarcze Polska-Łotwa
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Łotewska Agencja Inwestycji i Rozwoju oraz Ambasada Republiki Łotewskiej w Polsce zapraszają do udziału w Forum Gospodarczym Polska-Łotwa, które odbędzie się 26 stycznia 2017 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Gośćmi honorowymi Forum będą: premier Republiki Łotewskiej pan Māris Kučinskis oraz wiceprezes Rady Ministrów RP, minister rozwoju i minister finansów Mateusz Morawiecki.

Forum, zorganizowane z okazji wizyty w Polsce premiera Republiki Łotewskiej Pana Mārisa Kučinskisa, będzie okazją do zapoznania się z możliwościami współpracy gospodarczej z Republiką Łotewską, szczególnie w zakresie sektorów IT, transportu i logistyki.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20170126/forum_polska_lotwa

Outsourcing Stars 2016
31 stycznia 2017 w Lublinie odbędzie się czwarta edycja Gali Outsourcing Stars. Wydarzenie co roku gromadzi gości z branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz organizacji bezpośrednio współpracujących z sektorem BSS w Polsce i na świecie. PAIiIZ jest patronem gali.

Podczas Gali odbędzie się branżowe podsumowanie roku w sektorze BSS, a także finał konkursu Outsourcing Stars oraz międzynarodowy networking sektora nowoczesnych usług dla biznesu. (ProProgrssio)

Więcej informacji dostępnych na stronie: http://www.outsourcingstars.pl/pl/

Mechanical Engineering in Latvia
Agencja Inwestycji i Rozwoju Łotwy (LIAA) zaprasza na forum Mechanical Engineering in Latvia - striving for excellence Business forum in Liepaja. Wydarzenie odbędzie się w terminie 1-3 lutego 2017 r w Liepai na  Łotwie.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną perspektywy współpracy z łotewskim sektorem inżynierii mechanicznej. Uczestnicy forum otrzymają również informacje na temat wsparcia finansowego działalności na Łotwie. W ramach Forum odbędzie się spotkanie matchmakingowe z firmami łotewskimi z sektora inżynierii mechanicznej.

Strona łotewska pokrywa koszty transferu Ryga-Liepaja-Ryga, oraz hotelu w Liepai.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20170201/mechanical_engineering_in_latvia_striving_for_excellence

ANALIZY I RAPORTY

Ożywienie eksportu
Po roku spowolnienia, w 2017 roku dynamika polskiego eksportu powinna wyraźnie wzrosnąć - prognozują eksperci Banku Zachodniego WBK. Największego ożywienia należy spodziewać się w drugiej połowie roku.

Wedle prognoz analityków Banku Zachodniego WBK, wzrost eksport polskich towarów i usług powinien sięgać 5%. Dla porównania w 2016 roku tempo wzrostu sięgnęło 1,5%, co było spowodowane przede wszystkim słabymi wynikami sprzedaży zagranicznej w Niemczech - głównego partnera handlowego Polski i ważnego odbiorcy podzespołów oraz komponentów produkowanych  w naszym kraju. Jak pokazują dane BZ WBK, kiedy dynamika eksportu do głównych partnerów handlowych w strefie euro mocno spadła, to sprzedaż do Azji dalekowschodniej i Ameryki Północnej wciąż solidnie rosła.

Partner handlowy

Prognoza wzrostu PKB Partnera handlowego*

Prognoza wzrostu eksportu z Polski na rynek Partnera handlowego*

Niemcy

2,1 (1,4)

4,8 (2,9)

Czechy

(2,6)

(4,4)

Wielka Brytania

0,9 (1,1)

3,0 (3,2)

Francja

1,5 (1,2)

4,6 (2,7)

Włochy

1,3 (0,8)

4,4 (3,1)

Holandia

(1,6)

(3,5)

* Prognozy ekonomistów Banku Zachodniego WBK, w (nawiasach) konsensus rynkowy; ujęcie w EUR

- Dywersyfikacja kierunków eksportowych w oparciu o nowe, pozaeuropejskie rynki - do takiej strategii namawiam kolejne firmy - komentuje prognozę prezes PAIiIZ, Tomasz Pisula. Gdzie szukać szans na dywersyfikację? Szef Agencji wymienia m.in.: kraje Azji Południowo-Wschodniej, w tym Wietnam, zainteresowany polskimi farmaceutykami czy sprzętem budowanym. Celem polskich firm powinny być również Chiny, coraz bardziej zaciekawione ofertą polskiej eko-żywności, czy kraje Afryki, gdzie rośnie zapotrzebowanie na technologie, żywność czy maszyny z Polski. - Przecieramy też szlaki polskiemu biznesowi w odciętym do niedawna dla Zachodu Iranie. Tu popyt na praktycznie każde towary z naszej części świata jest gigantyczny. Zachęcamy też rodzime firmy do aktywności w Indiach - nadal jest to obszar niewykorzystanych szans w ekspansji eksportowej i inwestycyjnej polskich przedsiębiorstw  - mówi szef Agencji.

Rok 2017 ma przynieść poprawę sytuacji, dzięki ożywieniu w handlu światowym, a także w wyniku zmiany akcentów w czynnikach wzrostu w gospodarce strefy euro. W krajach unijnych wzrost napędzany konsumpcją powinien przechodzić we wzrost wspierany inwestycjami i eksportem. Dodatkowo, znaczne osłabienie krajowej waluty z ostatnich miesięcy powinno wzmocnić eksport w wyniku poprawy konkurencyjności cenowej towarów z Polski. Jednak, zdaniem ekspertów, eksporterzy będą musieli poświęcić w 2017 roku dużo uwagi zabezpieczeniu ryzyka walutowego. (BZWBK/ PAIiIZ)

Firmy zainteresowane wsparciem ekspansji zagranicznej zapraszamy do kontaktu z PAIiIZ oraz innymi spółkami PFR: telefonicznie pod numerem: 800 800 120 lub mailowo: info@pfr.pl

Jak Polska przyciąga talenty
Z 44 na 38 pozycję awansowała Polska w prestiżowym rankingu Global Talent Competitiveness Index 2017 Launch. Jak piszą autorzy, kraje Europy wiodą prym w tej dyscyplinie.

Wedle autorów Global Talend Competitivness, Polskę należy docenić przede wszystkim za świetną bazę profesjonalistów. Autorzy zwracają również uwagę postawienie na  rozwój nauk ścisłych i matematyki w polskim systemie oświaty. Wysoko oceniono też duży odsetek kobiet z wyższym wykształceniem. Na tle świata mocno wyróżnia się Kraków, który - obok regionalnych sąsiadów - Brna i Talina - znalazł się w elitarnym gronie 25 miast świata, atrakcyjnych do rozwoju i przyciągania talentów.

W tegorocznej edycji raportu prym wiodą kraje Europejskie. Liderem zestawiania jest Szwajcaria, a wśród miast Kopenhaga. (Insead)

Global Talent Competitivness: http://global-indices.insead.edu/gtci/documents/GTCI2017.pdf

CZY WIESZ, ŻE

Przyznano nagrody The Circulars Economic Awards 2017
Trwa Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Kiedy politycy całego świata debatują nad jego gospodarczą przyszłością, w zimowej stolicy Szwajcarii przyznano nagrody The Circulars Economic Awards 2017, promujące rozwiązania z zakresu zarządzania ograniczonymi zasobami naturalnymi.  W tym roku nagrodę publiczności otrzymała polska firma.

Nagroda Circulars przyznawana jest co roku w kilku kategoriach. Dostają ją liderzy opinii, młode innowacyjne firmy czy miasta i regiony, wyróżniające się w podejściu do ekologicznej gospodarki. Każdego roku eksperci typują również inspirujące firmy, które opracowały rozwiązanie z zakresu zarządzania odpadami, a ich pomysły poddają publicznemu głosowaniu. W tym roku o nagrodę publiczności rywalizowało sześciu kandydatów.


© Beboy - Fotolia.com

Dzięki głosom internautów z całego świata zwyciężyła Bioelektra Group z Różanki, która wymyśliła rozwiązania mogące zrewolucjonizować zarządzanie odpadami. Dzięki autorskiej technologii RotoSTERIL odzyskiwane jest nawet 90% miejskich odpadów bez konieczności ich wcześniejszego segregowania. Firma testuje swoje rozwiązania w Polsce oraz zagranicą i planuje budowę nowych fabryk przetwarzających śmieci.  (Thecirculars/Bioelektryka)

Więcej informacji: https://thecirculars.org/peoples-choice-entrepreneur-award


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl