POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 4 lipca 2013 r.
 Numer 337

AKTUALNOŚCI

Regaty Inwestorów
Po raz drugi odbyły się Regaty Inwestorów, zorganizowane przez Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, wspólnie z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A.

Na Jeziorze Dąbie w czwartkowe popołudnie dwudziestu sześciu śmiałków spośród około sześćdziesięciu zgromadzonych zachodniopomorskich inwestorów i eksporterów rywalizowało o zwycięstwo na pięciu jachtach klasy Tom 28 Max.

Wyścigi wygrała załoga Christopha Wellendorfa (Bilfinger Crist Offshore), w składzie: Adam Ryniak (Cargotec), Krzysztof Krawczyk (HKL), Søren Jylling (Alto) i Gabriela Wiatr (Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego). (Zachodniopomorskie COIE)

Konferencja Ministerialna „Konkurencyjność Eurazja”
28 czerwca br. w Warszawie odbyła się Konferencja Ministerialna Programu OECD „Konkurencyjność Eurazja” organizowana przez Ministerstwo Gospodarki oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele państw członkowskich OECD i Unii Europejskiej oraz delegaci wysokiego szczebla z państw objętych Programem, tj. Inicjatywy dla Azji Centralnej (Afganistan, Kazachstan, Kirgizja, Mongolia, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan) oraz Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia i Ukraina). Zorganizowane podczas konferencji forum biznesowe było moderowane przez prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana.

Program Konkurencyjności „Eurazja” został utworzony w 2008 roku przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego celem jest budowanie konkurencyjności regionu oraz zacieśnianie współpracy między Eurazją a OECD. (MG/PAIiIZ)

Słupski Inkubator Technologiczny wyróżniony
Słupski Inkubator Technologiczny został w dniu 25 czerwca wyróżniony nagrodą III stopnia w konkursie „Budowa Roku 2012”.

Konkurs organizowany przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego ma na celu wyłonienie obiektów budowlanych wyróżniających się wynikami realizacyjnymi.

Budynek Słupskiego Inkubatora Technologicznego

Wyróżniona inwestycja to dwukondygnacyjny biurowiec klasy A+ wraz z budynkiem gospodarczym, drogą dojazdową i parkingiem zlokalizowany na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obiekt został oficjalnie otwarty w październiku 2012 roku.

Budynek wyposażony jest w najnowocześniejsze systemy i technologie, m.in. gazowe absorpcyjne pompy ciepła, panele solarne oraz klimatyzację i wentylację z odzyskiem ciepła. (Słupska SSE)

INWESTYCJE W POLSCE

Pasta Food Company buduje fabrykę
26 czerwca w Opolu odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki spółki Pasta Food Company. Inwestycja warta 80 milionów złotych jest największą realizowaną na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Pasta Food Company jest spółką joint venture firm Stefano Toselli oraz Ter Beke. Inwestor będzie prowadził w Opolu produkcję lazanii sprzedawanej na rynku polskim, a także w Europie Centalnej.


Wizualizacja nowej fabryki Pasta Food Company (źródło: PFC)

Firma zdecydowała się na inwestycję w Polsce ze względu na to, iż w relatywnie niskim stopniu odczuła skutki kryzysu. Wybór Opola był podyktowany idealnym położeniem geograficznym w Europie Środkowej, dostępem do infrastruktury drogowej, a także wysoką jakością rynku pracy i wsparciem ze strony Miasta Opola oraz Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zakończenie budowy fabryki planowane jest na kwiecień 2014 roku, natomiast produkcja powinna ruszyć w czerwcu 2014. W pierwszym etapie inwestycji Pasta Food Company planuje stworzenie 50 nowych miejsc pracy. (PFC)

CD Projekt w Krakowskim Parku Technologicznym
CD Projekt, producent i dystrybutor gier komputerowych otwiera swój oddział w budynku Krakowskiego Parku Technologicznego. Krakowskie studio zatrudni ok. 20 osób, które rozpoczną pracę nad nową produkcją.

Jest to kolejna inwestycja przedstawicieli branży gier komputerowych w Krakowie. Działa tu również największy portal gier w Polsce - gry-online.pl oraz studia: Reality Pump, Ganymede, Teyon i Artifex Mundi. (KPT)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,3018

3,3686

Euro

4,2916

4,3782

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 04.07.2013

WYDARZENIA

EUROKORZYŚCI - podziel się swoją historią
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz stacja telewizyjna TVN ogłasza konkurs Eurokorzyści - podziel się swoją historią.

Celem konkursu jest wskazanie przykładów, które nastąpiły wokół nas dzięki dotacjom z funduszy unijnych. Opisy projektów z ciekawą oraz oryginalną historią należy przesłać w terminie od 15 czerwca 2013 r. do 25 lipca 2013 r.

Do wygrania wycieczka dla dwóch osób po stolicach Unii Europejskiej. Łączna wartość nagrody dla zwycięzcy Konkursu wynosi maksymalnie 20 000 zł brutto.

Informacje o konkursie dostępne są na stronie: http://eurokorzysci.tvn.pl. (MRR)

Promocja Polski w Turcji
PAIiIZ organizuje wyjazdy polskich firm na targi do Turcji. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania.

Polskie firmy, które zdecydują się na udział w programie promocji Polski w Turcji będą miały możliwość zaprezentowania swoich towarów i usług na polskim stoisku narodowym podczas targów: Izmir International Fair 2013, World Food - International Food Products & Processing Technologies Exhibition, Cebit Bilisim Eurasia, International Health Tourism Exhibition. Przy okazji targów organizowane są również spotkaniach B2B oraz seminaria.

Kalendarium imprez oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.paiz.gov.pl/turcja.

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie udziału w projekcie (w ramach Poddziałania 6.5.2 PO IG) do 75 % poniesionych kosztów kwalifikowanych. Zainteresowani uzyskaniem dofinansowania powinni złożyć wniosek bezpośrednio do Ministerstwa Gospodarki, Departament Wdrażania Programów Operacyjnych, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa. Termin zgłaszania wniosków do Ministerstwa Gospodarki upływa na 30 dni przed rozpoczęciem danej imprezy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych przedsiębiorców do udziału w programie. Uprzejmie prosimy o nadsyłanie zgłoszeń w formie elektronicznej (formularz na stronie www.paiz.gov.pl/turcja) na adres: e-mail: agnieszka.schutte@paiz.gov.pl, tel. +48 22 334 98 01.

Projekt organizowany jest w ramach projektu systemowego „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych” (poddziałanie 6.5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka).

Teraz Polska Promocja
Już po raz siódmy wystartował konkurs dla najlepszych prac magisterskich dotyczących promocji Polski „Teraz Polska Promocja”. Na laureatów czekają nagrody pieniężne o łącznej wartości ok. 50.000 PLN., publikacje oraz praktyki i staże. Prace można zgłaszać do 18.10.2013.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polska Organizacja Turystyczna oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już po raz siódmy organizują konkurs na najlepszą pracę magisterską ”Teraz Polska Promocja”. Tematyką jest szeroko rozumiana promocja Polski.

Na zwycięzców czekają nagrody główne, fundowane przez organizatorów, a także nagrody specjalne. Fragmenty zwycięskich prac zostaną opublikowane w e-booku „Teraz Polska Promocja”.

Pracę magisterską może zgłosić uczestnik lub szkoła wyższa, reprezentowana przez dziekana lub promotora do 18.10.2013 r. na adres: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, ul. Górskiego1, 00-033 Warszawa. (Teraz Polska)

Open’er Festival
W dniach 3-6 lipca w Gdyni, już po raz jedenasty odbywa się kultowy Open’er Festival.

Fani dobrej muzyki, zgromadzeni na jednej z największych imprez muzycznych w Polsce będą mieli okazję uczestniczyć w koncertach około setki wykonawców.

Wśród zespołów pojawią się muzycy światowego formatu, m.in. Kings of Leon, Artic Monkeys, BLUR, Queens of the Stone Age, Nas, Editors, The National, Crystal Castles i Animal Collective. Polskę reprezentować będzie Dawid Podsiadło i Maria Peszek.

Oprócz koncertów, na uczestników imprezy czekają takie atrakcje jak festiwalowy teatr, „Projekcyjna maszyna agitacyjna”, która prezentować będzie najciekawsze filmy eksperymentalne polskich artystów XX i XXI wieku, Galeria Open’era, Silent Disco i wiele innych wydarzeń kulturalnych.

Dodatkową atrakcją festiwalu jest koncert gwiazdy muzyki pop, Rihanny, który odbędzie się 7 lipca. Wstęp wolny dla posiadaczy czterodniowych karnetów na Open’era. (Opener.pl)

Co słychać w GoChina?
Dostępny jest już nowy numer Newslettera GoChina.

W najnowszym, czerwcowym wydaniu znajdą Państwo relację z wizyty wiceminister gospodarki Ilony Antoniszyn-Klik w Chinach, rozmowę z organizatorami targów CHIMPORT a także zaproszenie do wzięcia udziału w dyżurze eksperta GoChina poświęconym możliwościom oraz barierom związanym z wejściem na rynek chiński.

Możliwość lektury i subskrypcji newslettera pod adresem: www.gochina.gov.pl/newsletter.

Zespół GoChina życzy miłej lektury. (PAIiIZ)

WIHE 2013 - Hospital - Międzynarodowe Targi Medyczne w Warszawie
W dniach 1-3 października br. w Warszawskim Centrum Expo XXI odbędą się Międzynarodowe Targi Medyczne WIHE 2013 - Hospital.

Wystawa poświęcona będzie prezentacji najnowszych osiągnięć i technologii w dziedzinie nauk medycznych. Na targach firmy zaprezentują sprzęt medyczny z zakresu, m.in, diagnostyki obrazowej, kardiologii, chirurgii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Swoją ofertę przedstawią również dostawcy najnowszych technologii informatycznych w medycynie, producenci mebli i wyposażenia medycznego a także firmy zajmujące się kompleksowym wyposażeniem bloku operacyjnego.

Więcej informacji znajdą Państwo na oficjalnej stronie internetowej: www.wihehospital.pl. W przypadku pytań prosimy o kontakt: hospital@lentewenc.com, telefon: +48 22 395 66 97.

ANALIZY I RAPORTY

Wakacje Polaków
Według wyników sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl, 40% ankietowanych zaplanowało w tym roku urlop trwający od 8 do 14 dni, a pobyt tygodniowy wybrało 17% z nich.

Prawie identyczny wynik w tych dwóch grupach został odnotowany w analogicznym badaniu z 2012 roku.

Blisko jedna czwarta respondentów zadeklarowała, iż w ogóle nie wybiera się na wakacyjny urlop, odsetek takich osób spadł w porównaniu ubiegłym rokiem o 4 punkty procentowe. Drobna zmiana nastąpiła również w grupie pracowników wybierających się na urlopy dłuższe niż dwutygodniowe, gdzie nastąpił wzrost o 5 punktów procentowych.

CZY WIESZ, ŻE

Polskie wynalazki nagrodzone w Stanach Zjednoczonych
Trzy medale złote z wyróżnieniem, osiem medali złotych i pięć nagród specjalnych otrzymali polscy naukowcy podczas Międzynarodowych Targów Wynalazczości i Innowacji INPEX.

INPEX, największe targi wynalazczości w USA odbyły się już po raz 28.

Złote medale z wyróżnieniem trafiły do Polski w kategoriach: medycyna, edukacja, bezpieczeństwo. W kategorii „bezpieczeństwo” nagrodę otrzymała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych za technologię produkcji papieru do paszportów. Uhonorowano ją też nagrodą specjalną „INNOVATOR CUP INPEX 2013”.

W kategorii „edukacja” złoty medal z wyróżnieniem trafił do Politechniki Warszawskiej za program do analiz termalnych wspomagających projektowanie materiałów kompozytowych o zwiększonym przewodnictwie cieplnym - TERMET CAE”.

Złoty medal z wyróżnieniem w kategorii „medycyna” otrzymał pracujący w Niemczech stomatolog dr Jacek Nocon. Doceniono jego materiał będący substytutem kości, który można wykorzystywać jako implant dentystyczny, ale też w ortopedii czy chirurgii urazowej.

Wśród zdobywców złotych medali znalazły się instytucje takie jak: POLTEGOR-INSTYTUT Instytut Górnictwa Odkrywkowego, Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, VOICE LAB Sp. z o.o., Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Małopolskie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii "BioEnergia”. (www.naukawpolsce.pap.pl)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl