POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 7 listopada 2013 r.
 Numer 355

AKTUALNOŚCI

Kultura prowadzenia biznesu w Polsce
Studenci z Uniwersytetu Bocconi odwiedzili PAIiIZ. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu akademickiego, którego celem jest przybliżenie studentom zasad i sposobów prowadzenia biznesu w różnych krajach świata.

Głównym celem wizyty było zapoznanie włoskich studentów z kulturą prowadzenia biznesu w Polsce. Podczas spotkania przedstawiciele Departamentu Informacji Gospodarczej wyjaśniali mechanizm napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski, jego przyczyny, skutki oraz uwarunkowania. Zorganizowano również warsztat prezentujący doświadczenia PAIiIZ w kontaktach z zagranicznymi inwestorami.

Spotkanie odbyło się 6 listopada br. w siedzibie PAIiIZ, pod merytorycznym nadzorem doradcy prezesa PAIiIZ Macieja Górskiego.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131106/kultura_prowadzenia_biznesu_w_polsce  (PAIiIZ)

Firmy z Polski Wschodniej chwalą PAIiIZ
Według przedsiębiorców z Polski Wschodniej współpraca z PAIiIZ to jedna z najbardziej efektywnych form wsparcia biznesu. Podczas spotkania, które odbyło się 6 listopada w siedzibie Agencji, podsumowano dotychczasowe efekty realizacji programu promującego Polskę Wschodnią.

Uczestnikami spotkania było 50 przedsiębiorców z makroregionu, którzy skorzystali z działań promocyjnych oferowanych przez PAIiIZ w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Goście pozytywnie ocenili Program, zwłaszcza udział w misjach gospodarczych. - Współpraca z PAIiIZ była jedną z najbardziej skutecznych form pomocy państwa przedsiębiorcom - zaznaczył Janusz Konkol, prezes Zarządu Haber Yachts.


Od lewej: Sławomir Majman - prezes PAIiIZ, Iwona Wendel - wiceminister rozwoju regionalnego, Bożena Czaja i Monika Piątkowska - członkinie Zarządu PAIiIZ

Spotkanie miało również na celu przybliżenie Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020. Obecna na konferencji wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel podkreśliła główne punkty Programu w nowej perspektywie finansowej.

Dzięki udziałowi w Programie firmy zawarły łącznie 520 kontraktów, zatrudniły 285 nowych pracowników, w zdecydowanej większości z Polski Wschodniej, ich eksport wzrósł o 51%, sprzedaż o 19% a produkcja o 16%.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131106/firmy_z_polski_wschodniej_chwala_paiiiz  (PAIiIZ)

Chińscy dziennikarze wizytują Polskę
Na zaproszenie PAIiIZ do Polski przyjeżdżają dziennikarze czołowych mediów chińskich. Wizyta studyjna rozpoczyna się 12 listopada.

Dziennikarze reprezentują chińskie media ekonomiczne: dziennik biznesowy 21’st Century Business Herald, grupę medialną zajmującą się tematyką finansową i biznesową Caixin Media oraz dziennik gospodarczy China Business News.
Wizyta studyjna potrwa do 17 listopada.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131106/chinscy_dziennikarze_wizytuja_polske  (PAIiIZ)

Certyfikacja Regionalnych COI zakończona
PAIiIZ oceniła Regionalne Centra Obsługi Inwestora. 5 listopada 2013 r. w Centrum Informacyjnym PAIiIZ odbyła się konferencja podsumowująca wyniki certyfikacji.

Wszystkie RCOI przystępujące do projektu otrzymały certyfikaty. Pozytywny wynik certyfikacji (min. 75% punktów) upoważnia RCOI do otrzymania certyfikatu i do posługiwania się tytułem Certyfikowany Partner PAIiIZ.


Marcin Piątkowski dyrektor pomorskiego COI, Piotr Ciechowicz wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Bożena Czaja oraz Monika Piątkowska członkinie Zarządu PAIiIZ

Trzy pierwsze miejsca przypadły województwom: pomorskiemu (98%), zachodniopomorskiemu (93%) oraz dolnośląskiemu (88%).

Paweł Bartoszewski dyrektor zachodniopomorskiego COIiE, Bożena Czaja oraz Monika Piątkowska członkinie Zarządu PAIiIZ

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131105/certyfikacja_regionalnych_centrow_obslugi_inwestora  (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Samsung Electronics Polska w Krakowie
30 października oficjalnie otwarto biuro Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsunga w Krakowie.

Biuro w Krakowie skupi się na rozwoju oprogramowania infrastruktury sieciowej dla głównych operatorów telefonii komórkowej z całej Europy. Zatrudnienie znajdą tam specjaliści w dziedzinach telekomunikacji, oprogramowania systemów wbudowanych oraz programiści.

Jak podkreślił dyrektor zarządzający Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung Polska, Dae-Hyun Sim Polska jest dla południowokoreańskiej firmy najważniejszą lokalizacją w Europie, gdzie funkcjonują fabryki jak również centra badawczo-rozwojowe.

Biuro w Krakowie jest czwartym centrum badawczo-rozwojowym Samsunga w Polsce. Firma posiada swoje centra w Warszawie, Poznaniu oraz Łodzi. (http://rd.samsung.pl/)

Zakłady farmaceutyczne inwestują w Euro-Park Mielec
Firma Colfarm przeznaczy 22,8 mln zł na inwestycje na terenie SSE EURO-PARK MIELEC. Przedsiębiorca planuje zatrudnić 18 pracowników i utrzymać 176 miejsc pracy.

Firma farmaceutyczna zamierza uruchomić produkcję kapsułek miękkich. Realizacja projektu polegała będzie na modernizacji obecnego magazynu w celu przystosowania go do potrzeb hali produkcyjnej typu „clean room”, budowie nowoczesnego magazynu wysokiego składowania oraz zakupie parku maszynowego.

Spółka prowadzi działalność na terenie SSE EURO-PARK MIELEC, gdzie zajmuje się przede wszystkim wytwarzaniem i konfekcjonowaniem produktów leczniczych oraz suplementów diety. (ARP)

Nowe inwestycje w Łódzkiej SSE
Thermica oraz Sponcel otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Thermica w Podstrefie Skierniewice wybuduje zakład produkcyjny płyt styropianowych oraz chemii budowlanej. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną linię do produkcji styropianu oraz do produkcji zapraw klejowych. Szacowana wartość inwestycji to 2,1 mln zł. Firma zatrudni 15 nowych pracowników.


Łódzka SSE

Sponcel w Podstrefie Kleszczów uruchomi zakład produkujący gąbkę celulozową na potrzeby producentów artykułów gospodarstwa domowego. Sponcel zainwestuje przynajmniej 50 mln zł i zatrudni co najmniej 35 nowych pracowników. (ŁSSE)

Kolejne zezwolenie w WSSE
Firma Modra Śrem otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Śrem.

Firma będzie prowadzić działalność polegającą na produkcji modeli odlewniczych. Wartość inwestycji szacowana jest na 1,9 mln złotych, przedsiębiorstwo zatrudni co najmniej 3 pracowników.  Firma działa na terenie Wałbrzyskiej SSE. (WSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0472

3,1088

Euro

4,1254

4,2088

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 07.11.2013

WYDARZENIA

Rynek e-commerce w Chinach
„Jak rynek wirtualny przekuć w rynek realny? - E-commerce w Chinach” będzie tematem seminarium, które odbędzie się 18 listopada o godz. 10.00 w siedzibie PAIiIZ.

Konferencja składa się z trzech paneli tematycznych: Jak wykorzystać sprzedaż online w Chinach? Jak opracować strategię sprzedaży online w Chinach? Jak opracować solidną strategię e-marketingu Chinach? Omówione zostaną sposoby i platformy sprzedaży online oraz potencjalne zagrożenia w chińskim e-commerce.

Seminarium skierowane jest do przedstawicieli polskich firm, specjalnych stref ekonomicznych oraz mediów.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu, proszone są o rejestrację pod adresem: 
http://www.paiz.gov.pl/e-commerce do dnia 15 listopada do godz. 12.00

Szczegółowe informacje pod adresem: wojciech.piwowarski@paiz.gov.pl, tel. 22 334 98 50.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja w języku polskim.

Akredytacja mediów: beata.jez@paiz.gov.pl do 15 listopada do godz. 12.00.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131118/rynek_ecommerce_w_chinach  (PAIiIZ)

Polsko-afrykańska współpraca gospodarcza
13 listopada o godz. 12.00 w Centrum Informacyjnym PAIiIZ odbędzie się konferencja prasowa nt. możliwości współpracy z krajami afrykańskimi.

PAIiIZ we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą - Łódź oraz Instytutem Afrykańskim zapraszają na konferencję prasową poświęconą polsko-afrykańskiej współpracy gospodarczej. Spotkanie jest zapowiedzią pierwszego kongresu współpracy POLANDAFRICA 2013, który odbędzie się 26-27 listopada br.

Konferencja w j. polskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na j. angielski.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail: monika.horodecka@paiz.gov.pl

Akredytacja mediów do 12 listopada do godz. 12.00 na adres e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

ME EXPO
PAIiIZ w ramach wspierania współpracy pomiędzy Polską a Chinami, zaprasza do udziału w misji gospodarczej ME EXPO (China Yiwu International Manufacturing Equipment Expo). Targi odbędą się w dniach 19-22 listopada 2013.

ME EXPO organizowane są w mieście Yiwu, światowym centrum produkcji towarowej. To dobra okazja skierowana do polskich przedsiębiorców zainteresowanych wejściem na rynek chiński i nawiązania kontaktów oraz współpracy z partnerami z Dalekiego Wschodu.

Ilość miejsc sponsorowanych jest ograniczona.

Rejestracja pod adresem: http://www.paiz.gov.pl/targi_MEexpo do 8 listopada do godz. 12.00.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131110/china_manufacturing_equipment  (PAIiIZ)

5. Międzynarodowe Targi Turystyki Medycznej Anfas Hetex
W ramach programu „Promocja polskiej gospodarki w Turcji” PAIiIZ organizuje udział przedsiębiorców w 5. Międzynarodowych Targach Turystyki Medycznej Anfas Hetex.

Targi odbędą się 14-16 listopada br. w znanym kurorcie, stolicy Tureckiej Riwiery, Antalyi.

Skierowane są przede wszystkim do centrów medycznych, gabinetów stomatologicznych, wyspecjalizowanych klinik (chirurgia plastyczna, kardiologia, okulistyka), szpitali, firm kosmetycznych, centrów spa i wellness, producentów sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, centrów sportowych.

(PAIiIZ)

EU - China po kryzysie
PAIiIZ, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Stałe Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce objęło patronatem konferencję „EU - China trade and economic relations in the post-crisis era”. Spotkanie odbędzie się 21-22 listopada br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Głównymi tematami dyskusji będą najważniejsze procesy ekonomiczne, polityczne oraz społeczne zachodzące w świecie oraz analiza perspektyw rozwoju wzajemnych relacji Unia Europejska-Chiny w krótkim i średnim okresie.

Udział w konferencji wezmą przedstawiciele nauki, biznesu i think-tanków z Europy i Chin.

Szczegółowe informacje na stronie: http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KGS/struktura/KIE/Strony/eu-china.aspx  (SGH/PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Pozytywne dane o przemyśle
Wg danych opracowanych przez Markit Economics na zlecenie HSBC, warunki w polskim przemyśle poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wskaźnik PMI dla przemysłu Polski wzrósł w październiku do 53,4 pkt. Jest to najwyższy wzrost od kwietnia 2011 roku.

Autorzy podkreślili rekordowy wzrost liczby zamówień eksportowych otrzymanych przez polskich producentów.


chris-Fotolia.com

Wzrost ten notowany jest piąty miesiąc z rzędu i jest najdłuższym okresem wzrostu od niemal dwóch i pół roku. Polski sektor przemysłowy wzrósł o 0,3 pkt. m/m. (www.markiteconomics.com)

Z REGIONÓW

Najbardziej kreatywna instytucja - Łódzka SSE
fDi IPA (Investment Promotion Agency) Innovation Awards 2013 to tytuł dla najbardziej kreatywnych instytucji zajmujących się pozyskiwaniem inwestycji oraz wykazujących się wyjątkowymi i przełomowymi działania w tym zakresie. W kategorii stref ekonomicznych tytuł zdobyła ŁSSE.

O przyznaniu ŁSSE nagrody zadecydowały przede wszystkim spójna strategia CSR, rewitalizacja XIX-wiecznej Fabryki Ludwika Grohmana, unijna kampania promocyjna pod hasłem „Łódzkie - Strefa Biznesu Szyta na Miarę” oraz otwarcie szkoły międzynarodowej - British International School of the University of Lódź.

Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez fDi Magazine. (ŁSSE)

CZY WIESZ, ŻE

Szczyt Klimatyczny w Warszawie
Przez jedenaście dni Stadion Narodowy będzie główną siedzibą Szczytu Klimatycznego COP19 - najważniejszego globalnego forum poświęconego światowej polityce klimatycznej.

19. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych towarzyszyć będzie Spotkanie Stron Protokołu z Kyoto. Na tegorocznym szczycie rozpoczną się prace nad nowym porozumieniem dotyczącym zobowiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2020 roku.


Agnieszka Kaczmarek-Fotolia.com

Przez jedenaście dni stolica Polski będzie gościć czołowych polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów biznesu oraz nauki. Spotkaniu towarzyszyć będą imprezy naukowe i kulturalne, seminaria oraz warsztaty dotyczące zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków. (COP19)

E-commerce rośnie szybciej w Polsce niż cały sektor handlu
Polska ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników korzystania z mediów społecznościowych - większy niż Niemcy, Japonia czy  Francja. Wielkość gospodarki internetowej w Polsce w ciągu ostatnich sześciu lat podwoiła się i odpowiada za 5,8 proc. PKB wypracowanego w 2012 roku. Wg autorów raportu Digital Trends 2013 handel elektroniczny w Polsce będzie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki.

Według analiz Deloitte wartość gospodarki internetowej w Polsce wyniosła w 2012 roku 93 mld zł. To dwa razy więcej niż w tym samym roku wynosił koszt obsługi długu publicznego i trzy razy więcej od wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych. (Deloitte)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: