POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 29 maja 2014 r.
 Numer 384

AKTUALNOŚCI

Polska Niemcy - centralny magnes inwestycyjny
Polska najlepszym miejscem do inwestycji w Europie Środkowo- Wschodniej, a Niemcy - w Europie Zachodniej - wynika z 12. edycji badania EY „Atrakcyjność inwestycyjna Europy”. Prezentacja raportu, w obecności wiceminister gospodarki i wiceminister spraw zagranicznych - odbyła się 27 maja w siedzibie PAIiIZ.

Mimo, że w ubiegłym roku Europa dopiero zaczęła wchodzić na ścieżkę wzrostu, to liczba nowych projektów wzrosła o 4% w porównaniu z rokiem 2012.

Polska nadal jest postrzegana przez inwestorów zagranicznych jako najatrakcyjniejsza lokalizacja dla nowych projektów w Europie Środkowo-Wschodniej - takiego zdania jest 31% badanych, o 20% więcej niż drugie w klasyfikacji Czechy, które wskazało 11% respondentów. Kolejne miejsca należą do Rumunii, Węgier, Ukrainy i Turcji. Natomiast w Europie Zachodniej najlepiej oceniane są Niemcy - tak wskazało 40% badanych. Tym samym Polska i Niemcy utrzymały pozycje najatrakcyjniejszych lokacji w swoich częściach kontynentu. Razem tworzą w Europie swoisty centralny magnes inwestycyjny.


Prelegenci spotkania podczas prezentacji raportu ''Atrakcyjność Inwestycyjna Europy''

W 2013 roku Polska przyciągnęła 107 nowych inwestycji, co dało krajowi dziesiąte miejsce w Europie. Pod względem nowoutworzonych miejsc pracy utrzymała natomiast trzecią lokatę na Starym Kontynencie, bezpośrednio za Wielką Brytanią i Francją. W sumie w 2013 r., dzięki BIZ w Polsce zatrudnienie znalazło o 6% więcej osób niż w roku ubiegłym. Polska, zaraz po Serbii, przyciągała największe pod względem miejsc pracy projekty inwestycyjne. Dzięki jednej zagranicznej inwestycji w Polsce powstawało średnio 130 miejsc pracy.

Polska jest też liderem w swoim regionie pod względem przyciągania projektów badawczo-rozwojowych. Z części badania poświęconej postrzeganiu przez inwestorów poszczególnych regionów świata wynika, że Europa Zachodnia (45% wskazań inwestorów) po raz pierwszy od lat wyprzedziła w rankingu atrakcyjności Chiny (44% odpowiedzi). Od „dołka” z 2012 roku, notowania Zachodu podskoczyły aż o 12%. Na trzecim miejscu znalazła się Ameryka Północna (31%), a tuż za nią Europa Środkowo-Wschodnia (29%).

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140527/polska_niemcy_centralny_magnes_inwestycyjny (PAIiIZ/EY) 

Więcej inwestycji w Polsce
Rozpoczęła się wiosenna seria spotkań z chińskim biznesem. 26 maja w siedzibie PAIiIZ odbyło się spotkanie z delegacją z Ministerstwa Handlu Chin (MOFCOM). Natomiast 27 maja miało miejsce spotkanie biznesowe z delegacją z prowincji Zhejiang, której przewodniczył gubernator Li Qiang.

Przedstawiciele China Chamber of Commerce for Import and Export of Machinery & Electronic Products (CCCME) reprezentujący sektory maszynowy, górniczy, wydobywczy oraz energetyczny mieli okazję do zapoznania się z możliwościami inwestycyjnymi, jakie oferuje Polska oraz perspektywicznymi kierunkami współpracy.


Uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy

Jak zaznaczył wiceprezes CCCME Shi Yonghong, Polska jest największym partnerem handlowym dla Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas Forum Biznesowego Zhejiang - Poland, w którym wzięło udział 100 firm z Chin, podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy PAIiIZ a China Council for the Promotion of International Trade Zhejiang Provincial Committee (CCPIT) Zhejiang Provinvcial Committe).


- Chcemy więcej chińskich firm w Polsce. Chcemy, aby chińskie firmy inwestowały w produkcję w Polsce - podkreślał prezes Majman

Polska cieszy się szczególną popularnością wśród przedsiębiorczych mieszkańców prowincji Zhejiang, na co zwrócił uwagę Ambasador Chin w Warszawie Xu Jian. Aż 60% Chińczyków mieszkających w Polsce pochodzi z tego regionu. Po części oficjalnej forum rozpoczęły się indywidualne spotkania biznesowe polskich i chińskich przedsiębiorców.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140526/wiecej_inwestycji_w_polsce
Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140527/polska_prowincja_zhejiang_coraz_blizej_siebie (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Nowe projekty w portfolio PAIiIZ
W ciągu ostatnich dwóch tygodni Agencja pozyskała dwa nowe projekty inwestycyjne. W portfelu inwestycyjnym PAIiIZ są obecnie 154 inwestycje o wartości 3003,45 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 32 618 miejsc pracy.

Agencja prowadzi 40 projektów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu plasują się inwestorzy niemieccy: 29 projektów. Z Wielkiej Brytanii obecnie prowadzonych jest 10 projektów inwestycyjnych. Na kolejnych miejscach znajdują się inwestorzy z Francji i Japonii (po 9 projektów) oraz Chin, Indii, Szwecji i Korei Południowej (po 6 projektów).

Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest BPO - 33 projekty, motoryzacja - 30 projektów inwestycyjnych oraz badawczo-rozwojowy - 11 projektów. Od początku roku Agencja doprowadziła do zakończenia 18 inwestycji, która łączna wartość wynosi 1544,44 mln euro. Dzięki projektom w przyszłości mogą powstać 4933 miejsca pracy.

Więcej informacji:
www.paiz.gov.pl/20140523/nowe_projekty_w_portfolio_paiz (PAIiIZ)

Polska motoryzacją stoi
Kolejny inwestor z branży motoryzacyjnej ulokował swój kapitał nad Wisłą. Tym razem inwestor z kapitałem koreańskim, firma Mando, wybrała Wałbrzych. W uroczystości otwarcia fabryki udział wzięli podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik oraz prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Na terenie „Invest-Parku” firma produkować będzie amortyzatory oraz zaciski do hamulców tarczowych dla czołowych firm działających w sektorze motoryzacyjnym m.in. Hyundai, Kia oraz wybranych modeli General Motors. Nakłady inwestycyjne szacowane są na 390 mln zł, natomiast zatrudnienie do końca 2015 roku znajdzie 450 osób.

Należący do spółki zakład produkcyjny jest jednym z największych tego typu obiektów w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Polska konkurowała o inwestycję firmy Mando ze Słowacją, Węgrami i Czechami.


Uroczyste otwarcie fabryki Mando (źródło: WSSE ''Invest-Park'')

Inwestycja, która zakończyła się pod koniec 2012 roku, obejmowała realizację budynku produkcyjnego zawierającego część magazynową, zaplecze socjalne oraz towarzyszącą infrastrukturę. To pierwszy europejski zakład produkcyjny firmy Mando Corporation w Polsce.

Projekty firmy Mando są wspierane przez PAIiIZ od 2006 roku. (PAIiIZ)

Działalność SSE w 2013 roku - podsumowanie
Rada Ministrów podsumowała działalność SSE w 2013 r. W ubiegłym roku na terenie specjalnych stref ekonomicznych pracowało 270 tys. osób. Ogólna liczba miejsc pracy w strefach wzrosła w 2013 r. o ponad 19,2 tys., natomiast skumulowana wartość inwestycji we wszystkich SSE na koniec 2013 r. wyniosła ponad 93 mld zł.

Najwięcej nowych etatów powstało w strefie wałbrzyskiej (ponad 3 tys.), mieleckiej (ponad 2,5 tys.) i kostrzyńsko-słubickiej (ponad 1,6 tys.).

W ubiegłym roku firmy zainwestowały w strefach ponad 7,3 mld zł. W tym czasie wydano 253 zezwolenia na prowadzenia działalności gospodarczej na terenie SSE, co stanowiło prawie 15 proc. wszystkich ważnych zezwoleń wydawanych od początku funkcjonowania stref. Największy udział w skumulowanej wartości inwestycji miały strefy katowicka, wałbrzyska i łódzka. Najwyższą dynamikę inwestycji odnotowano natomiast w strefie legnickiej. Najwięcej projektów zrealizowały firmy polskie, niemieckie i amerykańskie. (MG)

Kolejne strefy ekonomiczne rosną
1400 nowych etatów powstanie dzięki inwestycjom w trzech rozszerzonych specjalnych strefach ekonomicznych. Na nowych terenach będzie realizowanych 20 inwestycji o łącznej wartości ponad 2 mld zł. 27 maja 2014 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia rozszerzające Krakowską, Łódzką i Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

W Krakowskiej Strefie planowanych jest 13 nowych inwestycji, m.in. z branży chemicznej, elektronicznej, meblowej. Nakłady finansowe wszystkich inwestycji wyniosą ponad 1,5 mld zł. Mają one przynieść 718 nowych miejsc pracy.

Z kolei w Łódzkiej SSE powstanie pięć nowych projektów. Firmy przeznaczą na nie prawie 237 mln zł. Dzięki temu zachowane będzie 561 już istniejących etatów oraz powstanie 590 nowych. Barry Callebaut Manufacturing Polska rozbuduje istniejący zakład produkujący wyroby z kakao i czekolady. Drugi projekt to budowa zakładu firmy IMA Solution wytwarzającego m.in. suplementy diety, artykuły spożywcze, żywność dietetyczną oraz farmaceutyki. Kolejną inwestycją na terenie ŁSSE jest rozbudowa firmy De Heus. Firma produkuje premiksy, tj. mieszanki dodatków paszowych z materiałami paszowymi lub wodą. Z kolei producent wyrobów na bazie kamienia wapiennego, Nordkalk rozbuduje część przetwórczą zakładu, a w Radomsku powstanie zakład wytwarzający szyby zespolone, szkło strukturalne, laminowane oraz poddawane obróbce termicznej i mechanicznej szyby pojedyncze.

W Wałbrzyskiej SSE realizowane będą dwie inwestycje o wartości prawie 190 mln zł, dzięki którym powstanie 90 nowych miejsc pracy. Jedną z nich jest inwestycja firmy Gestami Polska, która zakłada rozbudowę istniejącego zakładu o dodatkowe linie technologiczne do budowy elementów karoserii. (MG)

Trzy nowe inwestycje w SSE Euro-Park Mielec
Blisko 70 mln zł i co najmniej 280 miejsc pracy deklarują trzy firmy w Mielekciej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Firma Aliplast Extrusion, wchodząca w skład międzynarodowej grupy koncernu Corialis, zainwestuje 36 mln zł na zakup linii technologicznej do produkcji profili aluminiowych wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz kolejnictwie. Uruchomienie produkcji pozwoli zwiększyć zatrudnienie o co najmniej 30 pracowników.

Aesculap Chifa zainwestuje 20 mln zł w budowę nowoczesnego zakładu produkcyjnego. Spółka planuje wybudować halę produkcyjną wraz z zapleczem administracyjno-socjalnym. W firmie zatrudnienie znajdzie co najmniej 200 pracowników.

Cyfrowa Foto, której przedmiotem działalności są usługi poligraficzne, zainwestuje 12,1 mln zł. Oprócz zakupu nieruchomości, firma wybuduje halę produkcyjną, którą wyposaży w specjalistyczne maszyny i urządzenia, potrzebne do uruchomienia produkcji fotoksiążek, produktów poligraficznych oraz fotoproduktów. Dzięki tej inwestycji zatrudnienie znajdzie co najmniej 50 osób. (ARP)

Reinwestycja w Kamiennogórskiej Strefie
Autocam Poland specjalizująca się w produkcji wałków napędowych wycieraczek, elementów do przesuwania foteli samochodowych i części układów kierowniczych zainwestuje 12 mln zł w rozwój zakładu.

Na terenie specjalnej strefy ekonomicznej zmodernizowane zostaną obiekty i park maszynowy. Przedsiębiorca zakupi urządzenia pomiarowe do laboratorium jakościowego, dzięki czemu spółka uruchomi produkcję elementów systemów paliwowych. („Mo-Ja” Multimedia)

Kolejny inwestor w Legnickiej Strefie
Firma Schweiker otrzymała pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca zainwestuje 25,5 mln zł oraz utworzy 20 nowych miejsc pracy. 

Inwestycja polegać będzie na zakupie działki oraz budowie hali produkcyjnej. Przedmiotem działalności będzie produkcja okien, drzwi i rolet z PCV i aluminium. Przedsiębiorca planuje nawiązać współpracę ze szkołami zawodowymi i technicznymi w regionie. (LSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0256

3,0868

Euro

4,1154

4,1986

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 29.05.2014

WYDARZENIA

IV Forum Polski Wschodniej „Eastern Poland Business Forum”
3-4 czerwca w Kielcach, już po raz czwarty odbędzie się „Eastern Poland Business Forum”. Organizatorem wydarzenia jest PAIiIZ.

W tym roku w wydarzeniu wezmą udział goście specjalni: były komisarz Unii Europejskiej ds. przemysłu i przedsiębiorczości Günter Verheugen oraz były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Wydarzenie, co roku gromadzi ponad 250 gości, w tym osobistości z Polski i z zagranicy: przedstawicieli przedsiębiorców, władz regionalnych, instytucji otoczenia biznesu, mediów oraz świata nauki - zainteresowanych współpracą gospodarczą z Polską Wschodnią.

Tegoroczna edycja forum skupiać się będzie na tematyce inteligentnych specjalizacji regionów (branże o największym potencjale rozwojowym), internacjonalizacji przedsiębiorstw, możliwości otwarcia się makroregionu na współpracę gospodarczą z krajami Europy i świata. Celem Forum jest tworzenie pozytywnego klimatu gospodarczego Polski Wschodniej poprzez odwołanie się do specyficznych cech i atutów makroregionu.

Szczegółowy program oraz rejestracja na stronie: www.epbf2014.eu

Forum współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAIiIZ)

Automatyzacja procesów produkcji
5 czerwca o godz. 10.00, na terenie Słupskiego Inkubatora Technologicznego, odbędzie się otwarcie Pracowni Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych połączone z konferencją dotyczącą automatyzacji procesów produkcji.

Pracownia robotyki przemysłowej jest szansą dla rozwoju przedsiębiorców regionu słupskiego. Na wydarzenie zaprasza Pomorska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Spotkanie odbędzie się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego.

Więcej informacji: www.sse.slupsk.pl/index.php/pl/homepage-mainmenu/events-pl/632-otwarcie-pracowni (SSE Słupsk)

Innovation solutions for a common future
25 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie z okazji wizyty Jego Królewskiej Mości Króla Niderlandów Wilhelma Aleksandra oraz Jej Królewskiej Mości Królowej Maximy, odbędzie się Polsko-Holenderskie Forum Gospodarcze. Udział w wydarzeniu zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Oficjalnej wizycie króla towarzyszyć będzie kilkudziesięcioosobowa delegacja biznesowa firm reprezentujących sektory: energia, rolnictwo, logistyka i gospodarka wodna. Po części oficjalnej odbędą się spotkania B2B.

Forum organizowane jest przez Ministerstwo Gospodarki, Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce oraz PAIiIZ. Więcej informacji wkrótce. (Ambasada Królestwa Niderlandów/PAIiIZ)

Z REGIONÓW

Światowy potentat w Gdańsku
EPAM, światowy potentat w branży informatycznej, otworzy nowe biuro w Gdańsku. Firma jest największym w Środkowo-Wschodniej Europie dostawcą usług z dziedziny tworzenia nowoczesnego oprogramowania.

Programiści w Polsce będą tworzyć i rozwijać technologie informatyczne dla klientów z USA i Kanady oraz z Wielkiej Brytanii i Europy Zachodniej. Programiści z Polski opracowują technologie dla firmy będącej jednym z liderów sektora tzw. 'Big Data'. Wkrótce EPAM w Polsce podejmie również współpracę z liderem instytucji finansowych w Ameryce.

Do końca 2014 roku planowane jest zatrudnienie ponad 100 osób, natomiast w długofalowym okresie pracę znaleźć może 500 osób. Inwestycja firmy EPAM, działająca w branży IT, wpisuje się w trend rozwoju sektorów strategicznych pomorskiej gospodarki. o klientów EPAM należą m.in: Thomson Reuters, UBS, Microsoft, Oracle, Expedia, Coca-Cola, SAP czy Barclays Capital. (Invest in Pomerania)

CZY WIESZ, ŻE

Polska. Spring into
Polska. Spring into - pod takim hasłem rozpoczęła się zagraniczna kampania wizerunkowa promująca Polskę. Projekt koordynowany jest przez MSZ.

Przypatrz się Polsce. Zobacz, ile osiągnęliśmy i co jeszcze możemy dać Europie - do takich działań zachęca kampania, która będzie prowadzona przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Szwecji i potrwa do końca listopada 2014 roku. Jej autorzy przekonują, że polska energia napędza do pozytywnych zmian. Pokazują też skalę przemian, które dokonały się w naszym kraju na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Spot będzie emitowany od początku czerwca na antenie czterech czołowych stacji o zasięgu ponadregionalnym: BBC, CNN, Eurosport i Sky News. W ramach kampanii prowadzone będą też akcje w mediach społecznościowych, działania w przestrzeni publicznej i interaktywne konkursy, nawiązujące głównie do rocznicy czwartego czerwca.

Kampania inspirowana jest koncepcją promocji Polski stworzonej przez Wally’ego Olinsa, światowej sławy brytyjskiego specjalisty od brandingu, który zajmował się m.in. promocją Hiszpanii, Portugalii oraz Nowego Jorku. Wykorzystuje wieloznaczność słowa „spring”. Spring to wiosna, czyli świeżość i radość, ale też sprężyna, która kumuluje i wyzwala energię. Spring to również źródło - energia i siła.

Projekt jest zgodny z przyjętymi przez Radę Promocji Polski "Zasadami komunikacji marki Polska". (MSZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: