POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 27 czerwca 2013 r.
 Numer 336

AKTUALNOŚCI

Armenia
Polska i Armenia - krok do zacieśnienia współpracy gospodarczej.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski i Prezydent Armenii Serż Sarkisjan wzięli udział we współorganizowanym przez PAIiIZ Forum Gospodarczym Polska - Armenia. Podczas spotkania zachęcali przedsiębiorców z obu krajów do rozwijania wzajemnych kontaktów biznesowych.

Forum, które odbyło się 25 czerwca br. w warszawskim hotelu Hilton, zgromadziło blisko dwustu gości - przedstawicieli firm z Polski i Armenii, stowarzyszeń handlowych i mediów. Najliczniej reprezentowane były branże: rolno-spożywcza, napoi alkoholowych i bezalkoholowych, transportowa, budowlana, turystyczna oraz petrochemiczna.


Prezydent RP Bronisław Komorowski

Prezydent Komorowski przypomniał, że polsko - armeńskie relacje handlowe mają długą tradycję. - Warto czerpać z tej historii wiele przykładów budujących. Warto ją jednak uzupełniać o przykłady dobrej owocnej współpracy dzisiejszej - powiedział podczas Forum. Prezydent oświadczył, że liczy na parafowanie jesienią umowy stowarzyszeniowej Armenii z UE. Armenia to jeden z trzech, obok Gruzji i Mołdawii krajów, które mają tego dokonać podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.


Prezydent Armenii Serż Sarkisjan

Prezydent Sarkisjan również przywoływał historię stosunków polsko - armeńskich przypominając, że polscy królowie zapraszali Ormian do osiedlenia się w różnych miastach Polski, dając im przy tym różnego rodzaju przywileje. Prezydent Armenii chwalił obecny stan polskiej gospodarki, podkreślając, że „los sprzyja tym, którzy wstają co dzień rano i walczą o jak najlepszy byt”. Jednocześnie podkreślał, że obecnie wzajemne stosunki gospodarcze są na relatywnie niskim poziomie i wymagają zintensyfikowania. Apelował w tym celu do przedsiębiorców o większą aktywność na rynkach obu krajów. - Obaj zdecydowaliśmy, że trzeba popierać ideę prowadzenia takich forów gospodarczych - zrelacjonował przebieg rozmów z Bronisławem Komorowskim.

W Forum wzięli również udział przedstawiciele kierownictwa resortów gospodarki obu krajów: sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP Tomasz Tomczykiewicz oraz minister gospodarki Armenii Vahram Awanesjan.

Według ministra Tomczykiewicza dużym wsparciem dla rozszerzania polsko-armeńskich relacji handlowych będzie wznowione w tym roku (od 15 czerwca) bezpośrednie połączenie lotnicze na linii Warszawa- Erywań. - Transport w obie strony znacznie ułatwi nawiązywanie kontaktów biznesowych. Mam nadzieję, że zachęci także do wyjazdów turystycznych - dodał minister.


Od lewej - prezes PAIiIZ Sławomir Majman, dyrektor ADA Robert Harutjunjan, sekretarz stanu w MG Tomasz Tomczykiewicz, minister gospodarki Armenii Vahram Awanesjan.

Minister Awanesjan nawiązał do prowadzonych przez rząd Armenii negocjacji Umowy Stowarzyszeniowej UE - Armenia oraz Umowy o Pogłębionej i Całościowej Strefie Wolnego Handlu (DCFTA) UE - Armenia. - Liczymy na ich szybkie zakończenie, co również będzie miało pozytywny wpływ na zintensyfikowanie naszych relacji gospodarczych - zaznaczył.

Forum prowadził prezes PAIiIZ Sławomir Majman oraz dyrektor generalny Agencji Rozwoju Armenii (ADA) Robert Harutjunjan.


Rozmowy B2B polskich i armeńskich przedsiębiorców

Przed oficjalną częścią forum zorganizowano dwustronne rozmowy przedsiębiorców z Polski i Armenii. Dla większości z nich była to szansa na nawiązanie pierwszych kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi, która może przełożyć się na zwiększenie, niewielkiego obecnie (32,7 mln USD), wolumenu wymiany handlowej. Polska zdecydowanie więcej eksportuje do tego kraju niż importuje. W zeszłym roku wartość sprzedanych towarów na tamtejszy rynek wyniosła 32,1 mln USD, natomiast import do Polski 0,26 mln USD. Do podstawowych towarów eksportowanych z Polski do Armenii w ostatnich trzech latach zaliczyć można wyroby przemysłu elektromaszynowego, przemysłu chemicznego oraz artykuły rolno-spożywcze. W imporcie z Armenii dominują wyroby metalurgiczne oraz artykuły rolno-spożywcze.

Podczas Forum w obecności ministra gospodarki Armenii Vahrama Awanesjana oraz sekretarza stanu w MG Tomasza Tomczykiewicza zostało podpisane Porozumienie o współpracy między Konfederacją Lewiatan a Związkiem Pracodawców i Przedsiębiorców Armenii.

W tegorocznym rankingu Doing Business Banku Światowego Armenia zajmuje 32. miejsce (awans z 50. w poprzednim roku) - jest najbardziej przyjaznym miejscem do robienia biznesu na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

PAIiIZ pozyskała 4 nowe projekty
Cztery nowe projekty znalazły się na liście PAIiIZ, dzięki którym zatrudnienie znajdzie ponad 1600 osób.

PAIiIZ zamknęła w tym roku 25 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 534,6 mln euro. Dzięki nowym inwestycjom powstaną 7773 miejsca pracy. Obecnie Agencja prowadzi 157 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 4146,32 mln euro, które mogą stworzyć 28 659 miejsc pracy.

Wśród najpopularniejszych krajów znajdują się: Stany Zjednoczone (42 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 852,75 mln euro i planowanej liczbie miejsc pracy 7473), Niemcy (18 projektów, 481,8 mln euro, 3370 miejsc pracy) oraz Chiny (16 projektów, 383,5 mln euro, 3358 miejsc pracy). Na kolejnych miejscach znalazły się: Wielka Brytania (10 projektów, 25,7 mln euro, 1418 miejsc pracy), Szwajcaria ( 9 projektów, 17,5 mln euro, 774 miejsca pracy) oraz Indie (7 projektów, 120,3 mln euro, 1100 miejsc pracy).

Najpopularniejsze branże to: BPO (39 projektów, 37,55 mln euro, 9177 miejsc pracy), motoryzacja (21 projekty, 1292,5 mln euro, 6704 miejsc pracy), B&R (14 projektów. 12 mln euro, 1389 miejsc pracy),  ICT (8 projektów, 254,45 mln euro, 770 miejsc pracy), spożywcza (8 projektów, 308,5 mln euro, 1260 miejsc pracy). (PAIiIZ)

Hutchinson w łódzkiej SSE
Hutchinson Poland Sp. z o.o. otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Oznacza to 250 nowych miejsc pracy w Łodzi oraz wydatki inwestycyjne w wysokości co najmniej 75 mln zł.

Nowa inwestycja polegać będzie na rozbudowie obecnie funkcjonującego zakładu „Łódź 1” o halę produkcyjno-magazynową. Planowana rozbudowa zwiększy możliwości produkcyjne zakładu.

Spółka Hutchinson Poland Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej grupy kapitałowej Hutchinson, zajmującej się produkcją wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych dla przemysłu, w szczególności dla sektora motoryzacyjnego, lotniczego oraz militarnego. W Polsce Spółka jest właścicielem pięciu zakładów. W zakładach tych wytwarza się wyroby wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym. Klientami są światowi liderzy branży motoryzacyjnej, m.in.: General Motors, Fiat, Renault - Nissan, Honda, Ford, Audi, Volvo, Porsche, Seat. (ŁSSE)

Nowa inwestycja w Łodzi
Amber Energia Centrum Usług Sp. z o.o., otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To pierwszy najemca powierzchni biurowych w zrewitalizowanej fabryce L. Grohmana.

Amber Energia Centrum Usług Sp. z o.o. (należy do grupy Amber Energia S.A., która działa na rynku sprzedaży energii elektrycznej i energetyki odnawialnej) świadczyć będzie usługi dla z firm z grupy, takie jak: obsługa kadrowo - księgowa, biuro obsługi klienta, zarządzanie bazami danych oraz zarządzanie systemami i infrastrukturą IT. W ramach inwestycji Spółka planuje także budowę nowych i rozbudowę istniejących systemów IT oraz portali internetowych i serwisów www na potrzeby działalności Spółki.

Amber Energia Centrum Usług zatrudni co najmniej 10 pracowników i zamierza ponieść wydatki inwestycyjne w wysokości przynajmniej 1 mln zł. (ŁSSE)

Nowa inwestycja w KPT
Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał kolejne zezwolenie na działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej. Otrzymała je firma HSBC Service Delivery (Polska) sp. z o.o. To już 127. zezwolenie wydane przez KPT od początku istnienia spółki.

Projekt firmy HSBC Service Delivery ulokowany zostanie na terenie Kraków Business Park w podstrefie Zabierzów. Spółka zamierza stworzyć innowacyjne centrum usług wsparcia na rzecz podmiotów z Grupy HSBC w szczególności w zakresie wsparcia IT. Zatrudnienie w zakładzie firmy znajdzie w sumie ponad 1000 wysoko wykwalifikowanych  specjalistów.

Jest to już 14 zezwolenie wydane przez Krakowski Park Technologiczny w 2013 roku. Dla porównania, w całym 2012 roku KPT wydał 13 zezwoleń. (KPT)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,2916

3,3580

Euro

4,2911

4,3777

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 27.06.2013

WYDARZENIA

Forum Polska - Tajlandia
PAIiIZ zaprasza do udziału w Forum Biznesowym Polska-Tajlandia, które odbędzie się 4 lipca br. (czwartek) w Warszawie.

Forum będzie towarzyszyło wizycie w Polsce Premier Królestwa Tajlandii Pani Yingluck Shinawatry. W uroczystym otwarciu Forum wezmą udział Premierzy obu krajów.

Przewidywany jest udział przedstawicieli kilkudziesięciu tajlandzkich firm oraz najważniejszych osób ze strony administracji Tajlandii. Liczymy na obecność polskiego biznesu szczególnie firm z sektora spożywczego, motoryzacyjnego, energetycznego, budowlanego, turystycznego oraz przedstawicieli polskich regionów.

Polskie firmy zainteresowane udziałem w Forum oraz współpracą z firmami z Tajlandii prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego on-line (http://www.paiz.gov.pl/Polska-Tajlandia) w nieprzekraczalnym terminie do 1 lipca  2013 r. (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Światowy Raport Inwestycyjny UNCTAD 2013. Polska nadal atrakcyjna
Według raportu UNCTAD, Polska będzie w następnych dwóch latach 4. w Europie i 14. na świecie najbardziej atrakcyjną gospodarką.

W corocznej ankiecie UNCTAD, pytającej inwestorów o najbardziej atrakcyjne kraje do inwestowania w latach 2013-2015, Polska znalazła się na czwartym miejscu w Europie i na czternastym na świecie. Co prawda, według autorów raportu napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2012 r. Polsce spadł w 2012 r. o 82% jednak wynik ten jest mocno zaniżony przez kapitał w tranzycie* i nie odzwierciedla faktycznego zainteresowania inwestorów Polską.

Z raportu UNCTAD wynika, że wartość globalnych BIZ spadła w 2012 r. o prawie 1/5. Najsilniejsze spadki miały miejsce w krajach rozwiniętych, głównie w UE (ok. 2/3 spadku światowego). Zanotowano je w 22 z 38 gospodarek rozwiniętych, w tym w 16 europejskich. Poziom BIZ w tej grupie krajów spadł o 32%, do poziomu najniższego od prawie 10 lat (0,56 bln USD).

Najmniejsze spadki dotknęły branże produkcyjne (spożywczą, tytoniową, farmaceutyczną) oraz usługi dla biznesu, sektor komunikacji, transportu i  logistyki.

W pozyskiwaniu BIZ na prowadzenie wysunęły się kraje rozwijające się, przyciągające ok. 52% globalnych BIZ. Odpowiadają one również za ok. 1/3 odpływu inwestycyjnego i w tej dziedzinie się umacniają.

Z raportu UNCTAD wynika, że w skali świata wartość projektów typu greenfield spadła w 2012 r. o 1/3. W Polsce, która znalazła się na drugim miejscu pod względem nowych projektów tego typu w całej Unii Europejskiej, wartość ta obniżyła się tylko o 7,6%, do poziomu 11,5 mld USD. Dane dotyczące greenfields pokazują, że o ile spadła przeciętna wielkość projektów, to zainteresowanie inwestorów Polską i zdolność generowania nowych miejsc pracy są wysokie. Te dane to deklaracje inwestorów - stanowią więc znakomity prognostyk dla przepływów inwestycyjnych w 2013 i 2014 r.

* Kapitał w tranzycie to transakcje tzw. Jednostek Specjalnego Przeznaczenia, które na zlecenie korporacji macierzystej ze względów optymalizacji podatkowej dokonują transferów funduszy przez niektóre kraje. (PAIiIZ)

POLSKA WSCHODNIA

Polska Wschodnia kusi francuskich inwestorów
W minionym tygodniu odbyła się misja przedstawicieli samorządów i specjalnych stref ekonomicznych z Polski Wschodniej do Francji. Delegacja zaprezentowała potencjał inwestycyjny Makroregionu oraz oferty skierowanych do francuskich partnerów biznesowych.

Przedstawiciele polskich instytucji odpowiedzialnych za przyciąganie inwestycji zagranicznych mieli okazję spotkać się z przedstawicielami firmy Chimirec Development, która zajmuje się zagospodarowaniem odpadów niebezpiecznych oraz grupy George V, która specjalizuje się w rozwoju projektów międzynarodowych o dużym potencjale m.in. w sektorze energii odnawialnej i nieruchomości.


Wizyta w firmie Chimirec Development

Uczestnicy mieli także okazję przeanalizować finansowanie projektów samorządowych w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie nauki i kultury na przykładzie budowy i renowacji 12 gimnazjów. Był to cel spotkań z przedstawicielami Działu Strategii i Zasobów Technicznych w Radzie Departamentu Seine Saint Denis oraz we Francuskim Klubie Partnerstwa Publiczno Prywatnego.


Spotkania B2B z francuskimi przedsiębiorcami

Ostatniego dnia wzięli udział w konferencji nt. atrakcyjności inwestycyjnej Polski Wschodniej oraz w spotkaniu B2B uczestników z firmami francuskimi, na które licznie przybyli francuscy przedsiębiorcy.


Spotkania B2B z francuskimi przedsiębiorcami

Misja została zorganizowany w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej, Działanie I.4 Promocja i Współpraca Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. (PAIiIZ)

Sektor lotniczy promuje się podczas Paris Air Show
W dniach 16-20 czerwca 2013 r. 10 firm z Makroregionu Polski Wschodniej reprezentujących branżę lotniczą wzięło udział w misji gospodarczej połączonej ściśle z uczestnictwem w targach Paris Air Show 2013.

Wyjazd przedsiębiorców z Polski Wschodniej z sektora lotniczego do Paryża w związku z odbywającymi się tam targami dał przedsiębiorcom możliwość bezpośredniego nawiązania kontaktów z głównymi partnerami biznesowymi wydarzenia.

Międzynarodowe targi sektora lotniczego Paris Air Show odbywające się co dwa lata na paryskim lotnisku Le Bourget, to jedna - obok Berlin Air Show oraz Farnborough Air Show - z najważniejszych imprez targowo - wystawienniczych dla przemysłu lotniczego i kosmonautyki w Europie.

Na targach potencjał polskiego sektora lotniczego prezentowało także Stowarzyszenie Dolina Lotnicza wraz z Urzędem Miasta Rzeszowa oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, którzy wspólnie zorganizowali stoisko promocyjne regionu oraz Doliny Lotniczej.

17 czerwca polskie firmy wzięły udział w Australian-Polish Business Matching, które odbyło się na stoisku firm australijskich. Była to niepowtarzalna okazja na spotkanie przedstawicieli firm lotniczych z Australii, wymianę doświadczeń oraz porównanie funkcjonowania tak odległych od siebie rynków.

21 czerwca odbyło się krótkie robocze spotkanie firm z Polski Wschodniej z Dariuszem Bogdanem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki, który wizytował w tym dniu targi Paris Air Show.

W misji gospodarczej udział wzięło 10 firm: REMOG Polska, Firma Projektowo-Usługowa WALDREX, Air Magic oraz Metrol z Mielca, Ultratech z Sędziszowa Małopolskiego, Royal-Star z Dębicy, Parasnake z Kielc, AIR RES Aviation z Jasionki oraz Norbert Polska S.A. i CAV Aerospace Limited Sp. z o.o z Rzeszowa. (PAIiIZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl