POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 6 marca 2014 r.
 Numer 372

AKTUALNOŚCI

Polska-Turcja dwie gwiazdy na mapie Europy
4 marca rozpoczęła się dwudniowa wizyta prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Turcji. Prezydentowi towarzyszą przedstawiciele MG, PAIiIZ oraz polscy przedsiębiorcy.

5 marca w Ankarze prezydent Komorowski spotkał się z prezydentem Turcji Abdullahem Gülem. Głównym tematem rozmów był jesienny szczyt NATO, narastający kryzys rosyjsko-ukraiński na Krymie oraz polsko-turecka współpraca gospodarcza. - 600 lat stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją zobowiązuje do tego, by zapewnić dobre formy współpracy i przyjaźni naszych krajów na następne sześć wieków - oświadczyli prezydenci.

Ważnym elementem prezydenckiej wizyty jest Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze w Stambule z udziałem przedsiębiorców z obu krajów. Głównym celem spotkania jest wzmocnienie wymiany dwustronnej i zwiększenie poziomu napływu bezpośrednich inwestycji. W 2013 roku obroty pomiędzy oboma krajami wyniosły 5 mld dolarów. W większości generowane były przez polski eksport. Polsko-Tureckie Forum Gospodarcze odbyło się 6 marca w Stambule.

Turcja jest krajem, który w ostatniej dekadzie odniósł niekwestionowany sukces gospodarczy umacniając swą pozycję w regionie. W listopadzie ubiegłego roku Polskę odwiedził premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan. Podczas spotkania zgodnie podkreślano, że Polska i Turcja to „dwie gwiazdy na mapie Europy” pod względem wzrostu gospodarczego.

Turcja obecnie jest jednym z głównych partnerów Polski w obszarze Bliskiego Wschodu i Azji. Po 11 miesiącach 2013 roku kraj ten był dla Polski18. rynkiem eksportowym i 20. pod względem importu. (PAIiIZ/www.prezydent.pl)

Płyniemy na fali wznoszącej
Już po raz siódmy PAIiIZ przeprowadziła badanie oceny klimatu inwestycyjnego w Polsce.

Z badania wynika, że najsilniejszymi atutami Polski, jako miejsca prowadzenia inwestycji jest dostępność wykwalifikowanej kadry, materiałów i surowców, stabilność ekonomiczna i polityczna oraz bliskość rynku unijnego. Czynniki te zajmują wysoką pozycję niezmiennie od 2007 roku, kiedy rozpoczęto prowadzenie badania.

Za najsłabsze strony Polski jako miejsca inwestycji respondenci uznali: przepisy prawne, przede wszystkim w zakresie podatków i zamówień publicznych, efektywność działania sądownictwa gospodarczego oraz obciążenia fiskalne (przede wszystkim ZUS).


Od lewej: Jakub Galeja, analityk BioStat Sp.zo.o, Krsytian Krawczyk, członek Zarządu, Quality Watch Sp.zo.o, Sławomir Majman, prezes PAIiIZ

Po raz pierwszy w badaniu został poruszony temat działalności B+R przedsiębiorstw. Aktualnie 38% ankietowanych firm prowadzi taką działalność, a 12% planuje ją rozpocząć. Ogólna ocena klimatu inwestycyjnego utrzymała poziom z ostatniego badania i wyniosła 3,4 (w pięciostopniowej skali).

Podczas konferencji przedstawiono również wyniki badania satysfakcji z usług PAIiIZ. W 2013 r. w stosunku do poprzedniego roku wzrosła liczna inwestorów bardzo pozytywnie wypowiadających się o usługach świadczonych przez Agencję. PAIiIZ postrzegany jest jako odpowiedzialny i profesjonalny partner biznesowy - tak uważa 91,2% ankietowanych. Nieco słabszą stroną współpracy z Agencją okazało się pośrednictwo w kontaktach pomiędzy inwestorami, a lokalnymi władzami.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140303/plyniemy_na_fali_wznoszacej  (PAIiIZ)

Optymizm polskich przedsiębiorców najwyższy od 4 lat
Zbliżająca się wiosna optymistycznie nastraja Polskę. Pracodawcy odcinają kupony od bezpiecznej sytuacji ekonomicznej, a pracownicy cieszą się z nowych etatów. Najnowszy sondaż Instytutu Badawczego Randstad i TNS wskazuje, że ponad 36% przedstawicieli firm spodziewa się w ciągu najbliższych 6 miesięcy poprawy sytuacji gospodarczej.

Liczba przedsiębiorców przekonanych o poprawie krajowej gospodarki jest najwyższa od 2010 roku. Tylko na przestrzeni minionego kwartału grupa ta powiększyła się o jedną trzecią. Jedynie co dziesiąty z 1000 ankietowanych przedsiębiorców ocenia sytuację finansową swojej firmy jako złą lub bardzo złą. Optymizm pracodawców przełoży się zarówno na wzrost zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.


Konferencja prasowa Randstad - Wyniki 21. edycji badania

Zwiększenie zatrudnienia planują przede wszystkim firmy działające w branży budowlanej (33%) i przemyśle (32%).

Więcej informacji:
www.paiz.gov.pl/20140304/optymizm_polskich_przedsiebiorcow_najwyzszy_od_4_lat   (Randstad/PAIiIZ)

Dyplomacja ekonomiczna
- Z zadowoleniem odnotowuję fakt, że coraz więcej rodzimych firm wychodzi poza granice kraju - powiedział minister Radosław Sikorski, podczas konferencji podsumowującej aktywności MSZ i MG w zakresie dyplomacji ekonomicznej i promocji Polski w 2013 roku oraz przedstawiającej plany na 2014 rok.

Zdaniem ministra Sikorskiego, dyplomacja ekonomiczna to przede wszystkim dbanie o strategiczne interesy gospodarcze Polski. Ubiegły rok upłynął pod znakiem wyraźnego wzmocnienia tych działań i wzrostu wartości marki „Polska” o 5%. Wśród działań, które mają istotne znaczenie dla promocji polskiej gospodarki w 2014 roku oraz kolejnych latach, ministrowie wskazywali kontynuację programów branżowych a także wprowadzenie systemu monitoringu efektywności dyplomacji ekonomicznej w tym na nowych rynkach. - Dziś trzeba odnajdować nowe kierunki, dlatego dla bezpieczeństwa polskiej gospodarki ważne jest otwarcie się na świat - argumentował minister Piechociński.

Wśród perspektywicznych kierunków ekspansji polskiej gospodarki wskazano: Kanadę, Meksyk Brazylię, Algierię, Turcję, Kazachstan, ZEA. Na 2014 r. rząd zaplanował także misje gospodarcze do Chin, Wietnamu, Mongolii, Senegalu i Ghany. Wzmocnienie działań w nowych dla polskiego biznesu regionach świata już przynosi wymierne efekty dla polskiej gospodarki. Z danych rządowych wynika, że 2013 r. eksport na rynki azjatyckie wzrósł o 13%, a na rynki afrykańskie aż o 30%.

- Liczymy, że uda nam się w perspektywie do 2020 r. podwoić listę eksporterów, których w chwili obecnej mamy 60 tys.- powiedział wicepremier Piechociński.

Rządowe spotkanie poświęcone promocji gospodarczej odbyło się 27 lutego w Warszawie. (MG/MSZ)

Odbudowa Jedwabnego Szlaku
27 lutego w siedzibie PAIiIZ odbyło się spotkanie z China Chamber of International Commerce (CCOIC). Głównym celem wizyty było zaproszenie polskich przedsiębiorców na 18. Forum Inwestycji i Handlu dla Współpracy Wschodnich i Zachodnich Chin, które odbędzie się w maju w chińskim mieście Xi’an, w prowincji Shaanxi.

W związku z planami odbudowy Jedwabnego Szlaku, szczególnie ważnego dla chińskich inwestorów stał się region Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż to przez jego tereny transportowane są na rynki Europy Zachodniej produkty z Państwa Środka. Chińskie plany zakładają wzmożoną obecność chińskich inwestorów w regionie przez najbliższe 20 lat, a szczególnie ważne są projekty rozbudowy i modernizacji infrastruktury, zwłaszcza transportu kolejowego, który ma odegrać kluczową rolę dla handlu międzykontynentalnego.


Dyskusja na temat możliwości biznesowych obu krajów

Prowincja Shaanxi znajduje się w północno-środkowej części Chin i w 2009 roku znalazła się na 3 miejscu pod względem wydobycia węgla i ropy w kraju. Shaanxi jest również liderem w dziedzinie transportu lotniczego.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140227/odbudowa_jedwabnego_szlaku# (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Siedem projektów zamkniętych
320,64 mln euro to wartość nakładów inwestycyjnych firm zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ, które w tym roku podjęły decyzję o inwestycji w Polsce.

W ciągu dwóch miesięcy Agencja zamknęła 7 projektów inwestycyjnych, które w przyszłości mogą wykreować 653 nowych miejsc pracy.

Pod względem kraju pochodzenia inwestorów w czołówce znajdują się Stany Zjednoczone, Niemcy oraz Japonia. Obecnie PAIiIZ prowadzi 49 amerykańskich projektów inwestycyjnych o wartości 951,15 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 7501 miejsc pracy. Z Niemiec pochodzi 29 projektów. Z Japonii, która plasuje się na trzecim miejscu wśród inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ, pochodzi 12 projektów inwestycyjnych. Na kolejnych miejscach znajdują się inwestorzy z Wielkiej Brytanii (11 projektów) oraz Francji (9 projektów).

Najpopularniejszym sektorem jest BPO (38 projektów). Z sektora motoryzacyjnego pochodzi 35 projektów. Kolejne miejsca zajmuje sektor badawczo-rozwojowy (14 projektów) oraz lotniczy (10 projektów).

Obecnie PAIiIZ prowadzi 168 projektów inwestycyjnych o wartości 3285 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 31 649 miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140303/siedem_projektow_zamknietych (PAIiIZ)

Inwestycja w WMSSE
Philips Lighting Poland otrzymało zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Warmińsko-Mazurskiej SSE.

Projekt przewiduje modernizację fabryki dla potrzeb produkcji opraw oświetleniowych, energooszczędnych i LED-owych.
Spółka zainwestuje 50 mln zł oraz utworzy 70 nowych miejsc pracy. Głównym przedmiotem działalności Oddziału w Kętrzynie jest produkcja opraw oświetleniowych stosowanych w oświetleniu ulic, biur oraz obiektów handlowych i przemysłowych. (WMSSE)

Lendico w Polsce
Do Polski wchodzi Lendico, niemiecka platforma pożyczek społecznościowych. To kolejny projekt Rocket Internet, firmy znanej z internetowych start-upów, m.in.: Zalando i Groupon International.

Lendico umożliwia zaciąganie pożyczek konsumenckich na zasadzie social lending. Ponadto pozwala użytkownikom udzielać ich i tym samym inwestować w sektor, który do tej pory był domeną przede wszystkim instytucji finansowych. Dzięki innowacyjnemu algorytmowi pożyczkobiocy są dokładnie weryfikowani, co sprawia, że inwestycje są bezpieczne. W Niemczech spłacalność na platformie Lendico wynosi 98 proc.

- Mamy ambicję stać się e-alternatywą dla banków. Za pośrednictwem serwisu nie tylko pożyczymy pieniądze na preferencyjnych warunkach, lecz także łączymy poszukujących gotówki z inwestorami, którzy mogą liczyć na wysoki zwrot z inwestycji – mówi dr Dominik Steinkühler, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Lendico.

Polska to trzeci, po Niemczech i Hispzanii rynek, na którym oferowane będą usługi Lendico (PAIiIZ/Lendico)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0119

3,0727

Euro

4,1369

4,2205

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 06.03.2014

WYDARZENIA

Forum Gospodarcze Polska-RPA
MG oraz PAIiIZ we współpracy z Trade&Investment South Africa zapraszają do udziału w Forum Gospodarczym Polska - RPA. Spotkanie odbędzie się 14 marca o godz. 14.00 w hotelu Hyatt w Warszawie.

Forum Gospodarcze organizowane jest w ramach oficjalnej wizyty wiceprezydenta Republiki Południowej Afryki Kgalema Motlanthe w Polsce.

Po części oficjalnej odbędzie się sesja spotkań biznesowych dla polskich i południowoafrykańskich firm.

Zainteresowanych udziałem, firmy oraz media prosimy o wypełnienie formularza dostępnego pod adresem http://www.paiz.gov.pl/Polska-RPA do 12 marca do godz.12.00 (PAIiIZ)

Zapraszamy do udziału w Polsko-Mołdawskim Forum Inwestycyjnym
PAIiIZ we współpracy z MG oraz MSZ zapraszają polskich przedsiębiorców do udziału w Polsko-Mołdawskim Forum Inwestycyjnym, które odbędzie się 28 marca w Kiszyniowie.

Forum organizowane jest w ramach oficjalnej wizyty Premiera Donalda Tuska w Mołdawii, której głównym celem jest poszerzenie i intensyfikacja współpracy gospodarczej pomiędzy obydwoma krajami. Forum będzie znakomitą okazją do prezentacji oferty firm i bezpośrednich rozmów między polskimi i mołdawskimi przedsiębiorcami.

Firmy zainteresowane Forum proszone są o przesłanie potwierdzenia swojego udziału na adres e-mail: forum@paiz.gov.pl do 14 marca do godz. 15.00.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140328/polsko_moldawskie_forum_inwestycyjne (PAIiIZ)

XIII edycja China International Consumer Goods Fair
PAIiIZ zaprasza polskich przedsiębiorców do udziału w XIII edycji China International Consumer Goods Fair, które odbędą się od 8 do 11 czerwca w Ningbo.

Zasadniczym elementem targów będzie Central and Eastern European Countries’ Products Expo 2014 - ekspozycja towarów oferowanych przez eksporterów z Europy Środkowej i Wschodniej.

Przedsiębiorcy wezmą też udział w organizowanych na poziomie ministerialnym konferencjach dotyczących współpracy handlowo-inwestycyjnej oraz tygodniu wymiany kulturalnej. Firmy zainteresowane udziałem w targach proszone są o wypełnienie formularza: http://www.gochina.gov.pl/CICGF_2014_Ningbo do 31 marca.  

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140331/china_international_consumer_goods_fair (PAIiIZ) 

ANALIZY I RAPORTY

Doing business in Turkey
Rynek turecki jest jednym z kilku światowych rynków wybranych przez MG jako najbardziej perspektywiczne z punktu widzenia ekspansji polskich firm.

W ciągu ostatniej dekady Turcja weszła do grupy 20 największych rynków świata. W 2023 roku republika obchodzić będzie 100- lecie, w związku z czym planowane są olbrzymie inwestycje infrastrukturalne w nowe lotniska, porty, mosty, koleje i szpitale, otwierając tym samym szansę dla polskich firm z różnych sektorów.

Turecka gospodarka świętowała w ostatniej dekadzie wiele sukcesów. PKB rósł średnio o 5,4%. Od kilku lat kraj pnie się w rankingach miejsc najbardziej pożądanych przez inwestorów. Współczesny sukces Turcji jest wynikiem reform zapoczątkowanych w latach 80. XX wieku. W ciągu trzech dekad kraj przekształcił się z zamkniętej i zdominowanej przez rolnictwo państwa w napędzaną usługami oraz sprywatyzowanym sektorem produkcyjnym.

Turcja jest obecnie głównym partnerem gospodarczym Polski na Bliskim Wschodzie i w Azji. Wymiana handlowa w latach 2004-2011 potroiła się z 2 mld do 5,6 mld dolarów. Obecne na tureckim rynku polskie firmy takie jak: Selena, Polpharma, Herbapol, Solaris oraz Maspex wskazują jako jego atuty wielkość rynku oraz możliwość ekspansji w regionie.

Według WPHI w Ankarze największy potencjał na rynku tureckim dla polskich firm upatruje się w sektorach: energetyki i energii odnawialnych, rolno-spożywczym, komponentów przemysłu samochodowego, budownictwie, sprzętu i aparatury medycznej, ICT, obronnym, chemicznym, farmaceutycznym, a także w obszarze designu i wzornictwa.

Publikacja „Turcja - perspektywy dla polskich firm” analizuje potencjał rynku tureckiego oraz możliwości inwestycyjne. Została przygotowana przez ośrodek THINKTANK. (MTTP)

Z REGIONÓW

Amerykanie o inwestowaniu w Polsce
O blaskach i cieniach inwestowania w Polsce rozmawiali przedstawiciele firm amerykańskich, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz PAIiIZ.

Udział w spotkaniu wzięła członek Zarządu Agencji, Anna Polak-Kocińska. W Wałbrzyskiej SSE działalność prowadzi 15 firm z kapitałem amerykańskim, w tym 8, w których jest on dominujący. Kapitał z USA ma potężny udział w inwestycjach zagranicznych nie tylko w strefie, ale w wymiarze ogólnokrajowym.

Według danych Amerykańskiej Izby Handlowej nakłady firm ze Stanów Zjednoczonych w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat sięgnęły 20 miliardów dolarów. Wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska zaznaczyła, że spośród 53 projektów inwestycyjnych zakończonych przez Agencję w ubiegłym roku 22 stanowiły inwestycje z kapitałem amerykańskim.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140228/amerykanie_o_inwestowaniu_w_polsce# (PAIiIZ/WSSE „Invest-Park”).

CZY WIESZ, ŻE

Kobiety współcześnie
- Nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli - opinia Władysława Gomułki do dziś pozostaje aktualna. 8 marca jest Dzień Kobiet: w czasach PRL-u kojarzony z goździkami, obecnie z pochodami feministycznymi.

Manifestantki nie bez powodu wychodzą na ulice. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonych przez firmę Sedlak&Sedlak kobiety zarabiają o jedną piątą mniej od mężczyzn na takich samych stanowiskach. Największe różnice pojawiają się na wyższych szczeblach zawodowych. Wśród dyrektorów i członków zarządu mediana płac pań jest o 3 200 zł niższa niż u panów.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto mężczyzn w 2013 roku wyniosło 4 500 zł. Kobiety zarabiały o 900 zł mniej. Co czwarta z nich otrzymywała wynagrodzenie niższe od 2 500 zł. Wynagrodzenia 25% mężczyzn przekroczyły 7 500 zł. (Sedlak&Sedlak)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: