POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 26 czerwca 2014 r.
 Numer 388

AKTUALNOŚCI

Innowacje dla wspólnej przyszłości
Z okazji wizyty w Polsce Jego Królewskiej Mości Króla Niderlandów Wilhelma Aleksandra oraz Jej Królewskiej Mości Królowej Maximy, na Stadionie Narodowym 25 czerwca odbyło się Polsko-Holenderskie Forum Biznesowe.

Król Niderlandów Wilhelm Aleksander, zaznaczył, że Polska i Holandia są sojusznikami w kwestii innowacji. Wyraził również nadzieję, że odbywająca się misja biznesowa przyniesie nowe możliwości współpracy.


- Rozwój gospodarczy zawdzięczamy temu, że stworzyliśmy dobre warunki do napływu kapitału zagranicznego - zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski

- Polska i Holandia są sojusznikami w kwestii innowacji - podkreślił Król Niderlandów Wilhelm Aleksander

Po 25 latach dynamicznego rozwoju, osiągając pozycję regionalnego lidera ekonomicznego oraz najatrakcyjniejszego kraju na inwestycyjnej mapie w Europie Środkowo-Wschodniej, weszła na ścieżkę rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach. To właśnie wraz z napływem inwestycji zagranicznych następuje transfer wiedzy i technologii do Polski. Znaczący udział w kierowaniu się polskiej gospodarki ku innowacji mają firmy holenderskie.


Uczestnicy Polsko-Holenderskiego Forum

Królestwo Niderlandów jest drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce i czwartym odbiorcą polskich inwestycji. - Europie pozostaje 80% światowego tortu innowacyjnego. Postarajmy się wspólnie z Holendrami upiec ten kawałek - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman podsumowując spotkanie.


Debata o innowacjach moderowana przez prezesa Sławomira Majmana

W delegacji towarzyszącej Królowi Wilhelmowi Aleksandrowi uczestniczą nie tylko najwięksi gracze, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa. To firmy młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy reprezentują połączenie wiedzy i doświadczenia oraz kreatywne pomysły dotyczące gospodarki wodnej, transportu i logistyki oraz przemysłu rolno-spożywczego, kreatywnego i energetycznego.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140625/innowacje_dla_wspolnej_przyszlosci (PAIiIZ)

World Investment Report 2014: szczęśliwa trzynastka dla Polski
Polska utrzymała się w ścisłej czołówce najbardziej perspektywicznych lokalizacji na świecie dla inwestycji zagranicznych, a nawet poprawiła swoją pozycję - wynika z World Investment Report 2014 przygotowanego przez UNCTAD. Światowa premiera raportu miała miejsce 24 czerwca w siedzibie PAIiIZ.

W przypadku Polski, wyniki napływu BIZ stanowią powielenie danych NBP, który liczy nie tylko nowe inwestycje typu greenfield, lecz również kapitał w tranzycie czy fuzje i przejęcia. Dlatego wyniki napływu BIZ do Polski w ubiegłym roku - 6 mld USD, nie są niepokojące.

- Polska znalazła się na szóstej pozycji w Europie pod względem wartości projektów inwestycyjnych typu greenfield przyciągniętych w 2013 r. - zaznaczył obecny na konferencji profesor Zbigniew Zimny, ekspert ONZ ds. BIZ. - Nadal jesteśmy najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem w regionie i jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie - dodał, komentując raport UNCTAD.

Według badania przeprowadzonego przez UNCTAD wśród szefów globalnych korporacji, Polska należy do najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych na świecie w latach 2014-2016. Z miejsca 14, które zajmowała przez dwa lata z rzędu, Polska awansowała na szczęśliwe trzynaste. W pierwszej dwudziestce znalazło się tylko pięć krajów europejskich, a Polska jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej.


- Nadal jesteśmy najatrakcyjniejszym dla inwestycji krajem w regionie i jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie- zaznaczył profesor Zbigniew Zimny

Dobrą sytuację inwestycji zagranicznych w Polsce potwierdzają wyniki PAIiIZ. - Wartość projektów zakończonych przy udziale Agencji w pierwszym półroczu 2014 r. wynosi 1,5 mld euro - podkreśliła podczas spotkania Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych.

Wiele inwestycji trafiających do PAIiIZ to kolejne projekty firm już działających w Polsce. - 70% reinwestycji świadczy o zaufaniu inwestorów do naszego kraju - zaznaczyła wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska. - Polska to kraj, w którym inwestorzy mogą realizować nawet więcej niż wcześniej zakładali - dodał Paweł Tynel, dyrektor Zespołu Ulg i Dotacji Inwestycyjnych EY.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140624/world_investment_report_2014 (PAIiIZ) 

O budownictwie, energetyce i geologii w Ułan Bator
Polscy przedsiębiorcy przebywający na misji w Mongolii prowadzili rozmowy o budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, energetyce, geologii i przemyśle spożywczym. 23 czerwca, wspólnie z prezesem PAIiIZ Sławomirem Majmanem, wzięli też udział w Mongolsko-Polskim Forum Biznesu w Ułan Bator.

W Mongolii zarejestrowanych jest 25 polskich firm, a wartość polskich inwestycji szacowana jest na 1 mln USD. Według danych Ministerstwa Gospodarki eksport polskich towarów do Mongolii w 2013 roku wyniósł 59,07 mln USD.


Prelegenci Forum Biznesowego 

Polska sprzedaje głównie chemię kosmetyczną, urządzenia elektryczne i elektroniczne oraz artykuły spożywcze.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140623/o_budownictwie_energetyce_geologii_w_ulan_bator (PAIiIZ)

Chińczycy chcą współpracy z małymi i średnimi firmami
23 czerwca PAIiIZ gościła delegację biznesową z Szanghaju. Sygnowanie porozumienia o współpracy pomiędzy Agencją, reprezentowaną przez wiceprezes Annę Polak-Kocińską oraz Shanghai Federation of Industry and Commerce (SFIC) reprezentowaną przez wiceprezesa Zhao Fuxi, stało się głównym punktem programu tego wydarzenia.

Przedstawiciele chińskiego biznesu zainteresowani byli w szczególności możliwościami współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami oraz inwestycjami na rynku nieruchomości komercyjnych.


Od lewej: wiceprezes SFIC Zhao Fuxi oraz wiceprezes PAIiIZ Anna Polak - Kocińska

Shanghai Federation of Industry and Commerce zrzesza 73 tys. przedsiębiorców działających w Szanghaju i odgrywa istotną rolę w rozwoju gospodarczym Chin.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140623/chinczycy_chca_wspolpracy_z_malymi_i_srednimi_firmami (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Polskie autobusy docenione
Solaris zostały uznane przez czytelników niemieckich magazynów branżowych Lastauto Omnibus, Trans Aktuell i FERNFAHRER pojazdami użytkowymi 2014 roku, w kategorii autobusy midi - import.

Solarisy Urbino stanęły do konkurencji z blisko 180 innymi pojazdami. Przy niemal 8000 oddanych głosach pierwsze miejsce w kategorii autobusy midi - import zajęły pojazdy polskiego producenta.

Solaris obecny jest na rynku niemieckim od 2000 roku. Przez ostatnie 14 lat dostarczył tam niemal 2500 niskopodłogowych autobusów do przeszło 200 miast. Firma już od lat zajmuje w Niemczech ugruntowane trzecie miejsce w segmencie autobusów miejskich, osiągając około 10% udziałów w rynku. (Solaris)

Półrocze w inwestycjach PAIiIZ
Zamykamy pierwsze półrocze w inwestycjach PAIiIZ. W ciągu 6 miesięcy Agencja doprowadziła do zakończenia 20 projektów inwestycyjnych. Łączna ich wartość wynosi 1589,44 mln euro, a liczba miejsc pracy, które dzięki nim powstaną - 5085.

Niekwestionowanym liderem wśród projektów obecnie prowadzonych przez Agencję pozostają Stany Zjednoczone. Wartość 42 projektów amerykańskich wynosi 587,65 mln euro, a liczba deklarowanych miejsc pracy 6555. Na drugim miejscu plasują się niemieccy inwestorzy z 29 projektami. Na kolejnym miejscu są inwestorzy z Wielkiej Brytanii. 10 projektów brytyjskich o wartości 8,55 mln euro.

Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest BPO - 33 projekty, motoryzacja - 31 projektów inwestycyjnych oraz sektor badawczo-rozwojowy - 11 projektów.

Aktualnie PAIiIZ prowadzi 156 projektów inwestycyjnych, których łączna wartość może wynieść 2984,45 mln euro i doprowadzić do powstania 32 466 nowych miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140618/polrocze_w_inwestycjach_paiz (PAIiIZ)

Nowe projekty w Krakowskiej SSE
Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomiczniej. Dwie polskie firmy zainwestują 60 mln zł oraz utworzą 80 miejsc pracy. Kolejne trzy firmy podjęły decyzję o reinwestycji. Łącznie zainwestują 54 mln zł oraz utworzą 53 nowe miejsca pracy.

Spółka Dragon zamierza wybudować kompleks produkcyjno-magazynowo-biurowy, w którym będą wytwarzane produkty chemiczne (nakłady inwestycyjne 20 mln zł oraz zostanie utworzonych 30 nowych miejsc pracy). Kolejna firma Fideltronik Poland jest największym polskim przedsiębiorstwem branży EMS (Electronics Manufacturing Services), a jej nowa inwestycja polegać będzie na rozbudowie zakładu (nakłady inwestycyjne wyniosą 40 mln zł oraz zostanie utworzonych 50 nowych miejsc pracy). Fineus, zajmująca się produkcją systemu zarządzania firmami, w ramach działalności w SSE opracuje nową wersję systemu wraz z nowymi modułami (koszt inwestycji 10 mln zł i utworzonych zostanie 3 nowe miejsca pracy). Natomiast, Dan Cake rozbudowuje swój zakład. Nakłady inwestycyjne wyniosą 32 mln zł oraz utworzonych zostanie co najmniej 30 nowych miejsc pracy. Kolejne zezwolenie otrzymała firma Sopem, która zainwestuje 12 mln zł i utworzy 10 nowych miejsc pracy. (SSE Kraków)

Osiem zezwoleń w Euro-Park Mielec
Agencja Rozwoju Przemysłu zarządzająca Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC wydała 8 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Łącznie firmy zainwestują ponad 144 mln zł i zatrudnią 185 nowych pracowników.

Spółka ASQUINI POLSKA produkująca części mechaniczne między innymi dla śmigłowców EUROCOPTER oraz samolotów Airbus uruchamia nowy zakład produkcyjny inwestując 22 mln zł. Firma zatrudni 20 nowych pracowników. Z kolei Fabryka Cukierków „Pszczółka” zamierza rozszerzyć ofertę swoich produktów o nowe wyroby cukiernicze (nakłady inwestycyjne wyniosą 80 mln zł oraz zatrudnienie znajdzie 70 pracowników).

Do listy nowych inwestycji w strefie dołączają także: firma Usługowo-Budowlano-Handlowa OSTROWSKI RYSZARD "EXCEL" z branży konstrukcji stalowych (nakłady inwestycyjne 3 mln zł; 36 planowanych nowych miejsc pracy); "WOL-MET" Bożena Leńczyk (nakłady inwestycyjne 2,2 mln zł, 10 nowych miejsc pracy); WITKO ZDZISŁAW WOOD-POOL - producent największych w Polsce basenów poliestrowych (nakłady inwestycyjne 3,5 mln zł, 10 nowych miejsc pracy); Krzysztof Urbanik WENT-SERWIS reprezentujący branże wentylacyjną (nakłady inwestycyjne 4 mln zł; 12 nowych miejsc pracy); Metall-Expres planuje uruchomić produkcję wyrobów z miedzi i aluminium ( 23 mln zł nakładów inwestycyjnych; 20 nowych pracowników). Nowy park maszynowy zakupi spółka Yanko, producent opakowań foliowych i papierowych (nakłady inwestycyjne 6 mln zł, 7 nowych miejsc pracy). (SSE Euro-Park Mielec)

Telmex w WMSSE
Firma Telmex otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomiczniej.

Głównym przedmiotem działalności firmy jest produkcja mebli drewnianych. Inwestycja polegać będzie na budowie nowych obiektów produkcyjno - magazynowych, zakupie nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz zakupie i wdrożeniu systemu komputerowego do zarządzania produkcją (nakłady inwestycyjne 14 mln zł oraz 70 nowych miejsc pracy). (WMSSE)

Strefa Euro-Park Wisłosan
Duże zmiany w Tarnobrzeskiej SSE. Oprócz podpisanego porozumienia pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu - Oddział w Tarnobrzegu a Radomskim Centrum Innowacji i Technologii, wydano kolejne zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej.

Celem porozumienia jest budowa nowej hali produkcyjnej, która przeznaczona będzie dla firm innowacyjnych, działających na terenie TSSE Euro-Park Wisłosan. Tymczasem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej otrzymały dwie firmy: Global Cosmed produkująca wyroby kosmetyczne i artykuły chemii gospodarczej oraz Precision Machine Parts Poland, która zajmuje się m.in. obróbką metali. Łącznie firmy zainwestują 40,5 mln zł oraz utworzą 60 nowych miejsc pracy. (TSSE)

Polsko-włoski kapitał w strefie
W ostatnim czasie wydano kolejne pozwolenie na inwestycje w Starachowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Po raz drugi otrzymała go firma z polsko-włoskim kapitałem Orizzonte Polska.

W ramach pozwolenia przedsiębiorca wybuduje nowy zakład produkcji i regeneracji oprzyrządowania dla producentów płytek ceramicznych. Łączne nakłady inwestycyjne wyniosą 5,5 mln zł oraz zostanie utworzonych 5 nowych miejsc pracy. (SSE Starachowice)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0141

3,0749

Euro

4,1100

4,1930

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 26.06.2014

WYDARZENIA

Handlowo - Inwestycyjne Forum Shandong - Polska
Z okazji wizyty w Polsce delegacji z chińskiej prowincji Shandong, której przewodniczyć będzie wicegubernator Xia Geng, 30 czerwca o godz. 9.30 w hotelu Sheraton odbędzie się Shandong - Poland Investment Promotion and Business Matchmaking Forum.

Przedsiębiorcy z Chin reprezentować będą m. in. sektor budowlany, biotechnologiczny, chemiczny, rolniczy, spożywczy, energetyczny, wydobywczy, maszynowy, elektroniczny i wytwórczy (m.in. części samochodowe, tekstylia), ochrony środowiska, IT i wysokich technologii. Obecne będą również firmy działające w branży logistyki, nieruchomości, ubezpieczeń, usług prawniczych, kultury, mediów i reklamy, szpitalnictwa i turystyki.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 27 czerwca do godz. 15.00 pod adresem: www.gochina.gov.pl/Shandong_forum

Akredytacja mediów do 27 czerwca do godz. 12.00 pod adresem: www.gochina.gov.pl/Shandong_forum

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140630/forum_inwestycyjne_shandong_polska (PAIiIZ)

Forum Inwestycyjne Polska - Gruzja
1 lipca o godz. 10.30 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się Forum Inwestycyjne Polska - Gruzja.

Gruzja zajmuje 8 miejsce w rankingu Doing Business pod względem łatwości zakładania firm i nieprzypadkowo promuje się jako lider reform wśród krajów postradzieckich. Deregulacja wielu sfer gospodarki oraz wyeliminowanie codziennej korupcji zmniejszyło koszty prowadzenia biznesu. Dowodem na to jest zarejestrowanie firmy, które zajmuje kwadrans, natomiast rozliczenia z fiskusem mają formę cyfrową.

Firmy zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację elektroniczną do 27 czerwca do godz. 17.00 pod linkiem www.paiz.gov.pl/Polska-Gruzja

Akredytacja mediów do 30 czerwca do godz. 14.00 pod linkiem www.paiz.gov.pl/Polska-Gruzja

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140701/forum_inwestycyjne_polska_gruzja (PAIiIZ).

Wykwalifikowani pracownicy poszukiwani
Lista 10 najtrudniejszych do obsadzenia zawodów w Polsce oraz światowy raport ManpowerGroup „Niedobór talentów 2014” zostanie zaprezentowany podczas konferencji, która odbędzie się 2 lipca o godz. 10.30 w siedzibie PAIiIZ.

Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia związane z trwającym od dekady lokalnym i globalnym wyzwaniem dla przedsiębiorców, jakim jest pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu.

Potwierdzenie udziału do 30 czerwca pod adresem e-mail: PR@pl.manpowergroup.com bądź telefonicznie pod numerem 608 480 596 lub 660 453 775.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140702/wykwalifikowani_pracownicy_poszukiwani (ManpowerGroup/PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Przemysł, logistyka i handel chcą zwiększyć zatrudnienie
Polski rynek pracy wykazuje kolejny kwartał wyraźnego ożywienia, co pokazuje, że sytuacja powoli stabilizuje się. Jednak pracodawcy są umiarkowanie optymistyczni co do chęci zwiększania zatrudnienia. Coraz chętniej decydują się też na elastyczne formy zatrudnienia i outsourcing. Takie dane przynosi najnowszy, raport Barometr ManpowerGroup.

Jak pokazują wyniki najnowszego kwartalnego badania firmy doradztwa personalnego ManpowerGroup, spośród 752 przebadanych pracodawców, 75% nie zamierza wprowadzać zmian personalnych w najbliższym kwartale, natomiast zwiększenie całkowitego zatrudnienia planuje 15% firm. Wśród tych ostatnich dominują przede wszystkim duże firmy, zwłaszcza z regionu Południowo - Zachodniego, gdzie prognoza netto zatrudnienia dla III kwartału 2014 jest największa (+ 10%). Ci mniejsi pracodawcy pozostają bardziej ostrożni.

Najbardziej chętne do zatrudniania są firmy z sektora produkcji przemysłowej, wśród których prognoza zatrudnienia netto dla QIII wyniosła aż +17%. Silny optymizm da się zauważyć także w sektorze transport/logistyka, komunikacja oraz handel hurtowy i detaliczny. Jak przyznają eksperci, dobrą koniunkturę zatrudnienia wzmacniają inwestycje zagraniczne w sektorze BSS, motoryzacji i B+R. Duże zapotrzebowanie inwestorów na wysoko wykwalifikowanych pracowników o kompetencjach technicznych i sprzedażowych to obecnie bardzo wyraźny trend. (ManpowerGroup).


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: