POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 10 kwietnia 2014 r.
 Numer 377

AKTUALNOŚCI

Rząd zapowiada intensyfikację współpracy z Afryką
Blisko 40 przedstawicieli polskiego biznesu bierze udział w zorganizowanej przez MG, MSZ oraz PAIiIZ misji gospodarczej do Senegalu i Ghany.

- Tą misją zaznaczamy polską obecność w Afryce Zachodniej - podkreśliła przewodnicząca delegacji podsekretarz stanu w MSZ, Katarzyna Kacperczyk. W skład misji weszli przedstawiciele resortów spraw zagranicznych i gospodarki, PAIiIZ oraz polscy przedsiębiorcy m.in. z sektora chemicznego, energetycznego, maszyn rolniczych, IT, doradztwa. Pierwszym punktem programu misji było Polsko-Senegalskie Forum Ekonomiczne.


- Senegal jest silnym punktem na kontynencie afrykańskim - przekonywała wiceprezes Monika Piątkowska podczas forum

- Senegal jest silnym punktem na kontynencie afrykańskim - powiedziała Monika Piątkowska, wiceprezes PAIiIZ wprowadzając blisko 100 gości biznesowych w dyskusję na temat możliwości współpracy między oboma krajami. Ze względu na położenie portu w Dakarze, Senegal stał się swego rodzaju wrotami dla polskich firm do Afryki Zachodniej.

Senegal planuje dynamiczny rozwój infrastruktury logistycznej, energetycznej i handlowej. Wśród perspektywicznych kierunków rozwoju senegalskiej gospodarki wymienia się także sektor usług medycznych oraz ICT. W Senegalu niedawno uchwalono prawo promujące projekty partnerstwa prywatno - publicznego PPP, atrakcyjne zwłaszcza z perspektywy zagranicznych inwestorów. Dodatkowo, w kraju sukcesywnie wprowadzane są nowe instrumenty zachęt inwestycyjnych, jak specjalne strefy ekonomiczne, służące stworzeniu jak najlepszej infrastruktury dla inwestorów zagranicznych.


Prelegenci Forum Ekonomicznego Polska - Senegal

Senegal jest krajem bogatym w zasoby naturalne. W 2013 roku Grupa Azoty nabyła 55% udziałów spółki African Investment Group SA. To pierwsza tego typu inwestycja zagraniczna w złoża surowców w polskiej branży chemicznej.

Drugiego dnia misji wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska wzięła udział w spotkaniach w senegalskich resortach handlu i przedsiębiorczości, spraw wewnętrznych, turystyki i transportu powietrznego oraz Seminarium nt. programów rozwojowych dla Senegalu.

Od 10 kwietnia misja przebywa w Ghanie gdzie bierze udział m.in. w spotkaniu w Ministerstwie Finansów oraz Seminarium nt. środowiska gospodarczego i prowadzenia działalności gospodarczej w Ghanie. 11 kwietnia w Akrze odbędzie się Forum Gospodarcze Polska - Ghana. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

IBM w Katowicach oficjalnie otwarte
W obecności prezydenta miasta Katowic Piotra Uszoka oraz eurodeputowanego Jerzego Buzka, oficjalnie otwarto siedzibę Centrum Dostarczania Usług Firmy IBM w Katowicach. Docelowo pracę znajdzie tam 2500 osób. Projekt wspierany był przez Ministerstwo Gospodarki oraz PAIiIZ.

IBM działa w Polsce od ponad 20 lat. Na początku czerwca ubiegłego roku firma poinformowała o poszerzeniu swojej działalności w Polsce. Plany koncernu dotyczyły Katowic. Nowe centrum IBM dołączyło do sieci strategicznych ośrodków IBM (ang. delivery centres) świadczących szeroki zakres usług IT, w tym zarządzania systemami operacyjnymi serwerów, ochrony i bezpieczeństwa systemów, usług dla klientów końcowych, w tym utrzymania i monitorowania sprzętu IT oraz systemów oprogramowania.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140403/IBM_w_katowicach_oficjalnie_otwarta (PAIiIZ/IBM)

Kamiennogórska SSE większa
8 kwietnia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie rozszerzenia Kamiennogórskiej SSE o 46 ha.

Kamiennogórska SSE obejmie nowe tereny z obszaru gminy Jawor, Bolków, Mirsk, a także miasta i gminy Lubań. Na tym obszarze wybudowany zostanie nowy zakład producenta chusteczek nawilżanych Imka. Inwestor planuje uruchomić również produkcję kremów oraz środków do dezynfekcji. Dzięki temu powstanie 150 nowych miejsc pracy. Nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 59,5 mln zł.

Rozszerzenie kamiennogórskiej SSE to możliwość napływu kolejnych inwestycji, zwłaszcza innowacyjnych, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój regionu dolnośląskiego. (MG)

Panele fotowoltaiczne produkowane w Suwalskiej SSE
Warszawska firma High Tech Projekt, na terenie Suwalskiej SSE planuje uruchomić zakład przemysłowy produkujący panele fotowoltaiczne. Inwestycja pochłonie 195 mln zł a zatrudnienie znajdzie ponad 70 osób.

Głównym przedmiotem działalności spółki będzie produkcja, sprzedaż i dystrybucja paneli fotowoltaicznych, których odbiorcami mają stać się zarówno instytucje jak i osoby indywidualne. Panele fotowoltaiczne to modularne urządzenia przetwarzające energię słoneczną na odnawialną oraz ekologiczną energię elektryczną. (SSSE)

Nowe zezwolenia w WSSE
Blisko 42,5 mln złotych zainwestują firmy, które otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w Wałbrzyskiej SSE. Łącznie przedsiębiorcy stworzą 80 nowych miejsc pracy.

Tristone Flowtech Poland posiadający fabrykę w Wałbrzychu zamierza poszerzyć zakres działalności poprzez rozbudowę parku maszynowego. Firma przeznaczy na to blisko 4,5 mln zł i zatrudni dodatkowo 5 osób.

Schilsner Industry Group, związany z branżą meblarską wybuduje halę produkcyjno-magazynową oraz wdroży innowacyjną linię technologiczną. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 20 mln zł. Przedsiębiorca zatrudni 30 nowych pracowników.

W ramach drugiego zezwolenia w strefie firma XS poniesienie nakłady inwestycyjne w wysokości 0,5 mln zł. Przedsiębiorca zwiększy zatrudnienie o 5 kolejnych pracowników.

Firma Electrolux, która otrzymała już czwarte pozwolenie w Wałbrzyskiej SSE, zainwestuje 11 mln zł oraz zatrudni 30 nowych pracowników. Electrolux rozbuduje istniejący zakład oraz zakupi maszyny.

Tymczasem w Bolesławcu, Sacher, firma z kapitałem polskim rozbuduje halę oraz zakupi nowe maszyny do obróbki metali. Przedsiębiorca zainwestuje 3 mln zł. Z kolei fińska firma Walki uruchomi dodatkową produkcję zaawansowanych laminatów dla opakowań spożywczych. Inwestycja pochłonie 2,8 mln zł. Utworzonych zostanie 10 nowych miejsc pracy. (WSSE „Invest-Park”)

Pierwsze pozwolenie w SSE Starachowice
Goset Duo - firma z polskim kapitałem otrzymała pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE Starachowice. Przedsiębiorca zainwestuje 1,2 mln zł oraz zatrudni 5 nowych pracowników.

W ramach inwestycji przedsiębiorca rozbuduje istniejące przedsiębiorstwo, wprowadzi nowe technologie i wyroby. Zakończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2019 roku. (SSE „Starachowice”)

Tajwańskie inwestycje w Polsce
Tajwańskie firmy zainwestowały w zakłady produkcyjne w Polsce. Pozwoli to na rozwój produkcji oraz stworzenie nowych miejsca pracy.

Dzięki przejęciu przez tajwańską firmę Compal Electronics 100% udziałów Toshiba Television Central Europe, fabryka Toshiby w Polsce będzie kontynuować produkcję telewizorów. Inwestycja przyczyni się również do rozszerzenia grona odbiorców oraz stworzenia w przyszłości kolejnych 700 miejsc pracy.

Z kolei Epistar Corporation, która specjalizuje się w produkcji oświetlenia LED w lipcu ubiegłego roku przejęła spółkę Ledolux działającą, w małopolskim Głogowie. W wyniku tej transakcji zostanie stworzonych blisko 300 nowych miejsc pracy. Przejęcie ma na celu poszerzenie działalności firmy w Centralnej i Wschodniej Europie. (PAIiIZ)

Austriacki inwestor w Gdańsku
Competence Call Center otworzyła biuro w Gdańsku. W centrum znajdzie zatrudnienie 200 osób. Centrum w Gdańsku będzie świadczyć usługi w językach skandynawskim i niemieckim.

Oprócz centrum w Gdańsku firma posiada swoje filie w Niemczech, Francji, Austrii, Rumunii, Szwajcarii, Słowacji oraz Turcji. Jak przekonywał CEO Christian Legat Gdańsk został wybrany ze względu na swoje położenie oraz wysokie kwalifikacje i umiejętności językowe pracowników.

Inwestycja CCC w Polsce wspierana była od początku przez partnerów Invest in Pomerania, w szczególności Agencję Rozwoju Pomorza oraz InvestGDA. (CCC)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

2,9893

3,0497

Euro

4,1288

4,2122

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 10.04.2014

WYDARZENIA

Zhejiang - Poland Matchmaking Forum
27 maja w Hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum. Patronat nad wydarzeniem objęli Gubernator Prowincji Zhejiang oraz Ministerstwo Gospodarki.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 14 kwietnia pod adresem:
www.gochina.gov.pl/Zhejiang_forum

Organizatorami Forum są China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz PAIiIZ we współpracy z Ambasadą Chin.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140414/zhejiang_poland_matchmaking_forum  (PAIiIZ)

Radom - nowe możliwości biznesowe dla Warszawy
15 kwietnia w Villa Foksal w Warszawie odbędzie się śniadanie biznesowe z cyklu Power Breakfast. Podczas spotkania prezydent Radomia oraz przedstawiciele sektora biznesowego będą prezentowali możliwości inwestycyjne w lokalnym sektorze BPO. Spotkanie rozpoczyna się o 8.30.

Radom położony jest w centrum Polski na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych łączących wschód z zachodem i północ z południem. Obecnie, dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą. Dodatkowo Radom to duży potencjał kadrowy.

Organizatorem wydarzenia jest magazyn Poland Today. Patronat nad spotkaniem objęła PAIiIZ.

Więcej informacji: www.prospectsinpoland.com/intro41.html (Poland-Today).

Spotkanie z chińskim biznesem
5 maja o godz. 14.00 w siedzibie PAIiIZ odbędzie się spotkanie z chińską delegacją z miasta Qingdao. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny.

W ramach spotkania odbędzie się sesja indywidualnych spotkań biznesowych polskich przedsiębiorców z firmami chińskimi biorącymi udział w delegacji. Chińskie firmy reprezentują sektor budowlany, nieruchomości, elektroniki i AGD, urządzeń chłodniczych, logistyki magazynowej, obróbki i produkcji stali, artykułów dekoracyjnych, zarządzania energią, nowoczesnych rozwiązań IT, przemysłu drzewnego, metali nieżelaznych, części samochodowych, tekstyliów, obuwia, biotechnologii, produktów zdrowotnych, zdrowej żywności, kosmetyków, urządzeń elektromagnetycznych.

Firmy zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację elektroniczną do 24 kwietnia pod adresem: www.gochina.gov.pl/Qingdao

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140424/spotkanie_z_chinskim_biznesem (PAIiIZ)

Polska atrakcyjnym kierunkiem dla R&D
24 kwietnia w Ambasadzie Polskiej w Londynie oraz 28 kwietnia w siedzibie PAIiIZ odbędą się konferencje, których tematem przewodnim będzie potencjał Polski jako miejsca do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Rejestracja na wydarzenie w Londynie 24 kwietnia (09.30-13.30) pod adresem:
http://www.paiz.gov.pl/Poland_for_RandD_London# do 22 kwietnia

Akredytacja mediów oraz uczestników, na wydarzenie w Warszawie, które odbędzie się 28 kwietnia w godz. 14.00 - 18.00, pod adresem: http://www.paiz.gov.pl/Poland_for_RandD_Warsaw  do 25 kwietnia.

Konferencje prowadzone będą w języku angielskim.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140424/polska_atrakcyjnym_kierunkiem_dla_r   (PAIiIZ/BPCC) 

VI Europejski Kongres Gospodarczy
Między 7 a 9 maja Katowice staną się centrum gospodarczym Europy Centralnej. W stolicy Śląska już po raz szósty odbędzie się jedna z najważniejszych imprez gospodarczych regionu - Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress). Partnerem wydarzenia jest PAIiIZ.

Głównymi nurtami tematycznymi tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach są: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse - mądre inwestycje, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy w Europie, USA, Chiny, Afryka - partnerzy i konkurenci.

Więcej informacji: www.eecpoland.eu (PWTP) 

ANALIZY I RAPORTY

Polska najatrakcyjniejsza dla inwestorów zagranicznych w EŚW
Polska ponownie zdeklasowała wszystkie państwa w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem atrakcyjności inwestycyjnej - wynika z 9. edycji Ankiety Koniunkturalnej Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Z notą 4,76 punktów na 6 możliwych wyprzedziła Czechy i Słowację.

Największym atutem Polski pozostaje członkostwo w Unii Europejskiej. Zdecydowana większość respondentów bardzo wysoko ocenia polskich pracowników - ich kwalifikacje, produktywność oraz zmotywowanie. 91% ankietowanych przedsiębiorstw przewiduje, że sytuacja gospodarcza w najbliższym roku nie pogorszy się, a blisko 75% zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki inwestycyjne w Polsce.

- Wyraźnie widać, jak rośnie w ostatnich latach przewaga Polski w regionie - komentuje prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Tylko w ubiegłym roku inwestorzy niemieccy, prowadzeni przez PAIiIZ, zadeklarowali zatrudnienie 1170 pracowników. - Ich dobra opinia oznacza, że należy liczyć na więcej - dodaje prezes Majman.


© matttilda-Fotolia.com

Duży awans w ocenie atrakcyjności inwestycyjnej - z 18 pozycji w ubiegłym roku na 10 miejsce - nastąpił w infrastrukturze (transport, komunikacja, IT, energia). Najniżej ocenione zostały, podobnie jak w zeszłym roku, system i instytucje podatkowe, administracja publiczna oraz przejrzystość systemu zamówień publicznych.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140407/polska_najatrakcyjniejsza_dla_inwestorow_zagranicznych_w_esw

(PAIiIZ/AHK)

Wyższa prognoza PKB dla Polski
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski. PKB wzrośnie z 1,6% w 2013 roku do 3,1% w 2014 i 3,3% w 2015 roku - czytamy w komunikacie MFW.

Podwyższenie prognozy wzrostu PKB jest wynikiem wzmocnienia polskiej gospodarki, która napędzana jest przez popyt krajowy, wspierana przez politykę monetarną, poprawę na rynku pracy oraz większe fundusze z Unii Europejskiej. (MFW)

Z REGIONÓW

Przedsiębiorczy Wyszków
Przedsiębiorczy Wyszków - to nazwa projektu realizowanego od dwóch lat we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami oraz samorządem Wyszkowa. Właśnie została uruchomiona strona internetowa Gminy Wyszków.

Założeniem projektu jest współpraca samorządu i przedsiębiorców oraz wsparcie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości. Dzięki prowadzonemu projektowi samorząd Wyszkowa będzie realizował promocję gospodarczą gminy oraz wspierał lokalnych przedsiębiorców.

Więcej informacji: www.wyszkow.pl (UM Wyszków)

Bydgoska PESA z nagrodą Financial Times
Bydgoska PESA została nagrodzona przez Financial Times. Jako pierwsza firma z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej została wyróżniona w kategorii przedsiębiorczość.

Była to szósta edycja konkursu, który swoim zasięgiem obejmuje Europę, obie Ameryki, Bliski Wschód oraz rejon Azji i Pacyfiku. Zwycięzcy są wybierani przez panel ekspertów, któremu w tym roku przewodniczył Lionel Barber, redaktor Financial Times. Konkurentami PESY były firmy o niezwykle ugruntowanej pozycji na rynku: Airbnb, Continental Resources, Splunk, Twitter oraz Uber. (www.pesa.pl)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: