POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 12 grudnia 2013 r.
 Numer 360

AKTUALNOŚCI

Polski biznes z wizytą w krajach Zatoki Perskiej
Reprezentacja polskich przedsiębiorców wzięła udział w forach gospodarczych w Rijadzie, Doha oraz Dubaju. Wydarzenia, których współorganizatorem jest PAIiIZ, odbyły się z okazji oficjalnej wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego w krajach Zatoki Perskiej. Prezydentowi towarzyszyli także przedstawiciele Zarządu Agencji: prezes Sławomir Majman oraz wiceprezes Bożena Czaja.

Wizyta polskich przedsiębiorców w Krajach Zatoki Perskiej rozpoczęła się od zorganizowanego 8 grudnia Polsko-Saudyjskiego Forum Biznesu w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest strategicznym partnerem gospodarczym Polski w regionie. W ostatnich latach kraj ten był najważniejszym finalnym odbiorcą polskiego eksportu w gronie państw członkowskich Rady Współpracy Państw Zatoki.

Prezydent Bronisław Komorowski, razem z polskimi przedsiębiorcami, uczestniczył także w forum ekonomicznym w Doha i w Katarze. Jedną z kluczowych kwestii omawianych podczas konferencji była współpraca Polski i Kataru w dziedzinie przemysłu energetycznego. W 2009 roku obie strony podpisały umowy na dostarczanie od 2014 roku gazu LNG z Kataru do Polski. Rynek katarski jest bardzo perspektywiczny dla polskich firm. Już obecni są tam polscy dostawcy maszyn budowlanych, środków transportu, a także usług geodezyjnych.


Powitanie prezydenta Komorowskiego przez przedstawicieli władz Kataru
(źródło: Wojciech Grzedziński/ KPRP)

12 grudnia w Dubaju, odbyło się ostatnie z planowanych forów gospodarczych. Zachęcając licznie zgromadzonych biznesmenów arabskich do inwestowania w Polsce, prezes Sławomir Majman mówił, że Polska nie jest tak daleko jak się wydaje.

Prezydentowi Polski w oficjalnej wizycie po krajach Zatoki Perskiej towarzyszyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, PAIiIZ oraz polscy przedsiębiorcy reprezentujący sektor budowlany, chemiczny, transportowy, spożywczy, energii odnawialnej oraz przedstawiciele firm oferujących produkty luksusowe, m.in. jachty czy kosmetyki. Część firm uczestniczyła w misji w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. (PAIiIZ)

Wracamy na ścieżkę wzrostu
Co czeka nas na rynku pracy w pierwszej połowie 2014 roku? Czy będą podwyżki płac? Na te i inne pytania, 9 grudnia w siedzibie PAIiIZ odpowiadali minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PAIiIZ Sławomir Majman oraz dyrektor zarządzający Randstad Kajetan Słonina.

- Stopa bezrobocia w listopadzie br. wyniosła 13,2% i była o 0,2 pp wyższa niż w październiku. Jest to wzrost aż dwa razy mniejszy niż ten sprzed roku. To optymistyczne dane, miejsc pracy przybywa - poinformował Minister Kosiniak-Kamysz.

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pracodawcy zgłosili w listopadzie 55 tys. ofert pracy - to o 27% więcej niż przed rokiem. Również prezes Sławomir Majman optymistycznie patrzy na ogłoszone wyniki: - Z punktu widzenia PAIiIZ przyszłość wygląda dobrze. W efekcie zakończonych przez nas do grudnia projektów inwestycyjnych w najbliższym czasie powstanie ponad 18 tys. nowych miejsc pracy, aż o 84% więcej niż rok temu - podkreślił.


Prelegenci podczas prezentacji raportu nt. planów pracodawców w 2014 roku

Blisko 30% badanych firm odnotowało wzrost zatrudnienia. Sześć na dziesięć przedsiębiorstw planuje pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie w ciągu najbliższego półrocza, a nowe stanowiska przewiduje otworzyć 19% firm. 17% bierze pod uwagę jednak zwolnienia - związane jest to z przygotowaniami pracodawców do słabszego zwykle sezonu zimowego.

Choć nadal większość pracodawców deklaruje wstrzymanie zmian w płacach (66%), dużo częściej niż w poprzedniej edycji badania zakładany jest wzrost pensji - ponad jedna czwarta badanych firm ma takie zamiary (wobec 17% w sierpniu br.)

Pełny raport dostępny tutaj: www.paiz.gov.pl/20131209/wracamy_na_sciezke_wzrostu (PAIiIZ)

Z ziemi włoskiej do Polski
Sygnowano kolejne porozumienie o współpracy pomiędzy PAIiIZ a jej odpowiednikiem. Tym samym rozpoczął się rozdział bliższych relacji inwestycyjnych między Polską a Włochami. Umowa została sygnowana przez prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana oraz szefa Italian Trade Agency - Riccardo Maria Monti.

Celem porozumienia jest promocja oraz wzajemne wsparcie inwestorów z obu krajów. Polska z dużym rynkiem, względnie niskimi kosztami, wykwalifikowanymi pracownikami oraz stabilną sytuacją makroekonomiczną, stwarza duże możliwości dla włoskich inwestycji.

Sygnowanie porozumienia o współpracy (źródło: MG)

Podpisanie 5 grudnia porozumienia o współpracy odbyło się przy okazji oficjalnej wizyty premiera Włoch Enrico Letta w Polsce. Umowę sygnowano w obecności wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz ministra gospodarki Włoch Fabrizio Saccomann.

Zwieńczenie podpisania porozumienia o współpracy (źródło: Maciej Śmiarowski/KPRM)

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131205/z_ziemi_wloskiej_do_polski# (PAIiIZ)

Go Poland, Go Portugal, Go Africa!
- Polska może uczyć się od swoich portugalskich partnerów współpracy gospodarczej z Afryką. My zainicjowaliśmy program Go Africa, który zachęca polskich przedsiębiorców do szukania możliwości na tym kontynencie - podkreśliła wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska, podczas obywającej się 9 grudnia br. konferencji w Lizbonie.

Portugalia jest bardzo ważnym europejskim partnerem dla Polski. Współpraca naszych przedsiębiorców kwitnie, a obroty handlowe od kilku lat rosną. Notuje się 13-procentowy wzrost inwestycji portugalskich w Polsce.

Mimo że wartość polskich inwestycji w Portugalii jest wciąż niska, liczba firm eksportujących swoje produkty do tego kraju rośnie. Portugalia wprowadziła niedawno reformy mające poprawić warunki prowadzenia działalności gospodarczej (otwarcie biznesu w Portugalii zajmuje średnio 46 minut), w tym procedur importowych i eksportowych. Założenie firmy w Portugalii jest nie tylko szybkie, lecz również coraz tańsze.

Wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska podczas konferencji w Lizbonie

Konferencja „Ekspansja na nowe rynki - perspektywy i wyzwania” została zorganizowana przez Ambasadę Polską w Lizbonie. Jej głównym celem było zwiększenie efektywności współpracy z rynkiem afrykańskim.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131209/poland_portugal_africa (PAIiIZ).

Wsparcie dla badań i rozwoju
Wsparcie przedsiębiorstw w działalności B+R uruchomione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz intensywny rozwój działalności badawczo-rozwojowej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 - to główne tematy III edycji raportu nt. rynku B+R w Polsce przygotowanego przez Crido Taxand we współpracy z PAIiIZ.

Rola ośrodków badawczo-rozwojowych w Polsce z roku na rok stale rośnie. Według danych GUS, w ubiegłym roku aż o 23% wzrosła liczba podmiotów prowadzących działalność B+R w Polsce w porównaniu z rokiem 2011. Niewątpliwie taki wzrost zawdzięczamy dotacjom UE oraz pomocy krajowej. - W nowej perspektywie finansowej największy nacisk położono na wzrost innowacyjności. To kolejny sygnał dla sektora B+R, że jest w Polsce traktowany bardzo poważnie - zaznaczyła wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska.


Prelegenci podczas prezentacji wsparcia działalności B+R w 2014 roku

Konferencja prezentująca raport „Rynek B+R w Polsce - wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw” odbyła się 11 grudnia w siedzibie PAIiIZ.

Więcej informacji: 
www.paiz.gov.pl/20131211/sektor_badawczo_rozwojowy_coraz_bardziej_popularny (PAIiIZ)

Jak współpracować z partnerem chińskim
W siedzibie PAIiIZ odbyło się 6. z serii szkoleń poświęconych prowadzeniu działalności w Chinach. - Chiny wystartowały bardzo późno do Europy, zwłaszcza Europy Środkowej. Zatem wiedza Chin o Polsce jest znikoma - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Spotkanie podzielone zostało na trzy panele dyskusyjne, w których prelegenci przedstawiali najważniejsze aspekty prowadzenia biznesu.

W epoce Internetu oraz wirtualnej rzeczywistości, uwarunkowania kulturowe, przyzwyczajenia i system wartości mocno różnią Polaków i Chińczyków. Poza różnicami kulturowymi wśród barier, z jakimi spotykają się polscy przedsiębiorcy na chińskim rynku są również system regulacji w tym kraju, weryfikacja partnerów biznesowych oraz fikcyjne firmy.


Prelegenci podczas seminarium dotyczącego współpracy z partnerem chińskim

Blisko 27% polskich firm deklaruje współpracę z chińskimi partnerami, a 11% chce nawiązać relacje biznesowe z Państwem Środka. Aby ich wesprzeć, od 2012 roku, PAIiIZ prowadzi program Go China, na który składa się m.in. organizacja misji, konferencji, poradnictwo w zakresie działalności biznesowych w Chinach.

Szkolenie pt. „Jak uniknąć problemów we współpracy z partnerem chińskim” odbyło się 10 grudnia w siedzibie PAIiIZ.
Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131210/jak_wspolpracowac_z_partnerem_chinskim (PAIiIZ)

Teraz Polska Promocja
Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się uroczystość rozdania nagród w konkursie „Teraz Polska Promocja”. Nagrodę główną wręczyła wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska.

Tegoroczna edycja konkursu zebrała rekordową liczbę zgłoszeń - aż 124 prace magisterskie, które poruszały kwestię promocji turystycznej Polski, jej produktów czy wizerunku na świecie. Wiele nadesłanych prac dotyczyło atrakcyjności inwestycyjnej oraz innowacyjności gospodarki Polski.


Wręczenie nagród

Pierwsze miejsce zdobyła Agata Krzemień z Uniwersytetu Warszawskiego pracą „Osobowość człowieka a atrybuty marki destynacji turystycznej”.


Laureaci konkursu

Siódma edycja konkursu została zorganizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Polską Organizację Turystyczną oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131205/teraz_polska_promocja (PAIiIZ/Teraz Polska)

INWESTYCJE W POLSCE

18 tysięcy miejsc pracy dzięki inwestycjom PAIiIZ
Do początku grudnia 49 inwestorów zdecydowało się na ulokowanie inwestycji w Polsce. Razem zainwestują oni 824,8 mln euro i stworzą 18 073 miejsc pracy.

Na czele listy prowadzonych przez Agencję inwestycji są Stany Zjednoczone (43 projekty inwestycyjne o wartości 927,25 mln euro 6959 planowanych miejsc pracy). Na kolejnych miejscach uplasowały się Niemcy (26 projektów inwestycyjnych) i Chiny (11 projektów).

Pod względem sektorów na pierwszym miejscu pozostaje branża motoryzacyjna z 33 projektami inwestycyjnymi o wartości 1326 mln euro, w którym zatrudnienie może znaleźć 9226 osób. Na kolejnych - sektor BPO (33 projekty inwestycyjne) i badawczo-rozwojowy (15 projektów).

Aktualnie PAIiIZ prowadzi 161 projektów inwestycyjnych, o wartości 4009,49 mln euro, które mogą stworzyć w przyszłości 30 730 miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131206/18tys_miejsc_pracy_dzieki_inwestycjom (PAIiIZ)

Procter&Gamble zatrudnia w Warszawie
Firma P&G ogłosiła otwarcie kolejnej inwestycji w Polsce. Przy wsparciu PAIiIZ w Warszawie powstało Europejskie Centrum Planowania i Logistyki, w którym będzie pracowało 500 osób.

- Dzisiaj otwieramy kolejne centrum planowania i logistyki. To kolejny kamień milowy, ale zapewniam, że nie ostatni - mówił podczas spotkania Werner Geissler, Vice Chairman, Global Operation P&G.

- Procter & Gamble jest ważnym inwestorem i partnerem dla polskiej gospodarki. Doceniamy skalę inwestycji firmy w naszym kraju, które zaowocowały powstaniem tysięcy miejsc pracy. Nowa inwestycja potwierdza, jak silne i trwałe jest zaangażowanie firmy w Polsce - skomentowała Monika Piątkowska, wiceprezes zarządu PAIiIZ - P&G to świetny pracodawca, jako kobieta doceniam również prowadzoną przez firmę politykę równych szans - dodała.


Od lewej: Yannis Skoufalos - Global Product Supply Officer, Werner Geissler - Vice Chairman, Global Operations, Monika Piątkowska - Wiceprezes Zarządu PAIiIZ

P&G inwestuje w Polsce od 20 lat. Aktualnie firma zatrudnia ponad 3500 tysiąca osób. Decyzję ogłoszono podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 grudnia w nowo otwartym Centrum.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131205/procter_and_gamble_zatrudnia_w_warszawie (PAIiIZ)

Holenderska firma w SSE Starachowice
Na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego swoją działalność prowadzić będzie firma Tegeno. Przedsiębiorca utworzy 10 miejsc pracy i zainwestuje 1,6 mln zł do końca 2015 roku.

Spółka uruchomi produkcję narzędzi, części zamiennych, elementów maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przemyśle spożywczym oraz tytoniowym.


Podstrefa Starachowice (źródło: SSE Starachowice)

Docelowo firma planuje tak zdywersyfikować dostawy, by powiększyć udział rynku dostawców krajowych względem zagranicznych. (SSE Starachowice)

Bilfinger Crist Offshore buduje fabrykę
Na początku grudnia rozpoczęto budowę fabryki Bilfinger Crist Offshore na szczecińskiej wyspie Gryfia. Firma będzie produkować podstawy do morskich elektrowni wiatrowych.

Docelowo zatrudnienie znajdą tu co najmniej 462 osoby. Zakład będzie wytwarzał rocznie ok. 50 fundamentów kratownicowych o wadze od 700 do 900 ton każdy. Głównymi odbiorcami będą niemieckie i brytyjskie firmy.

Bilfinger to międzynarodowa grupa świadcząca usługi dla budownictwa, przemysłu i energetyki. Z kolei firma Crist jest producentem specjalistycznego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz obiektów pływających. (SSE Euro-Park Mielec)

Angielski kapitał w Bydgoszczy
W Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym swoją działalność rozpocznie firma z kapitałem angielskim - Melett Polska.

Melett Polska planuje wybudować halę o powierzchni ok. 2000 m² i zatrudnić w pierwszym etapie 15 pracowników.

Firma Melett jest dostawcą zestawów naprawczych oraz indywidualnych  komponentów dla profesjonalistów w przemyśle regeneracji turbosprężarek. (BPPT)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0046

3,0654

Euro

4,1427

4,2263

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 12.12.2013

WYDARZENIA

Innowacyjność w polskiej gospodarce
Znaczenie innowacji w generowaniu wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności polskiej gospodarki będą tematem konferencji, która odbędzie się 16 grudnia br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytania czy Polska gospodarka jest innowacyjna; będą również dyskutowali o innowacyności w sektorze finansowym.

Zgłoszenia przyjmowane są do 13 grudnia br. na adres: a.urbanska@headlines.pl (Headlines)

Wsparcie biznesowe eksporterów i importerów
18 grudnia br. PAIiIZ zaprasza do wzięcia udziału w seminarium poświęconym wsparciu jakie eksporterom oraz inwestorom oferują instytucje z Grupy Banku Światowego.

Seminarium rozpocznie się o godz. 11.00 w Centrum Informacyjnym PAIiIZ. Udział jest bezpłatny. Potwierdzenie uczestnictwa do 17 grudnia do godz. 12.00 www.paiz.gov.pl/pslo

Akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 17 grudnia do godz. 12.00

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131218/wsparcie_biznesowe_eksporterow_i_importerow (PAIiIZ)

CZY WIESZ, ŻE

Islamskie banki oparte są na Koranie
Islamskie Banki (IB) są osobną kategorią instytucji finansowych funkcjonujących w krajach islamskich. Są przystosowane do współczesnego świata i globalnej rywalizacji dając jednocześnie muzułmanom poczucie bliskości kulturowej i religijnej. Są obecne również w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Podstawową zasadą IB jest zakaz pobierania procentu od pożyczek. Procent od pożyczek jest traktowany jako lichwa (po arabsku Riba), a Koran nie tylko lichwy zabrania, ale wzywa do wojny przeciw niej.

W listopadzie br. PAIiIZ gościła przedstawicieli Doha Banku. Podczas spotkania zaprezentowano plany dotyczące zacieśniania współpracy pomiędzy polskimi a katarskimi firmami. (PAIiIZ/obserwatorfinansowy.pl)

Wspieranie bezpośrednich inwestycji w Polsce
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) jest bankiem Unii Europejskiej i największym na świecie wielostronnym kredytobiorcą i kredytodawcą.

Jest własnością państw członkowskich UE. EBI swoim klientom oferuje wiele korzyści, również zapewnia wsparcie projektów inwestycyjnych w Polsce. Bank udostępnia finansowanie firmom inwestującym w aktywa trwałe oraz badania, rozwój i innowacje (BRI).

Więcej informacji: www.eib.org (EBI)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: