POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 15 stycznia 2015 r.
 Numer 416

AKTUALNOŚCI

Motor polskiej gospodarki - branża spożywcza
- Firmy spożywcze powinny ze sobą współpracować - pozwoli to nie tylko zmniejszyć ryzyko wejścia na rynek zagraniczny, ale również zminimalizować koszty - powiedziała podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik rozpoczynając konferencję o zachętach inwestycyjnych w branży spożywczej.

- Sektor spożywczy w ostatnich latach stał się dominującą gałęzią polskiego przemysłu - zaznaczyła wiceminister. - Przemysł spożywczy generuje ponad 13% polskiego PKB, a wartość skumulowana tych inwestycji wynosi 9,5 mld euro - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

W lipcu 2014 roku branża spożywcza została uznana za jeden z sektorów o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Włączenie sektora spożywczego do listy branż priorytetowych oznacza, że przedsiębiorcy działający w tym obszarze mogą ubiegać się o granty inwestycyjne. Jak podkreślił prezes Majman, projekty inwestycyjne z branży spożywczej znajdujące się aktualnie w portfelu PAIiIZ mogą stworzyć 750 nowych miejsc pracy.


O potencjale wzrostu sektora spożywczego rozmawiają przedstawiciele: MG oraz PAIiIZ

Jak zaznaczył Michał Koleśnikow z Departamentu Analiz Makroekonomicznych BGŻ, skala inwestycji zależna jest od środków pomocowych i koniunktury gospodarczej. - Dobre wyniki eksportu są efektem zwiększającej się konkurencyjności. W ciągu dekady eksport w branży wzrósł 5 krotnie, czyli 16% rocznie, natomiast o połowę mniej zwiększyła się sprzedaż na rynku krajowym - podkreślił. Jak dodał, kryzys pomaga polskiej branży spożywczej ze względu na osłabienie kursu PLN, niskie stopy procentowe oraz poszukiwanie przez konsumentów z Europy Zachodniej tańszych produktów żywnościowych. - W perspektywie 2015 roku, eksport z branży spożywczej będzie rósł, pomimo nałożonego embarga na niektóre produkty spożywcze - podsumował Koleśnikow.


- Firmy spożywcze powinny ze sobą współpracować - pozwoli to nie tylko zmniejszyć ryzyko wejścia na rynek zagraniczny, ale również zminimalizować koszty - zaznaczyła wiceminister Antoniszyn-Klik

W trakcie konferencji odbyła się również debata panelowa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Federacji Producentów Żywności oraz firm Mlekovita i Ferrero Polska.


Wyzwania - perspektywy - inwestycje branży spożywczej - panel dyskusyjny

Spotkanie zorganizowane zostało przez PAIiIZ we współpracy z Polską Federacją Producentów Żywności pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki odbyło się 12 stycznia w siedzibie Agencji.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150112/motor_polskiej_gospodarki_sektor_spozywczy (PAIiIZ)

Delegacja rządowa w Indiach
Wicepremier minister gospodarki Janusz Piechociński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tomasz Nalewajk, wiceprezes PAIiIZ Anna Polak-Kocińska oraz ponad 20 polskich przedsiębiorców wzięło udział w misji do Indii.

- Indie są perspektywicznym rynkiem dla polskiego biznesu ze względu na chłonność rynku, dynamikę oraz potencjał rozwojowy. Polska może zaoferować firmom hinduskim współpracę w sektorze informatyki i usług wspólnych - zaznaczyła podczas misji wiceprezes Polak-Kocińska.
Na rynku indyjskim obecne są już polskie firmy. Jednymi z najważniejszych inwestycji typu joint venture jest fabryka firmy Can Pack, która produkuje puszki do napojów (wartość inwestycji 200 mln USD) oraz inwestycja Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO), które utworzyły z indyjskim partnerem spółkę Bella India. W Indiach zainwestowały także Polmor oraz olsztyńska firma Obram. - Polski biznes ma szansę na eksport żywności, urządzeń wykorzystywanych w przetwórstwie żywności oraz w jej przechowywaniu - dodała wiceprezes Polak-Kocińska.
Delegacja rządowa spotkała się również z przedstawicielami rządu Indii w Ahmedabadzie, wzięła udział w polsko-indyjskim forum biznesu oraz uczestniczyła w Vibrant Gujarat Summit, spotkaniu, które stanowi najważniejszy instrument promocji możliwości inwestycyjnych stanu Gudżarat.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150113/delegacja_rzadowa_w_indiach (PAIiIZ/MG/MSZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Warszawa sercem globalnych operacji firmy MoneyGram
Jedna z największych na świecie firm zajmujących się przekazami pieniężnymi - MoneyGram - otworzyła 14 stycznia w Warszawie Globalne Centrum Biznesu. Pracę znajdzie tam 500 osób. W ceremonii otwarcia inwestycji, którą wspierała PAIiIZ wzięła udział wiceprezes Agencji Monika Piątkowska, Ambasador US Stephen Mull oraz CFO/COO MoneyGram Alex Holmes.

- Warszawa stanowi prawdziwe centrum działań firmy - podkreślał prezes MoneyGram, Alex Holmes. Nowe biuro amerykańskiego inwestora świadczyć będzie pełny zakres usług oferowanych przez MoneyGram i obsługiwać klientów firmy z całego świata.  Część z planowanych 500 miejsc pracy została już obsadzona. - Chcemy zatrudniać w Polsce nawet 1/5 pracowników naszej firmy na świecie - zapowiedział Holmes.


Oficjalne otwarcie investycji MoneyGram z udziałem Moniki Piątkowskiej, Alexa Holmesa
i Stephena Mulla

Jak podkreślała wiceprezes PAIiIZ, Monika Piątkowska, amerykański inwestor reprezentuje jeden z najbardziej zaawansowanych sektorów, który w szybkim tempie rozwija się w Polsce. - PAIiIZ realizuje około 160 projektów inwestycyjnych, z czego 60 to projekty z sektora wysoko wyspecjalizowanych usług dla biznesu. Dzięki takim inwestycjom, jak MoneyGram, w tym sektorze może powstać około 20,000 nowych miejsc pracy - dodała. - Polska i jej stolica to doskonałe miejsce do realizacji projektów biznesowych opartych na transferze pieniędzy. Przykładowo, w 2013 roku 291 mln USD zostało przesłane poza Polską, a 1,13 mld USD trafiło do Polski. Te liczby będą wzrastać wraz ze wzrostem mobilności polskiego społeczeństwa oraz jego rozwojem - przekonywał ambasador USA, Stephen Mull. Partnerami wspierającymi inwestycję były PAIiIZ oraz Ministerstwo Gospodarki.


Alex Holmes: Wybór Warszawy ma dla nas fundamentalne znaczenie. Zostaliśmy niezwykle ciepło przyjęci w Polsce

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150114/warszawa_sercem_globalnych_operacji_firmy_moneygram (PAIiIZ)

Nowy Rok w inwestycjach PAIiIZ
W portfelu PAIiIZ znalazło się pięć nowych projektów. Aktualnie Agencja prowadzi 159 inwestycji o łącznej wartości 2958,19 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 30 653 nowych miejsc pracy. Zamknięto już jeden projekt inwestycyjny, którego wartość wynosi 5 mln euro, i dzięki któremu zatrudnienie znajdzie 150 osób.

Pod względem kraju pochodzenia inwestora najwyżej, z 52 obsługiwanymi projektami, plasują się amerykańscy inwestorzy (999,61 mln euro, 7152 nowych miejsc pracy). Na kolejnym miejscu są inwestorzy z Niemiec - realizacja 21 projektów inwestycyjnych o wartości 300,85 mln euro może w przyszłości stworzyć 3913 nowych miejsc pracy. Kolejną pozycję na liście PAIiIZ zajmują inwestorzy z Francji (11 projektów inwestycyjnych), Japonii (9 projektów) oraz Włoch (7 projektów).

Na liście PAIiIZ, pod względem obsługiwanych sektorów dominuje motoryzacja oraz BPO - po 34 projekty inwestycyjne. Wartość wszystkich obsługiwanych inwestycji z branży motoryzacyjnej wynosi 652,25 mln euro, a liczba planowanych miejsc pracy 6650 etatów. Planowane nakłady inwestycyjne w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu to łącznie 29,95 mln euro i 9960 nowych miejsc pracy. Na kolejnych miejscach plasują się inwestycje z sektora badawczo-rozwojowego (18 projektów inwestycyjnych), branża elektroniczna oraz lotnicza (po 10 projektów) oraz sektor drzewny (9 projektów inwestycyjnych).

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20150109/nowy_rok_w_inwestycjach_paiz (PAIiIZ)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,5997

3,6725

Euro

4,2441

4,3299

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 15.01.2015

ANALIZY I RAPORTY

Kraków - najlepsza europejska metropolia dla outsourcingu
Pozycja Krakowa jako jednej ze 100 najlepszych destynacji dla outsourcingu została potwierdzona w tegorocznym raporcie Tholons „Top 100 Outsourcing Destinations”. Stolica Małopolski utrzymała pozycję sprzed roku (9 miejsce) i jest jedynym europejskim miastem w pierwszej dziesiątce rankingu.

Oprócz Krakowa, w tegorocznym zestawieniu znalazły się: Warszawa i Wrocław. Stolica Polski awansowała o dwie pozycje na miejsce 30, a Wrocław wskoczył na pozycję 62, czyli o trzy pozycję w porównaniu do zeszłorocznego rankingu.


© Dave-Fotolia.com

W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się sześć miast indyjskich, dwa filipińskie oraz jedno chińskie. (Tholons)

Wymiana handlowa - GUS

4,8% - o tyle wyższy, w porównaniu z tym samym okresem roku 2013, był eksport polskich towarów po 11 miesiącach ubiegłego roku i wyniósł 150,5 mld euro - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Nieznacznie szybciej wzrósł w tym czasie import do Polski, tj. o 5%, do 152,2 mld euro. Przełożyło się to na pogłębienie deficytu obrotów towarowych o 345 mln euro, do ok. 1,7 mld euro.

W okresie styczeń-listopad 2014 roku eksport do krajów rozwiniętych wzrósł o 7,2% (do 126,2 mld euro), a import o 4,1% (do 99,5 mld euro). Wywóz do UE zwiększył się o 7,5%, osiągając wartość 116 mld euro. Wśród ważniejszych krajów unijnych, najszybciej wzrosła sprzedaż m.in. do: Łotwy (o 25,2%), Hiszpanii (o ok. 21,3%), Finlandii (o 16,6%).

Relatywnie szybko wzrósł także wywóz do naszego głównego partnera handlowego - Niemiec (o 8,7%). Na pozostałe rynki rozwinięte, gdzie eksport zwiększył się o 3,5%, dynamicznie wzrosła sprzedaż do Australii (32,9%), Kanady (o 26%) oraz RPA (o 10,7%). Spadek polskiego eksportu odnotowano na rynkach rozwijających się i słabiej rozwiniętych, gdzie sprzedaż polskich towarów spadła o 6%.

Eksport towarów na pozostałe rynki rozwijające się - poza WNP - wzrósł o 6,7% (do prawie 12,4 mld euro). Dynamiczny wzrost sprzedaży odnotowano m.in. do: Algierii (blisko 2-krotny), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (o 44,6%), Arabii Saudyjskiej (o 39,3%), Indii (o 8,5%) oraz Chin (o 8,4%). (MG/GUS)

Polskie klastry symbolem innowacyjności?
Działające w Polsce klastry, czyli skupiska firm o podobnym profilu działalności,  funkcjonujące na określonym obszarze geograficznym, są naturalnym środowiskiem proinnowacyjnym - wynika z raportu przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - „Benchmarking klastrów w Polsce - edycja 2014 r.”

Badanie zostało przeprowadzone wśród 35 działających w Polsce klastrów, które charakteryzują się zaawansowanym poziomem rozwoju. Główną grupę badanych stanowiły przedsiębiorstwa - ponad 81%, 7,3% - instytucje wsparcia oraz 7,6% sektor badawczo-rozwojowy.

Klastry mogą być traktowane jako kluczowy instrument podnoszenia innowacyjności gospodarki krajowej, jak i gospodarek regionalnych. Prawie 58% badanych przedsiębiorstw wdrożyło w ciągu ostatnich dwóch lat innowacje, dla niespełna 40% zaangażowanych we wdrażaniu innowacji przedsiębiorstw klaster okazał się pomocny, natomiast bardzo duży wpływ klastra na wdrożenie innowacji średnio wykazało około 8% przedsiębiorstw. Z jednej strony wskazuje to na pewną skuteczność projektów realizowanych w klastach związanych z podnoszeniem innowacyjności. Natomiast niski udział samych klastrów w podnoszenieniu innowacyjności przedsiębiorstw wskazuje, że tylko te bardziej innowacyjne przedsiębiorstwa są skłonne w większym zakresie angażować się w struktury klastrowe.

Jednym z kluczowych wyników badań, jak twierdzą eksperci raportu, jest odnotowany 7% wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich dwóch lat. Pokazuje to, że mimo braku większej zmiany liczby pracujących w Polsce, klastry koncentrują podmioty, które charakteryzują się wysoką konkurencyjnością i ekspansywnością.

Benchmarking klastrów został przeprowadzony w czterech kluczowych obszarach: zasoby klastra; procesy w klastrze; wyniki klastra; potencjał wzrostu. Celem podjętego badania jest dostarczenie klastrom użytecznego narzędzia doskonalenia własnego działania oraz zdobywania wiedzy. (PARP)

Energa i BGK na rzecz startupów
Grupa Energa podpisała z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych BGK umowę o współpracy w celu powołania funduszu Corporate Venture Capital. Fundusz ten będzie inwestować w młode i innowacyjne spółki.

Tego typu rozwiązania, stosowane przez duże firmy na całym świecie, będzie jednym z pierwszych w Polsce. Pozwoli to na inwestycje poprzez fundusz inwestycyjny zamkniętych aktywów niepublicznych typu Corporate Venture Capital (CVC). Powołany fundusz będzie działał przez dziewięć lat, natomiast cztery będą okresem inwestycji. (BGK)

Z REGIONÓW

Digital Entertainment Cluster
Digital Entertainment Cluster (DEC) koordynowany przez Krakowski Park Technologiczny powiększa się o nowe firmy. W ostatnich tygodniach do klastra dołączyły: Incuvo, Serious Impact, Duckie Deck, Vrizzmo, Anshar Studios, 11 Bit Studios, Ars Thanea, Grupa Onet.pl oraz World-Loom.

Jak twierdzą organizatorzy Klastra - DEC stał się inicjatywą ogólnopolską, jednym z najważniejszych przedsięwzięć w kraju. Cel działalności to tworzenie odpowiednich warunków dla wykorzystania potencjału instytucji działających na rzecz branży gier, ponadregionalnego rozwoju branży, budowy marki klastra jako narzędzia do promocji, a także wzmacniania konkurencyjności przedsiębiorstw związanych z branżą na globalnym rynku. DEC, zarządzany przez KPT swoją działalność prowadzi od ponad roku. (KPT)

CZY WIESZ, ŻE

NCBR - harmonogram działań na 2015
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło harmonogram naboru wniosków w konkursach organizowanych w 2015 roku. W ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 aż siedemnaście programów, w tym sześć nowych, będzie finansowanych w ramach programów operacyjnych nowej perspektywy unijnej.

Wśród nowych propozycji NCBR znajdują się zarówno programy mające na celu podniesienie innowacyjności polskich przedsiębiorstw, poprzez wykorzystywanie rezultatów prac badawczo-rozwojowych (poddziałanie 1.1.1 PO IR, tzw. „szybka ścieżka”) jak i zacieśnianie współpracy uczelni z biznesem (działanie 3.1 POWER).

W ramach PO IR będą kontynuowane dwa programy sektorowe NCBR - INNOLOT i INNOMED - oraz będący następcą pilotażu program DEMONSTRATOR.


© Jeff Metzger - Fotolia.com

W PO Wiedza Edukacja Rozwój NCBR oferuje programy służące podnoszeniu kompetencji, odpowiadających potrzebom gospodarki i rynku pracy wśród studentów.

E-Pionier to nowy program, który zakłada finansowanie powstawania rozwiązań w modelu zamówień przedkomercyjnych (PCP - pre-commercial procurement). Celem tej inicjatywy jest pobudzanie potencjału programistów dla zwiększenia zastosowania rozwiązań cyfrowych w administracji i gospodarce. Realizowany jako program pilotażowy, w ramach PO Polska Cyfrowa, będzie oferował  wsparcie interdyscyplinarnym zespołom z udziałem programistów. Nowa pozycja w ofercie NCBR to również RID - Rozwój Innowacji Drogowych. Celem realizowanego wspólnie z GDDKiA przedsięwzięcia jest wsparcie projektów badawczych m.in. z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i efektywności systemu zarządzania ruchem.

W roku 2015 NCBR będzie kontynuowało dwa programy strategiczne - STRATEGMED i BIOSTRATEG - oraz programy: realizowany wspólnie z KGHM Polska Miedź CuBR, ułatwiający rozpoczęcie kariery młodym polskim naukowcom LIDER, dedykowany wsparciu B+R w obszarze związanym z wydobyciem gazu łupkowego w Polsce Blue Gas, oraz Go_Global.pl, którego celem jest wspieranie innowacyjnych polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na rynkach światowych.
W 2015 roku NCBR ogłosi także kolejny konkurs w obszarze B+R na rzecz bezpieczeństwa państwa.

Więcej informacji: www.ncbr.gov.pl/aktualnosci/art,3119,ncbr-oglosilo-harmonogram-konkursow-w-2015-roku.html

(NCBR)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: