PAIH Business Brief listopad 2019, Numer 25
Nie przegap...
... naboru do II edycji Programu Partnerskiego EXPO 2020!
Przedłużamy nabór do II edycji Programu Partnerskiego. Do 6 grudnia Polska Agencja Inwestycji i Handlu czeka na zgłoszenia polskich firm do udziału w akcji promocyjnej podczas największego wydarzenia wystawienniczego świata - EXPO 2020 w Dubaju. To już druga edycja Programu Partnerskiego. Więcej »

Wydarzenia

Impact fintech'19
Termin: 4-5 grudnia
Miejsce: Katowice
Healthcare+ Expo Taiwan 2019
Termin: 5-8 grudnia
Miejsce: Tajpej
Best for Sport 2020
Termin: 20-22 stycznia
Miejsce: Moskwa, Rosja
Targi drewna opałowego 2020
Termin: 29-30 stycznia
Miejsce: Nantes, Francja
Paris&Co x ChangeNow Impact
Termin: 27 stycznia - 7 lutego
Miejsce: Paryż, Francja
Start Alliance Steps to Dubai
Termin: 9-13 lutego
Miejsce: Dubaj, ZEA

wszystkie wydarzenia

Raporty, rankingi i komentarze

Polskie firmy w Niemczech na fali wznoszącej
Dobra ocena dla gospodarki Niemiec i świetne prognozy dla firm to główne wnioski wynikające z trzeciej edycji raportu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2018 r. wśród polskich spółek działających w Niemczech.

Ponad połowa polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w Niemczech ocenia kondycję niemieckiej gospodarki jako „dobrą”. Kolejne 40% twierdzi, że koniunktura w Niemczech jest „bardzo dobra”. Polskie spółki operujące w Niemczech przewidują w 2019 r. wzrost obrotów (75% badanych firm), deklarują też wzrost zatrudnienia (43%) i wydatków na inwestycje (50%). Firmy doceniają dobrą jakość infrastruktury w Niemczech, dyscyplinę płatniczą kontrahentów, przewidywalność polityki gospodarczej Niemiec i dobrą kooperację z administracją. Spośród czynników warunkujących prowadzenie biznesu w Niemczech firmy w najmniejszym stopniu akceptują wysokość kosztów płac i podatków. Niespełna 29% przedsiębiorców jest zadowolona z dostępności pracowników. Aż 97% badanych firm potwierdza, że powtórzyłoby dziś decyzję o wejściu na rynek niemiecki. Więcej »
Katalog jachtów żaglowych i motorowych wyprodukowanych w Polsce
Jachty i łodzie produkowane w Polsce są cenione na całym świecie. Są znane z najwyższej jakości wykonania i dbałości o szczegóły. Coraz więcej nabywców dóbr luksusowych z całego świata docenia polskie produkty. Co roku polskie jachty otrzymują prestiżowe nagrody i wyróżnienia na światowych konkursach. Eksport polskich statków wodnych rośnie.

PAIH realizuje branżowy program promocji jachtów i łodzi, którego celem jest promocja polskiej gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe.

Katalog przedstawia wyniki testów jachtów żaglowych i łodzi motorowych, a także prezentacje wiodących polskich stoczni jachtowych oraz producentów żagli i olinowania. Miłej lektury!

Czechy - przewodnik po rynku

POZNAJ EKSPERTA
Marcin Warchoł, kierownik ZBH Praga - Od ponad czternastu lat związany z rynkiem czeskim, gdzie pracował dla firm czeskich i zagranicznych tj. Bekaert, Hyundai, Maxion Wheels. W trakcie kariery zawodowej pełnił m.in. funkcję członka zarządu i dyrektora ds. jakości w spółce Vanek Engineering. Brał udział w projektach międzynarodowych w Brazylii i Korei Południowej. W 2012 r. rozpoczął współpracę z austriacką firmą Connex Group, którą wprowadził do Polski. W przeciągu zaledwie pięciu lat zbudował stabilną firmę, która swoimi rozwiązaniami w 2017 r. zapewniła polskiemu liderowi leasingowemu zdobycie prestiżowej nagrody „Order Finansowy“. Jest absolwentem Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie w Republice Czeskiej. Włada językiem polskim, czeskim, słowackim i angielskim. Więcej »

Kontakt do biura:
marcin.warchol@paih.gov.pl
Tel.: +420 731 181 415
www.paih.gov.pl/zbh_praga

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Toyota podwoi produkcję w Wałbrzychu
Toyota Motor Europe uruchomi w wałbrzyskiej fabryce drugą linię produkcyjną silnika TNGA oraz elektrycznych przekładni hybrydowych tworzących hybrydowy zespół napędowy 1.5. Wartość inwestycji sięgnie 600 mln zł, a produkcja ruszy w 2022 r.
PAIH wsparła dwa polskie debiuty w Mjanmie
Dwie polskie spółki, jedna z branży spożywczej, druga - kolejowej, wchodzą na mjanmański rynek. Za ich sukcesem stoi m.in. biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Kuala Lumpur.
UE zatwierdziła umowę o wolnym handlu z Singapurem
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły porozumienie o wolnym handlu z Singapurem. Pierwsza dwustronna umowa handlowa Wspólnoty z krajem Azji Południowo-Wschodniej wejdzie w życie 21 listopada.
Polskie Dni w 600 gruzińskich sklepach
Od 28 listopada do 12 grudnia w gruzińskich supermarketach będą gościć polskie produkty. Akcję promocyjną przygotowało biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tbilisi.

Czy wiesz, że...

Hyper Poland zaprezentował najnowocześniejszą technologię transportową?
22 października 2019 r. w Warszawie odbyła się demonstracja technologii magrail, nowoczesnego systemu transportowego rozwijanego przez Hyper Poland. Zaprezentowano przejazd pojazdu typu magrail po torze testowym o długości 48 m, wykonanym w skali 1:5. Maksymalna prędkość podczas tego przejazdu wynosiła ok. 50 km/h, przyspieszenie 6 m/s2 i opóźnienie 15 m/s2.

W marcu tego roku Hyper Poland zaprezentowała się na Stoisku Narodowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu na międzynarodowych targach MIPIM 2019 we francuskim Cannes. Firma zajmuje się rozwojem Hyperloop - technologią próżniowej kolei magnetycznej w oparciu o już istniejące linie kolejowe oraz regulacje prawne. Dzięki temu, pierwsze pojazdy wykorzystujące lewitację magnetyczną, będą mogły wejść do codziennego użytku już za kilka lat. Więcej »

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Rzecznika Prasowego, tel.: +48 22 334 99 16, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120