POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 5 stycznia 2017 r.
 Numer 517

INWESTYCJE

Dwie reinwestycje Valeo w KPT
W ostatnich dniach 2016 roku Zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego wydał zezwolenia spółce Valeo Autosystemy na realizację dwóch reinwestycji, które będą realizowane w Skawinie oraz Chrzanowie. Grupa Valeo zamierza przeznaczyć na rozbudowę swoich zakładów w Małopolsce ponad 420 mln zł.

W Chrzanowie firma zainwestuje co najmniej 101,7 mln zł oraz utworzy 100 nowych miejsc pracy. Firma rozbuduje swój zakład produkcyjny, wybuduje magazyn, a także zakupi nową linię produkcyjną lamp samochodowych.

W Skawinie zaplanowano inwestycje na poziomie 323 mln zł oraz zatrudnienie co najmniej 150 osób. Działające tam zakłady również zostaną rozbudowane i wyposażone w nowe urządzenia oraz kompletne linie produkcyjne. W ramach projektu przewidziano także rozwój działalności B&R poprzez doposażenie działającego już laboratorium.

Valeo to międzynarodowa grupa specjalizująca się w projektowaniu, wytwarzaniu i sprzedaży części i systemów samochodowych. Valeo posiada dwa zakłady produkcyjne na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego, które działają od 2013 roku, między innymi dzięki wsparciu PAIiIZ. Firma zatrudnia tam ponad 2,5 tys. osób.

W Polsce dla Grupy Valeo pracuje ponad 6 tys. osób, a na świecie 82 tys. (KPT)

Zwycięzca Gruntu na Medal 2016 zyskał inwestora
Duńsko - polski producent ryb BG Production rozwija działalność w Białogardzkim Parku Inwestycyjnym „Invest-Park”. Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie, który w tym roku uznany został za najlepszy teren inwestycyjny w województwie zachodniopomorskim w organizowanym przez PAIiIZ konkursie Grunt na Medal.

BG Production, europejski lider w przetwórstwie łososia norweskiego oraz dorsza atlantyckiego prowadzi działalność w Wieniotowie koło Ustronia Morskiego od 2010 roku. W związku z dynamicznym rozwojem działalności, spółka wynajmie, a następnie, po 5 latach zakupi od „Invest-Parku” nowoczesny obiekt produkcyjny o powierzchni 5.000 m2, w którym zatrudnienie już w 2017 roku znajdzie ok. 400 osób.


Hala produkcyjna którą wynajmie BG Production

- Białogard dwukrotnie został nagrodzony w konkursie „Grunt na Medal”. W 2010 roku został wyróżniony teren, na którym zostały wybudowane dwie duże hale dla spółki Kabel-Technik-Polska - powiedział Robert Madejski Prezes INVEST-PARKU. (Invest-Park Białogard)

WYDARZENIA

Seminarium: Rynek IT w Japonii
Japońska Organizacja Handlu Zagranicznego JETRO zaprasza 27 stycznia do Krakowa na seminarium poświęcone biznesowym możliwościom, jakie Japonia oferuje polskim firmom z sektora IT.

Japonia to trzeci najszybciej rozwijający się rynek IT na świecie, gdzie sam segment gier i oprogramowania urósł w ciągu dwóch lat o 36%. W Kraju Kwitnącej Wiśni rośnie też zainteresowanie technologiami z obszaru Internetu Rzeczy (IoT), Big Data oraz bezpieczeństwa systemów IT. Atrakcyjnemu klimatowi biznesowemu Japonii sprzyja przyjęta przez rząd strategia zwana Abenomiką.

Prezentację japońskiego sektora wysokich technologii, a także programów ułatwiających wejście na rynek Japonii poprowadzą doświadczeni eksperci z sektora IT oraz specjaliści z JETRO.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20170127/rynek_IT_w_Japonii

Outsourcing Stars 2016
31 stycznia 2017 w Lublinie odbędzie się czwarta edycja Gali Outsourcing Stars. Wydarzenie co roku gromadzi gości z branży nowoczesnych usług dla biznesu oraz organizacji bezpośrednio współpracujących z sektorem BSS w Polsce i na świecie. PAIiIZ jest patronem gali.

Podczas Gali odbędzie się branżowe podsumowanie roku w sektorze BSS, a także finał konkursu Outsourcing Stars oraz międzynarodowy networking branży nowoczesnych usług dla biznesu. (ProProgrssio)

Więcej informacji dostępnych na stronie: www.outsourcingstars.pl

ANALIZY I RAPORTY

Grudniowy PMI najwyższy od 17 miesięcy
Grudniowy odczyt wskaźnika Markit PMI dla Polski pokazuje, że kondycja polskiego sektora przemysłowego poprawia się, a tempo wzrostu produkcji pod koniec roku było najszybsze od półtora roku.

Jak podają eksperci Markit, index PMI już 27 miesiąc z rzędu utrzymuje się powyżej neutralnego progu, co oznacza stałą poprawę warunków gospodarczych dla produkcji przemysłowej w Polsce.


© Marc Dietrich-Fotolia.com

Grudniową poprawę koniunktury przemysłowej odzwierciedlał najwyższy od marca 2015 roku wzrost zamówień dla polskiej produkcji. Natężony napływ nowych zleceń oraz gwałtowny spadek zaległości produkcyjnych poskutkowały najszybszym wzrostem wielkości produkcji od czerwca 2015. Widać również poprawę w obszarze zatrudnienia w sektorze przemysłowym. Rośnie ono rekordowy czterdziesty pierwszy miesiąc z rzędu. Z koniunktury skorzystał również eksport produkcji przemysłowej, który wzrósł pierwszy raz od września 2016, podaje Markit. Najnowszy odczyt PMI pokazuje również, że średnie koszty produkcji rosły w najszybszym tempie od stycznia 2012, za czym poszły również największe wzrosty cen od kwietnia 2011 roku.

Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. (Markit)

Eksporterzy i importerzy widzą rok 2017 w jasnych barwach
Aż 30 proc. eksporterów i 28 proc. importerów przewiduje, że w nadchodzącym roku poziom zamówień w ich firmach wzrośnie, a zaledwie ok. 5 proc. prognozuje spadek zamówień. Tak deklarowali przedstawiciele handlujących z zagranicą firm z sektora MŚP w ogólnopolskim badaniu Akcenty przeprowadzonym na przełomie III i IV kwartału 2016 r.

- Ogromna większość badanych spodziewa się, że nadchodzący rok będzie pod względem zamówień tak samo dobry lub nawet lepszy. Szczególnie cieszy to, że przedsiębiorców spodziewających się wzrostu liczby zamówień jest aż sześć razy więc niż pesymistów - wskazuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Badanie zostało przeprowadzone przez 4P research mix na zlecenie instytucji płatniczej AKCENTA w na przełomie września i października 2016 r. oraz objęło grupę mikro, małych oraz średnich firm, dla których eksport lub import jest istotną częścią działalności. (Akcenta)

Z REGIONÓW

Pomorska SSE większa
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna poszerzyła się o ponad 206 ha. Nowe tereny inwestycyjne zlokalizowane są w gminach i miastach Kwidzyn, Czarnków, Police, Nakło nad Notecią, Biały Bór (koło Grudziądza), Solec Kujawski, Biała Podlaska.

Na rozszerzenie granic Pomorskiej SSE i możliwość uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej czekało dwunastu nowych inwestorów.

Władze PSSE już w marcu tego roku rozpoczęły prace nad wdrożeniem nowego projektu w Białej Podlaskiej, gdzie w oparciu o infrastrukturę byłego lotniska wojskowego i suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach powstać ma centrum logistyczne związane w głównej mierze z polsko - chińską współpracą. Według władz Strefy, stworzenie tego rodzaju hubu przeładunkowego w strategicznej lokalizacji pomiędzy bałtyckimi portami, wschodnią częścią kraju, a Białorusią oraz Chinami zaowocuje zwiększeniem eksportu polskich towarów do Państwa Środka. (PSSE)

350 hektarów nowych terenów Warmińsko-Mazurskiej SSE
30 grudnia 2016 r. weszło w życie podpisane przez Prezes Rady Ministrów rozporządzenie rozszerzające o Warmińsko - Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną o 350 hektarów. Powstało także siedem nowych podstref.

Strefą zostało objętych ponad 186 ha gruntów publicznych oraz 163,8 ha terenów prywatnych, na których działa dziewięciu inwestorów: Get Fresh Cosmetics, Fabryka Mebli Taranko, Indykpol, Warmińsko-Mazuski Klaster Meblowy, Isoroc Polska, Sklejka-Pisz Paged, Horizon Project Development, Steklarna Hrastnik Polska i Lech Drób. Firmy te zadeklarowały poniesienie nakładów inwestycyjnych o łącznej wysokości minimum 1,2 mld zł, a także utworzenie co najmniej 1159 miejsc pracy.

Dodatkowo, poszerzono podstrefy w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Ostródzie, Olsztynie, Mławie, Iławie, Ciechanowie, Nidzicy, Piszu, Biskupcu i Pomiechówku. Podstało także siedem nowych podstref: Braniewo, Stawiguda, Orneta, Działdowo, Węgorzewo, Zalewo, Żuromin.

W wyniku zmian obszar Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi 1390,7303 ha. Po rozszerzeniu, Warmińsko-Mazurska SSE będzie działać na terenie 37 gmin, położonych w województwach warmińsko-mazurskim i mazowieckim. (W-M SSE)

Katowicka SSE również urosła
Z końcem 2016 roku Katowicka SSE powiększyła się o blisko 270 hektarów i obecnie zajmuje 2614 hektarów. Nowe tereny położone są w 16 miejscowościach w województwach śląskim i opolskim.

Statusem specjalnej strefy ekonomicznej objęto tereny w Zabrzu (ponad 44 ha) i Oleśnie (ponad 31,5 ha), Jastrzębiu-Zdroju (ponad 25 ha), Godowie (ponad 14 ha), Radziechowach-Wieprzu (ponad 29 ha), Raciborzu (ponad 7,5 ha), Wodzisławiu Śląskim (ponad 24 ha) i Bielsku-Białej (0,73ha), Zawierciu (ponad 16 ha), Woźnikach (blisko 16 ha), Ogrodzieńcu (ponad 10 ha) i Krzepicach (niemal 19 ha), a także 3 ha w Lędzinach.

Pod skrzydła strefy trafiają również grunty będące własnością Skarbu Państwa, a użytkowane przez działających tam przedsiębiorców. Są to tereny w Bytomiu (użytkowane przez spółkę grupy Kopex i Conbelts S.A.) oraz Metalpol w Węgierskiej Górce. Do strefy weszły też grunty w Katowicach, należące do spółki Echo 135 oraz Skarbu Państwa, na których planowana jest inwestycja firmy Rockwell Automation.

Władze strefy szacują, że na obszarze włączonym właśnie do strefy, w perspektywie najbliższych lat może powstać ok. 13,4 tys. nowych miejsc pracy, związanych z realizacją blisko 100 spodziewanych tam projektów. Ich całkowita szacunkowa wartość wynieść ma około 5,3 mld złotych. (KSSE)

Nowe podstrefy w Kostrzyńsko-Słubickiej SSE
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna strefa ekonomiczna powiększyła swój obszar o 68,8 hektara. W strefie utworzono też cztery podstrefy.

Dzięki powiększeniu strefa liczy 1,9 tys. hektara. Kostrzyńsko - Słubicka SSE rozpoczyna też nowy rok z czterema nowymi podstrefami w: Krzeszynie, Kłodawie, Golczewie i Sierakowie.

W 2016 roku KSSSE wydała 13 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Jednym z największych projektów była inwestycja niemieckiej spółki Zalando. Łączna wartość inwestycji, które weszły do strefy w 2016 roku wynosi ponad 908 mln zł. Powstanie też ponad 3200 nowych miejsc pracy, większość z nich w ramach projektu inwestycyjnego firmy Zalando. (KSSSE)

Powstała podstrefa w Białobrzegach
Tarnobrzeska SSE wita nowy rok, informując o zmianach. Strefa Euro-Park Wisłosan zyskała 125 ha nowych terenów inwestycyjnych, a także nową podstrefę w Białobrzegach.

TSSE powiększyła się o tereny Tarnobrzegu, Gorzyc, Stalowej Woli, Przemyśla, Radomia i Janowa Lubelskiego. Dzięki powołaniu do życia podstrefy w Białobrzegach Euro-Park Wisłosan będzie podzielony na 22 podstrefy, a jego łączna powierzchnia wyniesie 1868,2 hektara. (Euro-Park Wisłosan)

78 hektarów i 16 projektów więcej w Łódzkiej SSE
Po powiększeniu o 78 hektarów, ŁSSE ma obszar 1416 hektarów. W 2016 roku ŁSSE podwoiła również liczbę nowych miejsc pracy, a także wartość nowych inwestycji, względem poprzedniego roku.


Kolejne zezwolenie w Łódzkiej SSE (źródło: ŁSSE)

W minionym roku Łódzka SSE wydała 16 zezwoleń na działalność, czyli o trzy więcej niż rok wcześniej. Połowa z nich to reinwestycje. Również połowa nowych projektów będzie realizowana przez firmy z polskim kapitałem. Wśród firm, które w 2016 roku zdecydowały się na inwestycję są też przedsiębiorcy z Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Holandii, Włoch, USA i Indii. Dzięki nowym projektom w strefie powstać ma 1016 miejsc pracy, utrzymano również 4632. Wartość ubiegłorocznych projektów oszacowano na 1,017 mln zł. (ŁSSE)

Rok nowych technologii w KPT
Dzięki wydanym w minionym roku przez Krakowski Park Technologiczny zezwoleniom, w krakowskiej SSE będzie realizowanych 28 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,47 mld zł.

Na inwestycje w strefie zdecydowały się 22 polskie firmy oraz 6 zagranicznych. Czternaście projektów to reinwestycje, pozostałe to pierwsze inwestycje w krakowskiej SSE. Nowe inwestycje to również kolejne miejsca pracy. Dzięki ubiegłorocznym projektom powstanie ich 1408. W 2016 roku strefa powiększyła się też o 159 hektarów.


© AA+W-Fotolia.com

W minionym roku strefa intensywnie wspierała firmy technologiczne. Utworzono akcelerator ScaleUP oraz pozyskano 30 mln zł z RPO na fundusz zalążkowy Bridge Alfa. Skorzystają na tym startupy oraz małe i średnie firmy, do których skierowane są niemal wszystkie projekty KPT. (KPT)

Słupska Strefa podsumowuje 2016 r.
Jedenaście projektów inwestycyjnych o wartości blisko 85 mln złotych i powiększenie strefy - z takim wynikiem zamyka rok Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego zarządzająca Słupską SSE.

Przedsiębiorcy, który od 2016 roku realizują w strefie inwestycje, zadeklarowali zatrudnienie na poziomie 640 osób, z czego 160 to nowe miejsca pracy. W tym roku Słupska Strefa poszerzyła się o też nowe tereny inwestycyjne w Płaszewku w Gminie Słupsk. To atrakcyjny obszar o powierzchni 7,8 hektarów, położony wzdłuż obwodnicy Słupska przy trasie S6, potocznie nazywanej „nadmorskim szlakiem inwestycyjnym”. (PARR)

CZY WIESZ, ŻE

Światowe Igrzyska w Polsce już w 2017 r.
Po Europejskiej Stolicy Kultury, czas na jedne z największych imprez sportowych świata - The World Games 2017. Co łączy wydarzenia? Ich gospodarzem jest Wrocław.

Światowe Igrzyska Sportowe (The World Games) organizowane są rok po Igrzyskach Olimpijskich. Poprzednio impreza gościła w kolumbijskim Cali w 2013 roku.

W porównaniu z Olimpiadą, Światowe Igrzyska Sportowe są bardziej liberalne, jeśli chodzi o dobór dyscyplin sportowych. Różnica miedzy wydarzeniami polega również na tym, że Światowe Igrzyska Sportowe korzystają z zastanej w danym mieście infrastruktury - nie wymajają więc budowy kolejnych, kosztowych obiektów sportowych. I to właśnie infrastruktura sportowa ma ostateczny wpływ na to, jakie dyscypliny będą reprezentowane podczas zmagań.

Tego lata w stolicy Dolnego Śląska o medale w ponad 30 dyscyplinach powalczy ponad 3600 sportowców z całego świata. http://theworldgames2017.com


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl